Syndrom prázdného hnízda

Syndrom prázdného hnízda zažívají spíše ženy, které jsou na svých dětech v určité míře závislé a upřednostňují jejich zájmy před svými. Péče o děti byla přeci hlavní smysl jejich života.

Syndrom prázdného hnízda

Má-li matka dvě dospělé děti, dům je denně naplněn shonem, pořád je s kým si povídat
a o koho se starat. Nemáme na mysli vaření, úklid nebo praní prádla. Jedná se spíše o to, že
matka i otec mají více méně přehled o tom, co děti dělají, dělali nebo zítra dělat budou. Mají nějakou, možná naivní nebo zkreslenou, ale mají jistotu. Tato kontrola nad dětmi je náhle pryč, když se rozhodnou začít se o sebe starat sami a jednoho dne se prostě odstěhují.

Je to období, kdy jejich dospělé děti realizují vlastní plány. Dejte svým potomkům volnost
a vzpomeňte si na vlastní začátky, kdy jste se chtěli od rodičů odpoutat. Neznamenalo to, že jste je neměli rádi, tohle si musí prožít každý rodič. Problém nastává tím, že u ženy jde o produktivní období, ale zároveň už i o období bilancování také nerealizovaných ambicí, nadějí a vlastních plánů. Rodiče hlavně některé matky, pak ještě nějakou dobu zkouší telefonicky děti kontaktovat, ale záhy jim dojde, že je musejí nechat “žít“. Přemíra volného času a prázdný prostor v bytě jim přináší pocit nejistoty. Projeví se pocity úzkosti, osamělosti, strachu o děti a tomuto depresivnímu stavu se říká syndrom prázdného hnízda.

Ženy závislé na dětech, bez koníčků

Syndrom prázdného hnízda zažívají spíše ženy, které jsou na svých dětech v určité míře závislé a upřednostňují jejich zájmy před svými. Péče o děti byla přeci hlavní smysl jejich života. Opuštění rodičů je také velkou prověrkou rodičovských vztahů – ty dobré se většinou upevní, špatné se mohou naopak úplně rozpadnout. Je to však také prověrkou manželských vztahů. Najednou mají rodiče více času pro sebe a ne vždycky jsou schopni akceptace tohoto aktivního přístupu opačné polovičky. Matky, které svým dětem dopřávají volnost a věnují se i vlastním zájmům, se smiřují
s odchodem dítěte lépe. 

Opačná reakce - odchod dětí z domu

Může dokonce nastat i úplně opačná situace, kdy se matkám po odchodu dětí v podstatě uleví. Více času i prostoru vnímají pozitivně – konečně mohou dělat také něco pro sebe a svého partnera. Vždy záleží na samotném jedinci, jak se k odchodu svých dětí postaví. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že je tento syndrom mýtus, protože více depresemi naopak trpí ti rodičové, jejichž děti se z domu odstěhovat nehodlají a žijí s nimi i v dospělosti. Většina rodičů se po odstěhování dětí cítí šťastnější a spokojenější, zatímco naopak ti, u nichž synové a dcery zůstávají i v dospělosti, zažívají častěji deprese a úzkosti. Platí také, že nejčastěji opouští své rodiče děti aktivní, vzdělané a s dobrým zázemím, jejichž výsledky pak rodičům poskytují zdroj uspokojení
a štěstí.

Jak překlenout období bez dětí

Má to i výhody - hudbu můžete poslouchat jen takovou, která je libá pro Vaše ucho. Odpadnou starosti, kde je ta holka takto pozdě večer? Kdy už se vrátí – prostě se nádherně a bez starostí vyspíte. A nebojte se, že by jste byli příliš dlouho sami. Ony si na Vás dětičky vzpomenou, protože v naší zemi je spousta dětí zvyklá o víkendu navštívit maminku, vysypat všechno špinavé prádlo – vždyť ona matka teď stejně nemá co na práci. A při odjezdu si nechat vyskládat do tašek jídlo, aby chudinky děti měli co jíst. 

Manželská jiskra

V manželském vztahu se můžete pokusit obnovit to, co již vyhaslo, nebo začít psát nový příběh. Příklady z praxe hovoří o rozdělení manželů na dvě skupiny. Jedni společně začnou novou etapu a užívají si ji. Druhá skupina jsou manželé, kteří spolu sice bydlí a navenek se tváří jako fungující manželství. Ve skutečnosti se však každý uzavře do sebe, většinou dělají všechno proto, aby byli co nejvíce jeden bez druhého. V takovém případě navštivte kurz Manželské večery. Jsou to setkání, sestavená tak, aby pomohla každému manželskému páru upevnit jeho vztahy. V kursu se neučíte umění komunikace, řešení konfliktů, odpuštění a hovory budou i dobrém sexu.

V případě, že jste sama nebo sám!

Pak je nejvyšší čas nesedět doma a jít do společnosti, na procházku, do nějakého zájmového klubu, přihlásit se na zajímavý kurs – třeba lyžování nebo se naučte Squash , jděte do kina,
na koncert, do divadla, nebo se zapište na hodiny tance či jógy... můžete potkat zajímavý protějšek, nebo nové přátele. E-learingový kurs sebevědomí Vás může prostřednictvím počítače naučit, jak být sebejistá v každé situaci, jak se přijmout, mít se ráda a změnit svůj život k lepšímu. Je jedinečný právě proto, že máte pomoc kdykoliv nablízku. Pokud se stydíte navštěvovat semináře, nechce se Vám na nich mluvit a děsíte se každého cvičení, při kterém byste měly něco prezentovat, tak tohle je přesně kurz pro Vás! A co je nejdůležitější - tenhle kurz pro zvýšení sebevědomí si můžete studovat podle svého tempa doma a kdykoliv se k němu můžete vrátit. Protože jen dlouhodobá práce na sobě Vám přinese výsledky. 

Rozmazlujte se trochu - relaxační víkend

Prožijte ozdravný nebo relaxační víkend pro dva nebo si jej užijte sama. Vydejte se na nějaký český hrad nebo zámek, na kole nebo vozem.  Načerpejte energii a povzbuďte imunitní systém v solné jeskyni, kosmetika doplněná o kosmetickou masáž zase zkrášlí Váš zevnějšek. Čokoládové lázně, masáže – reflexní, lymfatické, horkými lávovými kameny, zábaly s medem, hrozny, jogurtem, bahno, řasy, čokoládové lázně, želený čaj. Super je navštívit, bazén nebo bublinkovou masáž. Relaxační víkend pro ženy Vám připraví ráj na zemi! Pro muže je skvělá relaxace třeba rybaření, masáže všeho druhu jsou vhodné i pro pány, spojené s pivními lázněmi. Možná by spoustu mužů ocenilo nějaký adrenalinový víkend.

Pořiďte si čtyřnohého přítele

Řešením je také pořídit si pejska a hned se máte o koho starat. Pes nakonec potřebuje Vaši lásku stejně jako každý jiný tvor a navíc Vám ji bude 100% a nezištně vracet. Každodenní procházky Vás donutí změnit styl života.

Začněte studovat pohádky, až přijde čas vnoučat budou se hodit. Můžete se těšit na tu dobu až se z Vás zase stanou rodiče – tedy prarodiče.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18064 (novesluzby.cz#20194)


Diskuze a zkušenosti

K.H.TC | 21.08.2010 15:11
syndrom Paní redaktorka má pravdu , článek je napsán jako podle skutečnosti. Doporučuji relaxační víkend ale nepřepísknout abychom se nemuseli léčit celý týden.


Přidat komentář