Maminkou v pozdním věku-ano či ne?

Být maminkou v pozdním věku má své kouzlo. Přináší s sebou radost, maminky jsou spokojenější než jejich mladší „kolegyně“. Do výchovy svých dětí vkládají své zkušenosti, ponechávají svým dětem více volnosti, zároveň je vychovávají s větší zodpovědností.

Na druhou stranu těhotenství po čtyřicítce obnáší zdravotní rizika nejen pro maminky, ale i pro jejich ještě nenarozené děti. Maminkám se proto v těhotenství provádějí testy pro zjištění genetických chorob dítěte. Proto, pokud plánujete těhotenství ve vyšším věku, zvažte všechna pro i proti.

Proč se stále častěji setkáváme s maminkami kolem čtyřicítky?

Důvodem může být, že až v tomto věku ženy potkaly toho pravého partnera, se kterým chtějí založit rodinu. Dříve jednoduše neměly tyto ženy čas, aby si hledaly stálého partnera. Nebo na něj neměly štěstí. Nepřehlédnutelnou výhodou je i finanční zajištění. Zatímco v mládí zařizovaly domácnost a vybudovávaly si kariéru, nyní už mají vše za sebou a nemusí se obávat, že po ukončení rodičovské dovolené přijdou o zaměstnání. Každý zaměstnavatel si totiž cení svých dlouholetých zaměstnanců.

Užívejte si svého mateřství!

Maminky v tomto věku tvrdí, že mateřská i rodičovská dovolená je pro ně dovolenou v pravém slova smyslu. Vše, co si chtěly užít – cestování, sportování, různé zájmy- si dosyta užily a nemají pocit, že o něco přicházejí. Říká se, že maminky kolem čtyřicítky mají i větší nadhled ve výchově svého dítěte. Některé ženy potvrzují, že příchodem dítěte omládly a i přes své obavy, jestli budou ve svém věku zvládat náročnou péči o novorozeně, nejenže vše výborně zvládají, ale cítí se při tom svěže a svého dítěte si opravdu užívají.

Pozdější mateřství jako druhá šance

Výhodou také je, že pokud už mají starší dítě, může jim pomoci s péčí o miminko. A pokud si tyto maminky myslí, že ve výchově starších dětí měly nějakou mezeru, snaží se ji napravit u nejmladšího dítěte.

Dítě ze zkumavky?

Díky pokroku v medicíně se mnohdy jedná i o umělé početí, které se ještě v nedávné době u nás neprovádělo. Nové léčebné postupy zajistí důslednou péči o těhotné ženy. Proto se ženy mohou rozhodnout mít dítě i v pozdním věku – nemusí se obávat nedostatečné péče o ně či jejich dítě. Této šance využívají hlavně ty ženy, které nemohou mít dítě se svým partnerem, který je například neplodný. Nebo starší ženy, u kterých se výrazně snižuje šance na přirozené oplodnění a umělé oplodnění je jejich poslední možnost jak otěhotnět.

Zdravotní rizika těhotenství v pozdním věku

Jste těhotná a je vám více než čtyřicet let? Pokud jste otěhotněla přirozenou cestou, můžete si pogratulovat, neboť šance na otěhotnění po 35.roku života ženy výrazně klesá. Ve 40-ti letech se pohybuje kolem 50-ti%. S rostoucím věkem se zvyšuje i míra potratů – vajíčko je náchylnější k poškození. Těhotenství a porod představuje zátěž pro klouby. Těhotné ženy ve vyšším věku trpí častěji těhotenskými nevolnostmi a poporodními komplikacemi než mladší ženy. Uvedená rizika ale neznamenají, že těhotenství a porod nebude probíhat jako u podstatně mladších maminek! I v této věkové skupině mohou být ženy i jejich dítě naprosto zdravé.

Kdy je těhotenství rizikové?

Obecně se říká, že každé těhotenství u ženy nad 30 let už má svá rizika. Po 35.roku života ženy se už označuje za rizikové. Je prokázáno, že těhotné ženy kolem čtyřicítky mají daleko vyšší riziko potratu než ženy kolem třicítky. Porod pak může probíhat pomaleji, protože děložní hrdlo se otevírá pomalu a děloha pracuje nekoordinovaně. V těchto případech je nutný operativní zákrok -porod císařským řezem. Po porodu se u žen může objevit cukrovka nebo jiné komplikace.

Těhotenství v pozdějším věku jako prevence rakoviny?

Jak prospívá pozdní těhotenství tělu ženy? Podle jednoho výzkumu těhotenství u žen nad 40 let snižuje riziko onemocnění rakovinou vaječníků až o 58%! U žen mladších 25-ti let je to o 16% a u žen kolem třicítky je to o 45%. Těhotenství u starších žen má dále pozitivní vlivy především na psychiku.

Jaká onemocnění se mohou vyskytnout u dětí starších maminek?

Platí, že čím vyšší je věk matky, tím vyšší je těhotenství rizikové a také je více ohroženo i dítě. Díky pravidelným lékařským prohlídkám se ale mnohé problémy dají zjistit už na počátku a některé je dokonce možné i léčit ještě během těhotenství. Obvykle se jedná o poruchy dýchání, nízkou porodní váhu, výskyt žloutenky apod.

Downův syndrom

Mezi vážnější onemocnění patří Downův syndrom – může se objevit u dětí žen nad 35 let. Jedná se o vrozenou vadu, která ovlivní dítě na celý život. Výskyt tohoto onemocnění se zjišťuje odběrem plodové vody a podle výsledků se propočítá pravděpodobnost onemocnění. I přesto, že u některých žen se předpokládalo narození dítěte s touto vadou, dítě bylo naprosto zdravé.

Jak překonat věkový rozdíl mezi matkou a dítětem?

Mít dítě ve 40-ti znamená obrovský věkový rozdíl mezi matkou a dítětem. Je zvládnutelný? Vyšší věkový rozdíl může být jen ku prospěchu. Jistě tento rozdíl překonáte s nadhledem a možná si budete rozumět více se svými dětmi než mnohem mladší maminky! I když se stanete rodičem ve vyšším věku, nemusíte se obávat – jistě se dožijete maturity, svatby i dětí svého dítěte.

Jak se psychicky připravit na příchod dítěte?

V určitých letech se už člověk stává klidnějším, dbá na své principy, má již zaběhlý způsob života – a najednou vám do toho všeho vkročí malé dítě! Jak se s tím vyrovnáte? Máte své „zaběhnuté koleje“ a nyní se musíte starat o dítě, které potřebuje vaši neustálou péči.

Jak se vyhnout poporodní depresi?

U žen, které se s touto situací nesmíří, může docházet k depresím, protože už nemají čas na své záliby a přátele. Vždy záleží na psychice ženy. Pokud je žena vyrovnaná a přemýšlí o tom, jaké to bude, až se dítě narodí, nejspíše vše zvládne. Rada proto zní: Už během těhotenství si zkuste představit, jak váš den s dítětem bude vypadat. Vžijte se do své budoucí role matky a připravte se na ni! Pokud zjistíte, že nechcete celý den strávit péčí o dítě, začněte hledat chůvu!

Slavné maminky v pozdějších letech

U nás nejspíše nejznámější ženou, která se stala dokonce dvojnásobnou matkou i po čtyřicítce, je Veronika Žilková. Krátce po čtyřicítce porodila zdravou dceru Kordulku, ale její syn Melichar, kterého přivedla na svět ve 45-ti letech, podlehl vrozené nemoci v sedmi měsících. Mezi další známé maminky po čtyřicítce patří Bára Basiková, Magda Malá, Ilona Czáková a další. V Anglii v roce 2000 velké překvapení způsobila manželka tehdejší premiéra Tony Blaira, která ve svých 45-ti letech porodila své čtvrté dítě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18151 (novesluzby.cz#20087)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 03.02.2013 23:11
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj, je mi 43 let a mám už i vnučku a za měsíc má přijít na svět další vnučka (druhá) a začátkem srpna se má narodit třetí vnouče. Děti mám už veliké 2x 27let a 1x 23 let a strašně bych chtěla miminko, snad proto, že jsem si miminek moc neužila. U prvních jsem musela do školy a u druhého do práce, střídaly jsme se s manželem mezi dveřma, nebyly peníze. Teď jak vydím mrňouse tak si říkám užila bych si to??? p. doktorka na gyndě mi řekla, že klidně do 45 let můžu, že jsem zdravá. Strašně moc toužím po mimču. Monika

Monika | 07.02.2013 04:58
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj, je mi 43 let a čekám třetí dítě. Vždy jsem si přála mít více dětí, ale po celá léta bez antikoncepce se mi podařilo přirozeně otěhotnět a zároveň přivést dítě na svět jen jednou, předtím díky asistované reprodukci. V obou případech až po 35. roku. Nyní prožívám rozporuplné pocity. V práci jsem si po návratu z rodičovské dovolené vytvořila poměrně dobrou pozici, časem i finančně lepší, než manžel. A tak, místo toho, abych se úplně radovala z toho, že se mi snad splní moje dlouhá léta snad největší přání,a myslela na to, ať jsme hlavně oba zdraví, myslím na to, že se moje mateřská odrazí na finanční situaci rodiny, nebudu moci dvěma školákům dále dopřávat, na co jsme byli zvyklí, naopak, čeká nás asi převracení každé koruny. Přesto jsem moc ráda, že se zadařilo a jediným opravdovým přání je ono zdraví. Takže, pokud si někdo přeje dítě v pozdějším věku, a zadaří se, považuji to za správné. I různě zdravotně hendikepované maminky přivádějí na svět děti, často zdravé, ačkoli jim, často mladým, k teoretickém

Monika | 07.02.2013 05:05
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? u ideálu matky \\\"něco\\\" - stejně jako matkám-babičká - zbývá. Nesouhlasím s odsuzováním mateřství v různých situacích (s výjimkou asistované reprodukce po 50 či dokonce po 60 letech - ale i tady bych možná v některých případech nedokázala \\\"povolit\\\").Přivést na svět zdravé dítě je vždy zázrak - ačkoli tak častý. Proto držím i Vám palce, ať se vše vyvíjí k Vaší radosti.

Diana | 25.01.2014 17:26
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj, je mi skoro 44,mám 14leteho syna a konečně mám přítele se kterým bych si přála mít dítě. I když prý vypadám na 30,tak už si připadám na dítě stará. VŮBEC nevim, jestli si své velké přání ještě splnit.

Naďa | 13.05.2014 19:49
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj. V září mi bude 40. Loni v září jsem přišla o miminko v 8 tt, ale nepřestala sem věřit že bch mohla mít zdravé miminko. otěhotněla jsem, podstoupila všechna vyšetření a vše bylo v pořádku. Těšila jsem se na našeho Adámka i když mám doma už 2 raubíře. Kolem 20 tt se objevil výtok, tvrdnutí břicha a bolest stydké kosti. Dle lékařky vše v pořádku a jediné co mi řekla že to k tomu patří. Přesně ve 24 tt jsem jela do nemocnice pro jistotu a partnerův klid. Domu už jsem odjela po 3 dnech na vlastní žádost sama. Adámek se narodil 12.4.2014 císařským řezem a žil pouhou hodinu, díky nevybavenosti porodnice a rychlosti letecké záchranky umřel. Cítím prázdnotu a strach, ale přesto doufám že se mi podaří znova otěhotnět, né že by Adámka miminko nahradilo, ale cejtím prázdnotu, jako by rodina nebyla úplná.

Ivet | 25.05.2014 22:15
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj všem maminkám, moji holčičku jsem porodila v 39 letech, dnes je jí 6 let a já jsem moc ráda, že ji mám...a kdybych se měla rozhodnout znovu tak bych do toho šla zase..a klidně i v pozdějším věku, těhotenství jsem si užívala, jen porod byl těžší, ale stálo to za to, je to dar a všem přeji hodně zdaru a nemyslete na to nejhorší...

Jana | 26.06.2014 20:56
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj,krátce před mými 41 narozeninami se mi narodila moje dcerka.Příští týden jí budou 2 roky a je to největší zlatíčko na světě,jsem moc šťasná,že ji mám.Těhotenství i porod byly v pohodě,rodila jsem jen 5 hodin,měla jsem štěstí,že to šlo tak dobře. Klidně bych do toho šla ještě jednou...

Hela | 13.07.2014 15:54
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj, jsem dvojnásobná babička je 42 let ale presto by jsem chtěla ještě jedno mimčo. Jsem pěti násobná mamka a s toho mám už tři dospělé děti a nejmladší dcerka má 3,5 roku . Nemůžu si pomoct mám takovou touhu si to ještě jednou zopáknout jen nevím jak se na to budou tvářit moje děti .

Míša | 03.09.2014 12:35
Re: Maminkou v pozdním věku-ano či ne? Ahoj, před třemi lety jsem si našla nového přítele s kterým jsme si plánovali mimčo, vyšlo nám to až teď v mých 42 letech.Jsem teprve na začátku, ale moc se na to malé těším a doufám že moje těhotenství proběhne v pořádku. Všem maminkám kteří si to přejí držím palce, ať se jim to povede.


Přidat komentář