Těhotenství - domácí práce, cestování, zaměstnání

Těhotenství je přechodné období, ve kterém by se žena měla chovat trochu jinak, než doposud. Nelze obecně prohlásit, že určité činnosti jsou pro všechny těhotné ženy vhodné a jiné zase zcela zakázané. Je dobré naslouchat svému vlastnímu tělu.

Nastávající maminky, které chtějí být v těhotenství aktivní, se mohou účastnit speciálních těhotenských kurzů předporodní přípravy a existují různá cvičení a plavání pro těhotné. Těhotné ženy se zde naučí vhodné cviky, připraví se na porod a mohou sdílet své zkušenosti s ostatními ženami, které prochází stejným obdobím. Spousta žen si tu najde také kamarádku, s níž se později setkává i po dobu mateřské a také jejich děti si mohou spolu hrát. A jak se informovat o kurzech předporodní přípravy? Informace vám zajisté podá váš gynekolog, nebo sledujte inzerci a internet.

Pokud si někdy nejste jistá, zda je určité cvičení pro vás vhodné, poraďte se s gynekologem či porodní asistentkou. Lehký pravidelný pohyb se doporučuje více, než občasné přísnější cvičení.

Těhotenství a domácí práce

Jestliže se cítíte dobře, můžete se bez obav věnovat obvyklým domácím pracím. Platí však, že je musíte provádět s rozmyslem. Nikdo po vás určitě nebude žádat, ať máte v době těhotenství všechno tip ťop vygruntované. Pro období těhotenství je nejdůležitější hlavně vaše tělesná a duševní pohoda, takže se rozhodně vyhněte těžkým domácím pracím. Pokud stále chodíte do zaměstnání, domácí práce nechejte až na víkend, kdy se o ně společně podělíte s partnerem. Při práci buďte obezřetná, hlavně co se týká manipulace s věcmi ve výšce. Zcela běžným pocitem je, že s rostoucím bříškem si budete připadat stále více nešikovná a také více unavená. Pokud třeba plejete na zahradě, nebo děláte jinou práci na zemi, pracujte raději v kleče, nikoliv ve dřepu. Na stírání podlahy je dobrým pomocníkem mop. Poloze v podřepu byste se měla vyhnout, protože tak dochází k tlaku na břicho a omezení krevního oběhu v nohou. Nákup si rovnoměrně rozložte do dvou tašek, na velký nákup choďte s partnerem.

Těhotenství a zaměstnání

Pokud vás nepostihnou žádné komplikace, můžete i v těhotenství docházet normálně do práce. Má to dokonce i některá pozitiva: budete si udržovat dobrou tělesnou kondici, budete v kontaktu se známými lidmi a nebudete se tolik zaobírat problémy spojenými s těhotenstvím.

Jakmile zjistíte, že jste těhotná, nahlaste to svému zaměstnavateli. Zákoník práce také definuje práce nevhodné pro těhotné a kojící ženy. Myslete na to, že při převedení na jinou práci, v důsledku čehož se vám sníží průměrný výdělek, máte nárok na vyrovnávací příspěvek.

Těhotná žena má právo na pravidelné přestávky a na návštěvy těhotenské poradny.

Jste těhotná a máte sedavé zaměstnání? Pak by měla být základem kvalitní a pohodlná židle, která bude splňovat všechny požadavky pro správné sezení. I tak ale může docházet k otokům nohou. Mezi doporučení patří nekřížit nohy a podkládat si je. Přestávky je dobré využít ke cvikům na prevenci křečových žil – dejte nohy nahoru a nechejte je odkrvit, nebo dejte nohy do vyšší polohy a kružte s nimi v kotníku.

Při celodenním sezení v kombinaci s těhotenstvím (zejména 3. trimestr) se častěji objevují hemeroidy. Jako prevenci hemeroidů dbejte na pravidelnou stolici, pijte dostatečné množství tekutin, dodávejte tělu vlákninu a dopřejte si pohyb (rychlá chůze, cviky na prevenci zácpy,..).

Pokud v zaměstnání celý den stojíte, mohou vás postihnout značné potíže. Máte vyšší riziko vzniku křečových žil, otoků a špatného držení těla. Navíc při nízkém krevním tlaku můžete trpět mdlobami. Těhotná žena by se měla snažit přenášet váhu z nohy na nohu, dělat kroky ze strany na stranu, nosit zdravotnickou obuv a kdykoliv to jen jde, posadit se a dát si nohy nahoru.

Těhotenství a cestování

Cestování je normální součástí života i během těhotenství. Těhotná žena cestuje do práce, k lékaři, do kina atd. Těhotná žena by určitě neměla být pořád jen doma, ale také vyrazit do společnosti. Nelze říci, že některý dopravní prostředek by byl v těhotenství zakázaný, ale každý má svá úskalí. Vždy byste se měla řídit svým tělesným a duševním rozpoložením.

Zřejmě nejvyužívanějším dopravním prostředkem je automobil. Moderní ženy dokáží auto ovládat, a tak se stávají nezávislými na svém okolí. Řízení auta v těhotenství není zakázáno, ale je nutná zvýšená opatrnost. Reakce mohou být pomalejší, a tak zde existuje vyšší riziko autonehody. Při jízdě je nutné vždy použít bezpečnostní pás – riziko smrti plodu při autonehodě u nepřipoutaných je skoro 3 x vyšší než u připoutaných. V době těhotenství je důležité se správně připoutat. Pásy se neupevňují přes břicho. Spodní pás vede pod bříškem a  ramenní mezi prsy. Připoutání platí i pro ten případ, kdy cestujete na zadním sedadle.

S rostoucím bříškem může nastat problém pohodlného usednutí za volant. V pokročilejší fázi těhotenství je dobré raději usednout na sedadlo spolujezdce.

Hromadné dopravní prostředky činí problém zejména v počátcích těhotenství, kdy je žena více unavená a bývá jí špatně. Tyto potíže jsou ještě výraznější, pokud je horko a dopravní prostředek je přeplněn. Může se vám udělat nevolno třeba z vůně silného parfému, nebo z pachu potu. Jestliže jsou všechna místa obsazena, svůj stav objasněte a poproste o uvolnění místa.

Co se týká cestování letadlem, není zde žádné zvýšené riziko pro maminku ani plod. Některé letecké společnosti však nepřepravují ženy po 34. týdnu těhotenství, a to kvůli možnosti  předčasného porodu. Pokud let trvá déle, projděte se, procvičujte dolní končetiny a nezapomeňte dodržovat pitný režim. Jezte jen lehce, aby vás nepostihla nevolnost.

Také se zamyslete se nad tím, zda je pro vás let nevyhnutelný a zda by nebylo vhodné jej odložit až na později.

Těhotenství a sportovní aktivity

Pohyb v době těhotenství je zajisté prospěšný, tedy pokud se zrovna nejedná o rizikové těhotenství apod. Maminka je díky cvičení v lepší tělesné a duševní kondici a vytváří předpoklady pro zdárný průběh porodu. Navíc aktivní žena nepřibere tolik na váze. Je třeba se ale řídit některými pravidly. V těhotenství určitě není dobré začínat a nějakým novým sportem – čili myšlenka typu: „teď, když jsem těhotná, začnu sportovat“.

Neřiďte se ostatními, nýbrž naslouchejte svému vlastnímu tělu. To co je pro kamarádku jednoduché, může být pro vás obtížné a namáhavé. Nikdy se během cvičení tedy nepřemáhejte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18174 (novesluzby.cz#21662)


Diskuze a zkušenosti

Karolína | 04.02.2013 14:55
Re: Těhotenství - domácí práce, cestování, zaměstnání Dobrý den, jsem ve 24tt. Musela jsem nastoupit na rizikové těhotenství z důvodu, že mi zaměstnavatel neposkytl jinou práci. Nyní jsem však podle nového zákona omezována 6 hodinovými vycházkami. Máme jet na 7 denní pobyt na hory, kde vlastníme chalupu. Chtěla bych se zeptat na koho se mám obrátit, aby mě na tento pobyt propustili, můj gynekolog mi řekl, že mě pustí max. na 3 dny pocházíme z Královehradeckého kraje a chatu máme v Beskydech, tudíž se nevyplatí na tak krátkou dobu odjet. Doktor mě odkázal na českou zprávu sociálního zabezpečení, ale ti mi řekli, že s tím nemají nic společného. Nemám v plánu nikde výletovat, pouze strávit pobyt s rodinou, tudíž bych i nadále dodržovala vycházky, které mi doktor napsal. Předem mnohokrát děkuji. Hezký zbytek dne


Přidat komentář