Co užívat a čeho se vyvarovat v těhotenství

Žena, která čeká miminko, by měla být velmi opatrná, co se týče výběru bylinek a bylinkových čajů. Některé bylinky nejsou pro těhotné vůbec vhodné, a to především ty, které ovlivňují činnost svaloviny dělohy, či způsobují překrvení orgánů pánve.

Existují bylinky, které pomáhají při různých těhotenských obtížích, k přípravě n porod, k podpoře laktace. Víte, které bylinky Vám mohou ulehčit těhotenství? Není bylinka jako bylinka. Velmi prospěšná je listová zelenina, která obsahuje vyšší množství kyseliny listové, která snižuje riziko vrozených vad plodu a pozitivně ovlivňuje krvetvorbu.

Které bylinky v těhotenství nepoužívat

V** těhotenství** existuje velké množství bylinek, které se nedoporučují. Především bylinky se silným účinkem by mohly ovlivnit děložní svalovinu, vyvolat potrat překrvením pánevních orgánů a mají vliv na funkci důležitých orgánů. Vždy se před užitím bylinných extraktů poraďte s lékařem nebo lékárníkem. Mezi ty nejběžnější a zároveň nevhodné bylinky v těhotenství patří:

 • aloe léčivá: je schopna vyvolat překrvení pánevních orgánů
 • majoránka zahradní: v nadměrném množství může působit omamně, vyvolává překrvení pánevních orgánů
 • petržel zahradní: nať je schopná vyvolat překrvení dělohy a dráždit ledviny
 • r ozmarýn lékařský: je schopen vyvolat křeče a stavy opojení
 • šalvěj lékařská: je schopna vyvolat potrat a ohrozit srdce
 • zázvor lékařský: ve velkém množství může způsobit překrvení pánevní oblasti

Pozor také na různé bylinné směsi. Doporučujeme spíše zakoupit přímo určený čaj pro těhotné, v lékárnách nebo drogeriích.

Od 26. týdne těhotenství nepoužívejte: bazalku, zázvor, hřebíček, skořici, kafr, túji, japonskou mátu, kardamom, dobromysl.

** **

Bylinky, které podporují děložní stahy

Některé z bylinek se doporučují v menší míře užívat ke konci těhotenství, tedy od 38. týdne těhotenství. Podporují děložní stahy a tím i pomáhají urychlit porod. Dříve než se rozhodnete pro jejich konzumaci, poraďte se však svým lékařem nebo lékárníkem, zda jsou pro vás vhodné:

 • čaj z listů maliníku: dodává vápník, železo, fosfor, draslík a vitamíny B, C, E. Snižuje riziko porodního krvácení, posiluje svaly pánve a stimuluje stahy hladkých svalů děložní stěny. Od 34. týdne by maminka měla vypít až tři šálky čaje denně. V šestinedělí podporuje dobré prokrvení dělohy a laktaci.
 • skořice: jako čaj, do aroma lampy
 • kontryhel: napomáhá ženám otěhotnět a následně udržet plod. Dokonce vylepšuje kvalitu mateřského mléka.
 • mateřídouška: jako čaj

Čaj z kontryhelu a mateřídoušky je vhodný pít také v období šestinedělí, a to pro regeneraci mateřského organismu.

Vhodné bylinky v těhotenství

V těhotenství se doporučuje především pít stolní minerální vody, ovocné šťávy, ovocné čaje. Jsou však chvíle, kdy mají bylinky léčivý účinek a mohou je i těhotné ženy v menší míře užívat. Mezi takové patří:

 • čaj z máty: na ranní nevolnost. Mátu však nepijte v období kojení, protože může negativně působit na tvorbu mléka
 • čaj z měrnice černé: působí preventivně proti zvracení, snižuje nervové vypětí spojené s hormonální přeměnou
 • čaj z anýzu: při nachlazení a nevolnosti
 • čaj z heřmánku: na zklidnění, při nespavosti
 • čaj z meduňky: je vhodný na zklidnění, při nespavosti. Příznivě působí proti bolestem hlavy, napětí. Pomáhá při některých trávicích problémech, které se v těhotenství poměrně často vyskytují.
 • kopřivový výluh: při chudokrevnosti. Kopřiva je známá svými pročišťujícími účinky.
 • eukalyptus (do aroma lampy): při nachlazení
 • rooibos: má pozitivní účinky, uvolňuje a uklidňuje. Má antioxidační a protizánětlivé schopnosti. Neobsahuje kofein.
 • zázvorový odvar: na ranní nevolnost
 • skořice: v menší míře jako koření nebo do aroma lampy

Pamatujte však, že žádnou bylinku byste neměli užívat dlouhodobě, déle než 14 dnů. Obávat se nemusíte zeleného, černého čaje, kvalitních ovocných čajů a rooibosu, pokud je ovšem pijete jen umírněně.

Bylinky pro podporu mateřského mléka

Ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách si můžete koupit již hotové směsi bylinek, tzv. laktační čaje, které většinou obsahují směsi bylin (anýz, bazalku, fenykl, heřmánek, jestřabina lékařská, kmín, kopr - plod, kopřiva, lopuch-kořen, smetanku lékařskou, sporýš-nať). Čaje navíc pozitivně ovlivní nadýmání.  Připravený čaj pijte teplý nebo vychlazený, a to 2-3 šálky za den.

Bylinky na bolestivé bradavky

Měsíček lékařský: mast z bylinky má antiseptické, protizánětlivé a zklidňující účinky na jemnou kůži bradavky.

Bylinky vhodné při ukončení kojení

Šalvějový čaj: je ideální v případě ukončení kojení, protože zmírňuje tvorbu mléka a uklidňuje mléčnou žlázu. Nehrozí tak bolestivé nalití prsou.

Bylinky před a v průběhu porodu

Pro zkrácení první doby porodní u prvorodiček si dopřejte rozmarýnovou koupel ve chvíli, kdy je porod tzv. na spadnutí. První dobu porodní u prvorodiček zkrátí až o 50%, u dalších porodů pak ještě více. Většina porodnic je vybavena ke koupelím během porodu, nastávající maminka tak může rozmarýnovou koupel použít právě v této době.

Porod také urychluje levandule, která však není vhodná ženám s nízkým tlakem.

Maminky mohou také využít aromaterapii po porodu:

 • Citrusové plody: osvěžují
 • Levandule: uklidňuje
 • Pelargónie: má antidepresivní účinky

Fenyklový masážní olejíček využijete pro narozené miminko i pro sebe. Olejíček má proti nadýmavé a protizánětlivé účinky u miminka. Vy jej využijete pro podporu tvorby mléka a oceníte jej i na ošetření pokousaných bradavek při začátcích kojení.

Vhodnost kávy v těhotenství

Pití kávy není v těhotenství vhodné, a to zvláště v horkých dnech. Pokud si ji však nedokážete odepřít, udělejte si ji bezkofeinovou, a zřeďte ji mlékem. Nezapomeňte množství vypité kávy doplnit stejným množstvím neperlivé vody, protože káva odvodňuje organismus.

Vhodnost náhradních sladidel v těhotenství

Náhradní sladidla v těhotenství: sorbit, mannit, xylit, maltit, laktit, isomalt mohou ve větších dávkách (nad 30 g) vést u těhotných žen k průjmům a břišním křečím.

Jak je to s kořením v těhotenství

Pokud dobře snášíte koření, pomůže Vám dráždit vylučování trávicích šťáv pro proces trávení, který bývá v těhotenství přirozeně zpomalen. Nevhodná jsou pouze výrazná koření, a to u žen, které trpí na pálení žáhy.

Jak zmírnit pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy zaženete výbornou špaldovou kávou. Nemáte-li kávu, pomůže Vám i sklenka studeného mléka, nebo pastilky Rennie.

Co proti nachlazení v těhotenství

Během těhotenství se může stát, že Vás přepadne nachlazení, rýma apod. Neužívejte volně prodejné léky, vždy se nejprve poraďte s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Mohlo by totiž dojít k poškození plodu, neboť většina léků prochází placentou přímo k plodu.

 • Zakázáno je užívání vitamínu A a D, ve velkém množství také nepoužívejte vitamín C.

Přepadne-li Vás nachlazení, ulehněte do postele, buďte v teple a popíjejte horký čaj s citrónem a medem. Můžete pít střídavě černý, zelený, lipový, heřmánkový nebo šípkový čaj.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18155 (novesluzby.cz#20190)


Přidat komentář