Bodypainting aneb malování na tělo

Bodypainting se stal velmi populárním druhem umění, které se začalo rozvíjet okolo 90. let. Dnes už dokážou cvičení profesionálové z celého světa proměnit vzhled lidské pokožky na naprosto cokoliv od zvířat, až po nejrůznější motivy.

Přeci jen barva, která se při této praktice používá, se dá nanášet na nejzajímavější plátno na světě, lidské tělo. To díky svým tvarům vytváří nejrůznější kreace. Není zde problém udělat bodypainting tak kvalitní, že při pohledu na něj, si nevšimnete například 5-ti lidí, kteří jsou na obrazu namalováni.

Historie aneb tradiční bodypainting

Ve skutečnosti si lidé už v pravěku obarvovali svá těla přírodními barvami, popelem, tetováními nebo blátem. Tato znamení měla odhánět zlé duchy nebo nepřátelské kmeny. Také používali tyto barvy pro oslavy vzácných situací, jako jsou svatby či náboženské ceremonie.

Vzhledem k přijetí širšího myšlení v 60. letech obzvláště co se nahoty týče, se bodypainting začal znovu rozvíjet na západě. Mnoho lidí dnes diskutuje o tom, jestli je bodypainting opravdu umění nebo jen způsob jak se nahý procházet na veřejnosti. Ale lidé, kteří ho vyzkoušeli, si jsou naprosto jistí, že se jedná o umění a nenapadá je nic jiného, s čím by ho mohli srovnávat. Časem se začaly konat i festivaly bodypaintingu, které jsou v Evropě a USA velmi populární. Jedním z nich je například World Bodypainting Festival.

World Bodypainting Festival

Nejbarevnější festival na světě probíhá už od roku 1998. Od doby svého založení se koná každý rok v Rakousku blízko Klangenfurtu (česky Celovec). Zde na každé výročí putují turisté z celého světa, aby viděli, jak se zde během několika dní utkají soutěžící ze 40 států světa. Ti zde soutěží ve všech následujících kategorií bodypaintingu:

  • Štětec a houba – v této kategorii je i amatérská sekce
  • Airbrush a speciální efekty
  • World Fluoro Award, noční soutěž pro UV efekty - Vystupují zde nasvícené modely na naprosto temné scéně. Tato soutěž je známá svými nejkrásnějšími vizuálními efekty bodypaintingu vůbec.
  • Facepainting

Bývají zde kromě různé zábavy ještě World Bodypainting PHOTO awards, což je světově nejznámější soutěž pro nejlepší fotografy bodypaintingu. Soutěž je zde rozdělena do klasického stylu a digitálního umění (například fotky, u kterých byly pro větší efekt použity výraznější grafické úpravy).

Trvanlivost barvy Bodypaintu

Barva, která se používá na tělo, bohužel nemá příliš velkou trvanlivost, jako tomu je u heny, skarifikace nebo tetování. Odhadovaná trvanlivost barev je okolo 10 - 12 hodin. Samozřejmě vždy tomu tak být nemusí. Ovšem když vezmeme v potaz, že by měli lidé chodit v těchto barvách celý den, tak jim to nemůžeme mít za zlé.

Druhy barev a nástrojů

Při bodypaintingu se dá použít vysoká škála barev oproti jiným technikám. To jaké barvy umělec použije je pouze na jeho představivosti. Časem se však rozšířilo pár základních barev a nástrojů.

Značkovače a fixy pro bodypainting

Jejich výhodou je, že jsou levné a zdraví nezávadné. Bohužel práce s nimi zabere nejvíce času z níže uvedených barev. Proto se používají pouze minimálně. Na druhou stranu se jejich používání doporučuje těm, kteří s bodypaintingem začínají.

Airbrush Make Up pro bodypainting

S kvalitou následuje i cena. I když jsou pro tento nástroj a barvy do něj dražší, než ostatní typy barev či nástrojů, je to zřejmě jeden z nejlepších způsobů. To mohou potvrdit i různí umělci. Navíc jsou zdravotně naprosto nezávadné a bezpečné. Airbrush se používá většinou, pokud musí umělec obarvit co nejvíce lidí v nejkratším čase.

Obličejové barvy pro bodypainting

Jak už název sám napovídá, jsou to barvy, které se používají speciálně na obličej. Jejich kvalita je vcelku docela dobrá. Mohou být dodávány jako normální barvy nebo ve formě fixů. Fixy jsou pro jednodušší a rychlejší aplikaci. Ty někteří umělci moc neuznávají, protože u štětců se dá měnit velikost a šířka. Obličejové barvy musejí být nutně dermatologicky testovány, proto jsou zdravotně nezávadné. Jejich nanášení je tak jednoduché, že ho zvládnou i děti.

Textilní Akryl pro bodypainting

Velmi často používaný druh barev, díky své rozumné ceně a vysoké dostupnosti. Proto se jedná o čistě praktickou volbu. Dobře se totiž s nimi pracuje a jsou velmi bezpečné.

Tekutý latex pro bodypainting

Toto je velmi zajímavý pracovní materiál. Zvláštností je, že když uschne (cca 10 minut) tak se dá sundat celý nebo po větších kusech. Ne jako u barvy, kterou musíte pracně smývat. Latex dovoluje pokožce dýchat, proto si připadáte, jako byste na sobě neměli vůbec nic. Někteří ten pocit označují spíše jako by měli na sobě druhou kůži.

Stejně jako u ostatních barev i tyto se dají vrstvit. Není problém do latexu přidat i různé věci pro větší efekt. Například přidat trochu písku nebo korálků. Tekutý latex se ovšem nedoporučuje, pokud nevíte jak tuto barvu správně nanášet nebo s ní pracovat. Proto by jí začátečníci neměli raději používat. Pokud se ale hodláte pustit do práce s tekutým latexem, tak si nejdříve zjistěte, jestli váš model/ka nejsou na latex alergičtí.

PAX Makeup Adhesive based paint

Jsou barvy založené na bázi lepidla. Tyto barvy jsou unikátní ve svých vlastnostech. Jejich výdrž je několikrát větší než u ostatních barev. Je to pro případ že by autor chtěl, aby jeho dílo vydrželo co nejdéle.

Tempery nejsou vhodné pro bodypainting

Tyto barvy nejsou příliš vhodné pro normální použití i přes jejich nízkou cenu a dostupnost. Je zde jeden hlavní důvod. Jakmile totiž barvy zaschnou, začnou se drolit a odpadávat. Neexistuje člověk, který by po jejich nanesení chtěl stát bez hnutí. Prakticky by ani nemohl dýchat, jinak by barva odpadala díky tomuto pohybu. Navíc barvy nevypadají tak efektivně jako všechny ostatní. Ať tak či onak, tempery jsou výborné pouze pro levný start nebo jen na zkoušku.

Rady pro začátečníky bodypaintingu

Nejlepší způsob jak si najít své „plátno“, pokud začínáte, je zeptat se svých přátel. Ty obeznámit se situací, v jaké se nachází vaše schopnosti, a poté za jejich souhlasu začít zkoušet. Pokud se z přátel nikdo nebude nabízet, je ještě pár možností. Těmi jsou internet a noviny. Hledejte různé inzeráty nebo lidi co nabízejí modeling.

Varování! Pokud je dané osobě 18 let měli byste si raději udělat kopii jejich občanského průkazu, nebo jakéhokoliv potvrzení věku. A to obzvláště v případech, pokud osoba vypadá mladší.

Při práci dbejte na to, aby člověk, s kterým pracujete, nijak netrpěl. Snažte se s dotyčným občas mluvit, dávat mu najíst a napít. Především ale dbejte na teplotu v místnosti. Nebylo by zrovna nejvhodnější, aby váš model mrznul/a. Malba vám totiž může zabrat i několik hodin. Buďte proto na tuto skutečnost vždy připraveni.

Bodypainting je tedy záležitost, která může ohromit nejen Vás, ale i Vaše okolí. Čím více se s tímto uměním experimentujete, tím více se nacházíte vizuálně lepší a úžasnější možnosti. Ať už jsou to kombinace barev či nástrojů nebo jednoduchého přidání kamínků či jiných drobných prvků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18399 (novesluzby.cz#22364)


Přidat komentář