Chrysler - výběr

Podívejme se na začátky, ale i budoucnost značky Chrysler. Jak si automobilka drží svoji úroveň mezi už tak nabitou americkou konkurencí. Mohlo by se vlastně říci, že se jedná o značku Dodge s jinou značkou.

Úvod k automobilce Chrysler

Chrysler Group LLC je Americká automobilka sídlící v Detroitu. Chrysler se v roce 1925 nazýval Chrysler Corporation.

 • V roce 1998 byl Chrysler koupen německou společností Daimler-Benz AG. Po této koupi se společnost jmenovala DaimlerChrysler AG a poté ještě vylepšena na DaimlerChrysler Motors Company LLC a v USA odkazovala na Chrysler Group.
 • V roce 2007 oznámil prodej 80,1% produktů na americkém trhu. I když Daimler AG držel 19,9% podíl na prodeji, tak dohoda byla ukončena 03. 08. 2007.
 • Dne 27. dubna 2009 Daimler AG podepsal dohodu o tom, aby se vzdal svých zbývajících 19,9% podílu ve společnosti Chrysler LLC a zaplatí 600 milionů dolarů do penzijního fondu automobilky.
 • 30. dubna 2009, Chrysler žádal o reorganizaci a oznámil plán pro partnerství se italskou automobilkou Fiat. Fiat bude držet 20% společnosti s možností zvýšit na 35% a následně na 51% pokud bude splňovat jejich finanční a vývojové cíle společnosti.
 • 10. června 2009, byly většiny aktiv na Nový Chrysler dokončeny jako známý Chrysler Group LLC.

Z historie automobilky Chrysler

 • Společnost byla založena Walterem Chryslerem 6. června 1925, kdy Maxwell Motor Company byl přeorganizovaný do Chrysler Corporation.
 • Walter Chrysler přišel k umírající společnosti Maxwell – Chalmers na počátku roku 1920, aby převzal a opravil společnosti problémové operace, které se za tu dobu sama dopustila. V roce 1923 byla výroba automobilů Chalmers ukončena.
 • Na začátku roku 1924, Walter Chrysler zahájil přípravy na automobilku Chrysler. Chrysler měl 6 – válcový motor, který měl poskytovat zákazníkům moderní a spolehlivé auto, ale za hodně dostupnou cenu. Původní Chrysler v roce 1924 měl v karburátoru vzduchový filtr, vysokou kompresy motoru, plně tlakové mazání a olejový filtr, Chrysler přišel s těmito inovacemi v době, kdy většina aut tyto vymoženosti neměli. Mezi veliké vymoženosti se pokládali ještě hydraulické brzdy a gumové pojistky do motoru na snížení vibrací. Chrysler ještě vyvinul kolo s vyvýšenými okraji, aby se pneumatika neodtrhla od silnice. Tato kola byla nakonec přijata po celém světě.
 • Roku 1925 spustil výrobu automobilů s těmito všemi vymoženostmi. Nový cenově dostupný Chrysler se čtyř – válcovým motorem byl vlastně představen až v roce 1926, který v podstatě patřil Maxwell. Toto bylo během období roku 1920, kdy Walter Chrysler převzal předsednictví Maxwell a začlenil ji pod název Chrysler.
 • V roce 2009 Fiat získal podíl ve Spojených Státech na Chrysler plány pro značku Chrysler a Lancia. Olivier Francois, generální ředitel Lancia, převzal CEO divize Chrysler v říjnu 2009. Fiat také uvedl, že některých vozů Chrysler má být prodáno stejně jako vozů Lancia a naopak.

Aktuální značky Chrysler

 • Chrysler - Osobní vozy, minivany
 • Dodge - Osobní vozy, minivany, crossovery a SUV
 • Ram - Nákladní automobily a užitková vozidla
 • Jeep - SUV a crossovery
 • Global Electric Motorcars (GEMCAR) – elektrické automobily

Staré značky Chrysler

DeSoto (1928-1961),  Valiant (1960-1966), Singer (1905-1970), Fargo (1920-1972), Hillman (1907-1976), Humber (1868-1976),  Karrier (1908-1977), Sunbeam (1901-1976), Simca (1934-1977), Barreiros (1959-1978), Commer (1905-1979), Imperial (1955-1975, 1981-1983), AMC (1954-1988), Eagle (1988-1998), Plymouth (1928-2001)

Globální hodnocení automobilky Chrysler

Chrysler se oficiálně řadí na třinácté místo v prodeji svých vozů na celém světě (měření bylo v roce 2008 společností OICA). Chrysler vyrobil přibližně už 1,89 milionů vozidel, přičemž dvě – třetiny vozidel z jejich výroby jsou lehká užitková vozidla, Chrysler se řadí před BMW a za Daimler AG ve spojených státech.

Jiná použití Chrysler

Chrylser & motory s plynovou turbínou

Po mnoho let Chrysler vyvíjel motory s plynovou turbínou, které jsou schopné pracovat na širokou škálu paliv, pro využití v automobilovém průmyslu. Turbíny byly hojně využívané ve vojenských vozidlech a Chrysler stavěl spoustu prototypů s těmito motory. V roce 1960 se hromadná výroba automobilů s těmito motory zdála být hotová. Padesát vozů s turbínovými motory a speciálním designem od společnosti Ghia, se v roce 1962 dostaly do rukou spotřebitelů k závěrečnému testování. Kvůli zákonu o vypuštěných emisí, musel Chrysler své motory dále vylepšovat a byl plánován pro model LeBaron v roce 1977. Nicméně Chrysler byl nucen opustit od turbínových motorů kvůli vládním zárukám Spojených Států, kdy měla společnost potíže na konci 70. let.

Elektrická vozidla Chrysler

První elektrické vozidlo od Chrysleru byl Dodge EPIC na způsob minivanu. V roce 1993 Chrysler začal prodávat limitovaný elektrický minivan TEVan, ale právě tento vůz nezískal mnoho popularity. V roce 1997 vyšla druhá generace modelu EPIC. Výroba byla ovšem přerušena roku 1999.

Chrysler má sledovat nové koncepty elektrického pohonu pomocí své divize ENVI, což je divize, která se zaměřuje na elektrická vozidla s nejnovější technologií. Tato divize byla založena roku 2007 v září. Chrysler ENVI v čele s Lou Rhodes se zabývá konkrétně s plně elektrickými a hybridními vozidly, které nejsou založeny na stávajících modelech.

Chrysler LLC přivezl na autosalon do Detroitu celou řadu ekologických vozidel, včetně tří konceptů s nejnovější elektrickou technologií. Konkrétně to jsou sportovní vůz Dodge ZEO, minivan Chrysler ecoVoyager a hybridní SUV Jeep Renegade.

V roce 2009 na severo – americké výstavě představil Chrysler koncept 200C EV, sportovní plně elektrický sedan na technologickém základu Jeep Patriot EV. Pokud se Chrysler rozhodne tyto všechny vozidla prodávat, tak bude přímým konkurentem společností Tesla Motors a Fisker Automotive.

Budoucnost značky Chrysler

Chrysler plánuje minimálně tři hybridní vozidla, Chrysler Aspen hybrid, Dodge Durango hybrid a Dodge Ram hybrid s HEMI motory.

Ram 1500 bude k dispozici v roce 2010. Ram HEMI bude kombinovat dva režimy – hybridní systém s 5,7 litrovým HEMI V8 motorem.

Dodge EV, plně elektrické sportovní auto založené na automobilu Lotus Europa s prvky, které si vza z Dodge Viper.

Chrysler ENVI oznámila, že do roku 2010 budou mít ve svých autosalonech elektrická vozidla.

Generální ředitel Chrysleru Bob Nardelli řekl, aby vláda pomohla urychlit elektrickou technologii, aby se co nejdříve dostala na trh. Pokud se tak nestane, bude muset Chrysler vynaložit své prostředky na vývoj nových elektrických technologií a škrtat rozpočty někde jinde, možná v oblasti zaměstnanosti a rozvoje konvenčních produktů.

Chrysler oznámil, že se blíží doba, kdy všechny vozy Chrysler budou plně elektrizované. Cílem Chrysleru je v současnosti dosažení základní technologie a v budoucnosti získat náskok, oproti ostatním značkám, které by mohly být od Chrysleru pozadu. Nakonec toto povede k transformaci celého vozového parku Chrysler na úsporný elektrický pohon.

Chrysler Uconnect web

Chysler LLC Uconnect web je systém, který přináší bezdrátové připojení do všech vozů Chrysler, Dodge a Jeep, přes wi-fi a hot-spot. Podle Chrysleru LLC bude hot-spot sloužit v rozmezí přibližně 100 metrů od vozidla ve všech směrech a bude kombinovat oba WiFi a 3G mobilní konektivity. Tato technologie je k dispozici na několika současných modelech Chrysler včetně Chrysler 300, Aspen, Sebring, Town and Country, Dodge Avenger, Caliber, Grand Caravan, Challenger, Charger, Journey, Nitro, a Ram.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18315 (novesluzby.cz#21730)


Přidat komentář