Chevrolet - výběr

Podívejme se na začátky značky Chevrolet. Jak si automobilka drží svoji úroveň mezi už tak nabitou americkou konkurencí. V dřívějších letech se automobilka zaměřovala hlavně na výkonná auta, v současnosti už to není úplně pravda.

Pár slov úvodem k automobilové společnosti Chevrolet

Chevrolet nebo-li také Chevy je automobilová společnost , kterou vyrábí společnost General Motors (GM). Chevrolet byl založen roku 1911 Williamem C. Durantem. V roce 1917 byl Chevrolet získán firmou GM. V roce 1920 měla značka vyrábět automobily přímo proti konkurenci Forda Model T. Ve své době Chevrolet nabídl mnoho druhů automobilů od subkompaktů až po středně užitkové nákladní automobily.

Historie automobilky Chevrolet

Společnost byla založena automobilovým závodníkem Louisem Chevroletem a zakladatelem GM Williamem C. Durantem. Louis Chevrolet byl ještě tehdy vedoucím společnosti Buick Motor Company. Ještě před založení GM, Durant najal Chevrolet, aby řídil propagaci Buicku v závodech. Podle pokynů Louise Chevroleta byl vypracován první prototyp nákladné série C Classic Six Etiennem Planchem.

 • V roce 1913 poprvé Chevrolet použil svůj současný znak ve tvaru motýla. Prý ho Wlliam Durant viděl na jednom obrázku ve francouzském hotelu. Jiní tvrdí, že je založeno na logu pro značku Coalettes a další zase že logo je švýcarský kříž na počest Louisovým rodičům.
 • V roce 1916 byl Chevrolet velmi úspěšný a tak William Durant koupil většinový podíl GM. Nakonec o rok později se Durant stal ředitelem GM.
 • V roce 1918 Chevrolet představil model D, měl osmi – válcový motor o výkonu 55 koní se třemi rychlostními stupni, model byl ve verzi roadster a cestovního vozu.
 • Chevrolet měl velký vliv v americkém prodeji během let 1950 až 1960.
 • Roku 1957 vynalezl Chevrolet technologii vstřikování paliva do motoru. V roce 1963 Chevrolet tvořil 10% prodaných aut.

Malý blok motoru Chevrolet zůstal zachován od roku 1955. V průběhu času byl tento malý blok motoru modernizován nejnovějšími prvky, jako je hliníkový blok a hlava motoru, elektronické řízení motoru a vstřikování paliva a to zdaleka není všechno. Novější malý blok V - 8 ve formě LT V - 8s a LS V – 8s, oba jsou pořád instalovány do vozů Chevrolet. Tyto osmi – válcové motory Chevrolet mají objem 4,3 L až 8,1 s výkony od 110 koní až po 638 koní. Tyto motory byly také použity pro značky Pontiac, Oldsmobile, Buick, Opel, Hummer a Holden.

Chevrolet v zahraničí

 • Mexiko -  má mnoho vozů i třeba z Evropy, ale se značkou Chevrolet, jako třeba Opel a další. Modely Opel se značkou Chevrolet jsou Vectra, Astra, Corsa, Meriva a Captiva. Mexiko má ale také vlastní vozy jako je Chevrolet C2, který vznikl ze staršího modelu Opel Corsa. Automobily na základě z USA jsou Avalanche, Suburban, Equinox, Tahoe, Cheyenne, Aveo, HHR, Traverse, Malibu a Corvette.
 • Čína - v roce 2009 se v Číně stal Chevrolet třetím nejprodávanějším automobilem.
 • Indie - GM v Indii prodal vozidla Opel Corsa, Opel Astra a Opel Vectra a byly postaveny v továrně Halol, Gujarat. Od té doby, Chevrolet prodává vozy Chevrolet Cruze, Chevrolet Spark, Chevrolet Optra, Chevrolet Aveo , Chevrolet Tavera, Chevrolet Captiva, Chevrolet SRV, Chevrolet Beat a Chevrolet Aveo U-VA. Modely Optra a Tavera jsou postaveny přímo v továrně v Halolu. Chevrolet také zahájil výrobu modelu Captiva v Indii, jedná se o SUV. Jejich nejnovější modely jsou Chevrolet Beat a Chevrolet Cruze.
 • Japonsko - od roku 2000 Suzuki dováželo vozy Trailblazer a Optra. General Motors Asia prodává v současné době vozy Chevrolet Blazer, v omezeném počtu Camaro a Corvette. Suzuki také montuje a prodává Chevrolet MW Kei automobily. MW bylo původně přestavěný Suzuki Wagon R. Od roku 2008 je přestavěný Suzuki Solio. Suzuki se také dostalo na trh s vozem Chevrolet Cruze. Od roku 2010 společnost Mitsui prodává vozy Chevrolet Tahoe, Chevrolet Express, Chevrolet HHR, Silverado a Traverse. Dříve to byly na trh Starcraft modely G-Van a Trailblazer.
 • Malajsie - v roce 2003 začala Malajská společnost Hicomobil (joint venture) prodávat vozy Chevrolet Aveo, Chevrolet Optra, Chevrolet Nabira a Chevrolet Lumina. Od té doby se Joint venture zrušila, aby uspěla společnost Naza v roce 2010.
 • Blízký Východ - střední východ má samostatný trh, divizi s názvem Chevrolet (CSV) jejichž modely pocházejí ze značek Chevrolet, GM Daewoo, GM v Severní Americe a GM Holden v Austrálii. Holden Commodore má stejnou značku jako Chevrolet Lumina na Blízkém Východě a stejně jako v Jižní Africe.
 • Pákistán -  v Pákkistánu představil Chevrolet své vozy s místní automobilkou Nexus Automotive. V současné době lze v Pákistánu koupit vozy Chevrolet Optra, Chevrolet Spark, Chevrolet Joy, Chevrolet Aveo, a Chevrolet Colorado. V budoucnu chce společnost přidat do nabídky vozy Chevrolet Captiva, Epica Chevrolet a Chevrolet Cruze.
 • Austrálie - je pravda, že australský automobilový trh dává přednost spíše vlastním značkám, ovšem ty Americké se také začali vyrábět pod GM Australia. GM se značkou Chevrolet spolupracovalo s místní automobilkou Holden. GM se odchýlil od tradičních amerických tvarů a vytvořil Chevrolet Coupe Utility v roce 1934 a Chevrolet Sloper v roce 1935. Chevrolet se naposledy vyráběl v roce 1968 v Austrálii. Od roku 1998 až 2001 byl Chevrolet Suburban v Austrálii prodáván jako Holden Suburban.
 • Evropa - Chevrolet v Evropě sídlí ve Švýcarsku v Zürichu, které hlavně prodává automobily GM Daewoo. Některé vozy přímo z Ameriky byly prodávány i v Evropě, ovšem upraveny tak, aby vyhovovaly zdejším předpisům. Jeden z modelů který byl tomuto přístupný byl Chevrolet Alero (nebo-li Oldsmobile Alero) a Chevrolet Trans Sport. Další modely, které se prodávaly v Evropě bylo Camaro, Korsika / Beretta, Corvette, Blazer a Trailblazer. Také se do Evropy dodávaly americké modely velkých rodinných sedanů, cenově dostupnější než třeba Jaguar nebo BMW. V roce 2005 se všechny modely GM Daewoo změnily na Chevrolet. Aktuální modely, které se v Evropě prodávají, jsou Spark, Aveo, Lacetti, Cruze, Rezzo, Epica, Captiva, Trailblazer a Tahoe, všechny tyto modely až na Trailblazer a Tahoe jsou vlastně Daewoo.

Jížní Amerika - zde jsou oblíbené hlavně vozy s náhonem všech kol, jako současné modely, které se prodávají S10 a Blazer. V jížní Americe jsou také oblíbené výkonné vozy z 60. a 70. let.

Chevrolet v současnosti

 • V současné době vyrábí Chevrolet modely Spark, Aveo, Cruze, Malibu, Impala, Camaro a Corvette. Mezi nákladní patří Colorado, Silverado a Avalanche. Do kategorie SUV se řadí Tahoe a Suburban. Do dodávek se řadí Express, Venture a Uplander a mezi crossovery se řadí HHR, Equinox a Traverse.
 • Chevrolet Monte Carlo se nevyrábí od roku 2007 a nahradil ho model Camaro. V roce 2011 Chevrolet představí nový model Chevrolet Volt a v roce 2011 nový model Cruze, nástupce modelu Cobalt. Další model, který se bude vyrábět je druhá generace Aveo.
 • Další budoucí modely, které chce Chevrolet vypustit je Spark, Volt, Caprice Police Interceptor a Volt MPV5.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18310 (novesluzby.cz#21685)


Přidat komentář