Těhotenství od početí po porod II.díl

Těhotenství obvykle trvá 40 týdnů, což odpovídá 9 kalendářním měsícům. Zajímá Vás, co se děje v průběhu početí a jaký je následný vývoj Vašeho miminka v jednotlivých týdnech? Zajímá Vás, jak se současně cítí nastávající maminka?

Těhotenství v 21. týdnu

 

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 26,5 cm, jeho váha je 360 gramů. Některé děti již mají obočí. Dítěti se vyvíjí trávicí systém. Dítěti rychle roste mozek, aby se jeho růst nezpomalil, potřebuje dostatečné množství omega nenasycených mastných kyselin, například z tučných ryb.

Těhotenství z pohledu maminky

Pravděpodobně již cítíte pohyby dítěte. Vrchol dělohy dosahuje 1 cm nad pupek. Pravidelně si podkládejte nohy, abyste předešla otokům a vzniku křečových žil. Nezapomínejte pravidelně jíst tučné ryby (makrela, losos, pstruh, herink), jejichž tuk je důležitý pro stimulaci a podporu růstu Vašeho děťátka.

Těhotenství v 22. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 28 cm, jeho váha je 430 gramů. Dítě nyní vypadá téměř jako novorozenec. Má již zřetelné rty, víčka, obočí. V dásních dítěte rostou zárodky mléčných zubů. Jeho obličej je den ode dne podobnější tvářičce novorozence.

Těhotenství z pohledu maminky

Vrchol dělohy dosahuje 2 cm nad pupek. Spěte a odpočívejte na boku. Zvětšující se děloh může utlačovat okolní orgány a způsobuje Vám tak zácpu a časté močení. Může u Vás dojít i ke tvrdnutí břicha, děloha je totiž svalový orgán. Je tedy přirozené, že se občas stahuje. Jsou-li však stahy časté, konzultujte to s gynekologem.

Těhotenství v 23. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 29 cm, jeho váha je 500 gramů. Dítě nyní bude velmi rychle přibývat na váze. Rozlišuje Váš hlas od ostatních hlasů. Zvyká si na opakující se zvuky. Jak se postupně vyvíjí kůže, počnou fungovat i mazové a potní žlázy.

Těhotenství z pohledu maminky

Mohou Vás ve zvýšené míře trápit otoky nohou. Snažte se nohy podkládat, spěte na levém boku, pijte dostatek tekutin, noste boty na nízkém podpatku. Vy i Vaše miminko potřebujete dostatek vápníku pro silné a zdravé kosti a zuby. Během těhotenství zvyšte množství vápníku o 50%, ve formě mléka, sýrů, jogurtů.

Těhotenství v 24. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 30 cm, jeho váha je 600 gramů. Zvětšuje se mozek dítěte. Na jazyku se mu tvoří chuťové pohárky. Pokračuje vývoj plic u dítěte.

Těhotenství z pohledu maminky

Jestliže jste dosud příliš nepřibrala, nyní můžete očekávat výrazné zvýšení váhy. Je to však zcela normální. Těhotenství je na Vás již velmi zřetelné. Může Vás trápit zvýšené pocení, pijte proto dostatek tekutin. Během dne nezapomínejte odpočívat. Provádějte relaxační a dechová cvičení. Choďte často na procházky, dostatek kyslíku je pro děťátko důležitý. Vrchol dělohy je 5 cm nad pupek.

Těhotenství v 25. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 35 cm, jeho váha je 660 gramů. Tenké tělíčko dítěte se začíná obalovat tukem. Některým dětem začínají růst vlásky. Pouštějte děťátku vhodnou relaxační hudbu. Od této chvíle si miminko může pamatovat věci z doby, které již strávilo ve Vašem bříšku.

Těhotenství z pohledu maminky

Vrchol dělohy je v polovině mezi pupkem a hrudní kostí. Děloha dosahuje velikost fotbalového míče. Dostatečně odpočívejte. Při cvičení vynechejte cviky, při kterých ležíte na zádech.

Těhotenství v 26. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 36 cm, jeho váha je 760 gramů. Dítě slyší Váš hlas, i hlas osoby, se kterou mluvíte. Dítě vdechuje a vydechuje plodovou vodu. U chlapců varlata sestupují do šourku.

Těhotenství z pohledu maminky

Vrchol dělohy je 7 cm nad pupek. Děloha omezuje Váš pohyb. Pravidelně odpočívejte a provádějte relaxační a dýchací cvičení.

Těhotenství v 27. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 37 cm, jeho váha je 880 gramů. Dítě již umí otevřít a zavřít oči. U dítěte se střídá spánek a bdění. Dítě může občas škytat.

Těhotenství z pohledu maminky

Tímto týdnem končí druhý trimestr těhotenství. Mohou se u Vás objevit křeče v nohou. Jakmile ji ucítíte, co nejrychleji reagujte, natáhněte nohu, vystrčte patu dopředu a nárt naopak tlačte směrem k tělu. Dále se pravidelně hýbejte, choďte na procházky, využijte těhotenského plavání.

Těhotenství v 28. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 38 cm, jeho váha je 1000 gramů. Dítě dovede smrkat, rostou mu řasy. V mozkové kůře se začínají objevovat rýhy a záhyby. Miminko si hledá nejpohodlnější pozici, začne si pomalu přitahovat ručičky a nožičky k hrudníku do klasické fetální pozice.

Těhotenství z pohledu maminky

Můžete mít těhotenské obtíže, jako pálení žáhy, trávicí potíže, křeče. Někdy dochází k nepravým kontrakcím. Můžete mít i živé sny o porodu dítěte. Zajistěte si dostatek odpočinku přes den i večer, choďte brzo spát. Začnete se cítit tlustá a nemotorná. Ve třetím trimestru je obvyklý přírůstek kolem 6 až 7 kg.

Těhotenství v 29. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 39 cm, jeho váha je 1150 gramů, do porodu ještě ztrojnásobí svoji váhu. U dítěte pokračuje vývoj svalů a plic.

Těhotenství z pohledu maminky

Zaměřte se na Vaši výživu, zda obsahuje dostatek bílkovin, vitamínu C, kyseliny listové, železa, vápníku. Stále pijte dostatek tekutiny, předejdete tak zácpě. Pravidelně choďte na procházky.

Těhotenství v 30. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 40 cm, jeho váha je 1300 gramů. Dítě může sledovat očima zdroj světla, jeho zrak se zlepšuje a rozlišuje světlo a tmu. Miminku se nyní mohou zdát sny. Množství plodové vody nyní dosahuje svého maxima, okolo 800 ml.

Těhotenství z pohledu maminky

Dále dbejte o správnou výživu a pravidelný pohyb.

Těhotenství v 31. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 41 cm, jeho váha je 1500 gramů. Dítě nyní bude velmi rychle přibývat na váze. Tělíčko dítěte se obaluje tukem. Dítě vnímá tlukot Vašeho srdce a Váš hlas, mluvte na něj, zpívejte mu.

Těhotenství z pohledu maminky

Pohyb dítěte Vám může činit problémy během spaní. Snažte se tedy odpočívat i během dne. Ležte na boku.

Těhotenství v 32. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 42 cm, jeho váha je 1700 gramů. Dítě už je plně vyvinuté, jeho tělo má správné proporce. Pod kůží se mu usazuje tuk a brzy bude vypadat baculatější. Dítě dělá nejrůznější grimasy.

Těhotenství z pohledu maminky

Jak dítě roste, bude tlačit na Vaše vnitřní orgány, můžete se zadýchávat a chodit častěji na toaletu. Mohou se u Vás objevit poruchy spánku. Během dne si udělejte přestávku a hodinu či dvě odpočívejte. Nohy mějte podložené. Spěte na boku.

Těhotenství v 33. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 44 cm, jeho váha je 1900 gramů. Kosti dítěte jsou čím dál pevnější. V tomto týdnu je imunitní systém dítěte podstatně odolnější. Kůži má silnější a mnohem méně vrásčitou.

Těhotenství v 34. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 45 cm, jeho váha je 2150 gramů. Dítě stále velmi rychle přibývá na váze. V případě, že by se již nyní narodilo dítě, bude sice považováno za nedonošené, ale obvykle se dobře adaptuje.

Těhotenství v 35. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 46 cm, jeho váha je 2400 gramů. Prostor dělohy začíná být dítěti těsný. Fyziologický vývoj dítěte je téměř ukončen. Nyní již bude dítě, až do porodu pouze růst a přibývat na váze. Dítě vnímá světlo, zvuky, bolest.

Těhotenství v 36. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 47 cm, jeho váha je 2600 gramů. Dítě již zabralo všechno místo v děloze, kope a bije pěstičkami, neotáčí se již celé. Ve většině případů je dítě otočeno hlavičkou dolů.

Těhotenství z pohledu maminky

Potíže s pálením žáhy a dušnost by měly ustupovat, protože hlavička dítěte sestupuje do pánve. Někdy pocítíte zápal energie. Kdykoliv jen můžete, odpočívejte s podloženýma nohama. Nakupte si potraviny do zásoby, pro první dobu po svém návratu z porodnice.

Těhotenství v 37. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 49 cm, jeho váha je 2850 gramů. Na konci tohoto týdne je již dítě považováno za donošené. Obličej miminka se pěkně zaobluje, kůže je růžová a napjatá.

Těhotenství z pohledu maminky

Od tohoto týdne se Vám děloha již obvykle nezvětšuje. Rodíte-li poprvé, dochází u Vás k poklesu dělohy směrem dolů do pánve.

Těhotenství v 38. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 50 cm, jeho váha je 3100 gramů.

Těhotenství v 39. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 51 cm, jeho váha je 3300 gramů.

Těhotenství v 40. týdnu

Těhotenství z pohledu dítěte

Plod měří 51 cm, jeho váha je 3500 gramů. Poslední den tohoto týdne je předpokládaným termínem porodu.

Těhotenství z pohledu maminky

Budete již velmi netrpělivě očekávat porod a cítit vzrušení i úlevu. Každý pohyb Vás stojí hodně sil. Někdy se u Vás objeví předzvěstné stahy, poslíčci. Odpočívejte co nejvíce a využívejte posledních volných dnů. Pocítíte-li předzvěstné stahy, provádějte dechová cvičení, která jste se naučila. Je normální, narodí-li se dítě 14 dnů před vypočítaným datem porodu nebo po něm.

  • Těhotenství od početí po porod I.díl

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18157 (novesluzby.cz#20227)


Diskuze a zkušenosti

Evik | 21.10.2013 09:45
Re: Těhotenství od početí po porod II.díl Díky za článek :). Ještě jsem našla spoustu zajímavých informací tady: http://www.emimino.cz/encyklopedie/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/


Přidat komentář