Tipy na čištění skvrn

Skvrna na oblíbeném oblečení se vždy objeví, když se to nejméně hodí. Maminky malých dětí by na téma skvrn mohly diskutovat hodiny. Máte štěstí, v drogerii určitě najdete přípravek, který si se skvrnou hravě poradí. Víte, jak na tom byly naše babičky?

Generace před námi měla na rozdíl od dnešních mladých maminek omezené možnosti. Na trhu zdaleka nebyly přípravky, které máte dneska k dispozici. Proto často ženám nezbývalo nic jiného než se pustit do boje se skvrnou s tím, co bylo v domácnosti. Pojďte se s námi podívat na staré osvědčené rady našich babiček. Některé tipy vás jistě překvapí a klidně můžete vyzkoušet, jestli stále fungují.

Čištění skvrn podle druhu materiálu

Před každým** čištěním** je důležité, zjistit z jakého materiálu je tkanina vyrobená. To jde poměrně snadno pomocí plamene. Útkovou a osnovní nit vytrhněte z látky a opatrně zapalte. Pokud je plamen jasný, jedná se o bavlnu nebo len. Když nit doutná a utvoří se škvarek, máme v ruce vlnu nebo přírodní hedvábí. Syntetická vlákna se taví, ale nehoří.

Jak vyčistit mastnou skvrnu?

Mastnou skvrnu nejdříve vyžehlete mezi několika vrstvami savého papíru. Část mastnoty se tak vsaje do papíru. Zbylou skvrnu odstraňte opatrně benzínem. Další zbraní v boji proti mastnotě je sůl. Skvrnu solí posypte a třete savým papírem. Postup několikrát opakujte, dokud skvrna nezmizí. Čerstvou skvrnu od mastnoty  posypte mletou bílou křídou, nechte působit a po několika hodinách oděv vyklepte.

Jak vyčistit skvrny od potravin?

Čerstvé skvrny od** mléka** v ideálním případě okamžitě vymývejte teplou, ne horkou, vodou. Pokud jsou na světlém oblečení skvrny velké, ponořte je co nejdříve do teplého roztoku mýdlové vody a pak dobře vymáchejte.

Když je  mléčná skvrna na barevném oblečení, vyčistěte ji směsí ze dvou lžic glycerínu, dvou lžic vody a několika kapek čpavku. Touto směsí potřete zašpiněné místo, oblečení z obou stran podložte bílou látkou a vyžehlete.

Na čerstvou skvrnu od čokolády můžete vyzkoušet koncentrát soli a vody. Na starou skvrnu na bílé košili zaútočte peroxidem vodíku. Oblečení potřete, nechte působit deset až patnáct minut a potom vymáchejte ve studené vodě.

kakaem si také hravě poradí čpavek. Do půl litru vody přidejte půl lžičky čpavku a tímto roztokem skvrnu vyčistěte. Nezapomeňte oděv důkladně vymáchat ve studené vodě s pracím práškem.

Když si své oblíbené bavlněné tričko polijete kávou nebo čajem, nezoufejte. Vezměte si na pomoc jedlou sodu. Oblečení namočte a pořádně properte v roztoku pracího prášku, do kterého jste přidali půl lžičky jedlé soli.

Na čerstvou skvrnu od bílého vína vám při troše štěstí bude stačit několik kostek z ledničky. Skvrnu ledem třete tak dlouho, dokud nezmizí. Když nemáte led, použijte ledovou vodu.

Daleko větší paseku dokáže na oblečení udělat červené víno. Ale ani  tak nemusí být boj předem prohraný. Pokud je skvrna čerstvá, co nejrychleji na ni přiložte kousek savého papíru a pak oděv vyperte ve studené vodě. Můžete také zkusit skvrnu potřít kašičkou ze soli a vody, kterou nechte půl hodiny působit a pak oblečení vyperte v teplé vodě. Bílé oblečení můžete zkusit polít vařící vodou nebo kyselým mlékem. Skvrna od červeného vína by díky těmto jednoduchým trikům měla zmizet.

Obyčejný prací prášek by si měl hravě poradit se skvrnou od piva. Pro jistotu do prací lázně můžete přidat lžičku sody na jeden litr vody. Z hedvábné halenky se můžete piva zbavit tak, že skvrnu vyčistíte vodkou. Stačí ji v poměru 1:1 zředit vodou.

Pěkný prevít dokáže být ovoce. O tom jistě ví každá máma. I naše babičky vedly nekonečný boj s těmito skvrnami. Pomocníkem pro ně byl halvně citron a sůl. Ovocné skvrny posypaly solí nebo potřely citronem, nechaly působit a pak prádlo pečlivě vymáchali ve vlažné vodě.

Oblečení od krve zkuste namočit na několik hodin do studené vody, pak ve studené vodě vyperte a nakonec ještě přeperte ve vlažné vodě s mýdlem. Pokud nezabere obyčejná voda, můžete vyzkoušet následující postup. Starou skvrnu od krve potřete roztokem čpavku v poměru 1:1, potom stejným roztokem boraxu a nakonec přeperte v teplé vodě.

I v dnešní době, při sebelepší péči nejen o oblečení, ale i o tělo, nás na oblíbeném kousku oblečení může překvapit skvrna od potu. Vzniklou skvrnu na prádle odstraňte roztokem soli. Hrst soli vhoďte do litru vody a prádlo na několik hodin namočte a pak dobře vyperte a vymáchejte.

Obyčejnou kuchyňskou sůl můžete také vyzkoušet na skvrnu od trávy. Jednu lžičku soli vsypte do hrnku teplé vody a skvrnu vyčistěte. Oděv dobře potom dobře vymáchejte. Když nezabere sůl, použijte denaturovaný líh, kterým skvrnu lehce přetřete.

Jak vyčistit skvrny od kosmetiky?

Éter, terpentýn, borax nebo benzín – to byly prostředky, po kterým naše babičky sáhly v případě, když si zašpinili oblečení rtěnkou. Třeba skvrnu na pletenině se můžete pokusit vyčistit starým osvědčeným způsobem. Vytvořte hustou kašičku z benzínu a mastku a potom ji ještě potřete horkým glycerínem. Nechte působit a pak vyperte obvyklým způsobem.

Parfémy nikdy nepoužívejte na oděv, protože můžou zanechat skvrny. Když už se to stane, potřete místo znečištění lihem nebo alespoň alkoholem s vysokým obsahem alkoholu. A pak vyperte.

Inkoust versus rajčatová šťáva, čištění skvrn

Asi vás překvapí postup, kterým hospodyňky čistily skvrny od inkoustu. Skvrnu podložily polyetylénovým sáčkem a potřely rajčatovou šťávou. Po deseti minutách je nutné rajčata spláchnout studenou vodou. Skvrna od inkoustu prý zmizí, ale rajčata novou neudělají.

Pokud nepomohou rajčata, sáhněte po kyselině citronové a soli. Skvrnu solí posypte a pak to vše pro jistotu pokapejte citronovou kyselinou. Nechte chvilku působit a  když skvrna zmizí, tak oděv vyperte ve studené vodě.

Se zaschlou inkoustovou skvrnou na vlněném kabátě si hravě poradí trocha petroleje. Po vyčištění oděv nezapomeňte pořádně vyvětrat.

Spíš než se skvrnou od inkoustu se dnes setkáte se skvrnou od propisky. Tu se můžete pokusit odstranit tak, že místo potřete lihem a pak oděv vyperete.

Pro případ, že si oblečení ušpiníte od rzi, mějte po ruce citronovou šťávu. Skvrnu několikrát citronem potřete, vyžehlete horkou žehličkou a částečně vysušte. Pak místo opláchněte čistou vodou. Kromě citronu můžete použít ocet. Octový roztok přiveďte do bodu varu, pak do něj na chviličku namočte špinavý oděv a pak vyperte. Pokud skvrna nezmizí, celý proces opakujte.

Pokud se vám při žehlení stalo, že jste oděv spálili a na oblečení zůstala skvrna po horké žehličce, pomůže vám cibule. Místo potřete půlkou syrové cibule, pak na dvě hodiny namočte do studené vody a vyperte.

Je  jasné, že** skvrny** byly, jsou s budou. To se nezměnilo. Ale díky moderním čistícím prostředkům,  dnešní boj s nimi už z daleka není stejně těžký, jaký sváděly naše babičky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18130 (novesluzby.cz#23627)


Přidat komentář