Biologické hodiny tikají každému

Přehled dějů, které se v našem těle odehrávají v denní i noční hodiny opakovaně. Všechno na světě má svůj čas. Každý člověk má svůj denní biologický "rozvrh hodin". Tak proč nerespektovat tento rozvrh a žít lehčeji a snáze?

Orgánové a biologické hodiny člověka

V orgánových hodinách vyjádřili Číňané skutečnost, že člověk žije z hodiny na hodinu a stav jeho organismu se postupně mění. V našem organismu jsou zakódovány biologické rytmy, které se opakují každý den, měsíc, rok.

Všechny pravidelně se opakující děje v těle řídí centrální biologické hodiny

a kromě nich existuje i mnoho místních "budíků", které řídí činnost plic, srdce, ledvin, jater i ostatních orgánů. Sílu biorytmu lze nejlépe sledovat při průběhu nemocí.

Při každé chorobě dochází během dne ke kolísání příznaku

Nahlédneme-li do lékařských statistik, zjistíme, že doba návštěv pacientů u lékaře s určitými problémy kopíruje téměř přesně orgánové hodiny.

Fungování biorytmů

Biologické hodiny synchronizují informace o vnějším světle. V oční sítnici máme fotoreceptory a informace o světle putuje po optických drahách. V sítnici máme i jiné buňky, obsahující fotopigment – melanopsin. Z nich letí do hypotalamu zpráva, která se odlišuje od normálního vidění. Světlo tak dorazí k biologickým hodinám. Chronometry se vypínají a zapínají v časovém intervalu kolem 24 hodin. Centrální hodiny v mozku to vše koordinují. Např. žlučníkové záchvaty jsou nejčastější v noci, srdeční záchvaty pak kolem poledne.

Rytmus orgánů

Začíná pracovat žlučník

23:00 až l:00 hod. Začíná pracovat žlučník. Nejvíce žlučníkových bolestí budí pacienty s touto nemocí právě v tuto dobu.

Aktivují se játra

1:00 až 3:00 hod. V tuto hodinu se nejvíce aktivují játra, odstraňují z těla úspěšně všechny zplodiny a jedy. Neměli by jsme je tedy zatěžovat kávou, alkoholem, čajem, tuky a ani by jsme neměli kouřit. Mozek je právě nejméně okysličován, proto pozor při řízení vozidla nebo jiné činnosti.

Klidový čas plic a ledvin - aktivace sluchu

3:00 až 5:00 hod. Aktivuje se sluch. Nejvíce se budí kuřáci, nemocní s průduškami, astmatici a záněty dýchacích cest. Klidový čas plic a ledvin. V tuto dobu máme nejnižší krevní tlak. Kdo vstává kolem 5.hodiny ranní bývá brzo čilý.

Činnost tlustého střeva

5:00 až 7:00 hod. V nejvyšší činnosti je tlusté střevo. Tlak se zvýšil a krev v žilách začíná pulsovat silněji. Doporučujeme navyknout si v tuto dobu na vyprazdňovaní, vyhýbat se stresu a spěchu. Je dobré hodně pít. Také se naplno probouzí sexuální hormony.

Srdce, žaludek a psychika

7:00 až 9:00 hod. Srdce pracuje naplno. Snižuje se citlivost vnímání bolestivosti a zvyšuje se psychická aktivita. Dostává se do činnosti žaludek. Velmi důležité je v tuto dobu konzumovat vitamíny a snídat. Tělo potřebuje být v teple, proto není vhodná studená sprcha nebo koupel.

Slinivka, slezina - plná aktivace

9:00 až 11:00 hod. Slinivka břišní a slezina, se aktivuje a pracuje naplno. Vhodné je ovoce, med a je to jediná denní doba, kdy je tělo schopno strávit sladkosti. Vyhýbat bychom se měli přilišné fyzické činnosti, avšak můžeme podávat vysoké duševní výkony. Kolem 11. hodiny nastává dopolední výkonnostní vrchol. Schopnost koncentrace je vysoká, krátkodobá paměť skvělá. Pracujte hlavně duševně.

Aktiviní srdce

11:00 až 13:00 hod. Doba aktivní činnosti srdce. To je okamžik mobilizace všech sil. Není dobré je zatěžovat velkým množstvím potravy, proto je lépe posunout vlastní dobu oběda až na 13. hodinu. Pak přichází útlum – jak fyzický tak psychický, v tuto dobu pozor na úrazy! Vhodná je procházka nebo krátký spánek.

Tenké střevo

13:00 až 15:00 hod. V nejvyšší činnosti je tenké střevo. V této době se snižuje citlivost zubu proto je to nejvhodnější doba na dentistický zákrok. Nastává patrné zbystření našich smyslových orgánů a znovu se dostáváme o formy. Nyní vyřešíte snáze i složité úkoly. Začíná se zvyšovat fyzická aktivita.

15:00 až 17:00 hod. Nejvíce pracuje močový měchýř. Dobré je pít bylinkové čaje, sportovat. Trávicí systém je schopný přijmout vydatné jídlo, aktivita stoupá a dosahuje druhého výkonnostního stupně.

Ledviny - vylučování škodlivin

17:00 až 19:00 hod. V činnosti jsou ledviny. Velmi potřebné je vyloučit vše, co jim škodí - tuky, cukr, sůl, limonády, chemikálie, káva, alkohol, chlad, stresy.

Večerní paměť

19:00 až 21:00 hod. V této době člověk velmi dobře vnímá. Aktivuje se večerní paměť, člověk je vnímavější, než-li za stejné úsilí ve dne, vhodný čas pro studenty. Je to čas vhodný pro poslech hudby, na divadlo, ale také nejúčinnější pro působení antibiotik nebo pro aplikaci krémů na bolestivá místa.

Odpočinek těla

21:00 až 23:00 hod. Ve 22 hodin klesá naše tělesní teplota a tělo se začíná připravovat na spánek, zpomaluje se látková výměna, klesá srdeční frekvence. Od 23 hodin je nejvyšší čas jít do postele. Tělo potřebuje mít klid na to, aby se zregenerovalo.

Toto je přehled dějů, které se v našem těle odehrávají v denní i noční hodiny opakovaně. Všechno na světě má svůj čas. Každý člověk má svůj denní biologický "rozvrh hodin". Tak proč nerespektovat tento rozvrh a žít lehčeji a snáze?

Stárnutí organismu

Tak jako každá denní i noční hodina v našem těle má svůj řád, mají tento pomyslný řád také roky života. Porod = je proces, kterým se z plodu stává samostatný jedinec. :-)

Dětství = je etapa od narození do dospělosti. Dospělost v mládí – kdy člověk nabírá životní zkušenosti, doba kdy je mladý člověk plný šťáv, zdraví, elánu, nadšení, zásad, zápalu a dobrých předsevzetí o tom, jak změní a napraví svět.

Dospělost v produktivním věku – starosti se zaopatřením rodiny, výchova dětí, starost o prarodiče a vnoučata. Důchodový věk a stáří - měl by být pln odpočinku, užívání si klidu a těšení se z vnoučat, případně pravnoučat, je to čas – kdy teoreticky máme mít dostatek volna na vše, co jsme nestihli v produktivním věku.

Alarm biologických hodin

Na rozdíl od mužů, kterým se vytváří nové spermie až do vysokého věku, mají ženy vajíčka vytvořena již před narozením a žádná nová pak už nevznikají. Umíte si určitě představit, kolik různých vlivů na vajíčka v průběhu života působí.

Ženám nejčastěji bijí na poplach tyto pomyslné hodiny kolem 30 let. Je to nejvyšší čas počít dítě. Protože potom plodnost klesá a přibývá komplikací. Po třicítce se snižuje kvalita vajíček a stoupá riziko vad plodu. Proto se u těhotných od 35 let výše provádí odběr plodové vody kvůli vyšetření. Díky tomuto vyšetření lze včas odhalit některé vrozené vady plodu.

U pánů to bývá kolem 40. roku života. Pak se prý podle lékařů zhoršuje kvalita spermatu. Muži, kteří začnou s plánováním a zakládáním rodiny až po tomto věku, mají menší šance, že se dočkají životaschopného potomstva. Jednoduše má muž nižší potenciál plodnosti a s menší pravděpodobností oplodní partnerku.

Neplodnost ve světě se zvyšuje

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií u mužů na polovinu. K hlavním příčinám patří znečištění prostředí toxickými látkami, kouření, alkohol, stres, nezdravý styl života, sedavé zaměstnání a těsné spodní prádlo. Podle Světové zdravotnické organizace ( WHO), asi 15% párů v plodném věku vyhledá lékařskou pomoc pro neplodnost, obvykle zhruba po dvou letech neúspěšného snažení. Problém může pocházet jak od muže, tak od ženy.

Za posledních 50 let klesl průměrný počet spermií u mužů na polovinu. K hlavním příčinám patří znečištění prostředí toxickými látkami, kouření, alkohol, stres, nezdravý styl života, sedavé zaměstnání a těsné spodní prádlo. Podle Světové zdravotnické organizace ( WHO), asi 15% párů
v plodném věku vyhledá lékařskou pomoc pro neplodnost, obvykle zhruba po dvou letech neúspěšného snažení. Problém může pocházet jak od muže, tak od ženy.

Pokusy o početí

Lékaři radí, že normálně plodný pár má asi 20% pravděpodobnost početí během každého měsíce nechráněného styku. Teoreticky má 85 - 90% žen šanci na úspěšné otěhotnění během jednoho roku. Všeobecně řečeno, normálně plodné partnerství může očekávat početí potomka někdy v průběhu dvou let snažení.

Pro pacienty ve věku mezi 20 a 30 lety je neplodnost nejčastěji definována jako neschopnost dosáhnout početí po 12 měsících nechráněného styku. Ve věku nad 35 let je situace trochu odlišná: Mnoho fyziologických změn v organismu přispívá k tomu, že plodnost významně klesá, tudíž se období schopnosti oplodnění může protahovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18159 (novesluzby.cz#20237)


Přidat komentář