Jak často a jak dlouho kojit?

Kojení je pro každé narozené dítě nejpřirozenější způsob krmení. Jde o stravu dítěte mateřským mlékem, které se tvoří v prsu matky, která porodila dítě. V některých zemích je běžné, že matka po porodu klidně kojí i více dětí, nejen to své, právě narozené.

Mateřské mléko a umělé mléko

Každý narozený človíček má vrozený sací reflex, díky kterému automaticky umí sát a polykat mateřské mléko z mléčné žlázy.Tomuto druhu podávání potravy se říká kojení. Mateřské mléko je pro novorozence nejlepší zdroj potravy. Stále se však lékaři a odborníci neumí shodnout na tom, jak dlouho dítě kojit, jaká je optimální doba kojení pro dítě nejprospěšnější. Jestliže se dítě nenaučilo správnému sacímu návyku, doporučuje se mléko odstříkávat, a poté dítěti podávat přes lahvičku. Jestliže vlastní matka má nedostatek či se jí mateřské mléko vůbec netvoří, řešením je kojení jinou matkou, která je v laktaci, nebo podávání náhradního umělého mléka.

Náhradní kojenecká mléka a jejich příprava

Dnešní kupovaná náhradní kojenecká mléka určené pro novorozence a kojence jsou již považované za plnohodnotné, velice podobné mléku mateřskému. K jejich přípravě je důležité používat kojeneckou vodu, která je přizpůsobená pro kojenecké zažívání. Avšak lepší a výživnější je rozhodně mléko mateřské.

Mateřské mléko - nejlepší strava pro novorozence

Mateřské mléko se vytváří z výživy matky a ze živin, které putují v její krvi v době kojení. Pokud má kojící žena některých živin nedostatek, je zapotřebí jejímu tělu dodat dostatek těchto látek, aby nedocházelo ke snížení zásob potřebných pro zdravý stav matky. Kvalita mateřského mléka se liší každou hodinu podle toho, kdy je dítě kojeno a také podle aktuální konzumace stravy i psychických vlivů prostředí. Nejvíce se mění v mateřském mléce poměr vody a tuku. Mateřské mléko je nejlepší strava pro novorozence i kojence. Má správný podíl důležitých živin i vitamínů pro zdravý růst a vývoj dítěte.

Jak často kojit?

Doporučuje se kojit své dítě pravidelně ve tříhodinových až čtyřhodinových intervalech. Samozřejmě není zapotřebí to dodržovat přesně na minutu, avšak značná pravidelnost je přínosem také pro matku, která si tak dokáže lépe naplánovat celý den. Noční kojení se doporučuje do tří měsíců stejné jako denní, tedy co ty tři hodiny, po třech měsících se doporučuje tyto časy v noci prodlužovat, nejlépe tak, že dítě je kojeno večer před spaním, přibližně v 19 hodin a po té až kolem jedné či druhé hodiny ranní. Takto kojené dítě dá i matce prostor k tomu, aby se mohla vyspat delším nepřetržitým spánkem. Kojenecký organismus má tak čas k tomu, aby mateřské mléko řádně vstřebalo, aby si vytvořilo běžný zvyk dospělých, že se v noci nejí.

Jak dlouho kojit?

Do kolika měsíců dítě kojit, to je jedna z nejvíce řešených otázek kolem malých dětí. Specialisté na kojení se neumí shodnout v délce kojení. Někteří tvrdí, že nejlepší období je plné** kojení 6 měsíců**, a poté dítě již přikrmovat a převádět je pomalu na normální stravu, jiní doporučují kojit dítě rok i déle. Vše ale záleží na matce, na její správné intuici, kdy sama vidí, že dítě již touží po jiných chutích, kdy má již zoubky, a tak zvládne přechod z tekuté stravy na tuhou potravu.

Kojení pro správný vývoj zubů dítěte

Kojení mateřským mlékem je velkou výhodou jak pro dítě, tak i pro matku. Kojení tak upevňuje vztah mezi dítětem a matkou. Mezi přední výhody se dnes uvádí prevence proti alergiím a astmatům, předcházení průjmům, ekzémům i zažívacím obtížím. Kojení z prsů pomáhá ke** správnému vývoji zubů i řečových orgánů**. Jeho příprava nezabere žádný čas, mateřské mléko má správnou teplotu a je ihned určeno ke spotřebě. Dítě lze kojit kdekoliv a kdykoliv, bez žádné náročné přípravy. Dítě kojením získá všechny potřebné živiny a vitamíny. Pro matku je obrovskou výhodou kojení po porodu, kdy díky kojení dochází k rychlejšímu stahování dělohy a ke snížení krvácení. Matky, které kojí své děti, snáze získávají svou původní předporodní tělesnou váhu tím, že přebytečný tuk se využívá ke tvorbě mateřského mléka.

Upevnění mateřských vazeb k dítěti

Při kojení se uvolňují matce hormony, které matce přinášejí pocit lepší schopnosti péče o své dítě. Kojením matka stráví denně mnoho času, a přitulené dítě v jejím klíně přináší silnější** citovou vazbu mezi matkou a dítětem**. Kojená matka by měla být v klidném prostředí, neměla by být vystavena žádného zbytečného stresu. Rodinné vztahy mezi partnery a kojeným dítětem by měli být jen pozitivní, příjemné i přes nečekané situace, které každý novorozenec do rodiny přinese.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18176 (novesluzby.cz#23101)


Přidat komentář