Svatební hostina - alkohol na svatbě

Svatební den je zpravidla spojen se svatební hostinou, která se nese v duchu hojnosti dobrého jídla a pití. Téměř na žádné svatební hostině nechybí alkoholické nápoje, ať už se jedná o pivo, víno, tvrdší alkohol nebo míchané nápoje.

Alkohol jednoznačně ke svatbě patří a dalo by se říci, že svatební den provází od začátku až do konce. Na druhou stranu je však nutné zdůraznit, že právě alkohol hraje jednu z největších finančních položek na svatebním účtu. Pokud si alkohol nebo alkoholické nápoje budeme objednávat přímo na místě, věřme, že částka na účtu poroste závratnou rychlostí.

Kdo za alkohol na svatbě platí

Pokud na** svatební hostinu** pozveme několik svých nejbližších přátel, je slušností za ně útratu zaplatit. V některých návodech se však dočtete, že v rámci svatební hostiny je možné do nápojového lístku zahrnout pouze víno, pivo a nealkoholické nápoje. Ostatní alkohol (tvrdý alkohol v čisté i míchané podobě) si budou hosté platit sami. To by možná bylo až urážkou a nezdvořilým chováním, tudíž náklady na alkohol se snažme eliminovat jinak.

Tradicí zůstává, že útratu za alkoholické nápoje by měli platit rodiče ženicha. Dnes však platí, že si většinou snoubenci hradí veškeré náklady se svatbou spojené, sami. Rodiče samozřejmě mohou přispět, avšak dělení platebních položek je dnes již věcí zastaralou.

Jak můžeme za alkohol na svatbě ušetřit

Každá restaurace (místo, ve kterém plánujeme svatební hostinu) poskytne snoubencům předběžnou kalkulaci, ve které budou jednotlivé položky podrobně rozepsány. Většina provozoven má v konečné ceně zahrnut alkohol v omezené míře, zpravidla se jedná o pivo a víno. Vše ostatní je již nadstandardem, a tak se k danému rozpočtu suma připočítává. Započítání alkoholu v rozpočtové kalkulaci však nebývá zvykem, většina takto plánovaných menu je tudíž bez alkoholu a zahrnuje pouze nápoje nealkoholické.

Pokud však svým hostům chceme dopřát tvrdší druhy alkoholických nápojů, můžeme nedomluvit s majitelem restaurace na vlastních zdrojích. Pokud nám tuto možnost schválí (většinou se však setkáváme s pozitivní odpovědí), doneseme si na svatební hostinu svůj alkohol. Varianta obsluhy už záleží na nás, je možné si nechat přistavit speciální nápojový stolek, kde se budou hosté sami obsluhovat, nebo nechat alkohol rozlévat číšníky.

Kombinovaná forma úhrady - originální nápojové kartičky

Další možností je kombinovaná forma, kdy si** stanovíme určitý limit a jakmile ho docílíme, dále si hosté platí alkohol sami**. Možností je např. za tímto účelem nechat udělat speciální kartičky pro každé hosta. Nápojové kartičky se poté položí na svatební tabuli, nejlépe do obálky před talíř. V praxi to poté funguje tak, že každý host dostane např. 2x kartičku na 2 dcl vína (červené, bílé nebo růžové), 1 x kartičku na míchaný nápoj dle svého výběru, 4 x kartičku na 0,5 litrů piva a 1 x kartičku na 0,5 dcl tvrdého alkoholu dle nabídky a vlastního výběru.

Kartičky se poté odevzdávají barmanovi nebo číšníkovi, který na základě toho připraví požadovaný nápoj.

Jakmile kartičky hostům dojdou, budou si muset platit pití sami.

Pokud se svatební hostina plánuje v soukromí, může být pozvánka na svatební hostina originálně pojata. Do pozvánky lze připsat vstupné, které obnáší jednu láhev alkoholického nápoje (tu přinášejí muži).

Když šetřit nemusíme - svatba a hostina

Pokud disponujeme dostatečně vysokou částkou, kterou můžeme za svatební hostinu utratit, je ideálním řešením tzv. open bar. Tento pojem je převzat z angličtiny a v překladu doslovně znamená bar otevřený. Z tohoto jasně vyplývá, že všechno pití jde na náš účet.

Pokud se rozhodneme zřídit pro naše hosty open bar, zkusme se zamyslet nad tím, jak bychom mohli tuto situaci vylepšit. Originálním řešením je zkušený barman, kterému vyčleníme výsostný prostor. Jeho pracovní pult bude doslova pastvou pro oči, vedle nejrůznějších alkoholických nápojů zde bude ovoce, zelenina, barevná míchátka, originální brčka, pestrobarevné květy.

Jeho role bude spojena také s předváděcí barmankou show, která může zahrnovat různé freestylové variace. Fantazii se meze nekladou, otázkou však stále zůstává náš finanční rozpočet, jelikož k dalším výdajům přibudou výdaje za práci a prezentaci barmana.

Pokud se svatební hostina bude konat v soukromých prostorách je situace o mnoho snazší. Zde by však měly být dostatečné zásoby, a to především piva a vína. V zásobě je však nutné mít i aperitiv, kterým se zahajuje svatební hostina a který se používá jako slavnostní přípitek.


Druhy alkoholu a alkoholických nápojů na svatbě

Alkohol na svatbě:

Aperitiv v úvodu svatební hostiny

Svatební hostina se zpravidla zahajuje aperitivem, který by se měl podávat zhruba 10 - 15 minut před plánovaným jídlem. Tento postu je proto, že aperitiv dokáže připravit žaludek na příjem potravy a vhodně stimuluje chuťové pohárky.

K lehkým a velmi vhodným typům aperitivu patří sekty (popř. pravé šampaňské) nebo suchá vína. V případě podávání vína jako aperitivu je však rozhodující barva, kterou je nutné snoubit s podávaným pokrmem.

Tradičním svatebním aperitivem však jsou aperitivy sladké, typu Cinzano, Martini, Campari nebo portské.

Nejoblíbenější alkohol na svatbě - víno

K** nejoblíbenějšímu alkoholickému nápoji na svatebních hostinách** bezpochyby patří víno. Z toho důvodu je nutné zajistit dostatečné zásoby vína ve všech barvách a různého původu. Oblíbená jsou především vína bílá a růžová. Při jejich servírování nezapomínejme na správnou teplotu, při které by mělo být víno nabízeno. Bílá vína chladíme, červená se naopak podávají v teplotě pokojové.

Víno je nutné podávat ve speciálních sklenkách, co se tvaru týče, ten se liší dle druhu. Červená vína podáváme ve sklence otevřené, naopak vína bílá lze podávat v klasických polootevřených sklenkách. Vrcholem nevkusu je nalévat víno do klasických skleniček, které slouží na nápoje nealkoholické nebo míchané.

Kolik piva na svatbu?

Říká se, že jsem národ s největší spotřebou piva na osobu, tudíž tohoto faktu se držme v pořádání nejrůznějších hostin. Ne jinak je tomu i u hostiny svatební. Pivo konzumují především muži, a tak se jim ho snažme naservírovat v jeho plné kráse.

Ideální volbou je výběr z několika, nejlépe točených, druhů.

Okrasou svatební hostiny jsou nápoje míchané

Velkým luxusem jsou nápoje míchané, které jsou doslova pastvou pro oči i chuťové pohárky. Nejenže míchané nápoje dobře chutnají, ale také nádherně vypadají. Kombinace různých barev, doplněná ovocem a atypickými brčky nebo míchadly je ozdobou každé hostiny.

Nevýhodou míchaných nápojů je však jejich cena, jelikož jeden nápoj vyžaduje několik surovin. Zpravidla se jedná o kvalitní džusy či sladké likéry, které bývají velmi drahé. Cena narůstá i díky exotickému ovoci, které je zpravidla součástí každého míchaného nápoje.

Všechny složky, určené k výrobě míchaných nápojů, jsou finančně velmi drahé. Nevýhodu je také jejich široká rozmanitost, jelikož každý druh míchaného nápoje obnáší jiné složení. A tak je zapotřebí disponovat dostatečně širokým výběrem.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18041 (novesluzby.cz#20647)


Diskuze a zkušenosti

Marie | 12.07.2010 16:07
množství a jaké množství piva zařídit, pokud máme svatbu ve vlastní režii, co se týká nápojů (vlastní donesené pití) např. pro 50 lidí, pro 100 lidí. Tento orientační údaj většinou nikde nenajdeme..

Mirek | 13.07.2010 09:47
pivo na svatbu Kolik piva na svatbu? Je to jednoduché. Záleží jestli je léto nebo zima. Zda je svatba venku nebo v sále. Jestli je na Severní Moravě, Jižní Moravě, Praze nebo Česku. Takže neutrální počet piva na osobu je 2 (1l). Jižní Morava x 1 (Hodonín x 0,5) Severní Morava x 2 Praha x 1,4 Čechy x 1,5 (Severní Čechy x 1,7) Takže standard je při 50 lidech na svatbě 100l Na Severní Moravě až 200l Záleží také na tom zda je k dispozici také jiný druh alkoholu. Jestliže je pivo jediný alkohol (mimo limonád pro děti), tak je obecný průměr 4 piva na osobu (Severní Morava 6)

Anonym | 24.06.2014 12:45
Re: Svatební hostina - alkohol na svatbě Plze?ský kraj vyžaduje ještě víc. Máme svatbu o 50, později 80 lidech a bereme 10 sudů s obavou, že to nebude stačit.


Přidat komentář