Vyvážený partnerský vztah

Vyvážený partnerský vztah vyžaduje péči. Nic není zadarmo. Přání žít ve spokojeném vztahu má zajisté každý z nás. Ale jak na to? Jak se nestát otrokářem nebo naopak otrokem? Kde děláme zásadní chyby?

Hledáme partnerský vztah

Dnešní doba se zdá někdy být příliš moderní. Z historie je naprosto normální a přirozené, že nechceme zůstat sami. Hledáme někoho, kdo nám bude rozumět, s kým si můžeme popovídat, když máme problémy v práci nebo v rodině či se zdravím.

Být singl, to se ale dnes stává hitem společnosti. Žít s nálepkou, že nikoho nepotřebujeme, že si sami vystačíme, umíme si vydělat dostatek peněz a místo partnera a rodiny si pořídíme velký dům a k tomu smečku psů.

Příroda ale většinu z nás opravdu předurčila pro život v partnerském vztahu, tak proč se tomu bránit. Partnerský vztah je věda, je to něco, o co se musí pečovat, neustále zdokonalovat, udržovat a zpestřovat. Vyrovnaný partnerský vztah je dřina.

Jak poznám toho pravého, tu pravou?

Zásadní otázka, ale odpověď bude trochu zapeklitá. Hledání partnera vyžaduje určitou míru úsilí, trpělivosti a k tomu bohužel patří i řada negativních zkušeností. Při hledání toho pravého, té pravé zajisté narazíte na řadu těch, kteří si vás nezaslouží. Tyhle zkušenosti, ač jsou někdy tvrdé, ale stojí za to a můžete je zúročit do budoucna.

I přes to, že při prvním setkání cítíte chemii a vzájemnou přitažlivost, nemusí se jednat o partnera na celý život. Fyzická přitažlivost a vzájemné sympatie mohou vyústit pouze v krátkodobé nebo náhodné setkání. Svou povahou si ovšem nemusíte sednout.

Skutečný partnerský vztah můžete navázat s někým, kdo vás přitahuje nejen fyzicky, ale také jako osobnost, svým myšlením, svými postoji, svým charisma. Takovéhoto člověka si pak dokážete vážit, budete mu naslouchat nebo s ním diskutovat.** **

Nesrovnalosti ve vztahu - jak je řešit

Partnerský vztah je záležitostí dvou lidí. Oba se podílíte na tom, v jakém prostředí budete žít, jak se budete k sobě chovat, jestli se budete respektovat nebo naopak urážet a ponižovat. V každém vztahu nastanou situace, kdy budete mít na stejnou věc odlišné názory.

Neznamená to ovšem, že celý vztah je k ničemu a že spolu nemůžete být. Pokud se nejedná o extrémy, vždy se dá společnou komunikací najít řešení a kompromis, který bude vyhovovat oběma partnerům.

Proto komunikujte a nečekejte, že se nepříjemné situace vyřeší samy. Nevyřeší a naopak se vše vyhrotí. Nesrovnalosti ve vztahu jsou přirozené, kdyby nebyly, vztah by plynul příliš hladce a mohl by být pro jednoho z partnerů nudný a nezajímavý.

Žárlivost ve vztahu

Žárlivost v partnerském vztahu není rozhodně známkou vyváženosti. Žárlivec dokáže svého partnera systematicky ponižovat, vydírat, omezovat a tím ho ničit. Tím, že zničí jeho identitu, tak zničí celý vztah.

Pokud jste se rozhodli žít s člověkem, který se neumí ovládat a dělá vám žárlivé scény a neustálé narážky, zkuste znovu přehodnotit svůj postoj. Chcete si opravdu nechat zničit život někým, kdo si neumí poradit sám se sebou? Pokud máte vy dostatečné sebevědomí, pak si uvědomíte, že si zasloužíte partnera, který si vás bude vážit a vy budete žít v harmonickém vztahu.** **

Rozdílné zájmy a koníčky partnerů

Častým třecím bodem ve vztazích jsou rozdílné zájmy a koníčky jednotlivých partnerů. Ne vždy se stane, že se potkají dva lidé, co tráví svůj volný čas totožným způsobem. Každý z nás je originál a i přes to, že můžete oba milovat cvičení a pohyb v přírodě, najdete takové zájmy, které se budou lišit.** **

Pokud chcete, aby váš vztah fungoval a byl vyrovnaný, musíte se vzájemně respektovat. A to nejen různá přání a potřeby, ale právě třeba i odlišné koníčky. Dohodněte se a najděte si každý svou volnou chvilku, kde budete realizovat své zájmy. Neomezujte svého partnera jen pro to, že třeba vy neradi chodíte do hospůdky, ale váš partner si rád zajde na jedno nebo dvě pivka s přáteli.

Vzájemná úcta a respekt i v rámci trávení volného času je velmi důležitý. Nevede k omezování a předělávání partnera k vašemu obrazu. Tím byste přišli o jeho osobnost, o jeho podstatu, o ty vlastnosti, které se vám líbily, když jste se seznámili.

Sexuální neshody v partnerském vztahu

Sex, složité téma, o kterém spousta lidí nerado mluví. Stydí se, mají zábrany a tak problémy, které mohou v této oblasti nastat, ani neřeší. Nenacházejí dostatečnou odvahu a sílu se jim postavit čelem.

Nezavírejte oči a problémům vždy čelte. Sexuální stránka vztahu je více než důležitá. Nesmí být ovšem ani přeceňována ani nedoceňována. Ve vyváženém vztahu dokáží oba vnímat sex jako prostředek k vzájemnému uspokojení, sbližování, ale určitě ne jako nejdůležitější věc, na které by měl vztah zakládat.

Když je sex přeceňován

Ti, co přeceňují sexuální stránku ve vztahu, mohou být rychle nešťastni. Myslí si, že dobrý sex, i přes to, že bude třeba hraný nebo nucený, bude zárukou trvalého soužití. Ale není to pravdou. Přijdou situace, kdy není možné nabídnout takovou míru uspokojení, jakou by si partner přál. Může se jednat o omezení z hlediska zdravotních, nebo třeba psychického vyčerpání.

To, že nabídnete kvalitní a dostatečné sexuální uspokojení, je jen část partnerského vztahu. Nikoliv jeho jádro, jeho podstata. Vztah vyžaduje více péče, nejen v sexuální oblasti.

Když je sex nedoceňován

Na druhou stranu je všeobecně známý názor, že kvalitní vztah přece nemůže stát jen na sexu. Ani tohle ovšem není pravdou. Váš partner se s vámi seznámil pro to, že jste se sexuálně navzájem přitahovali. Byla mezi vámi náklonnost, náboj, touha.

Jak se pak může předpokládat, že po roce nebo dvou na sexuální stránce vztahu nezáleží? Pocity, které zažíváte, určitě nebudou takové, jako při seznámení, ale budou jiné, více vyspělé, více tolerantní, možná méně sobecké, kdy nebude záležet pouze na vlastním uspokojení, ale hlavně na uspokojení partnera.

Pohasínající jiskra ve vztahu

Pokud se ještě dobře neznáte, vše je nové, neokoukané, partner vás dokáže lecčím překvapit. Cítíte ve vztahu náboj, sílu, neustálý chtíč něco objevovat. Partner vás dokáže vždy něčím novým překvapit. Ale co se stane v dlouhodobém svazku?

Máte pocit, že jiskra pohasíná? Vztah, o vztah se musí v každém jeho okamžiku pečovat. Nic nevyžaduje více péče jako kvalitní vyvážený partnerský vztah. Po několika letech budete zákonitě znát návyky svého partnera a již nemůžete čekat spršku překvapení.

Nyní musíte vztah něčím okořenit, něčím oživit a zpestřit. Pokud vám oběma záleží na vaší budoucnosti, budete neustále vymýšlet drobnosti, které vybočují z běžné denní rutiny. Mezi tyto drobnosti patří i nečekaná kytice růží, připravená teplá večeře, lístky do kina, naplánování návštěvy u přátel, láhev dobrého vína a sledování DVD nebo třeba návrh začít chodit do tanečního kurzu. Ve vyváženém vztahu se budete navzájem odměňovat drobnostmi tak, aby vztah nezevšedněl.

Když jsou součástí vztahu i děti

Děti jsou kořením každého partnerského vztahu. Některé páry nedokáží tuto situaci zvládnout a děti se tak stávají důvodem k rozvodům. Vyvážený vztah je založen na odlišné filozofii. Základem je kvalitní partnerský vztah. Dítě se pak stává součástí tohoto vztahu, nikoliv náhražkou za manžela nebo záminkou, proč nemůže manžel přespat doma.

Péče, péče a ještě jednou péče

Z výše uvedeného vyplývá jediné. O kvalitní a vyvážený partnerský vztah je nutné pečovat. Je nutné si nejen najít kvalitního partnera, který má silné a zdravé sebevědomí, ale také nutné mít na paměti, že nic není zadarmo. Ani krásný partnerský vztah.

A čím lépe budete o něj pečovat, tím budete spokojenější!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18090 (novesluzby.cz#21661)


Přidat komentář