Svatební zvyky a pověry

Je spousta zvyků a pověr. Mnohé z nich se týkají svatby. Pokud je neznáte a chcete si jimi zpestřit ono významné období, tak pozorně čtěte. Možná se jimi pak budete řídit nebo se jen pobavíte.

Každé významné údobí provázejí různé** pověry a zvyky**. Je to proto, aby si lidé pojistili to nejlepší a aby se vyhnuli nepříjemnostem. Otázkou je, jestli to takto funguje. Podívejme se proto na ty svatební zvyky a pověry. Možná na nich něco bude...

Jaké máme svatební zvyky?

Svatebních zvyků je celá řada a v podstatě se jedná o celek činností, které se vztahují k oblečení až třeba po svatební hostinu. Jsou ale i klasické stálice mezi zvyky.

Začneme od těch šatů. Všeobecně se tvrdí, že** nevěsta má mít bílé šaty**. Jenže to bylo za dob dřívějších, kdy to symbolizovalo panenství. Dnes nikomu nebrání si vzít oděv i na těhotenské bříško. Nedáváme ale tento příklad náhodou. Odtud jen odvodíme, že mladší nevěsty, které se poprvé vdávají, mají spíše bílé a dlouhé svatební šaty i se závojem. Jakmile se žena vdává poněkolikáté, tak i když je ještě relativně mladá, už se spíše volí střídmý model. Je to ale jen zvyk, jinak vám samozřejmě nebrání mít i třetí svatbu v šatech s dlouhou vlečkou, jakou měla princezna Diana.

Dalším zvykem jsou oddělené večery budoucích novomanželů. Pánové se loučí se svobodou a dámy mají dámskou jízdu. V těchto situacích se každý z páru setká víceméně s přáteli stejného pohlaví, i když samozřejmě není tajemstvím, že dnes se tyto příležitosti slaví i se striptéry.

Jiným zvykem je pak hostina. Pokud vás zajímá, co se podává k jídlu, tak knedlíčková polévka je základ. Na řadu přicházejí ale i svatební koláčky, které se pak dávají v úhledném balení jako tzv. výslužka.

A co zvyky pro hosty? Předně je příhodné přinést svatební dar. Ten závisí víceméně na postavení manželů a také přítomné společnosti. I když vám nikdo nevynadá, že jste mezi záplavu darů, jako jsou dovolené nebo auta přinesli plyšáky, tak přeci jenom zvažujte vhodnost daru. To už je pak lepší vybrat něco s neurčitou hodnotou, která se alespoň přiblíží nákladnějším prezentům.

Něco** modrého, něco půjčeného něco zděděného**. To má mít nevěsta ve svatební den, aby to přineslo štěstí.

Jak máme svatební pověry?

Takovou zásadní pověrou je, že** ženich by neměl vidět nevěstu ve svatebních šatech před obřadem samotným**. Prý to přináší smůlu.

Chcete mít bohaté manželství? Schovejte si minci do boty. Pro štěstí si pak nevěsta může dát do boty i čtyřlístek.

Jestli při obřadu bude na nevěstu svítit slunce, tak bude šťastná.

A uhnízdí se vám na komíně čáp? Tak pak brzy přiletí i s miminkem.

Svatební zvyky a pověry jsou víceméně zpestřením aktu samotného. Proto se nenechte rozhodit, když něco nevyjde, jak by mělo. Důležitější je pak cesta společným životem, kterou si řídíte sami.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18050 (novesluzby.cz#23113)


Přidat komentář