Vánoční umělé stromečky - výběr, druhy

Nikdo z nás si neumí představit kouzlo vánoc bez stromečku. Nejen, že dodává těmto svátečným dnům nádherné kouzlo, ale také je symbolem vánoc a zároveň krásnou dekorací v našem domě.

Vidět rozzářené dětská očka nad krásou tohoto daru naší země je nezapomenutelným zážitkem. Vánoce jsou jedním z nejkrásnějších svátků a proto, bychom si ho měli užít se vší krásou a úctou.

Jakýkoliv druh je nedílnou součástí vánoc, třeba i ve formě umělého stromečku. Je to trend dnešní doby. Mnoho z nás si však často řekne „proč umělý stromeček, když můžete mít klasický „živý“? Důvodů je hned několik. Jaké to většinou jsou:

Cena stromečků

Začněme u toho nejzákladnějšího. Každý o vánocích, alespoň jednou přemýšlel nad tím, proč jsou stromečky tak drahé, když jim po vánočních svátcích stejně opadá jehličí. Navíc cena normálních stromků je nestálá a může se lišit až o stovky korun. Přitom většinou bývají stejné kvality. U umělých stromků se sice cena také pohybuje docela vysoko, ale na našem trhu je možné zaplatit za ně stejně jako za živé stromky. Můžeme si to uvést na těchto dvou příkladech:

Normální stromek – cca 300 – 600 Kč

Umělý stromek – cca 300 – 2500 Kč

Proč si tedy pořídit stromek umělý

Je to naprosto jednoduché. Důvodů je hned několik. Umělý stromeček vám vydrží, při dobrém zacházení, téměř na všechny vánoce, zatím co normální stromek vám vydrží pouze na jedny vánoce a poté se ho musíte zbavit.

Při jednoduchých počtech: Jestliže by umělý stromek stál – 2000,- Kč a vydržel by přibližně na 20 let znamenalo by to, že každé vánoce nás vyjde jen na 100Kč. Když si ovšem vezmeme cenu normálního stromku za 500,-Kč, tak za 20 let by vás všechny stály 10 000,-Kč. Musíte uznat, že ten veliký rozdíl tam přeci jenom je.

Dalším problémem u živých stromků, na který nesmíme zapomínat je i ochrana přírody. Například kdyby každý člověk v našem státě chtěl jeden stromek, museli bychom pokácet deset miliónů stromků jen proto, abychom je vyhodily za pár měsíců. Tento způsob není zrovna dvakrát šetrný k přírodě. Ovšem každý může namítnout, že se na to dělají speciální lesní školky.  Jenomže jsou i takové případy že si spousta lidí zajde do lesa pro stromeček s pilkou. Toto se bohužel nedá kolikrát ve svátečních dnech uhlídat.

Doprava stromečků

Co se týče živých stromků, ty se dopravují do určitých obchodů, kde se o ně starají zaměstnanci. Takže jakákoliv další doprava nepřipadá v úvahu. Pro živý stromek si musíte přijet, někam ho umístit po dobu nežli přijde ten sváteční den, aby vydržel. A hlavně musíte na něj dávat pozor, aby přežil cestu k vám domů. U umělých stromků je to jiné. Většinou se složí a dováží se až k vám domů nebo si je v maximálním pohodlí dovezete sami. Potom si je můžete rozložit přímo na stůl nebo někam do rohu a začít zdobit.

Úklid - výhoda umělých stromků

Výhoda umělých stromků je přeci i ta, že je stačí složit, zabalit a strčit na nějaké dobré místo, kde vydrží v klidu až do dalších vánoc. Nemusíte proto ztrácet nervy s úklidem jehličí, které můžete mít v nejhorších případech i po celé místnosti. Také se nemusíte trápit s tím, kdy už bude nejlepší čas stromek uklidit a kde se ho vyhodit. Když už je umělý stromek naprosto nepoužitelný můžeme ho dát recyklovat.

Stojan na stromečky

Stojan patří ke každému vánočnímu stromku, ať už živého či umělého. Přeci jen stromek nebude stát sám o sobě. Potřebuje podporu. Zatímco u živého stromku si stojan musíte dokoupit, u umělého stromku je to mnohem jednoduší. Stojan je vám dodán ke stromku, do kterého stromek ideálně zapadá a nemusíte ho nějak seřezávat, aby držel rovně. Vše je už předem připraveno. Tuto výhodu živý stromek nemá. Ten než narovnáte tak, aby byl v pravém úhlu s podlahou, můžete uřezat třeba i polovinu stromu než se vám to podaří. Nakonec se často i stává u méně zručných (nikdo není dokonalý), že si nakonec jedeme pro nový stromek a starý musíme kolikrát.

Podle čeho vybrat ten správný stromeček:

Velikost a skladování stromků na Vánoce

Umělé stromky si můžete vybrat, co se týče velikosti, podle vašich představ. Máte snad málo místa a i přesto chcete mít stromek jen tak symbolicky?  Nebo aby vám krásně zdobil místnost a připomínal atmosféru vánoc? Nebo toužíte mít co největší strom, pod který by se vešel nespočet dárků? Není problém. Velikost umělých stromků je nespočet a pochybují se většinou mezi 40 až 220cm.  Samozřejmě je možné sehnat i větší či menší pokud nemáte dostatek místa nebo ho máte až příliš.

Hustota jehličí stromků na Vánoce

Dnes už není problém si vybrat stromek s hustotou podle vašich představ. Hustota jehličí na stromku, může mít krásný efekt pro celou místnost. Jestliže se vám stromeček nechce moc zdobit je dobrá volba hustý stromeček. Krásně hustý může být příjemný na pohled i dotyk. Bude tak jemně odrážet teplé světlo vánočních světýlek. Jestliže by jste chtěli stromeček s menší hustotou, není to také špatná volba. Na řídký stromeček se lépe uchytávají ozdoby a lépe vynikají.

Vestavěné ozdoby - umělé stromky

Umělé stromky umějí věci, které by jste si u normálních stromků nedokázali ani představit. Představte si stromek, kterému září jehličí, nebo stromeček který bude celý rok zasněžený. Přesně to vám umělé stromky mohou nabídnout. Například již zmíněné optické vlákno je nádhernou součástí vánočních stromků. Stromek vypadá jako by jeho jehličky byly nějaký zázrak. Bohužel tomu tak není, ale nápad je to stále ohromující. Pomocí malých diod zavedených do konců jehliček vydává stromeček krásné příjemné světlo.

Kvalita - umělé stromky

Je to rozhodně něco na co nesmíme zapomínat ať už u stromků nebo čehokoliv. Kvalitní stromky se mohou poznat i pouhým pohledem. Když už si pro něj jdeme, měli bychom se na něj nejdříve podívat a zkontrolovat ho. Jestli například nechybí nějaké větvičky, nebo zdali nejsou třeba polámané. Poté se můžeme podívat, jestli stromek není nějak řídký nebo v nejhorších případech z jedné části úplně bez jehličí. Jestliže splňuje stromek naše představy, pak není pochyb si takovýto stromek koupit. Jak se říká „kupujeme si rádi kvalitu a ne kvantitu“.

Druhy umělých stromků

Druhů může být opravdu hodně. Zatímco u živých stromků si můžeme vybrat pouze ze tří druhů, jakožto jsou borovice, jedle nebo smrk. Umělé stromky toho nabízejí mnohem víc. Dokonce i tvary a barvy, které si ani na živých stromcích nedokážete představit. Například můžete mít modrý vánoční stromek, který bude vypadat jako spirála či jiný netradiční tvar. Sehnat se toho dá opravdu na dnešním trhu hodně. Stačí jen zapojit svou fantazii a představivost.

Pokud si budeme chtít zkrášlit naše domovy ve dnech vánočních, neměli bychom zapomínat také na výhody umělých stromků. Na jejich přednosti, které u živých stromečků nemůžeme bohužel očekávat. Zakoupením si jednoho umělého stromečku dáváváme našim lesům naději přežít a dávat nám tak potřebný kyslík.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18103 (novesluzby.cz#22005)


Přidat komentář