České vynálezy - zlaté české ručičky

Verzatilka neboli krajon, tato mechanická padací tužka spatřila světlo světa poprvé v roce 1950 v továrně Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích. Znáte vynálezce semtexu?

Zlaté české ručičky

Z dílem českých badatelů a vynálezců se zrodily takové unikáty, které pomáhají celému světu. Zde najdete nejen objevy a patenty o nichž možná ani nevíte, že jsou pod nimi čeští rodáci podepsáni.

Nanovlákno - český vynález

Spřádání a výrobu materiálů založenou na bázi nanovláken vyvinul vědecký tým Technické Univerzity v Liberci pod vedením Oldřicha Jirsáka. Nanovlákna jsou přibližně tisíckrát tenčí než lidský vlast a český výzkumný tým zvládnul vývoj technologie umožňující průmyslovou výrobu textilních materiálů založených na těchto vláknech.

Silon a kontaktní čočky - český vynález

Kontaktní čočky a umělé polyamidové vlákno Silon – jsou nejznámější vynálezy jedinečného člověka, českého chemika, kterým byl Otto Wichterle. Objev čtyř krevních skupin Nezávisle na sobě učinili tento objev (1905) Karl Landsteiner z Vídně a český neurolog a psychiatr Jan Jánský a také jiní vědci ve světě.

Léčebné přípravky

Duviragel, Vistide, Hepsera, Řada léčebných přípravků, jako aniherpetikum Duviragel gel proti oparům, antivirová léčiva Vistide proti viru pásového oparu, virovému zánětu oční sliznice, viru pravých neštovic, Hepsera proti žloutence typu B, Viread vysoce účinný preparát proti AIDS, Truvada jeden z nejúčinnějších preparátů proti AIDS, a také třeba originální přístup přípravy Azidothymidinu Tyto zaregistrované a prodávané léčebné přípravky má na svém kontě výzkumný tým českého organického chemika Antonína Holého.

Český vynález - Kinesiskop

Fyziologie – buněčná struktura, struktura orgánů; užití animace ve vědě a výuce – kinesiskop. To jsou jen některé z mnohých oblastí do kterých svou bohatou vědeckou činností zasáhl český lékař a biolog Jan Evangelista Purkyně První záchytná protialkoholní stanice na světě Jaroslav Skála český psychiatr, založil v roce 1948 protialkoholní oddělení psychiatrické kliniky nemocnice U Apolináře v Praze a v roce 1951 první záchytnou protialkoholní stanici na světě.

Kostka cukru

Kostkový cukr – tak to je jedna z mnoha drobností, kterou dnes považujeme za samozřejmost a která poprvé spatřila světlo světa právě na území dnešní České republiky v Dačicích. Stalo se tak při rafinérii cukru, kterou koncem 20. let 19. století v Dačicích založili bratři Grebnerovi.

Ruchadlo - český vynález

Známým českým vynálezem je ruchadlo, což je pluh s radlicí, která ornici nejen krájí a obrací, ale také jemně drolí a kypří. Jeho autory byli František Veverka (1796-1849) a Václav Veverka (1799-1849) z Rybitví u Pardubic (rodný domek se zachoval do dnešních dnů), známí jako “bratranci Veverkové“.

Remoska

Nenápadný elektrický spotřebič, který se najde v mnohé české domácnosti. Jak by ne, když se první prototypy objevily již v letech 1953-1955 a výroba modernizovaných typů běží úspěšně dodnes. Tuto přenosnou elektrickou pečící troubu s ohřevem shora zkonstruoval elektrotechnik Oldřich Homuta.

Semtex - vynález z Pardubic

Plastická trhavina SEMTEX – získala svou světovou proslulost bohužel nikoli jen pro své výjímečné kvality, nýbrž díky několika teroristickým útokům, při kterých přišlo o život mnoho lidí. Nejznámější byl zřejmě výbuch letadla Boeing-747 americké společnosti Pan Am nad skotským městečkem Lockerbie v roce 1988, kdy zahynulo 270 lidí. Jak už tomu bývá, je SEMTEX příkladem užitečného vynálezu, který se může změnit v nebezpečnou zbraň, dostane-li se do nepatřičných rukou. Byla vyvinuta firmou Explosia v Semtíně u Pardubic (odtud název: SEMTín a EXplosia) koncem 50. let výzkumným týmem ve kterém pracoval také Stanislav Brebera.

Aerodynamika a nadzvuková rychlost

Takzvané Machovo číslo, nebo-li poměr rychlosti pohybujícího se objektu vůči rychlosti zvuku, jež se užívá celosvětově k vyjadřování hodnot nadzvukových rychlostí nese jméno významného fyzika a filosofa Ernsta Macha. Při výuce fyziky se dodnes využívá Machův vlnostroj a Machovo kyvadlo a již zmíněná aerodynamika se neobejde bez Machova kužele, Machova úhlu a Machova čísla. Jako pedagog a filosof vědy byl autorem mnoha učebnic z oblasti fyziky a stál takto u zrodu této vědní discipliny v moderním pojetí v českých zemích.

Kaplanova turbína

Vynalezena roku 1912. Jedná se o nejrozšířenější konstrukce turbín používaných ve vodních elektrárnách. Od poloviny 19. století se hledaly nové zdroje energie a stranou nezůstávala ani snaha o efektivní využití energie vodních toků. Francouzští vynálezci Burdin a Furneyrone sestavili první vodní motory a na jejich práci úspěšně navázal Američan James B. Francis. Původně myšlenka na vylepšení vlastností Francisovy vodní turbíny přivedla Viktora Kaplana nakonec k vlastnímu originálnímu řešení – dnes světoznámé Kaplanově turbíně.

Verzatilka nebo krajón

Mechanická padací tužka verzatilka spatřila světlo světa poprvé v roce 1950 v továrně Koh-i-noor Hardtmuth v Českých Budějovicích.

Patentka

Tento stiskací knoflík je spojen se dvěma jmény. Prvním byl velký český podnikatel baťovského formátu a nefalšovaný světový král knoflíků Jindřich Waldes a druhým zručný mechanik Hynek Puc bez kterého by nevznikl automatický stroj na výrobu patentek. Tito dva pánové založili společně v roce 1902 firmu Waldes a spol. Následně již v roce 1903 konstruktér Puc uvedl do chodu převratný vynález – zakladačku, která nahradila deset dělnic při výrobě stiskacího knoflíku.

Polarografie

Dnes běžně užívaná metoda chemické analýzy, která umožňuje stanovit i velmi nízké koncentrace iontů kovů i organické látky. Tato metoda prošla samozřejmě od svého objevu do dnešních dnů celou řadou technických vylepšení a modernizací. Základem objevu, za kterým stojí český fyzikální chemik Jaroslav Heyrovský byly experimenty se rtuťovou kapkovou elektrodou, která se používala k měření povrchového napětí rtuti. Vývoj tiskařských a reprodukčních technik

Nové tiskařské a reprodukční techniky

Vzešly z práce českého malíře, grafika a vynálezce Jakuba Husníka. Vystudoval piaristické gymnázium v Praze, později malířskou akademii, kde se setkal s Karlem Klíčem, pozdějším vynálezcem hlubotisku. Dále studoval malířství v Antverpách u profesora van Leriuse. Po návratu bydlel v Benešově. Pro kostely v nedalekých Kolovratech a Karlovicích namaloval v roce 1861 obrazy na oltáře. Prvním jeho významnějším vynálezem byly dvoutónové fotografie. Zdokonalil způsob reprodukce fotografických obrazů – tzv. fotolitografii. Postupně svůj vynález vylepšil natolik, že byl schopen docílit i 1000 otisků.

Světelná fontána a oblouková lampa

František Křižík se narodil 8. července 1847 v Plánici byl významný český technik, průmyslník a vynálezce. Jeho nejznámějším vynálezem byla oblouková lampa se samočinnou regulací. Vynalezl světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a mnoho dalších zařízení.

A věděli jste, že...

Sigmund Freud se také narodil u nás? 6. května 1856 v Příboru, původně Sigismund Schlomo Freud, byl nejstarším ze šesti dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami Jácoba Freuda s Amálií Nathannovou. Narodil se do společenství asimilovaných židů v Příboře na Moravě, kde rodina žila tři roky. Slavný rakouský lékař a psychiatr byl českého původu. Proslul především jako zakladatel psychoanalýzy.

Josef Ludvík František Ressel

se také narodil v čechách 29. června 1793 v Chrudimi, byl to český lesník, spisovatel a vynálezce, který se proslavil především vynálezem lodního šroubu. Josef Ressel kromě lodního šroubu vynalezl mimo jiné šroubový lis pro výrobu vína a oleje, kuličkové ložisko bez mazání, zařízení pro parní vyluhování barviv a tříslovin, pneumatickou potrubní dopravu a buzolou, parní automobil.

Karl Schinzel - Rýmařov

Jedním z nejvýznamnějších a také nejznámějších Rýmařovských rodáků německé národnosti první poloviny minulého století byl Dr. Inženýr Karl Schinzel, pozdější objevitelská osobnost světového významu, chemik a vynálezce barevné fotografie.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18190 (novesluzby.cz#20213)


Přidat komentář