Jak se připravit na příchod miminka?

S přibývajícími měsíci těhotenství přibývají budoucím maminkám i starosti, jak se co nejlépe připravit na nastávající události související s narozením dítěte. Co budu potřebovat do porodnice?

Co si připravit do porodnice?

Ihned po příjezdu do porodnice si od vás sestra nebo lékař vyžádají vaše doklady. Nezapomeňte tedy na průkazku pojišťovny, občanský průkaz, rodný list a těhotenskou průkazku. Samozřejmě nyní už musíte znát jméno pro své dítě, vyžadují se pro obě pohlaví.

Jaké hygienické potřeby vzít do porodnice?

Do svého kufříku do porodnice si zabalte zubní kartáček a pastu, šampon a neparfémované mýdlo nebo sprchový gel pro kojící ženy. Miminko vás totiž pozná pouze podle vaší vůně, nedoporučuje se používat jakékoli parfémy, spreje, toaletní vody apod.

Určitě se vám po porodu bude hodit gel na intimní hygienu, poporodní vložky, velmi jemný toaletní papír a vložky do podprsenky. Doporučuje se tyto věci kupovat raději v lékárně.

Jaké oblečení vzít do porodnice?

Co se týká oblečení, některé nemocnice nabízejí možnost používat to nemocniční – noční košile pro vás a také oblečení pro miminko. Je to bezesporu velká výhoda, protože si můžete kdykoli vyžádat čisté oblečení a nemusíte si domů odnášet i věci na praní. Vždy je ale dobré se dopředu informovat v porodnici.

Jistě si ale budete muset koupit alespoň dvě podprsenky na kojení a také si přibalte do porodnice nejlépe dva tmavé ručníky, župan, ponožky a kalhotky- ty se doporučují jednorázové nebo nějaké, u kterých nebude vadit případné poničení.

Co přibalit pro miminko do porodnice?

I miminko potřebuje spoustu věcí, stejně jako maminka. Nejdůležitější jsou hygienické potřeby, které je nejlépe kupovat kvalitní a ideálně také v lékárně. V prvé řadě to jsou plenky. V dnešní době se sice používají jen jednorázové, přesto je vhodné si vzít do porodnice i ty látkové. Můžete je použít i k jiným účelům.

Na přebalování budete potřebovat ubrousky, můžete koupit jak papírové či vlhčené ubrousky, ty se ale zpočátku moc nedoporučují. Dále nějaký olejíček nebo mastičku po přebalování a pudr, který pomáhá při opruzeninách.

Jaké oblečení připravit pro miminko do porodnice?

Ohledně oblečení pro miminko do porodnice si nemusíte dělat velké starosti. Některé porodnice darují sadu oblečků pro každé novorozeně. Pouze na cestu domů si připravte oblečení podle ročního období. Nezapomeňte na autosedačku a malou deku, která se hodí i v létě!

Co mít doma po porodu přichystáno?

Kromě vyjmenovaných věcí, které potřebujete jak v porodnici tak doma, si nakupte další oblečení a jiné potřeby, bez kterých se miminko neobejde. Vezete si domů z porodnice své první dítě? Nebo už na vás doma jedno čeká? Výhodu mají ty maminky, které už dítě mají. V tomto případě pak stačí někde najít a umýt, popřípadě vyprat věci po starším dítěti a máte výbavičku.

Co má obsahovat správná výbavička pro novorozeně?

Maminky, které se těší ze svého prvního miminka, by si měly pořídit alespoň tuto výbavičku:

4-6 bavlněných dupaček, 4-6 košilek zvaných „body", 2 noční košilky, 4 bavlněné čepičky, počet svetrů a různých kabátků pak záleží na ročním období.

Aby bylo kde uložit miminko, je potřebná postýlka spolu s přikrývkou, dečkou, prostěradly a povlečením. Chcete mít své dítě neustále pod dozorem i během spánku? Pořiďte si takzvané „chůvičky" spolu s monitorem dechu!

Dále budete potřebovat nějakou zavinovačku, dudlíky, lahvičky na pití a místo na přebalování – přebalovací pult či podložku. Na výlety a procházky po parku se vám bude hodit kočárek.

Co budete potřebovat na koupání miminka?

Na koupání miminka během prvního půl roku nepotřebujete žádné mýdlo, protože dětská pokožka je v tomto období velmi citlivá a tenká. Po koupání můžete miminko jemně namazat olejíčkem, opět bez jakékoli vůně.

Dále byste měla mít i vatové tyčinky do uší a nosu, pilník na nehty a kleštičky či nůžky na nehty a samozřejmě malou vaničku s teploměrem na měření vody.

A hlavně nezapomínejte na sebe!

Podstatné je i připravit se psychicky na porod a na příchod nového člena vaší rodiny. Uvažujete o předporodním kurzu? Nejlépe je navštěvovat předporodní kurz ve vámi zvolené porodnici. Takový kurz je vhodný pro prvorodičky – zbaví je strachu z porodu a vedoucí kurzu vysvětlí, jak porod probíhá a co vás čeká a nemine během pobytu v porodnici.

Bojíte se poporodní deprese? Připravte se během těhotenství na porod i přítomnost miminka u vás doma! Představujte si, jaké to bude, až budete věnovat péči výhradně miminku!

Chcete u porodu partnera?

Přítomnost partnera ve většině případů pomáhá rodičce. Snižuje výskyt komplikací a používání prostředků proti bolesti. Nebo máte svou porodní asistentku či dulu? I tyto osoby vám mohou pomoci a poradit, jak správně dýchat, co je pro vás vhodné a co ne. Záleží na každé ženě, kterou osobu si vybere k porodu.

Co je porodní plán?

Chcete, aby porod probíhal podle vašich představ? Ale obáváte se, že něco lékařům zapomenete sdělit během porodu? Sestavte si porodní plán! Dalo by se říci, že je to seznam požadavků rodičky. Můžete v něm uvést svoje osobní postoje k porodu, s jakými postupy souhlasíte a s kterými už ne.

Na druhou stranu by v plánu mělo být uvedeno, že v případě neočekávaných komplikací souhlasíte s postupem lékaře, aby nedošlo k ohrožení zdraví vašeho ani dítěte. Musí mít porodní plán každá rodička? Ne, porodní plán si sepisuje každá žena dobrovolně a podle sebe.

Jak má vypadat porodní plán?

Chcete mít svůj porodní plán, ale nevíte, jak ho sestavit? S tím vám jistě pomůže porodní asistentka, dula nebo vedoucí předporodního kurzu. Co má být obsaženo v porodním plánu? Můžete zde uvést souhlas s přítomností další osoby při porodu - manžela, kamarádky, duly nebo studentů medicíny.

Uveďte také, jaký způsob porodu jste si zvolila, jaké pomůcky chcete používat u porodu a jakou anestezii si přejete v případě císařského řezu – epidurální či celkovou.

Dále sestavte seznam lékařských zákroků, se kterými souhlasíte a s kterými ne – například: použití kleští, klystýru, urychlování porodu, použití prostředků proti bolesti, nástřih hráze apod. Porodní plán vám jistě usnadní komunikaci s lékaři, proto by měl být přehledný a nepřesahovat jednu stránku.

Kdy odevzdat porodní plán?

Nejlépe je zkonzultovat porodní plán s porodní asistentkou v nemocnici, kterou jste si vybrala. Konzultace se doporučuje 1-2 měsíce před plánovaným porodem. Dozvíte se, jestli je možné splnit vaše požadavky v dané nemocnici nebo jestli jsou vaše přání nereálná.Tak můžete porodní plán doladit nebo doplnit. Hotový porodní plán uložte do své zdravotní dokumentace a kopii si pak vezměte s sebou do porodnice.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18166 (novesluzby.cz#20799)


Přidat komentář