Závislost na alkoholu v partnerství

Přichází váš partner domů často v podnapilém stavu? Je podrážděný, když mu vyčítáte, že moc pije? V takovém případě byste to nejspíš měla začít řešit. Alkoholismus je nemocí, kterou lze vyléčit.

Alkoholismus - jak to všechno začíná

Váš protějšek si rád „přihne“, jenže vy už toho máte dost a nevíte si rady? V hospodě už je jako doma a chová se agresivně, kdykoliv se tématu alkoholu přiblížíte? Nebo vás neustále ujišťuje, že má vše pod kontrolou? Toto jsou charakteristické reakce jedince, který má problém s alkoholovou závislostí.

Zpočátku začíná vše naprosto nevinně, jenomže později se pití může zvrtnout v nezvladatelný návyk. Základem je to, že jedinec pohlíží na svět s alkoholem v krvi tak nějak optimističtěji, svět mu připadá krásnější, lepší, zábavnější. Pravdou je, že to připadá většinou nám všem. Pravděpodobnost návyku na alkoholu ale stoupá ještě u těch lidí, kteří mají nějaké psychické problémy, či bloky na veřejnosti a chtějí se pomocí alkoholu od toho odpoutat. No řekněte sami- nejste po sklence vína více uvolněnější? Nejistým lidem tedy alkohol dodá sebevědomí, sílu, což se jim líbí, a tak tyto stavy čím dál častěji vyhledávají. Nakonec se jim celá situace může zcela vymknout z rukou.

**

„S abstinentem je nuda“

Zákeřnost alkoholu spočívá především v to, že se ve společnosti dost toleruje. Konzumace alkoholu je něco jako společenskou nutností. Pokud se na oslavě objeví abstinent, není tak vítán a považuje se za „suchara“, který se neumí odvázat a bavit se.

Kdo je považován za alkoholika?

Určení přesné hranice, kdy je člověk už alkoholikem a potřebuje pomoc odborníků, může být obtížné. Alkoholismus se projevuje silnou touhou po konzumaci alkoholu, neschopností se v tomto směru ovládat, neustálým zvyšováním dávky, při vysazení alkoholu nastávají potíže, člověk přestane mít zájem o rodinu, práci, koníčky a s pitím nepřestane ani s vědomím těchto negativních dopadů.

7 varovných příznaků toho, že váš partner je alkoholik

 • Vyhledává místa, kde se pije, jako například hospody, bary, lidi, kteří holdují alkoholu, a to vícekrát v týdnu (víkend je samozřejmostí).
 • Vždy si najde příležitost ke konzumaci alkoholu- i v nevhodných chvílích (výlety apod.).
 • Nezná míru, pije až do němoty, usíná, není schopná se sám dopravit domů. Dokáže se opít už i z malého množství alkoholu.
 • Kocovinové stavy mu ztěžují práci v zaměstnání, používá výmluvy, že se pitím odreagovává od stresu.
 • Chová se podrážděně, váš intimní život je na bodu mrazu.
 • Když si nedá nějaký alkohol, neusne.
 • Jeho dřívější zájem o hobby značně poklesl.

Alkohol negativně ovlivňuje stránku tělesnou, duševní i sociální

Přílišná konzumace alkoholu způsobuje poškození jater, mozku, srdce, nervů a jiných orgánů. Alkohol je dávám také do souvislosti s nádorovými onemocněními. U alkoholika může vzniknout alkoholová demence, psychózy a různá psychická onemocnění. V sociální oblasti se pak jedná o ztrátu rodiny, přátel, práce a v krajních případech se z jedince stává i bezdomovec.

Ničivý alkohol

Uvádí se, že alkohol má na svědomí každý rok více než 100 tisíc obyvatel Evropy.

Evropa je místem, kde se alkoholu holduje mnohem více, než v jiných koutech světa.

Cirhóza jater (tvrdnutí jater) jako důsledek alkoholismu

Jedná se o chronické onemocnění. Dochází při něm k přestavbě tkáně v játrech a zániku jaterních buněk. Játra přestávají plnit svou funkci a tvrdnou. Cirhóza má svá postupná stadia. V počátku je charakteristický tlak v pravém podžebří a nadýmání. Později se objevují trávicí problémy, říhání, člověku nedělají dobře tučné pokrmy. Jedinec trpí únavou, nevýkonností, nechutí k jídlu. Postupně otékají dolní končetiny a zvětšuje se objem břicha. Typická jsou krvácející místa na těle, člověk může mít žloutenku.

Dá se vůbec s alkoholikem žít?

Pravdou je, že moc dlouho to nikdo nevydrží. Alkoholik je totiž naprosto nevypočitatelný a nedokáže se ovládat. Pokud se člověku dostane alkohol na první místo v životě, nastává doslova peklo na zemi. Rodina je v neustálém psychickém vypětí a s hrůzou očekává každičký návrat alkoholika domů.

První krok k nápravě

Nechcete svého partnera opustit, ale dál už to nemůžete snášet? Kontaktujte protialkoholní poradnu a tam se dozvíte veškeré informace. Kontakty na poradny jsou k dispozici třeba na stránkách www.drogy-info.cz.

Partner si musí problém připustit

Pokud se dostanete do situace, kdy partner odmítá jakékoliv diskuse a problém si nepřipouští, je to špatně. Musí sám chtít změnu, jinak ho nepřesvědčíte. Zde se doporučuje od partnera odejít, protože takový život pro vás nemá cenu. Vy už jste udělala všechno, co bylo ve vašich silách.

Léčba alkoholika

Mnoho žen se obává své finanční situace, která by nastala po odchodu partnera na léčbu. Takže zde jsou základní informace:

 • Odvykací léčbu platí zdravotní pojišťovna.
 • Partner, který podstupuje léčbu, má nárok na nemocenskou.
 • Není nutnost o léčbě informovat zaměstnavatele (nachází se jiná diagnóza, která se okolí sdělí).

Velké procento lidí, kteří podstoupí léčbu, se vyléčí. Léčbu snáší hůře pacienti, u nichž je ještě jiná přidružená závislost. Při abstinenci dochází ke zlepšení stavu všech orgánů, ovšem za předpokladu, že již nebyly nevratně poškozeny.

Tím, že partner nastoupí na léčbu, ale není vše vyřešeno. Jedná se o dlouhodobý zápas a každý jej zvládá individuálně. Alkoholismus má dopad na celou rodinu, tudíž na specialistu by se měli obrátit všichni.

„Neodejdu kvůli dětem“

Děti rozhodně nejsou důvodem, proč byste měla rodinu udržovat. Právě naopak! Děti se za otce alkoholika stydí a pěstují si k němu nenávist. Dětská psychika velmi trpí a setrvávání v takovém nefunkčním prostředí může zanechat i trvalé následky.

Čeho bychom se ve svém chování k alkoholikovi měli vyvarovat

 • Věty typu: „Jestli mě máš rád, tak s pitím přestaň.“
 • Nezačít mluvit proti alkoholu poté, co se napije (může být agresivní).
 • Kontrolovat jeho pití (to vede k tajnému pití).
 • Nepřátelský, zavrhující postoj (pokud se bude cítit zavržený, bude pít čím dál víc).
 • Řešení problémů místo něj.
 • Spoléhat se na jeho sliby (chcete aktivní konání).
 • Dávání rad.
 • Obětovat se pro něj (když on chce rezignovat na svůj život, neznamená to totéž i pro vás).

Alkohol se nevyhýbá ani slavným osobnostem

Někdy se na veřejnost dostane informace, že jistá celebrita se potýká s problémem s alkoholem. Spousta takových bulvárních informací jsou pomluvy, ovšem ne vždy.

Potíže s alkoholem postihly například Vladimíra Menšíka, Oldřicha Kaisera, Ivetu Bartošovou, Lenku Kořínkovou, a spoustu dalších osobností.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18094 (novesluzby.cz#21690)


Diskuze a zkušenosti

Tereza Beráková | 08.01.2014 18:50
Re: Závislost na alkoholu v partnerství Dobrý den, momentálně píši bakalářskou práci na téma výkladu závislosti na alkoholu u partnera. Ráda bych Vás poprosila o Váš krátký čas a zkušenosti. Věřte, že by nepřišly Vaše zkušenosti na zmar. Prosím pokud byste byli ochotni podílet se na mé práci s Vaší zkušenosti (vše je anonymní). Kontaktujte mě prosím pro bližší informace na mail berakovat@seznam.cz Pomůžete dobré věci. Vnímání partnerovi (ale i u jiných blízkých) závislosti je téma, o kterém by se mělo hovořit a vědět více. Podrobnější informace Vám poskytnu na mail. Pokud jen trocho váháte stačí napsat a já Vám vše přiblížím. Moc mi tím pomůžete. Děkuji mnohokrát. Tereza Beráková


Přidat komentář