Čeká Vás císařský řez?

Většina žen neví, co má od císařského řezu očekávat. Nezapomínejte, že jde o operaci. A jako při každé operaci se mohou i při něm vyskytnout komplikace. Následující článek Vám poradí, co si přibalit na cestu do nemocnice.

A také Vám prozradí, co od císařského řezu očekávat a jak se na něj psychicky připravit.

Císařský řez není bezproblémová operace, jak se na první pohled může zdát. Důvodů k plánovanému porodu císařským řezem může být hodně. Někdy lékař může k císařskému řezu přikročit také během komplikací při porodu. Pokud si myslíte, že je jednodušší rodit pomocí císařského řezu, není tomu tak. Císařský řez má sice své výhody,ale nevýhody jasně převažují.

Jak probíhá císařský řez?

Jde o porodnickou operaci, při níž je novorozenec vyjmut z děložní dutiny matky pomocí chirurgického otevření břišní stěny. Podle všeho císařský řez prováděli již staří Egypťané, tehdy se ovšem prováděl jen při úmrtí matky.

Co s sebou do porodnice?

Kromě věcí, které je potřeba zabalit si s sebou do porodnice i na porod přirozenou cestou – doklady, těhotenská průkazka, papír se jménem dítěte, léky (pokud nějaké berete), kojící podprsenku, noční košili, župan, jednorázové kalhotky, porodnické vložky, jednorázové plínky, kosmetiku pro dítě, dětské oblečení, vlhčené ubrousky..., se Vám určitě bude hodit následujících sedm položek. Nezapomeňte je tedy připsat na svůj seznam.

Pyžamo s vyšším volným pasem do porodnice

Několik dní po císařském řezu, si jistě budete chtít obléct své vlastní pyžamo, abyste se cítila pohodlněji. V takovém případě si s sebou zabalte pyžamo, které má ale vyšší pas než v oblasti kyčlí, aby Vám nedráždilo jizvu po císařském řezu. Mělo by být také přiměřeně volné v pase, aby Vás zbytečně netáhlo.

Velké kalhotky do porodnice

Většina kalhotek končí v tom místě (nebo těsně nad ním), kde budete mít stehy. Můžete mít jednorázové kalhotky, nebo si vzít s sebou své vlastní bavlněné. Měly by být ale volné a mít vyšší pas.

Ubrousky na čištění obličeje do porodnice

Ubrousky na čištění obličeje se Vám budou hodit první dny po císařském řezu, protože dostat se z postele, dojít do koupelny a tam si umýt obličej pro Vás bude náročné, stejně jako po kterékoliv jiné operaci.

Pohodlný župan do porodnice

Několik dní strávených v porodnici znamená také několik návštěv. Proto se hodí pohodlný župan, do kterého se můžete obléknout. Vyberte nějaký volnější a lehčí, abyste se v něm necítila nemotorně a objemně.

Notebook a filmy na DVD do porodnice

I do porodnice si můžete vzít notebook, nebo DVD přehrávač. Až Vám bude lépe, můžete si pustit film, který Vás během dlouhých dní strávených na lůžku zabaví. Nezapomeňte si ale přibalit sluchátka, abyste nerušila ostatní maminky a děti, pokud nebudete na pokoji sama.

Pantofle a teplé ponožky do porodnice

Chvíle strávené v nemocnici Vám jistě zpříjemní pohodlné, lehce se nazouvající pantofle a teplé ponožky. Teplé ponožky se hodí ve chvíli, kdy je Vám teplo na to být schovaná pod pokrývkou, ale zároveň je Vám zima na nohy. A pantofle, které se jednoduše nazouvají se hodí po císařském řezu, protože se nebudete muset zohýbat při jejich obouvání.

Boty do sprchy do porodnice

Do sprchy se hodí tzv. ťapky. Ujistěte se ale, že mají protiskluzovou podrážkou, nechcete se přece poranit. Budete mít dost práce s tím se osprchovat, natož abyste dávala pozor, kam šlapete.

Jizva po císařském řezu

Po císařském řezu Vám zůstane jizva. Výhodou je, že císařský řez se dělá velmi nízko a většinou je pod hranicí kalhotek, takže nejde vidět nejen ve spodním prádle, ale také ne v plavkách. Jizva také postupně bledne, až se stane téměř neviditelnou. Její délka se pohybuje okolo 12 až 16 centimetrů.

  • Císařský řez s sebou také nese jistá omezení. Mezi ně například patří to, že žena by měla otěhotnět nejdříve rok po podstoupeném císařském řezu, jinak jí hrozí poškození dělohy právě v místě jizvy. Také by žena neměla za svůj život absolvovat více než tři císařské řezy.

Co jste možná o císařském řezu nevěděli

  • Představa bezbolestného porodu v narkóze pomocí císařského řezu je špatná. Samotný císařský řez provedený v narkóze samozřejmě nebolí. Bolesti přijdou až když se z narkózy probudíte a trvají ještě několik dní. První den po operaci navíc strávíte na jednotce intenzivní péče napojená na přístroje.

  • V České Republice je přibližně 15 % porodů císařským řezem.

  • Císařský řez je pro matku šestkrát rizikovější, než porod přirozenou cestou a v České Republice se na přání matky neprovádí. Provádí se jen ze zdravotních důvodů a možných komplikací vzniklých při porodu přirozenou cestou.

  • Císařský řez je i pro dítě rizikovější, než porod přirozenou cestou.

  • Stále častěji se provádí císařský řez v místní anestézii a matka tak může být při porodu svého dítěte při vědomí.

Když máte císařský řez naplánovaný

Pokud máte již naplánovaný ze zdravotních důvodů porod císařským řezem, nepanikařte. Je dobré vědět všechna pro a proti, abyste na něj byla připravena a ne nepříjemně překvapena. I porod císařským řezem má jisté výhody. Mezi ně patří například to, že se vyhnete porodním bolestem, nebo že budete dopředu vědět přesné datum narození svého dítěte a lépe se tak na něj připravit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18175 (novesluzby.cz#21746)


Diskuze a zkušenosti

rézina | 27.02.2011 21:30
co s sebou Ještě dopuručuji vzít s sebou pomádu na rty a pro jistotu i nějkaou žínku nebo houbu, která se dá namočit a cucat. Po prvním císaři sestry striktně dodržovaly zákaz tekutin a i po šesti letecvh si pamatuju tu strašlivě vyschlou pusu a rty.


Přidat komentář