Mám nárok na výplatu mateřské?
Čekáte miminko a nejste si jista, zda budete mít nárok na peněžitou podporu v mateřství? V článku Vás seznámíme s nejrůznějšími situacemi, které mají vliv na přiznání peněžité podpory v mateřství.Mateřská dovolená a rodičovská dovolená - rozdíl
Mateřská dovolená trvá 28 týdnů při narození jedno dítěte, 37 týdnů při narození dvojčat. Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou a může činit 2, 3 nebo 4 roky.
Kdy nastupujeme na mateřskou dovolenou
Na** mateřskou dovolenou** nastupujete 6 až 8 týdnů před stanoveným termínem porodu a začínáte pobírat peněžitou pomoc v mateřství, máte-li na ni nárok. V případě, že nevyčerpáte celých 6 týdnů, například z důvodu dřívějšího porodu, převedou se Vám nevyčerpané dny na dobu po porodu, do dovršení 28 týdnů. V případě, že nevyčerpáte 6 týdnů z jiného důvodu, budete mít nárok na mateřskou maximálně 22 týdnů ode dne porodu. Může nastat i případ, kdy máte rizikové těhotenství a pobíráte nemocenské dávky. V tom případě nastupujete na mateřskou 6 týdnů před stanoveným porodem a začínáte místo nemocenských dávek pobírat peněžitou pomoc v mateřství.
Když nemáte nárok na peněžitou podporu v mateřství
dostáváte rovnou rodičovský příspěvek ode dne porodu, a to ve výši 7600 Kč do 21 měsíců věku dítěte, poté se Vám dávka snižuje na 3800 Kč.
Podmínky pro peněžitou podporu v mateřství
Na níže uvedených příkladech Vám ukážeme, kdy máte nárok na peněžitou podporu v mateřství.
270 kalendářních dnů nemocenského pojištění
Žena, která v posledních 2 letech před zahájením pobírání peněžité podpory v mateřství, byla nejméně 270 dnů nemocensky pojištěna, má nárok na tuto dávku. Do doby 270 dnů se nezapočítává doba evidence na úřadu práce, doba pobírání důchodu z důchodového pojištění, doba studia (distančního, dálkového). Doba 270 dnů nemusí být souvislá. Například, byla-li jste zaměstnaná, následně evidovaná na úřadu práce a splňujete potřebnou dobu pojištění 270 dnů, máte nárok na peněžitou podporu v mateřství.
- jste-li zaměstnané, jste nemocensky pojištěné, pojistné za Vás odvádí zaměstnavatel
- pracujete-li jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) platíte si sama pojistné za celou dobu účasti na nemocenském pojištění, a to včetně kalendářního měsíce předcházejícího nástup na mateřskou dovolenou. V tomto případě si můžete výší záloh na nemocenské pojištění zajistit maximální úroveň mateřské. Současně musíte ještě splnit podmínku, že jste účastna nemocenského pojištění alespoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku před porodem.
Ochranná lhůta 180 kalendářních dnů
Žena byla zaměstnaná, zaměstnavatel za ni platil nemocenské pojištění 270 dnů. Během trvání pracovního poměru zjistila, že je těhotná. Pracovní poměr ji skončil například dva měsíce před porodem. Žena však má nárok na PPM, neboť u ní platí ochranná lhůta, která činí tolik kalendářních dnů, kolik činilo její poslední zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů.
Studentka a podpora v mateřství
Jste-li studentkou máte nárok na peněžitou podporu v mateřství, pokud studujete střední, vyšší odbornou školu, odborné učiliště, vysokou školu nebo jinou formu studia, která je považována za studium na střední nebo vysoké škole. Musí jít o řádné a denní studium, ne distanční, dálkové.
Opětovné otěhotnění při čerpání rodičovského příspěvku
V případě, že nastoupíte na další mateřskou dovolenou do 3. narozenin předchozího dítěte, máte nárok na vyplacení peněžité podpory v mateřství, trvá-li Vám stále pracovní poměr. Výše PPM Vám bude počítána v zásadě ze stejného základu stejně jako u předchozího dítěte. Pokud na mateřskou nastoupíte po uplynutí delší doby a v mezičase jste nepracovala (nebyla jste 270 dnů nemocensky pojištěna), nárok na peněžitou podporu v mateřství nemáte a pobíráte rovnou, od data porodu dalšího dítěte, rodičovský příspěvek.
Otec dítěte a peněžitá podpora v mateřství
Od 7. týdne po narození dítěte má i otec dítěte nárok na peněžitou podporu v mateřství. Otec si o podporu zažádá na základě písemné dohody s matkou dítěte, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání peněžité podpory v mateřství.
Střídání rodičů v nároku na peněžitou podporu v mateřství
Jak v péči o dítě, tak v pobírání peněžité podpory v mateřství se mohou rodiče dítěte střídat, a to od 7. týdne po narození dítěte.
Kdo má nárok na porodné
- každá maminka, která porodí. Zde se nezkoumá sociální situace ani předchozí příjmy. Jednorázové porodné činí 13 000 Kč při narození jednoho dítěte, 26 000 Kč při narození dvojčat, 39 000 Kč při narození trojčat, 52 000 Kč při narození čtyřčat, 65 000 Kč při narození paterčat
- v případě, že maminka při porodu zemřela a porodné jí nebylo vyplaceno, má na něj nárok otec dítěte
- nárok na porodné má i osoba, která převzala dítě mladší jednoho roku do trvalé péče.
Pro získání porodného si zažádejte, nejpozději do jednoho roku od porodu, na kontaktním místě státní sociální podpory (na místně příslušném úřadu práce, městském úřadu apod.)
Nevyčerpaná dovolená při mateřské dovolené
Před skončením uplynutí lhůty mateřské dovolené si zažádejte u zaměstnavatele o vybrání nevyčerpané dovolené, a to ihned po ukončení mateřské dovolené. V případě, že byste si o nárok nezažádala, o dovolenou byste nepřišla, ale zbytečně by Vám byla krácena. Může nastat případ, kdy Vám skončí mateřská dovolená na přelomu dalšího roku, například 5.4.2010. V tomto případě Vám vznikne celý nárok na dovolenou i pro rok 2010, neboť splníte podmínku výkonu práce 60 dnů. Mateřská dovolená se pro nárok na dovolenou počítá jako odpracovaná doba, rodičovská dovolená již ne.
Jak postupovat při skončení mateřské dovolené
Před skončením mateřské dovolené si u zaměstnavatele písemně zažádejte o čerpání rodičovské dovolené. Někteří zaměstnavatelé Vám automaticky pošlou předtištěné formuláře, které jen vyplníte a odešlete nazpět. Na kontaktním místě státní sociální podpory osobně oznamte ukončení mateřské dovolené a zažádejte si o vyplácení rodičovského příspěvku.
Jak postupovat při skončení rodičovské dovolené
Před uplynutím doby rodičovské dovolené kontaktujte svého zaměstnavatele (byla-li jste zaměstnaná před nástupem na mateřskou dovolenou a pracovní poměr máte na dobu neurčitou):
- za účelem dohodnutí si pracovních podmínek a datu nástupu. Zaměstnavatel má povinnost Vás po návratu z rodičovské dovolené, do 3. let věku dítěte, zařadit na původní práci a pracoviště. V případě, že Vaše pracoviště bylo zrušeno, musíte dostat jinou práci odpovídající pracovní smlouvě. Sepsal by s Vámi dohodu o změně pracovní smlouvy, aby Vás mohl přeřadit na jiné pracoviště
- za účelem žádosti o prodloužení rodičovské dovolené do 4. let věku dítěte. V tomto případě Vám zaměstnavatel může a nemusí vyhovět. Souhlasí-li zaměstnavatel, jste dále na rodičovské dovolené ve formě neplaceného volna. Nesouhlasí-li zaměstnavatel, máte možnost nastoupit zpět do práce. Je-li pro Vás tato situace nepříznivá (nemáte hlídání, chcete si ještě užít potomka aj.), můžete podat dvouměsíční výpověď z pracovního poměru, případně se se zaměstnavatelem dohodnete na rozvázání pracovního poměru dohodou.
Nastoupila-li jste na mateřskou dovolenou například po skončení řádného studia, nebo jste byla zaměstnaná a během mateřské dovolené Vám skončil pracovní poměr na dobu určitou, kontaktujte před uplynutím doby rodičovské dovolené místní úřad práce, za účelem Vaší evidence.