Volba svatebního dortu

Svatba se jen těžko obejde bez nevěsty a ženicha. A svatební hostina? Jejím hřebem je bezpochyby svatební dort. Ten může být jednopatrový nebo také několikapatrový. Svatební dort by měl barevně a stylově ladit s celou svatbou.

Volba svatebního dortu

Máte vybrané místo svatební hostiny, svatební oznámení, svatební dekoraci, květiny, šaty? Pak ještě zbývá neméně důležitou věc vybrat, a tou je právě svatební dort. Někdo však postupuje opačně, tj. napřed zvolí svatební dort, a pak podle něj vše ostatní. Záleží čistě na Vás, co Vám bude více vyhovovat. Mnohem snazší je však doladit dort k ostatnímu, než naopak. Co však platí pro oba případy je ten fakt, že by dort měl korespondovat s pojetím svatby, a to jak barvou, tak tvarem a celkovým řešením.

Velikost dortu podle počtu svatebních hostů

V prvé řadě bude jistě dobré si říci, jak velký dort nechat udělat. Podle čeho se orientovat? Podle** počtu svatebních hostů**, kteří budou pozváni na Váš velký den. Také záleží, zda budete chtít, aby Vám i po svatební hostině kus dortu zbyl, ať už na výslužky, do práce, či domů do mrazáku. Nebo zda budete rádi, když se vše sní na místě.

Nelze obecně říci, že například pro svatbu o třiceti hostech, Vám bude stačit jednopatrový dort. Je třeba totiž také brát v potaz tvar dortu a jeho průměr. A tak s velikostí dortu, stejně jako třeba s vhodnou volbou náplní, převozu aj., je nejlepší se poradit s mistry cukráři.

Výběr cukráře k upečení svatebního dortu

Když jsme se již dotkli mistrů** cukrářů**, tak se u nich na chvíli zastavíme. Jedna věc je totiž vybrat si ten Váš vysněný dort, ať už z knihy, časopisu, na internetu, či dle vlastního návrhu. Druhá věc je, jak bude dort chutnat.

Podařený vzhled dortu je polovina úspěchu. Druhá je pak jeho chuť. Můžete mít totiž sebehezčí dort na svatebním stole, ale když nikomu nebude chutnat a sotva se ho hosté dotknou, je pak věc druhá.

Vybírejte si tedy** cukráře** nejen podle fotogalerie jeho dortů, ale i podle referencí. Informujte se, které suroviny používá. Do svatebního dortu rozhodně nepatří žádné náhražky. Takový dort by měl být jako od maminky.

Když si domluvíte konzultační schůzku s cukrářem, s tím, že se jdete pozeptat na možnosti upečení svatebního dortu, pak požádejte o ochutnávku jeho tvorby. Dort Vám asi sotva dá ochutnat. Za to si však budete moci pochutnat na některém ze svatebních cukroví, či koláčků.

Svatební dort – čokoládový, oříškový, vanilkový

Pro jakou příchuť se rozhodnout u svatebního dortu? Počítejte s tím, že se mezi svatebními hosty najde minimálně jeden, který zrovna nebude mít danou příchuť rád.

Nabízí se tedy možnost optat se svatebních hostů, kterou chuť preferují. Nebo, v případě, že necháte udělat patrový dort, můžete zvolit pro každé patro jinou příchuť. Řešení je tedy hned několik.

Svatební dort – krém, marmeláda, šlehačka

Jednotlivá piškotová těsta je třeba ještě nechat promazat. I v tomto případě máte poměrně široký výběr. Respektive zde máte možností mnohem více. Můžete zvolit pouze krém, za to však pro každé promazání s jinou příchutí, či krém a pikantní marmeládu, nebo šlehačku s marmeládou apod.

Veškeré chutě by spolu měly korespondovat. V tomto případě je dobré si nechat poradit do Vámi vybraného** cukráře**.

Někde také bývá zvykem, že Vám cukrář udělá ještě před svatbou zkušební mini dortík. To Vám pomůže si ujasnit, že volba příchutí je správná.

Dovoz svatebního dortu

Může se stát, že cukráře, kterého jste si vybrali pro vyhotovení svatebního dortu, bude x desítek kilometrů od místa hostiny. V tom případě se dopředu informujte, jak by to bylo možné s dovezením dortu na místo určení. Může se bohužel také stát, že dovoz daný cukrář nenabízí. Pak je ještě minimálně jedna možnost, a to dovézt dort osobně na místo hostiny, a to den dopředu.

Svatební cukroví a koláčky

Když si již budete u cukráře objednávat svatební dort, jak to máte vyřešené se svatebním cukrovím a koláčky? Budete cukroví a koláčky připravovat sami, či někdo z příbuzných? Pokud ne, pak můžete u Vámi vybrané cukráře poptávat komplet, tj. dort, cukroví, koláčky. Někteří cukráři Vám také mohou nabídnout již zabalení cukroví do výslužkových krabiček, a to do velikostí dle Vašeho přání. Vám to ušetří nemalý čas.

Předávání výslužky, koláčků, dortu

Jak je to s předáním výslužky, svatebních koláčků a případně dortu, který zbyl ze svatby? Jde o zvyky. Můžete se setkat s tím, že výslužky se dávají jen těm, kteří nejdou na svatební hostinu, či se dávají všem bez rozdílu, jestli jsou, či nejsou pozváni na svatbu. Výslužku je možné dát den, týden před svatbou, nebo také přímo na svatbě, kdy se poté loučíte se svatebními hosty.

Svatební koláčky se obecně rozváží před svatbou. Jsou jakousi pozvánkou na svatbu.

A v případě, že Vám zbyl ze svatby velký kus dortu, můžete ho také ještě dát do výslužek, a dát svatebním hostům při loučení, nebo kousek vzít do práce kolegům apod.

Podávání svatebního dortu

Jak je to s** podáváním svatebního dortu**? Jak se říká, to nejlepší přichází na konec. A v úvodu jsme již zmínili, že svatební dort je hřebem svatební hostiny. Svatební dort se podává po svatebním menu. To může končit hlavním jídlem, ale také dezertem. Je dobré s podáním dortu nějakou dobu počkat, aby svatebčanům slehlo. Záleží však také na plánu, jak bude dál pokračovat svatební veselí.

První rozkrojení dortu provedou novomanželé společně. Pak může jeden z nich krájet, dávat na talířek a druhý z manželů pak talířky s dorty roznášet.

Oblíbené svatební dorty

Zapomeňte na dorty těžké s hutným máslovým krémem. Takový typ dortu není vhodný ani pro narozeninovou oslavu. Svatební dort je o nadýchanosti a lehkosti, tak jako svatební šaty nevěsty.

Dříve byl hitem svatební dort, jeho obvod byl za pomoci cukrářského sáčku bohatě ozdoben krémem, případně ještě posypán oříšky a kandovaným ovocem. Po kousku takového dortu byste se cítili těžce, zvláště pak, když předtím budete mít celé svatební menu.

Typy na svatební dorty

Velmi oblíbené a efektní jsou nyní svatební dorty s marcipánovým fondánem a růžičkami, či marcipánovým fondánem a ozdobnými ornamenty. Žádané jsou také dorty s čokoládovými trubičkami kolem obvodu dortu, kdy vnitřek je zasypán čerstvými jahodami, či malinami.

Hitem jsou i dorty, které jsou velmi jednoduše pokryty marcipánovým fondánem, třeba v bílé barvě a na vršku dortu jsou naaranžované květy, ať už marcipánové, nebo živé. Květy, které má i nevěsta ve své svatební kytici.

Neobvyklý, zato však neméně poptávaný je dort, který je složen z celé řady malých mini dortíků. Takový jeden mini dortík dostane každý ze svatebních hostů. Vám tak odpadne starost nejen s krájením, ale také s odhadem, jak velký dort objednat. Prostě objednáte tolik mini dortíků, kolik budete potřebovat. Je však třeba říci, že u takovéhoto dortu je třeba počítat s větším finančním výdajem. Překvapení a úžas hostů však bude jistě stát za to.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18055 (novesluzby.cz#23152)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 04.08.2014 05:43
Re: Volba svatebního dortu Nejhorší je dort mít objednaný i s dopravou a potom vám ho nedovezou


Přidat komentář