Fakta o těhotenství - dvojčata

I když se vícečetné těhotenství podobá těhotenství jednočetnému, můžete se setkat s jinými obtížemi či bolestmi. Mnohočetné těhotenství také bývá spojeno s většími riziky. V poslední době vícečetných těhotenství přibývá.

Jak vzniká vícečetné těhotenství?

Existuje několik typů vícečetných těhotenství. Dvouvaječná dvojčata vznikají pokud se z vaječníku uvolní dvě vajíčka, která jsou posléze oplodněna. Jednovaječná dvojčata vznikají pokud se jedno oplodněné vajíčko rozdělí na dvě další vajíčka. Jednovaječná dvojčata mají stejnou krevní skupinu, jsou téměř identické a mají také téměř identickou stavbu těla. Jsou stejného pohlaví.** Dvouvaječná dvojčata** mohou být smíšeného pohlaví a pokud jsou stejného pohlaví, nejsou identická. Nemusí si ani být podobná, každé se totiž vyvíjí z jiného vajíčka.

Co víme o vícečetném těhotenství?

 • 10 - 15 % případů jednočetného těhotenství začíná jako těhotenství dvojčat. Často je jedno z dvojčat ztraceno již ve velmi brzké fázi těhotenství. Tento syndrom se označuje jako syndrom mizejícího dvojčete. Jde o to, že někdy během těhotenství dochází k samovolné redukci počtu plodů. Hlavním důvodem je většinou chromozomální poškození embrya. Nejčastěji se vyskytuje do 12 týdne těhotenství a jeho příznakem je špinění nebo slabé krvácení. Někdy se žena ani nedozví, že původně čekala dvojčata, protože na první vyšetření ke gynekologovi se dostaví v době, kdy už je mizející dvojče vstřebané.

 • Šance na to, že budete mít identická dvojčata (jedno oplodněné vajíčko se rozdělí na dvě) je přibližně 3 : 1000.

 • Pokud jste již porodila neidentická dvojčata (při uvolnění a oplodnění dvou vajíček) bez braní léků na plodnost, šance že budete mít dvojčata i při dalším těhotenství je 1:3000.

 • Více než polovina dvojčat se rodí před 37 týdnem těhotenství. Pokud tedy čekáte dvojčata raději s předčasným porodem počítejte. Někdy je také potřeba vyvolat porod uměle dříve.

 • Dvojčata počatá přirozeně, tedy bez toho, aby matka brala léky na podporu plodnosti, jsou nejčastější u afro-americké populace a naopak nejméně časté u Asiatů. U vysokých žen se také podle jistých výzkumů pravděpodobnost těhotenství dvojčat zvyšuje.

 • Většina žen čekajících dvojčata přibere po 24 týdnu těhotenství 10 kg. Obecně dochází k přírůstku váhy během těhotenství dvojčat přibližně o 15 - 25 kg.

 • Dvojče, které se vyvíjí nejblíže porodnímu kanálu se označuje jako dítě A v 75 % případů je otočené hlavičkou podélně dolů.

 • I když je možné rodit dvojčata vaginálně, může se stát, že budete muset rodit císařským řezem. Záleží na poloze miminek a na zdravotním stavu maminky.

 • Někdy se dítě A narodí vaginálně, ale dítě B císařským řezem. To například v případě, že dítě B je otočené zadečkem. K této situaci ale dochází jen ve 3 % - 4 % případů.

 • Průměrná porodní váha donošených dvojčat je  je přibližně 2, 5 kg. I když je velmi časté, že jedno z dvojčat váží více než to druhé.

 • V prvním stádiu těhotenství maminky dvojčat trpí bolestí v kříži častěji, než maminky čekající jedno miminko. V pozdější fázi těhotenství se jim potom uleví.

 • Dispozice k porodu dvojčat se dědí z matčiny strany. Pokud se tedy v rodině Vaší matky vyskytují dvojčata, pravděpodobnost těhotenství dvojčat se zvyšuje.

 • Jednovaječná dvojčata mají vždy stejné pohlaví, zatímco u dvojvaječných převyšuje četnost ženského pohlaví. Kombinace chlapec a děvče je přitom nejméně častá.

 • Dvojčata se mohou lišit tempem vývoje a růstu. Pokud se jedno dvojče nepřestane vyvíjet úplně, nebo ve vývoji příliš nezaostává, není různé tempo vývoje zase až tak velkým problémem.

 • Jen asi 3 % mnohočetných těhotenství zůstávají až do porodu utajeny. Ve většině případů je gynekolog schopen určit naprosto přesně jestli čekáte dvojčata, nebo jen jedno miminko.

 • Twin to twin syndrom znamená, že jeden plod bere živiny tomu druhému a ten se vyvíjí pomaleji.

Syndrom mizejícího dvojčete, twin to twin

Obecně se dá říci, že těhotenství dvojčat a vícerčat probíhá velmi podobně jako těhotenství jednoho miminka. Mohou se ovšem vyskytnout komplikace mezi něž například patří syndrom mizejícího dvojčete, nebo twin to twin syndrom. Budoucí maminka by se také měla více šetřit a je velmi pravděpodobné, že přibere více kilogramů a její bříško bude větší. Tím pádem se bude cítit více unavená.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18171 (novesluzby.cz#21651)


Přidat komentář