Úložné prostory - výběr

Úložné regály jsou nejjednodušším řešením využití omezeného prostoru k účelu skladování. Jejich největší předností jsou přehlednost, systematičnost a praktičnost při odkládání různých předmětů na určitou dobu, na předem vymezené ploše.

Úložné prostory - výběr

*** ** *Právě zde zobecněná fráze „pořádek na pracovišti“ má svůj význam. Stejně tak „mít čistý stůl“ není jen synonymem pro naše svědomí, ale také praktická rada, že vše má být na svém místě „v regále“. Abychom se těmito radami mohli řídit, je třeba přizpůsobit si prostředí, ve kterém se pohybujeme nebo žijeme.Takovéto využití prostoru je staré jako lidstvo samo, protože v okamžiku, kdy bylo nutno ochránit osobní majetek nebo jídlo před nepřítelem či naopak uložit si přebytky tak, aby nedošlo k jejich poničení, začali lidé využívat možnosti, které jim nabízela příroda, např.skalní převisy nebo větve stromů pro ukrytí svého majetku. Tak byl vytvořen první předobraz úložných prostorů**.

Rozvojem lidstva a jeho přirozenosti hromadit majetek, začaly vznikat** první uměle vytvořené odkládací úložné plochy** vyrobené člověkem, za použití přírodních materiálů jako dřeva, kamene, kostí, šlahounů trav. S přibývající lidskou zručností a zároveň potřebou bezpečného úkrytu pro různé předměty, začali lidé vyrábět dokonale řemeslně zpracované police, které pro větší účelnost umisťovali nad sebe nebo je připevňovali ke stěnám a tak vznikaly první policové systémy - regály. Základní vlastností všech těchto výrobků by mělo být využití daného místa s proměnou ve skladovací prostor tak, aby na vymezených plochách mohlo být umístěno co největší množství přehledně uložených předmětů, s možností jejich okamžité dostupnosti.

Typy a využití úložných regálů

S různými druhy regálů se setkáváme každodenně. Díky jejich účelnosti si můžeme třeba vybírat zboží z vícero možností, půjčovat knihy nebo mít doma přehled o uložených potravinách. Ve skleněných vitrínách můžeme obdivovat sbírky autíček, porcelánových slonů a jiných „pokladů“, dámy mohou přehledně hromadit modely zimní a letní obuvi, stejně tak kabelek a díky** plastovým boxům navršeným na sebe**, mohou děti dostávat další a další hračky, které by se jinak už do jejich pokojíčků nevešly. Obvykle v našich domovech nejčastěji využíváme policové regály, jejichž montáž je nejsnadnější a zároveň nabízí přehlednost a  šetří místo.

Komerční využití regálů dovoluje uskladňovat větší množství sortimentu na menší ploše, zrychluje manipulaci se zbožím a zkracuje vzdálenosti díky patrovým skladům. Pro jejich účelnost je obchody, sklady a průmysl využívají co nejvíce. Díky tomu vznikají stále nové typy regálů,  stejně jako možnosti variability jejich sestavení. Ve výrobě se používají např. konzolové regály, které jsou určeny pro materiály velkých objemů např. pro skladování ocelových profilů, dřevotřískových desek, plechů, trubek a jiných. Paletové regály, jejichž předností je hospodárné využití místa, jsou založené na stavebnicovém systému s možností navyšování až do výšky 20 metrů nebo také ocelové plošiny, kdy přízemí i plocha plošiny slouží stoprocentně svému skladovacímu účelu. Jeden z lehce dostupných  příkladů jejich využití je vidět např. při transportu většího počtu automobilů na tahači nebo vlaku.

Pro snadnou manipulaci a úsporu místa mohou být regály pohyblivé- posuvné, pojízdné (mobilní) na podvozcích a pro snadnější manipulaci mohou být i na pohon např. řetězový převod nebo z nich můžeme vytvářet regálové galerie (celá patra, která slouží ke skladování).

Výběr regálu podle užitných vlastností

Podle využití můžeme regály rozdělit na prodejní nebo skladové. Jejich určení je nabídnout různorodému sortimentu co nejúčelněji vyřešený  prostor. Pro oba systémy by měla platit přehlednost a snadná dostupnost skladovaného zboží. V případě potřeby mohou být police zabezpečeny obalem, stropními a bočními díly nebo systémem provětrávání či klimatizací např. v archívech, vinných sklepech. Stejně tak každý výrobek nebo předmět vyžaduje specifickou plochu na které by měl být v regálu uložen. Proto police mohou být z kovových plechů či roštů, ocelových trubek, dřevěné, drátěné, plastové. Tvar polic bývá přizpůsoben určení: vanové - brání vytečení kapaliny, zásuvkové slouží k uložení drobnějšího materiálu, kontejnery ochrání zboží před vlivem prostředí.

Díky možnostem výběru materiálu pro výrobu úložných prostor, se dnes regály vyrábějí a přizpůsobují přímo konkrétním požadavkům nebo předmětům, pro které jsou určeny. Základním kritériem je vždy jejich funkčnost a využitelnost. Záleží také, budou-li umístěny v interiéru či otevřeném prostoru, s tím také souvisí jejich nosnost, výška, šířka a hloubka, stejně jako možnost jejich přemístění nebo manipulace s nimi. Tyto požadavky by měly platit pro všechny druhy regálů ať pro komerční či domácí účely.

Úložný regál - důležitý interiérový doplněk

Naše domovy doslova přetékají předměty, které nutně potřebují svůj skladovací prostor. Sklo, nádobí, potraviny, ošacení, obuv, kosmetika, knihy, CD - tady všude jsou** regály** nenahraditelné. Nejen svou účelností, ale i tvarem a materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, protože vytvářejí významný prvek interiéru a mohou se stát i jeho dominantou. Při jejich pořizování můžeme vybírat z několika možností, koupit si hotový regál nebo zhotovit jej podle vlastních představ na míru řemeslníkem nebo také se o totéž můžeme pokusit i samostatně.

Chceme-li originální řešení, můžeme volit i netradiční materiály (proutí, mořská tráva, bavlna, plasty, cihly, skleněné tvárnice). Stejně tak umístění regálů volíme podle toho, k jakému účelu budou sloužit, mohou být závěsné ze stropu (bavlněné na hygienické potřeby a ručníky do koupelny), pojízdné (box na umístění potravin), nástěnné (knihy, DVD, CD), stojánkové pro láhve nebo skryté v nábytku, nejčastěji šatníky. Takto využité úložné plochy můžeme najít i na zahradě, ve sklepě, garáži a všude tam, kde řešíme problém, jak na malém prostoru umístit „vše co potřebujeme k životu.“

Originálně zpracované pojetí regálu, se kterým se můžeme setkat na veřejných místech, může být nejen účelným a užitečným, pokud má vtipné nebo nadčasové řešení a je zároveň dokonale zpracované - stává se užitým uměním.

Údržba úložných regálů a jejich dostupnost

Proto, aby regály mohly sloužit svému účelu, potřebují také určitou péči a údržbu, např. ochranu před přímým sluncem, vlhkem, povětrnostními vlivy nebo přetěžováním. Záleží na jejich umístění a účelu. Pak tyto problémy mohou  být  řešeny např. pravidelnými nátěry, odstraněním prachu a nečistot, kontrolou spojů nebo svarů či výměnou poškozených částí. Dále by mělo platit, že pokud regál není domácím výrobkem, měl by splňovat technická kritéria státní nebo evropské normy.

Neméně důležitým prvkem je bezpečný a volný přístup k regálům, kdy musíme počítat s manipulací vkládaných nebo odebíraných předmětů. Bezpečnou dostupnost různých typů regálů podle výšky jejich umístění mohou řešit  přenosné stabilní schůdky a žebříky, ve výrobě to mohou být vysokozdvižné vozíky nebo skladová technika.

Úložné regály pomáhají řešit problematiku omezených prostorů, díky jejich funkci: dostupnosti a přehlednosti, můžeme šetřit svůj čas při hledání různých předmětů. Navíc se nemusíme zbavovat všeho co v dané chvíli nevyužijeme a v přehledné době možná budeme potřebovat.

V osobní rovině se může stát, že výhoda skladování bude znásobena o emocionální náboj. Většina z nás jistě zažila ten pocit znovunalezení „čehosi“, navždy ztraceného a oplakaného, zasunutého v koutku regálu. Tu radost z objevu**. Ve své podstatě by toto měly vystihovat všechny regály - úschovu a znovunalezení zboží, materiálu a předmětů na námi určeném a přístupném místě.**

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18120 (novesluzby.cz#22791)


Diskuze a zkušenosti

Jirka | 07.05.2014 11:08
Re: Úložné prostory - výběr U nás ve firmě v Českých Budějovicích jsme si nechali udělat skladovací techniku na míru http://www.apura-regaly.cz/nabidka-sluzeb/skladovaci-technika-na-miru.html. Skvěle jsme díky tomu využili atypické prostory a vše máme na svém místě.


Přidat komentář