Věrnost a nevěra - muž a žena

Kdybyste si říkali, že váš vztah nemůže nevěra nikdy postihnout, bylo by to zaslepené mínění. Úplná „imunita“ proti lákadlům zakázaných hranic totiž neexistuje. To však neznamená, že byste se neustále měli obávat, že budete podvedeni.

Pár rad na začátek

Z představy nevěry bychom si neměli utvořit „strašáka“, nicméně měli bychom počítat s tím, že se může vyskytnout. Nejlépe je, když si o tématu nevěry budete s partnerem povídat hned v začátcích vztahu a průběžně se k tomuto tématu vracet. Poznáte své názory, postoje a nenásilnou cestou si ujasníte pravidla, která byste měli dodržovat. Každý z vás bude vědět, že když tato pravidla překročí, bude zle. Při nastolování pravidel byste se neměli vůbec řídit ostatními lidmi (každý vztah je přece individuální). Udělejte si to zkrátka tak, jak chcete vy. Důležité je, abyste se na pravidlech shodli oba- pokud ne, váš vztah zřejmě nebude mít dlouhé trvání a bude docházet ke konfliktům (to co jeden považuje za běžné, bude druhému vadit).

Z toho vyplývá, že nevěru vlastně nemůžeme přesně definovat, jelikož každý má nastavené jiné hranice.

Nevěra z pohledu mužů

Muži mají schopnost oddělit lásku a sex, takže se mnohdy domnívají, že přece o nic nejde, když se náhodně fyzicky „spustí“. Vůbec zde vlastně nejde o city a pořád milují svou partnerku, tudíž jakápak nevěra? Navzdory tomuto faktu se ale staví velice ostře k sexuálním úletům své partnerky, zatímco platonická forma citového vztahu jim tolik nevadí. Pánové se také rádi chlubí svými nevěrami před ostatními kamarády a považují to za určité hrdinství (přičemž si neuvědomují, že právě takoví mohou skončit i s jejich manželkou).

Nevěra z pohledu žen

Dámy jen těžko oddělují citovou stránku a sex. Nevěra u nich většinou nebývá jen krátkým románkem, ale doslova novým románem, novým vztahem. Právě proto se staví nenávistně i k jednorázovým úletům svého protějšku. Sex přece nemůžeme oddělit od lásky! Zatímco se muži nevěrami chlubí, ženy se za ně stydí. A jak se dívají na tzv. „nevěrnice“? Vůbec je nemají rády a odsuzují je, protože si uvědomují, že právě takové typy žen by mohly jejich muže svést.

Nebuďte přehnaně podezíraví

Nešacujte partnerovi kapsy, nehrabte se mu ve věcech, nenavštěvujte emaily, nečtěte smsky. Je to nedůstojné a ponižující.

Důkaz věrnosti zkrátka neexistuje

Prokázat můžeme akorát nevěru, ale věrnost? Nežádejte sliby či dokonce přísahy, protože stejně nevíte, zda budou dodrženy. Kromě toho ukážete své obavy a tím si plusové body rozhodně nezískáte.

Nestavte se do role kontrolora

Manželstvím nevstupujeme do vazby. Neměli bychom toho druhého neustále všude doprovázet, vyptávat se na souřadnice výskytu apod. Pasujeme se tak akorát do pozice „stíhačky“ nebo něčeho podobného.

Nebuďte vystrašeni z každé maličkosti a nedejte na hloupé rady

Co když si třeba kolega z práce z partnera vystřelil a napsal mu ze srandy zamilovanou smsku. Stát se může cokoliv a proto byste neměli hned vše brát vážně. A rady svých přítelkyň, ať si na svého partnera najmete detektiva, raději pusťte z hlavy.

Jaké rozlišujeme druhy nevěr?

 • Tzv. „jednorázovka“

Vyskytuje se ze všech nejčastěji a můžeme říci, že je také nejnevinnější. Podle jistých průzkumů (nicméně v tomto ohledu nemůžeme být úplně důvěřiví), zasáhne jednorázová nevěra až sedmnáct vztahů (které trvají 7 a více let) z dvaceti. V tomto případě se zpravidla doporučuje odpustit (pokud jinak váš vztah funguje a je plný lásky samozřejmě).

 • Opakované bokovky

O nevěře se říká, že poprvé je to náhoda, podruhé slabost, ale potřetí už zvyk. Chroničtí sukničkáři jsou zkrátka nenapravitelní a i pokud byste sebevíc chtěli, kvalitní vztah neudržíte. V tomto případě byste měli raději vztah ukončit. Nevěřte planým slibům, nevyhrožujte, zbytečně se neponižujte.

 • Milostné dobrodružství

Řeč je o středně dlouhých zakázaných vztazích (mohou trvat dny, týdny, měsíce). Nejde zde jen o sex, ale také o zamilovanost. V takových situacích by se měl podvedený partner zamyslet tak trochu i nad sebou, a nehledat chyby jen u druhého. Je možné zcela odpustit, pokud si vše vyjasníte a už se k tématu nebudete vracet. Neudržujte ale vztah například jen kvůli dětem apod.

 • Sexuální zaslepenost

Oběť sexuální zaslepenosti si vůbec neuvědomuje, že se nejedná o skutečnou lásku. Podvedený partner by měl důkladně zvážit, zda odpustí- měl by se také s někým nezávislým poradit.

 • Vztah

Vztah vzniká zpravidla tehdy, když v původním vztahu něco nefunguje. Existují jisté polehčující okolnosti, pro které bychom měli partnera svého přiznání ušetřit (například vážná nemoc). Pokud zjistíme, že náš partner má jiný vztah, měli bychom přeorganizovat svůj život.

Partner vás podvedl. A co dál?

 • Vyjasněte si, zda chcete, aby váš vztah pokračoval.
 • Klidně brečte, vždyť je to v takovém případě úplně normální. Pláč ale neukazujte před partnerem- mají tendenci to brát jako citové vydírání. Pokud máte chuť třeba rozbít sklenici, nebo zařvat, udělejte to, ovšem zase ne před partnerem.
 • Neuzavírejte se do sebe, ale svěřte se blízkému člověku.
 • Nechte volný průběh svým pomstychtivým představám (jak svůdnici či svůdníkovi uděláte skandál, jak dotyčnou osobu ztrapníte apod.). V žádném případě to však nerealizujte.
 • Rozhodně neoplácejte stejným činem, úplně tím zničíte možnou naději na nápravu a ani vy se nebudete cítit lépe.
 • Zamyslete se nad tím, zda protějšku chcete a dokážete odpustit. Nechejte si na rozhodnutí dostatek času, abyste se neunáhlili.
 • Když dospějete k závěru, že odpustit nechcete nebo nemůžete, oznamte to partnerovi a vyvarujte se výčitek (nemají smysl).
 • Pokud se rozhodnete odpustit, nestanovujte žádné podmínky, výhružky apod. Problém vyřešte jednou provždy a už se k tomu nevracejte.
 • Popřemýšlejte sami pro sebe o tom, zda jste nějak partnerovu nevěru nepodmínili, zda by nebylo vhodné učinit v souvislosti s vaší osobou nějakou změnu (například dostatečně jste se partnerovi nevěnovali apod.).

Mužské výmluvy typu „už od přírody jsme takoví“

Někteří muži mají tuto výmluvu opravdu rádi a ohánějí se jí, kde můžou. Lidské vztahy však neprobíhají pouze v biologické rovině, důležitá je láska, respekt apod. Pro člověka jako druh je přirozené mít jednoho partnera. U mužů jsou však známé tendence k mnohoženství (v některých zemích je to stále ještě zákonné). Podstatou je odlišnost mužské a ženské sexuality, což ale v žádném případě není omluva pro zahýbání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18093 (novesluzby.cz#21688)


Přidat komentář