Strie v těhotenství a jak jim zabránit

Jestliže patříte mezi ženy, které jsou těhotné nebo se snaží otěhotnět, a máte obavu ze vzniku strií, dočtete se zde pár informací o této problematice. V dnešní době je totiž nespočet prostředků, které významně eliminují vznik strií.

Strie patří vedle celulitidy k jednomu z nejčastějších kosmetických problémů, které trápí především ženy. Strie jsou více méně drobné jizvičky nebo trhlinky, které jsou růžové až červené a jež mohou postupem času přecházet do bílé barvy. Tyto jizvičky vznikají napínáním a následným popraskáním kůže, zaviněné náhlou změnou váhy. Většinou se objevují na místech, kde kůže není schopna se přizpůsobit náhlé změně velikosti, nejvíce v problémových partiích, jako jsou stehna, hýždě, nebo břicho. Právě v těhotenství dochází u žen k náhlému a rapidnímu nárůstu váhy, což je ideální období pro vznik strií. Zabarvení strií se časem mění a je těžké jejich vznik eliminovat, některé maminky se však díky genetickým předpokladům nemusí strií obávat. Jejich vznik je možné také ovlivnit správnou životosprávou nebo používáním speciálních krémů.

Strie v těhotenství

Kritickým obdobím pro vznik strií v průběhu těhotenství je třetí trimestr. Jak již bylo zmíněno, díky rychlému nárůstu objemu bříška se nedokáže kůže dostatečně rychle napínat, čímž praskají vlákna a vznikají na kůži trhliny. Žena je samozřejmě striemi ohrožena již od počátku těhotenství, jelikož se zvyšuje příjem potravy a žena tloustne, vlivem hormonů se zvětšují prsa, to všechno má za následek praskání kůže. Signálem vzniku strií je svědění kůže, což je nejvyšší čas zahájit opatření pro jejich eliminaci. Strie mohou vznikat i v jiném období než je těhotenství, samozřejmě jsou jimi ohroženi i muži, vždy to ale souvisí s přibýváním na váze a následným napínáním kůže.

Jak zabránit nebo omezit vznik strií v těhotenství

Ideální je, pokud ihned po zjištění těhotenství začnete užívat speciální přípravky, které promazávají a zvlhčují pokožku, čímž se zvyšuje její pružnost. Těmito prostředky je nutné pravidelně, několikrát denně promazávat pokožku, zejména na problémových místech. Jedná se o speciální účinné krémy nebo tělové mléka, které významně zvyšují elasticitu kůže. Takové speciální přípravky je možné zakoupit jak v lékárnách, tak i v internetových obchodech. Jak je již zmíněno, je třeba promazávat kůži, čímž se masíruje a prokrvuje, několikrát denně po celé období těhotenství. Velice důležité je ale také dodržování pitného režimu a správná životospráva. Velmi účinné proti vzniku strií mohou být i speciální prokrvující masáže. Omezit vznik strií na prsou může těhotné ženě pomoci i volba vhodné podprsenky. Nejlepší je prevence, protože pokud již strie vzniknou, není možné se jich zcela zbavit a zanechají na těle nehezkou vzpomínku.

Co dělat pokud strie vznikly

Jestliže se stalo a po těhotenství zůstaly na Vašem těle tyhle drobné jizvičky, je možné jejich projevy významně zmírnit.  Zmírnění projevů strií lze například speciálními masážemi, při kterých se například používá mořská houba. Takovou masáž mořskou houbou si můžete klidně aplikovat sami doma. Co si aplikovat sami nedokážete, jsou speciální masáže, především lymfodrenáže, které mimo strií mají vliv i na celulitidu. Strie potlačíte také různými krémy, balzámy, mléky, jež mají za úkol především vzniklé strie zesvětlit. Bohužel cena těchto přípravků je o něco vyšší, záleží na účinnosti daného produktu. Další možností je také tzv. mikrodermabraze. Mikrodermabraze je vlastně kosmetický zákrok, který mohou provádět pouze vyškolení odborníci. Při zákroku dochází k vyhlazování kůže, za pomoci jemného obrušování povrchu kůže oxidem hlinitým. Díky tomuto kosmetickému zákroku lze mimo strií odstranit i jiné kosmetické vady. Jedná se o poměrně účinnou a rychlou záležitost, která však něco stojí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18177 (novesluzby.cz#23106)


Diskuze a zkušenosti

Kristína | 06.06.2014 18:20
Re: Strie v těhotenství a jak jim zabránit Určitě mazat a mazat. Nejlépe přímo speciálním olejem nebo krémem. Já používám olej od ElastiQ a jsem na konci těhotenství a strii nemám ani jednu i přesto, že to máme dědičné.


Přidat komentář