BMW - historie, modely aut

Podívejme se na začátky značky BMW, německé automobilky. Dozvíte se, jak si držela své místo mezi ostatními luxusními a sportovními auty. Vedle dalších dvou německých konkurentů to neměla vůbec lehké. Také Vám představíme současné modely BMW.

BMW je německá automobilka, která byla založena roku 1916. Název BMW vychází z názvu Bavarian Motor Works. Společnost vlastní a produkuje vozy MINI a partnerskou společností Rolls-Royce Motor Cars. BMW také vyrábí motocykly pod firmami BMW Motorrad a Husqvarna. Sídlo BMW leží v Mnichově.

Historie BMW

Od jejího založení až po rok 1920 se BMW účastnilo výroby letadel. Po 1. Světové válce bylo BMW donuceno přestat s výrobou leteckých motorů podle Versailleské smlouvy o mír. V roce 1923 společnost začala vyrábět motocykly, což následovalo výrobou automobilů v roce 1928-29.

Jejich modro – bílé logo je odvozeno ještě z časů výroby letadel, bílá letadla křižují modrou oblohu. Z těchto dvou barev je také složena Bavorská vlajka.

BMW bylo první společností, která vynalezla za sebou kapalinou chlazený letecký „šesti“ motor. Velice preferovaný motor díky svému výkonu. Společnost začala vyrábět pro německou letku Luftwaffe.

Během 2. světové války BMW vyrábělo motory BMW 132 a BMW 801, vzduchem chlazený radiální motory a průkopnický motor BMW 003 axial – flow turbojet, který použily na záchranné stíhačce Heinkel He 162 Salamander. Tento motor byl zkoušen ve verzi A-1 b pro první válečnou stíhačku na světě Messerschmitt Me 262, ale s tímto motorem neuspěli při vzletu.

Okolo roku 1959 se BMW dostalo do finančních potíží a hledal cestu jak rychle přijít k penězům. Pomoc hledali u výrobny letadel Messerschmitt a Heinkel, pro které dělali motory. Naštěstí společnost odkoupila italská společnost Iso Isetta a díky tomu vzniklo velice známé a pověstné Mini auto od BMW, model Isetta, měl pouze 2 místa a byl pověstný tím, že měl jenom jedny dveře, ty tvořily celou přední část automobilu. Tento automobil poháněl Motocyklový motor BMW.

Toto odkoupení pomohlo společnosti se částečně vrátit na vlastní nohy. Od roku 1959 vlastnila rodina Quandtových 46% společnosti.

V roce 1992, BMW uskutečnilo smlouvu v Kalifornii s desénovým studiem Designworks USA, který začali plně ovládat roku 1995.

V roce 1994 BMW koupilo britskou společnost Rover což vedlo k vytvoření 3 nových skupin Rover, Land Rover a MG. Vlastnili ji po 6 let. Od roku 2000 se Rover dostal do finančních potíží a tak jí prodali společnosti MG a vznikla společnost MG Rover Group, zatímco Land Rover byl vlastněn Fordem.

BMV začalo pořádat kroky k vytvoření nového MINI, který byl vytvořen v roce 2001.

Vedoucí designér Chris Bangle ohlásil odchod od BMW v roce 2009, pracoval u BMW i se svým týmem 17 let, když odstoupil, byl nahrazen Adrianem van Hooydonkem, který byl pravou rukou Chrise Banglea.

Produkce automobilky BMW

Záznam z roku 2000 říká, že automobilů BMW bylo prodáno 822 tisíc kusů až do roku 2007 kde se zvýšil prodej až o 450 tisíc vozů za rok, ovšem od roku 2008 se prodeje zmenšují.

Motocykly BMW

BMW začalo stavět motocykly a motocyklové motory po 1. světové válce, jejichž motocykly se vyrábějí ve firmě BMW Motorrad. Jejich prvním úspěšným motocyklem byl model R32 z roku 1923. Všechny jejich motocykly měly rozdílné uspořádání motoru a do začátku 80. let 20. století. Mnoho motocyklů ještě používá toto rozdílné uspořádání u série R.

Během 2. světové války BMW vytvořilo motorku pro armádu model R75 k níž byla připojena sajdkára. Design byl převzat od Zündappu KS750, motocykl se dostane i na velice nepřístupná místa jako Jeep.

V roce přišla série K, motocykly této série měli vodou chlazený tří nebo čtyř válcový motor. Zanedlouho BMW začalo vyrábět i sérii F a G s rotačními motory.

Na začátku 90. let 20. století BMW vylepšilo svůj motor, který byl chlazený vzduchem na motor chlazený olejem. Později se vyrobil motor o kapacitě 1170 cc, který vyprodukoval 100 koní pro model R1200GS oproti předchozí verzi R1150GS, která měla o 15 koní méně.

BMW také představilo nový sportovní motocykl K1200S. Motor vyprodukoval až 167 koní.

BMW začalo používat u motocyklů ABS od konce 80. let 20. století. V roce 2006 se začal používat systém kontroly stability.

V červenci roku 2007 švédská motocyklová firma Husqvarna byla koupena BMW za 93 milionů Euro. BMW se začalo zaměřovat na motokros, enduro a motocykly supermoto.

Automobily BMW

Nová třída automobilů BMW

Byl to začátek kompaktních sedanů a kupé počínajíc modelem 1500 roku 1962 a pokračující přes model 2002 roku 1977. Automobily byly poháněny čtyř – válcovým M10 motorem. Začátky čtyř – dveřových sedanů a dvou – dveřových kupé, nová třída obsahovala také dvou – dveřové sportovní sedany což potvrdily modely 1600 série 02 a modelem 2002 v roce 1966.

Předchůdci populárního modelu BMW řady 3, dvou – dveřové vozy úspěšně zajistily značku BMW pro budoucí časy. Nová třída čtyř – dveřových vozů, které končily nulou, byly nahrazeny BMW řady 5 v roce 1972. Modely 2000C a 2000CS byly nahrazeny 6 – válcovým BMW E9, představený v roce 1969 s modelem 2800CS. Dvou -dveřový model 1600 přestal s výrobou, model 2002 byl nahrazen v roce 1975 modelem 320i.

Současné modely BMW

  • BMW řady 1 bylo představeno v roce 2004, tento vůz je nejmenším modelem BMW a je k dispozici jako kupé, kabriolet nebo hatchback.
  • BMW řady 3 je kompaktní výkonný vůz vyráběný od roku 1975. Jeho nejnovějším modelem je 5 generace (E90), k dispozici je varianta sedan, kombi, kupé a kabriolet.
  • BMW řady 5 je auto vyšší – střední třídy a je k dispozici jako sedan a kombi. BMW řady 5 Gran Turismo začalo v roce 2010, což vytvoří zcela nový segment kombinující kombi a SUV.
  • BMW řady 7 je auto vyšší třídy k dispozici pouze jako sedan. Pro tento vůz bylo použito mnoho nových prvků, jako je systém iDrive a motor chlazený vodíkem. Poslední generace tohoto vozu (F01) byla představena v roce 2009 na základě 5 řady.
  • BMW řady 6 se řadí mezi sportovní luxusní automobily ve formě kupé nebo kabriolet.
  • Mezi dvou – sedadlové roadstery se řadí starší model Z3 a novější Z4 (E85), který se prodává od roku 2002, v roce 2009 byla představena jeho poslední verze.
  • BMW X3 je první BMW které patří do třídy SUV, které začalo v roce 2003 a je založena na BMW 3 řady E46/16. Vůz má náhon všech čtyř kol.
  • BMW X5 je auto vyšší – střední třídy luxusních SUV od roku 2000.
  • BMW X6 je sportovní kupé SUV a je k dispozici od roku 2009.
  • Jejich nejnovějším počinem je model X1, který se začne vyrábět v roce 2011.

BMW M

Jsou to vlastně vylepšené verze BMW a jde o modely M3, M5, M6, X5M, X6M, Z3, Z4. Tato série se zabývá vylepšením karoserie, ale hlavně motorem, jejich modely v sobě nesou buď osmi - válcový nebo deseti – válcový motor, například v BMW M5 je deseti – válec který vyprodukuje přes 500 koní.

Motorsport BMW

BMW se účastní velké dávky závodů, ať už jde o automobily nebo motocykly. Nesmí chybět ani u těch nejprestižnějších jako je formule 1, má také bohatou historii v šampionátu DTM, ale poté odešel, brzy se ale čeká jeho velký návrat. Účastní se také šampionátu cestovních vozů (WTCC) a závodí ve třídě GT3 ty nejprestižnější závody jako třeba 24 hodin Le Mans a dalších. U motocyklů se účastní mistrovství Superbiků s modelem S1000RR.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18291 (novesluzby.cz#21548)


Přidat komentář