Živá hudba - Hradec Králové

Svatba je jedním z nejdůležitějších okamžiků v lidském životě. Hlavně nevěsty touží po tom, aby ten jejich den byl pro všechny skvělým a nezapomenutelným zážitkem, na který budou všichni ještě dlouho vzpomínat. A ke svatbě patří tanec a dobrá hudba.

Jaké máte možnosti svatební hudby?

Způsobů, jak zajistit hudební produkci je hned několik.

  • Můžete zapátrat ve vlastních řadách a muzicírováním pověřit někoho z příbuzných či přátel.
  • Pozvat na svatbu živou kapelu.
  • Nechat hudební produkci na DJ.

Pokud nechcete moc investovat, můžete starost o hudbu a zábavu s tím spojenou nechat na někom z blízkých. Zejména na malé svatbě můžete vystačit s tím, že si dovezete na svatbu vlastní hifi soustavu třeba z vašeho obýváku. Přidáte k tomu pár CD z rodinného archivu a pověříte kamaráda, aby se hudební produkce ujal.

Pokud zvolíte tuto možnost jak obstarat hudbu, jistě si také zatancujete. Ale zvažte, jestli bude váš kamarád schopný na svatbě rozproudit správně náladu a vyzvat třeba nevěstu a ženicha k prvnímu společnému tanci. Hudba na svatbě totiž není o pouštění písniček, ale člověk, který se vám o hudbu stará, by měl být v ideálním případě alespoň průměrně dobrým řečníkem.

Chcete mít na svatbě kapelu?

Pokud nemáte v okolí nikoho blízkého, komu byste mohli tento důležitý úkol bez obav svěřit, máte další možnost. A tou je živá kapela Hradec Králové. V dnešní době spousta snoubenců volí tuto možnost. ** Kvalitní kapela dodá svatbě mnohem slavnostnější ráz.** Pokud jste si jistí, že kapela je ta správná volba, zeptejte se přátel a známých, jestli někoho neznají. I zde, stejně jako v mnoha jiných případech platí, že není nad něčí osobní zkušenost. Mějte ale na paměti, že každý má jiný hudební vkus a kapela, kterou váš nejlepší kamarád vychvaloval do nebes, se vám může zdát příšerná. Proto je určitě nejlepší, když si kapelu půjdete ještě před svatbou někam poslechnout. Většina dobrých kapelníků v tom nevidí problém a rádi vám vyjdou vstříc. Vy tak uslyšíte, jestli muzikanti nezpívají falešně a zjistíte, co vše jsou schopní odzpívat.  Muzikantů se také zeptejte, co vše mají v repertoáru, aby se vám nestalo, že se na svatbě budete muset obejít bez oblíbené písničky vaší babičky.

Určitě si zjistěte také další informace, které mohou zábavu ovlivnit. Kapelníka se třeba zeptejte na to, jaké dělají mezi hraním přestávky. Některé méně kvalitní kapely mají přestávky zhruba co patnáct minut a dalších patnáct minut stráví u baru. Tohle není ideální řešení hned ze dvou důvodů, kapela přestane hrát, sotva se na parketu konečně rozproudí zábava. Také se může stát, že se muzikanti zapomenou u baru a po pár panácích budou zpívat falešně.  Dobrá kapela si ovšem zachová profesionální přístup a bude se věnovat hraní a ne konzumaci alkoholu.

Je DJ na svatbu lepší volbou než kapela?

Další možností, oblíbenou zejména u mladších snoubenců,** je pozvat na svatbu DJ.** Stejně jako zodpovědní muzikanti, také zodpovědný DJ přijde na vaši svatbu hrát a ne holdovat alkoholu. A stejně jako u výběru kapely, i při výběru DJ můžete dát na reference vašich přátel.

Pozvat si na svatbu DJ má hned několik výhod. Jednak máte jistotu, že DJ nebude zpívat falešně. Na rozdíl od kapely DJ nemá omezený repertoár a  může vám na svatbě zahrát téměř cokoliv od songu, u kterého požádal váš dědeček babičku o ruku, až po současné hity. Dobrý DJ má v zásobě zpravidla ty největší šlágry od let 60. až po ty současné. Určitě se vyplatí si s DJ domluvit schůzku před svatbou a domluvit se s ním, co má na svatbě hrát.

Svatba totiž není obyčejná diskotéka, na kterou každý víkend míří téměř všichni náctiletý. Svatba je velká událost, na které se sejde spousta různých lidí,  s rozdílným hudebním vkusem, ale také odlišného věku. Dobrý a zkušený DJ by s tím měl počítat a neměl by pro něj být problém vybrat muziku tak, aby se bavili nejstarší, ale i ti nejmladší svatebčané. Toto pravidlo by konec konců mělo platit i pro kapelu.

Další výhodou je, že vás DJ bude pravděpodobně stát méně než kapela. Svatební DJ se na rozdíl od vícečlenné kapely s nikým nemusí dělit o honorář.  DJ také nebude tak náročný na prostor a nepotřebuje při hraní dělat stejné přestávky jako muzikanti.

Jak je to s ozvučením svatby?

Neméně důležitou věcí, na kterou nesmíte při** výběru svatební muziky** zapomenout je ozvučení a osvětlení. Muziky a tance si totiž moc neužijete, pokud nebudete mít kvalitní ozvučení.

Až se poprvé sejdete s vybranou svatební kapelou nebo DJ, určitě se zeptejte na jejich aparaturu. Většina kapel i DJs s tím počítá a není problém pro ně správěn vybrat světla a ozvučení nastavit přesně tak, aby to odpovídalo přesně potřebám dané svatby.

Na co se soustředit při výběru hudby na svatbu?

Je v podstatě jedno, pro koho se nakonec rozhodnete. Jestli dáte přednost slavnostnější kapele nebo pozvete na svatbu DJ, který vám pravděpodobně nabídne širší výběr muziky.

Jak už  bylo zmíněno o pár řádků výše, nejdůležitější je domluvit se s kapelou, ale také s DJ předem na playlistu. Zkušení muzikanti i DJ se s vámi možná u ž na schůzce podělí o zážitky z jiných svateb a upozorní vás na věci, které by vás možná ani nenapadly nebo vám pomůže sestavit dobrý svatební program.  Ať už dobrý kapelník nebo dobrý DJ, oba jdou na svatbu hlavně kvůli vám a ne proto, aby tam exhibovali na úkor zábavy ostatních.

Důležitý je také kultivovaný projev. Na svatbě by totiž měl být někdo, kdo uvede nejen sólo pro nevěstu a ženicha, ale seznámí svatebčany s tím, co se právě bude dít. Někdo musí uvést hry, které jsou pro svatebčany nachystány. A to můžete svěřit někomu z přátel nebo bývá zvykem, že je toto také úkolem kapelníka nebo DJ. Zejména dobrý DJ s tím nemá problém a rád se moderování zhostí.

Další věcí, kterou domluvte dopředu, je doba, po kterou budou kapela nebo DJ na svatbě hrát. Jestli chcete, aby byli k dispozici celý den nebo se postarali jen o večerní zábavu a tanec.

Kdy začít vybírat muziku na svatbu?

Pokud nemáte v plánu nechat muziku na některém ze svatebčanů, začněte s výběrem co nejdříve. Muzikanty stejně jako svatebního fotografa vybírejte s dostatečným časovým předstihem. Pokud to totiž necháte na poslední chvíli, můžete se dostat do problémů. Vybrat dobrého DJ nebo svatební kapelu není jednoduché. Konkurence je sice veliká, ale ne všichni DJs a muzikanti podají perfektní výkon. Oblíbení kapelníci nebo DJ mají termíny domluveny často velmi dlouho dopředu. Zejména pokud chystáte svatbu v některém z oblíbených svatebních měsíců, jako je třeba červen nebo září, neměli byste s výběrem hudby otálet. Jinak se může stát, že nikoho neseženete. Proto zde, stejně jako u svatebních šatů, platí pravidlo: „Čím dřív, tím líp."

Kolik vás bude stát hudba na svatbě?

Svatba není laciná záležitost a muzika vás bude také něco stát. Můžete mít štěstí a narazit na zpěváka nebo DJ, který bude na vaší svatbě hrát jen za jídlo a za pití. Otázkou zůstává, jestli budete spokojeni s jeho výkonem. Jestli chcete mít jistotu a pozvat na svatbu dobrou kapelu nebo profesionálního DJ, připravte se na to, že budete muset sáhnout do peněženky a s největší pravděpodobností z ní pár tisíci korun vytáhnout. Za kvalitní produkci můžete zaplatit zhruba kolem pěti tisíc korun.

Možná se vám to zdá za pár hodin moc, ale určitě své investice nelitujte. Myslete na to, že svatba je neopakovatelná záležitost, na kterou budete vzpomínat i po letech a dobrá muzika tvoří podstatnou část vaší svatby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18058 (novesluzby.cz#23340)


Přidat komentář