Zásnubní prsten s diamantem

Zásnuby jsou považovány za příslib manželství, avšak záleží pouze na dvojici, zda svůj slib dodrží. Na základě zásnub se s muže a ženy stávají snoubenci, jenž se během určitého času mohou proměnit v manžela.

Minulost zásnubám přála

Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že zásnuby byly významným a také společenským aktem. Vztah zamilovaných se legalizoval na veřejnosti, kdy tomuto činu přihlíželo co nejvíce svědků, a to nejen z kruhu rodinného.

Legalizování zásnub bylo také spojeno s mravní výchovou, aby se mladý pár mohl procházet po městě ruku v ruce a nebyl terčem pomluv. Pokud se zasnoubení nevědělo, považovalo se láskyplné šepotání za společensky nevhodné a vůči okolí urážlivé.** Zásnuby** byly považovány za příslib manželství, který bylo nutné dodržet. Dnes je však situace úplně jiná, ačkoliv se** zásnuby** stále odehrávají, k jejich naplnění však vůbec nemusí dojít.

Jak probíhají zásnuby?**

**

V některých rodinách se i nadále zásnuby dodržují a přikládá se jim velký význam. Této láskyplné události se účastní široký rodinný okruh obou dvou milenců. Hostina spojená s oslavou se odehrává nejčastěji v rodinném prostředí, a to v domě milenců nebo jejich rodičů.

Během hostiny je žádoucí, aby otec nevěsty pronesl proslov a oznámil zásnuby za právě uzavřené. Řeč není třeba nikterak prodlužovat, stačí pronést dvě až tři věty, ve kterých je však nutné uvést vše podstatné.

Po úvodní řeči následuje snoubenecký polibek a popřípadě předání drobných dárků, které přinášejí hosté.

Budoucí snoubenec by měl svoji milou obdarovat kyticí světlých květů (na druhu květiny nezáleží, zpravidla daruje takový druh, který má žena ráda) a dle tradice se vzájemně vyměňují prstýnky.

Pokud prstýnek dostane pouze partnerka, měla by později obdarovat partnera vhodným dárkem, který bude nosit stále u sebe. Zpravidla se jedná o hodinky, náramek nebo řetízek, tedy drobnosti, které bude mít partner stále na očích.

V případě, že se snoubenci rozejdou ještě před uzavřením sňatku, měly by se zásnubní dárky vrátit. Žena tedy vrátí muži prstýnek a muž vrátí ženě hodiny, řetízek či jiný dárek, který od ní obdržel.

Vrácení dárku je symbolem vrácení slibu společného života, ke kterému nedošlo.

Zásnuby v soukromí partnerů**

**

V dnešní době však zásnuby probíhají úplně jinak, zpravidla se jedná o událost, která proběhne pouze mezi mužem a ženou, tedy bez jediného svědka.

Zásnuby se odehrávají na romantických místech, od zbytečných formalit se ustupuje a rodina se o zasnoubení dovídá při vhodné příležitosti.** **

Jak by měl vypadat zásnubní prsten?**

**

Ačkoliv se obsah zásnub mění, prsten, jako symbol vyznání lásky, zůstává po staletí zachován. Zásnubní prsten věnuje muž ženě při příležitosti požádání jí o ruku. Zásnubní prsten by měl disponovat jedním kamínkem, a to nejčastěji v bílé nebo průhledné podobě. Oblíbené jsou drobné perličky, zirkony, umělé kamínky nebo pravé diamanty či brilianty. Zásnubní prsten může mít také podobu několika kamínku, ale jeden z nich musí být dominantní a oproti těm ostatním podstatně větší.

Ve většině případech daruje zásnubní prsten pouze muž ženě, ale jsou i takové páry, kteří si prsteny obdarovávají navzájem. Pokud žena daruje muži zásnubní prsten, měl by být ve stejném stylu, jako ten dámský, avšak s podstatně menším kamínkem.

Vybíráme zásnubní prsten*** ** ***

Zásnubní prsten by měl být v každém případě ze zlata, avšak záleží na partnerech jakou barvu zlata zvolí. Dnes se mohou rozhodnout, zda si pořídí zlato ve žluté nebo bílé barvě. Čirost briliantu nebo jiného kamínku nejvíce vynikne v bílém zlatu, jelikož kámen nepřebírá z kroužku žádnou barvu. Bílé zlato je dobrou volbou i z hlediska opotřebení, jelikož podstatně lépe odolává nečistotám a běžnému opotřebení.

Žluté zlato je klasikou, vhodné především pro ženy, které nosí i ostatní šperky ze žlutého zlata.

Jak vybrat správnou velikost zásnubního prstýnku?**

**

V každém zlatnictví mají všechny prstýnky očíslované nebo vám vyrobí prstýnek dle vašich představ přímo na míru. Je však nutné znát obvod prstu v mm, což je číslování prstenů. Např. velikost prstenu 58 označuje obvod prstu 58 mm.

V případě, že má být žádost o ruku překvapením, bude pro partnera velmi obtížné odhadnout danou velikost. Jediným řešením je změřit prstýnek v době, kdy si ho partnerka sundá z ruky nebo požádat o pomoc její kamarádku, která si prstýnek ozkouší a poté z výběrem pomůže.**
**

Pokud se vám však nenaskytne ani jedna varianta, připravili jsme pro vás malou nápovědu, která je však pouze orientační a ne ve všech případech pravdivá.

Obvodem prstu o rozměrech 51 – 53 mm disponují velmi štíhlé a drobné slečny. Žena o normální postavy s klasickými zaoblenými tvary disponuje obvodem prstu cca 53 – 55 mm. Plnoštíhlé ženy či ženy zaoblenějších tvarů mají zpravidla obvod prstu v rozmezí 54 – 58 mm a plnoštíhlé, buclatější ženy disponují obvodem prstu 56 – 60 mm.

Zásnubní prsten s drahým kamenem, umělým kamenem

Nákup zásnubního prstenu by nám měl nechat volnou ruku ve výběru, neměl by nás příliš omezovat finančně. Na druhou stranu je však nutné podotknout, že ne každý si může dovolit svoji drahou polovičku obdarovat zásnubním prstenem s diamanty.

Alternativou může být zásnubní prstýnek se zirkony, perličkou nebo umělým kamenem, který udělá tu samou službu, jako diamantový prsten.

Vzhled a styl zásnubního prstýnku

Vkus každé ženy je různý, tudíž to, co okouzlí jednu, se nemusí líbit druhé. Partner by však měl mít vkus své nastávající ženy v „malíčku“ a tak by pro něho nemělo být těžké strefit ten správný styl. Pokud však váháte, určitě vsaďte na jednoduchost, decentnost a eleganci. Minimalistickým stylem nic nepokazíte a naopak v něm vynikne krása kamene.

Zásnubní prsten s diamantem

Na zásnubní prsten, který bude disponovat byť i sebemenším diamantem čeká snad každá žena. Pro mnohé partnery je však velmi obtížné se v diamantech vyznat, a tak přicházíme alespoň se základními údaji, které napoví, jak vybrat tu nejlepší kvalitu.

Hodnota diamantu dle písmen

Diamantem je přírodní minerál, který se může pochlubit označením nejtvrdšího kamene. Hodnotu diamantu určuje stupnice tzv. 4 C, které se dále dělí do podkategorií.

1. Carat (karát, hmotnost)

Metrický karát je jednotka, která stanovuje nejen hmotnost diamantů, ale i jiných drahých kamenů.

2. Charity (čistota)

FL – diamant, který neobsahuje vůbec žádné nečistoty ani jiné vnější vady, např. kvalitu brusu.

IF – diamant může obsahovat nepatrné částečky vad, které však nesmějí být větší než 5 mikronů. Zpravidla se jedná o velmi drobné vady kvality brusu.

VVS1, VVS – diamanty obsahující velmi nepatrné a miniaturní inkluze, které nejsou běžným okem viditelné. Jejich nedostatky jsou však viditelné deseti násobnou zvětšovací lupou.

VS1, VS2 – v podstatě stejné vyjádření jako u VVS1 a VVS.

SI1, SI2 – jedná se o diamant, který disponuje velmi malými inkluzemi, které však běžný pozorovatel neodhalí. Jsou viditelné zpravidla pod desetinásobným zvětšením, pouhým okem nesmějí být viditelné.

I, P1, P2, P3 – P1: inkluze jsou viditelné pouhým okem, a to zpravidla v oblasti brusu, avšak nemají negativní vliv na lesku diamantu. P2: inkluze jsou velmi dobře viditelné v broušeném kameni a jejich výskyt má vliv na lesku diamantu. P3: diamant disponuje rozsáhlými inkluzemi, které mají negativní vliv na lesk diamantu.

3. Cut (broušení)

Za optimálně vybroušený diamant se považuje ten, který reflexuje maximum přijatého světla. Odborně se většina diamantů brousí do 57, maximálně 58 plošek neboli faset briliantového brusu.

Příliš hluboká nebo příliš dlouhý brus způsobuje, že světlo uniká směrem do stran, naopak příliš nízký nebo plochý brus způsobuje únik světla směrem dolů.

4. Colour (barva) - diamant

D – diamant ve výjimečně bílé barvě s označením +

E -  diamant ve výjimečně bílé barvě

F – diamant disponující vzácně bílou barvou

G – diamant bílý s označením +

H – diamant v bílé barvě

I, J – diamant bílý, který však může být místy slabě zbarvený

K, L – diamant bílý, který je více zbarvený

M, N – diamant v barvě světle žluté

O, P, G, R – diamant ve světle žlutém odstínu

S, Z – diamant v barvě žluté

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18042 (novesluzby.cz#20907)


Přidat komentář