Šestinedělí aneb období po porodu

Šestinedělí je nejkrásnějším a zároveň nejděsivnějším obodbím každé novopečené matky. Přináší s sebou řadu úskalí a problémů, které se mnohdy velmi těžko zdolávají. Buďte na toto období řádně připravená a čelte nástrahám s vysokou bravurností.

Šestinedělím je nazýváno období, které následuje těsně po porodu v celkové délce šesti týdnů. Během této doby se postupně vytrácejí z organismu veškeré změny, které souvisely s těhotenstvím a porodem. Laicky by se dalo říci, že se tělo a organismus vrací do původní podoby.

První příznaky spojené se šestinedělím

Stahování dělohy

K prvním příznakům, které alarmují návrat těla a organismu do původního stavu, patří bolesti v podbřišku. Intenzita bolestí je u každé ženy rozdílná, některé maminky cítí pouze bolest nepatrnou, jiné naopak velmi silnou. Tato bolest je zapříčiněna stahováním dělohy, která se snaží vrátit do původní velikosti i hmotnosti. Hmotnost dělohy před otěhotněním je zhruba 80 gramů, na konci těhotenství její váha vzroste až na úctyhodných 1 000 gramů. Po porodu se děloha začne regenerovat a pokrývat novou  výstelkou. Z dělohy začnou odcházet tzv. očistky, což je doprovázeno silným a hustým krvácením. Intenzita krvácení se postupně snižuje, většinu žen provází téměř celé šestinedělí.

Odeznívání zdravotních problémů

Během šestinedělí pomalu začínají mizet křečové žíly, které však postihují velmi malé procento žen. Téměř stoprocentním příznakem každé nastávající matky je zvýšená pigmentace, která v šestinedělí postupně vybledne. Pánevní dno a břišní svaly se začnou zpevňovat, po šestinedělí můžeme proces urychlit jednoduchými cviky.

Únava a stres

V době šestinedělí provází většinu žen únava, která bývá často spojena s krvácením. Velká ztráta krve může mít za následek anémii, jenž je vyvolána nedostatkem železa. Anémie vede k celkové únavě organismu, nepůsobí dobře na psychiku a přispívá k malátnosti.

Nemožnost močení

Po porodu řadu žen sužuje neschopnost vymočit se, což je způsobeno podrážděním a námahou močových cest. Pokud se nedokáže maminka sama vymočit, dojde k vycévkování (bezbolestná aplikace). Řešením může být močení ve sprše, pod teple tekoucí vodou nebo jemné zmáčknutí břicha a podbřišku.

Někdy je nutné vyhledat lékaře

Většina žen snáší šestinedělí obstojně, mohou se vyskytnout menší problémy, které se však dají hravě zvládnout. V některých případech však nemá smysl pokoušet zdraví a je nutné vyhledat lékaře.

K nejčastějším příčinám, kdy je nutné oslovit vašeho lékaře patří dlouhodobé a silné krvácení. Pokud týden po porodu je krvácení stále sytě červené barvy, oslovte raději svého gynekologa. Alarmujícím znamením může být naopak i zástava krvácení v období těsně po porodu.

K dalším znamením, že není něco v pořádku jsou silné bolesti v podbřišku, které cítíte několik dnů po porodu. Lékaře vyhledejte i v případě, že při močení cítíte silnou bolest a štiplavost.

Jak zvládnout šestinedělí

Šestinedělí je pro mnoho žen, ale i jejich partnerů velkou zatěžkávací zkouškou, která s sebou mnohdy nese řadu úskalí a stresových situací. Novopečené matky v tomto období bývají velmi náladové, podrážděné a vyčerpané. Z tohoto dosti nepříjemného stavu je nutné dostat se co nejdříve, maminka musí být fit, aby se mohla plnohodnotně postarat o svoje miminko.

Kroky vedoucí k rychlému zotavení

Časté sprchování

Sprchování patří nejen k základním hygienickým návykům, ale příjemně teplá nebo vlažná voda dokáže regenerovat tělo i mysl. Po porodu se sprchuje několikrát denně, voda vás osvěží a pomůže rychleji zahojit porodní cesty. Sprchujete se vlažnou nebo studenější vodou, která tiší a mírní bolest.

Místo nástřihu a sešití sprchujte pokaždé, kdy to bude možné (výborným pomocníkem je bidet). Hojení urychlíme častým větráním a používáním prostředků intimní hygieny, kterými jsou speciální mýdla, mastičky (dubová kůra), krémy a bylinné koupele.

Pohyb

K rychlému zotavení je nutný pohyb, maminky by měly být co nejrychleji připraveny zvládat aktivity kolem svého děťátka. V porodnici se snažte procházet po chodbě nebo po pokoji. Chůze, na rozdíl od sedu či lehu, není tolik bolestivá a maminkám jedině prospívá. Čím dříve stanete z postele, tím dříve se tělo dokáže zregenerovat a dostat do původního stavu.

Bolest v leže i sedě

Zhruba deset dnů až dva týdny vás budou v oblasti hráze doprovázet velké bolesti, které budete pociťovat v lehu i sedu. Během této doby je nutné lehat si velmi opatrně, nejlépe vám bude na boku. Při sezení používejte speciální poporodní polštářek, díky němuž šitou část nezatěžkáváte. Úlevu také pocítíte, pokud si budete sedat pouze na jednu polovinu zadečku s výklonem do strany.

Pravidelnost stolice

Několik dní po porodu se u většiny žen objevují problémy se stolicí, zpravidla dochází k zácpě. V některých případech jde i o psychické zábrany, které ženě napovídají, že by se mohly stehy roztrhnout. Toto mínění je však velmi nepravděpodobné, stehy jsou pevné a obávané prasknutí nehrozí. Zácpu lze potlačit příjmem dostatečného množství tekutin a vlákniny. V krajních případech se podává čípek nebo sladký roztok, který dostanete na předpis.

Laktační psychóza

Samostatnou kategorii, která souvisí s poporodním stavem je laktační psychóza, kterou dle statistik prožívá 1 % žen. Tento stav se projevuje depresí, tedy sklíčenou náladou, zvýšenou přecitlivělostí, plačtivostí, nezájmem, úzkostí a strachem z toho, že žena nezvládne péči o dítě. Místo radosti a štěstí z narození děťátka se dostaví smutek a rozčarování.

Co je příčinou laktační psychózy?

Laktační psychóza (baby blues) vzniká oslabením organismu dané ženy porodem (tedy bolestmi, ztrátou krve, únavou, strachem, jak porod dopadne) a poporodními hormonálními změnami (zvýšením hormonální hladiny). Během porodu a těsně po porodu se uvolňují hormony, které jsou spojené s tvorbou mléka. Psychiku rodiček také ovlivňuje fyzická únava spojená s dobou těhotenství, změna stavu, emociální vypětí a odpovědnost za právě narozeného tvorečka. Laktační psychóza se zpravidla objevuje třetí až čtvrtý den po porodu.

Jak zvládnout baby blues a laktační psychózu?

Velkou chybou, které se dopouští řada maminek, je potlačovat tento stav v sobě. O problémech, které vás provázejí je dobré si promluvit se svými blízkými, může to být manžel, kamarádka nebo maminka, nebo nejlépe lékařem.

Důležité je laktační psychózu podchytit včas, aby se předešlo případným tragédiím, a aby bylo u ženy co nejdříve zahájeno léčení, neboť čím dříve se s léčbou začne, tím pozitivněji bude ovlivněn průběh celé nemoci.

Pakliže jsou projevy onemocnění vážnějšího rázu je nezbytné hospitalizovat matku na psychiatrickém oddělení či v psychiatrické léčebně. Průměrná doba hospitalizace je dva měsíce, ovšem i poté se žena musí doléčovat .

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18149 (novesluzby.cz#20080)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 15.01.2015 20:00
Re: Šestinedělí aneb období po porodu V článku je chybně uvedena laktační psychóza, že jí trpí 50-75% žen. Laktační psychóza je závažné onemocnění, které je po porodu velice vyjímečné a v takovém případě je žena umístěna do léčebny na x měsíců. To co je uvedeno v článku, je pouze poporodní splín, kterým opravdu trpí většina žen po porodu.


Přidat komentář