Prenatální vitamíny - těhotenství

Dobré prenatální vitamíny Vám dodají všechny živiny, které ve Vaší stravě mohou chybět. I když nenahradí zdravou výživu, jsou zásadním výživovým doplňkem pro těhotné ženy.

Berte však na vědomí, že není vhodné brát jakékoliv multivitaminy, protože naprostá většina z nich obsahuje nadbytek vitamínu A, který může poškodit plod.

Pro zdraví matky a pro zdraví dítěte se doporučuje brát během těhotenství tzv. prenatální vitaminy. Jde o speciální složení multivitaminů, které nahrazují jakékoliv možné nedostatky ve stravě matky. Prenatální vitamíny jsou určené pouze jako doplňky stravy pro těhotnou ženu, ženu pokoušející se otěhotnět či ženu kojící. Jsou speciálně vyvinuty pouze pro tento účel. A to protože obsahují takové množství látek a takové specifické látky, aby vyhovovali potřebám plodu. Vitamíny jako kyselina listová, vápník a železo jsou ve vyšší koncentraci, zatímco vitamín A v koncentraci nižší.

Kdy během těhotenství začít brát prenatální vitamíny?

Pokud je to možné, začněte je brát již 3 měsíce před tím, než se začnete o otěhotnění pokoušet. Vajíčko totiž začíná zrát 3 měsíce před tím, než se uvolní z vaječníku a je důležité aby správné živiny byly přítomny i v této fázi vývoje plodu. Pokud jste tedy těhotná, na nic nečekejte a prenatální vitamíny berte. Mohlo by se stát, že Vám v prvním vývojovém období budou chybět nějaké velmi důležité živiny.

Jaké jsou nejdůležitější vitaminy a minerální látky?

Třemi nejdůležitějšími živinami pro těhotnou ženu jsou již výše zmíněné kyselina listová, železo a vápník.

Kyselina listová v těhotenství

pomáhá předcházet neurálním vadám. Vady neurální trubice se rozvíjí již v prvních 28 dnech po početí, tedy ještě předtím, než si hodně žen uvědomí, že jsou těhotné. Existují také přirozené zdroje kyseliny listové, jako je listová zelenina, ořechy či fazole.

Železo v těhotenství

je důležité pro dodávání kyslíku plodu a zabraňuje vzniku matčiny chudokrevnosti. Mnoho žen se právě v těhotenství potýká s chudokrevností. Chudokrevnost je důsledkem nedostatku železa v krvi. Jak se dítě vyvíjí i Vaše potřeby na železo se zvyšují. Železo se vyskytuje v mnoha potravinách, jako je maso, ořechy, špenát.

Vápník v těhotenství

je důležitý pro kosterní stavbu dítěte a předchází úbytku kostní hmoty u matky. Protože pokud plod nedostává dostatek vápníku ze stravy matky, bere si ho právě z kostní hmoty matky. Vápník se vyskytuje především v mléčných výrobcích.

Jsou všechny druhy prenatálních vitamínů stejné?

Nejsou. Existují různé typy prenatálních vitamínů s různými koncentracemi jednotlivých živin. Některé obsahují trochu ode všech důležitých látek, jiné obsahují zase jen nějaké živiny. Pokud máte specifické zdravotní problémy, Váš lékař Vám poradí, které vitamíny, či doplňky další stravy jsou pro Vás vhodné.

Je nutné přijímat ještě něco navíc kromě prenatálních vitamínů?

Je nutné doplňovat vápník, pokud ho Vaše vitamíny neobsahují dostatek. Většina prenatálních vitamínů neobsahuje dostatek vápníku, protože vitamíny se potom stanou nestabilní. Těhotné ženy potřebují alespoň 1000 mg vápníku denně, mnohé prenatální vitamíny ho obsahují ale jenom něco přes 200 mg. Mnoho těhotných žen také trpí nedostatkem vitamínu D. Je tedy vhodné jej doplňovat. Některé prenatální vitaminy obsahují jód, ale některé ne. Je důležité číst jejich složení. Pokud tedy máte nedostatek jódu, poraďte se s Vaším lékařem na vhodných vitamínech.

Zvláštní doplňky pro vegetariány

Jelikož přísní vegetariáni nekonzumují produkty z masa, živiny, které potřebují doplnit jsou obvykle vitamin B12, železo a omega 3 mastné kyseliny.

Vedlejší účinky prenatálních vitamínů

Některé ženy si stěžují, že je jim prenatální vitamíny způsobují nevolnost. Pokud máte stejný problém, snažte se vitamíny brát před tím, než jdete spát. Nevolnost tak zaspíte a vitamíny mají dostatek času se vstřebat do Vašeho těla.

Některým ženám také mohou prenatální vitamíny vyvolat zácpu. Je to způsobeno vysokým obsahem železa. Možným řešením je poohlédnout se po vitamínech s menším obsahem železa, nebo si začít hlídat stravu a přidat více vlákniny.

Kdy přestat prenatální vitamíny brát?

Pokud plánujete kojit, měla byste své vitamíny brát až do konce doby kojení.

Kombinace vitaminů - jak vitaminy kombinovat

Kombinace multivitaminů se může v jednotlivých prenatálních vitamínech lišit, stejně jako jejich množství. Například některé obsahují větší množství železa, než je potřebné. Tyto vitamíny jsou určené především pro ženy, které jsou náchylné k chudokrevnosti. Některé prenatální vitamíny jsou zase k dispozici pouze na lékařský předpis. Mějte na paměti, že můžete ohrozit své zdraví, ale i zdraví svého dítěte neúměrným množstvím syntetických vitamínů, které užíváte. Takže informujte svého lékaře o všech doplňcích, které užíváte. Vyhněte se užívání několika různých doplňků. Místo toho volte jeden multivitamin, který obsahuje více živin v jedné tabletce. Pokud se Vaše strava skládá z dostatku ovoce a zeleniny, celozrnných potravin, pak pravděpodobně máte dostatek vitamínů a minerálních látek. Pokud tedy berete vitamínové doplňky ve velké míře, hrozí Vám předávkování.

Žádné prenatální vitamíny Vám nezajistí dostatečnou dávku vápníku, musíte jej tedy přijímat i ze stravy. Tělo vstřebá pouze určité množství železa, takže je zbytečné brát prenatální vitamíny s jeho nadbytkem.

Důležité živiny pro těhotné ženy a jejich doporučené denní dávky

Tabulka níže potom uvádí doporučené množství základních živin, které by těhotná žena měla denně přijímat.

**ŽIVINY****DENNÍ DÁVKA**
Vápník1200 mg
Kyselina listová 600 mg
Jód220 mg
Železo27 mg
Vitamin B6 1,9 mg
Vitamin B12 2,6 mg
Vitamin C 85 mg
Vitamin D 5 mg
Vitamin E 15 mg
Zinek11 mg

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18158 (novesluzby.cz#20236)


Přidat komentář