Správná výživa v těhotenství

Pokud jste těhotná, nebo kojíte, je pro vás jistě důležité jestli vy i vaše dítě dostáváte všechny kalorie a živiny, které potřebujete. Nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, je v přijímání pestré stravy.

Těhotenství a příjem kalorií

Nezapomeňte, že v těhotenství „jíst za dva“ neznamená jíst dvakrát tolik. Ve skutečnosti potřebujete denně jen 300 kalorií navíc (400 pokud kojíte), což se rovná jedné sklenici mléka, či jednomu banánu. Přičemž prenatální vitamíny, doporučené vaším lékařem pomáhají vyplňovat nutriční nedostatky.

Vegetariánství a těhotenství

Pokud jste vegetariánka, nebo dodržujete jinou speciální dietu, měla byste se poradit s nutričním specialistou. I když těhotenství vyžaduje dodatečné živiny, nevyžaduje radikální změny v příjmu kalorií. Pamatujte, že nemáte vynechávat jídla a snažte se udržet množství přijatých nasycených tuků na minimu.

Tabulka před početím - těhotenství - kojení

Tabulka níže uvádí doporučené denní dávky jednotlivých živin před početím, během těhotenství a při kojení.

ŽIVINY
Před početímTěhotenství
Kojení
Kcal220025002600
Vitamin A (mikrogramů)
7007701300
Vitamín B6 (mg)
1,51,9
2,0
Vitamin B12 (mg)2,42,6
2,8
Vitamin C (mg)
7585
120
Vitamin D (mg)
55
5
Vitamin E (mg)1515
19
Vitamin K (mg)9090
90
Vápník (mg)
10001200
1200
Kyselina listová (mg)
400600
500
Jód (mg)
150220290
Železo (mg)1827
19
Hořčík (mg)320350-360310-320
Niacin (mg)
141817
Fosfor (mg700700
700
Proteiny (g)3850
60
Riboflavin – B2 (mg)1,11,41,6
Thiamin – B1 (mg)1,11,4
1,4
 

Vitamin A se nachází ve vnitřnostech

mrkvi, rajčatech, paprice, meruňkách. Je důležitý pro správný vývoj kostí a zubů. Jeho vysoký příjem ovšem může na plod působit negativně.

Vitamíny skupiny B

se vyskytují především v obilninách masu, vnitřnostech a vejcích.

Vitamín C je zastoupen především v ovoci

Je potřebný pro hojení ran, odolnosti vůči infekcím a zneškodňuje některé karcinogenní látky.

Vitamin D je potřebný při růstu zubů a kostí

Vyskytuje se především v rybím tuku, vnitřnostech, kakau, máslu a vejcích. Vitamin E se vyskytuje v oleji. Chrání látky v těle před oxidací a před účinky některých znečisťujících látek v životním prostředí.

Vitamin K se vyskytuje v zelenině

jako je salát, špenát, brokolice. Ovlivňuje srážlivost krve. Vápník je důležitý pro správnou stavbu kostí, zubů a správnou funkci svalů. Najdeme jej především v mléčných výrobcích a masu.

Kyselina listová je nezbytná pro krvetvorbu

produkci proteinů a buněčné dělení. Působí jako ochrana před tzv. rozštěpovými vadami, jako je rozštěp páteře. Při jejím nedostatku v těhotenství se vyskytuje tzv. megaloblastová anémie, tedy chudokrevnost. Kyselina listová se nachází především v zelenině jako je kapusta, brokolice, špenát.

Jód je potřebný pro produkci hormonů štítné žlázy

Mezi jeho zdroje patří ryby. Železo je nezbytnou součástí enzymů dýchacího řetězce a krevního barviva hemoglobinu. Vyskytuje se v luštěninách, špenátu a vnitřnostech.

Hořčík je potřebný pro správnou funkci nervů a svalů

a je součástí enzymů dýchacího řetězce. Mezi jeho zdroje se řadí oves, vločky, sýry. Niacin pomáhá udržovat zdravou kůži, nervy a má příznivý vliv na trávení, zlepšuje také využívání sacharidů tělem. Vyskytuje se v masu, ve vnitřnostech a celozrnných výrobcích.

Fosfor je nezbytný pro růst a zdraví kostí a zubů

Nachází se v mléčných výrobcích a luštěninách. Riboflavin, neboli Vitamin B2, pomáhá při uvolňování energie do buněk. Nachází se ve kvasnicích, mase, vnitřnostech, vejcích, sýrech a obilovinách. Thiamin, neboli Vitamin B1, pomáhá tělu strávit sacharidy. Vyskytuje se ve kvasnicích, játrech, mase a mléce.

Co by v jídelníčku nemělo chybět

Samozřejmostí je zvýšený příjem ovoce a zeleniny, které obsahují minerály, vitamíny a antioxidanty. Neměla byste zapomínat ani na dostatečné množství vlákniny, která pohlcuje toxiny v tlustém střevě a slouží jako prevence zácpy, se kterou mívají těhotné ženy problémy. Vlákninu najdete v celozrnném pečivu, ale také v zelenině. Dále je důležitý příjem bílkovin, které jsou potřebné pro celkové zdraví a růst, pomáhají při krvetvorbě a jsou základními stavebními látkami vašeho dítěte. Důležitý je také příjem tuků, které jsou nezbytné pro vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích (jde o vitamíny A, D, E, K). V těhotenství se doporučuje přijímat spíše rostlinné tuky, které nezvyšují množství cholesterolu. Je nutné také konzumovat dostatečné množství sacharidů. Důležité je přijímat potraviny s nízkým glykemickým indexem, jež nezatěžují metabolismus inzulínu. Důležitá je také konzumace mléka a mléčných výrobků, jež jsou zdrojem vápníku. Dále byste neměla zapomínat na dostatek rybího masa, které je bohaté na mastné kyseliny a mořské ryby navíc ještě obsahují velké množství jódu.

Čemu se vyvarovat v jídelníčku

Měla byste se vyhnout potravinám s vysokým obsahem soli, jako jsou uzeniny. Mléko a mléčné výrobky by měly být ošetřené pasterizací, či sterilizací. Syrové mléko totiž může být zdrojem infekčních onemocnění, stejně jako syrové maso, či krvavé steaky. Dále byste se měla vyhýbat umělým sladidlům, omezit plísňové sýry, které zvyšují riziko plísňových a kvasinkových onemocnění. Nevhodné jsou také potraviny s nadbytkem konzervačních látek. A samozřejmě byste se měla úplně zříci alkoholu a kouření.

Pitný režim - těhotenství

Potřeba tekutin je individuální. Ovšem pokud jste těhotná, váš příjem tekutin by měl být minimálně 2 litry denně a to v tekuté formě. Dalšího minimálně 0,5 litru by těhotná žena měla přijmout z potravy, především se tím myslí ovoce a zelenina. Mělo by se pít v průběhu celého dne. Nestačí tedy čekat na to, až si tělo o tekutiny samo řekne.

Pocit žízně je totiž prvním příznakem dehydratace

a těhotné ženy navíc mohou mít snížený práh žízně. Není vhodné pít tonik, který obsahuje chinin a tekutiny obsahující kofein. Doporučují se kojenecké vody. Při nákupu balených minerálních vod, by budoucí maminky měly dávat pozor na mineralizaci, která by se měla pohybovat v rozmezí 150 – 400 mg/l.

Zapamatujte si tedy, že nic se nemá přehánět a snažte se jíst zdravě. Je známé, že nastávající maminky mohou mít takzvané „chutě“. Neměla byste je ignorovat, ale na druhou stranu byste jim neměla ani moc podléhat a přejídat se. Tělo vám tak může naznačovat, že vám chybí potřebné živiny. Naučte se mu tedy naslouchat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18152 (novesluzby.cz#20104)


Přidat komentář