Co vše nám mohou říci vlasy

Mluvíme-li o vlasech, myslíme tím téměř výlučně přirozenou pokrývku hlavy. Patří k nim však i chmýří, krátké, jemné, téměř neviditelné, tzv. velusové vlasy (chloupky) po celém těle. A také vousy, řasy, obočí, ochlupení.

Růst vlasů ovlivňují hormony, dědičné dispozice, výživa, nervy a nemoci

nejde zpomalovat ani urychlovat. Celý proces jejich růstu začíná už v období embryonálního vývoje - tehdy se tvoří vlasové váčky. Počet a druh vlasů je tedy při narození už dán a nedá se ničím ovlivnit. Během života se už žádné nové váčky nevytvoří. Průměrně vám jich na hlavě vyroste asi sto tisíc, patříte-li k světlovlasým, pak až sto čtyřicet tisíc, jste-li zrzaví, musíte se spokojit s pouhými osmdesáti tisíci vlasy.

Co nám roste na hlavě

Vlasy tvoří zrohovatělá bílkovina - keratin. Jsou uloženy ve vlasových váčcích. Na dolní část, cibulku, nasedá papila, ve které se nachází nejjemnější vlásečnice - kapiláry. Ty zajišťují zásobování růstové zóny (matrix). Vlasový stvol se nachází nad cibulkou. Vzniká přeměnou z měkké buněčné hmoty, tzv. prekeratinu na pevnou. Samotný vlas tvoří tři části: kutikula, vlasová kůra a dřeň. Kutikula obklopuje vlas. Skládá se ze vzájemně se překrývajících zploštělých zrohovatělých buněk „šupin". Odráží velkou část škodlivých slunečních paprsků. Díky ní se vlas leskne. Vlasová kůra (kortex) vytváří převážnou část vlasu. Závisí na ní elastičnost a síla. Dřeň (medula) je kanálek ve středu vlasu. Ovlivňuje lesk a obsahuje pigment. Je tvořen keratinem s obsahem lipidů.

Ovlivňuje barva vlasů naši inteligenci?

Barva vlasů nemá s inteligencí nic společného. Závisí na množství, charakteru a distribuci pigmentu ve vlasovém váčku (folikulu). Pigment vzniká v buňkách, kterým se říká melanocyty. Ty produkují buď eumelanin, tj. černé barvivo, nebo feomelanin - žluté barvivo. Jejich kombinace pak vytvářejí různé barevné odstíny. Nejběžnější jsou na světě vlasy černé, ryšavost nebo její odstíny je vyvolána zjednodušeně řečeno větší přítomností železa ve vlasech. Zrzavost je dědičná.

Obvykle mezi třicítkou a čtyřicítkou, začínají melanocyty omezovat tvorbu pigmentu, normálně zabarvené vlasy se pak mísí s vlasy už zcela bez barviva a my šedivíme - nejprve na skráních, potom na stranách hlavy a na temeni, nakonec na zátylku.


Co nám říká zrcadlo o vlasech

Zdravé vlasy jsou hladké, lesklé, bez tendencí k zauzlování, přiměřeně promaštěné. Vlasy poškozené vnějšími vlivy jsou bez lesku, špatně se češou, bývají zplstnatělé, snadno se lámou, nemají pevnost v tahu, jsou roztřepené a ztrácejí pigment.

Které faktory mají vliv na kvalitu a vlastnosti vlasů

 • Strava - držíme-li drastické diety bez dostatku vitaminů a minerálů, dočkáme se brzy vlasů jemných, řídkých a krátkých. Někdy i šedivějí nebo mají jakoby měděnou barvu a vypadávají. Vyloučení bílkovin z jídelníčku (častý případ striktních vegetariánů) má za následek nejen pomalejší růst, ale vlasy jsou i řidší, horší kvality a zdají se málo zabarvené.
 • Neodborné chemické zásahy - např. špatné používání kosmetických přípravků.
 • Dlouhodobé nevhodné zacházení - spínání sponkami, utahování gumičkami, nadměrné kartáčování, časté fénování, používání želízkové kulmy.
 • Extrémní účesy - mezi něž patří i oblíbené dredy.
 • Sluneční záření
 • Prudké střídání chladu a tepla
 • Těžké choroby, léčebné zákroky, drastické diety apod. - jedná se o vnitřní příčiny, vinou kterých jsou vlasy tenké, lomivé, prořídlé a mohou předčasně šedivět. Postižená kůže na hlavě bývá zarudlá, v kštici jsou šupiny a vlasy vypadávají.

Čemu vděčíme za lupy

Šupinky odumřelé kůže - lupy - jsou jedním z nejčastějších vlasových problémů. Trpí jimi až padesát procent dvaceti - až třicetiletých lidí bílé pleti. Provázejí řadu nemocí vyvolaných různými důvody. Mezi nejčastější choroby patří zřejmě:

 • Pytiriáza - známější pod lidovým označením lupy je onemocnění provázené tvorbou drobných, otrubám podobných šupin (pityron znamená řecky otruba), jež jsou suché nebo mastné. Viníkem může být kromě vrozené dispozice např. zvýšená činnost mazových žláz, urychlené zrání buněk pokožky (keratizace), stres, nevhodné návyky při česání či také přemnožení tukomilných kvasinek jménem Pytyrosporum ovale. Postižené osoby se mohou vyléčit sami pravidelným používáním léčebných šamponů s obsahem antimykotických látek. Pokud se nedostaví zlepšení, je nezbytná terapie léky předepsanými odborným kožním lékařem.
 • Seberoická dermatitida
 • Tinea - patří k plísňovým onemocněním kštice. Projevuje se ovšem stejně jako pityriáza lupy. Tentokrát jsou to ale celé „šupící" se ohraničené plochy s různou intenzitou zarudnutí a svědění. Na rozdíl od pityriázy se vlasy na postižených místech ulamují a vypadávají. Mytí antimykotickými šampony tady příliš nepomůže, tinea se léčí lokálními nebo celkovými protiplísňovými prostředky.

Lupy však mohou být průvodním znakem mnohých dalších chorob - objevují se například při neurologických problémech, zejména pak u poruch imunity.

Plešatí také ženy?

Posunutí vlasové hranice nad čelem se objevuje u 96 % mužů, ale také u zhruba 80 % žen. Tento jev je považován za přirozenou známku dospělosti a vyhnout se mu nemůže nikdo z nás.

 • Androgenní alopecie (nadměrná ztráta vlasů podmíněná přítomností mužského hormonu testosteronu) - řídnutí vlasů na temeni či opět nad čelem se týká zpravidla pánů, avšak nevyhýbá se ani ženám, zpravidla po klimakteriu, kdy postupně vyhasíná produkce typických pohlavních hormonů estrogenů. U žen má definitivní ztráta vlasů mnohem mírnější průběh a jen málokdy dospějí k charakteristické pleši. S tímto typem ztráty vlasů se nedá (kromě autotransplantace) nic dělat.
 • Difúzní (povšechná) alopecie - vlasy vypadávají rovnoměrně z celé hlavy. Ohraničená lysá ložiska bychom tu hledali marně. Je běžná u novorozenců, někdy v pubertě, vzniká i vlivem hormonálních změn po porodu či ve stáří. Může přijít také po infekčních chorobách s vysokými teplotami, následkem těžkých stresů, po operacích a také drastických dietách. O vlasy přicházíme většinou šest týdnů až čtyři měsíce po vyvolávajícím vlivu. Naštěstí jen dočasně.

První pomocníci při problémech s vlasy

 • Vitaminy - především skupiny B, dále pak vitaminy C a E
 • Minerály - zinek, selen, železo, hořčík

Tři základní typy vzhledu vlasů

 • Africký (negroidní) - vlasy jsou kudrnaté a pánové se většinou nemusí obávat plešatosti. Jsou však velmi náchylné k poškození zevními vlivy. Průřez je oválný a průměr 90 µm.
 • Orientální (mongoloidní) - silné, rovné vlasy velmi odolné vůči zevním vlivům. Jen málo mužů plešatí. Na příčném řezu mají kruhový průřez. Průměr vlasu 120 µm
 • Indoevropský (bělošský) - mohou být zcela rovné či vlnité. Muži s těmito vlasy však** ** často plešatí. Průřez je eliptický. Průměr 70 µm.

Dá se říci, že vlasy jsou odrazem našeho životního stylu. Jsou-li poškozené nebo nemocné, znamená to, že bychom měli něco změnit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18193 (novesluzby.cz#20233)


Přidat komentář