Společenské hry nikdy neomrzí

Máte doma některou z dnes popisovaných deskových her, nebo jste ještě nepřičichly ke kouzlu, které zažívají miliony lidí na světě? Pro Ty z Vás, jež váhají jakou klasickou hru dopřát svým dětem nebo i sami sobě, uvádíme ty nejvíce oblíbené kousky.

SCRABBLE® a nejoblíbenější hry světa

Možná tuto výbornou hru máte doma, možná jste ji hráli někde u přátel a možná jste o ni jen slyšeli, ale prozatím neměli příležitost si ji zahrát. Na internetu existuje stránka, kde se dají ověřit Vámi vytvořená slova ve scrabble slovníku. Ale to není zdaleka vše. Milovníci této stolní hry ji povýšili na umění a pořádají se již turnaje, dokonce i Mistrovství České republiky. V roce 2010 v listopadu dokonce již 13. ročník.

Česká asociace Scrabble

** ** Asociace vznikla v roce 1997 jako snaha vytvořit platformu pro hráče a kluby Scrabble, která by usilovala o propagaci hry podporou klubů a jejich aktivit a organizováním celorepublikových turnajů. Zároveň byla snaha vytvořit prostor pro celostátní dialog nad pravidly a postupné vytvoření standardních pravidel Scrabble pro ČR, která by co nejvíce odpovídala názorům většiny hráčů Scrabble. Jejím předsedou je písničkář Jaromír Nohavica, který se také v roce 1997 stal mistrem České republiky v této hře. Každý lichý rok můžete navštívit také Mistrovství světa ve Scrabble. Poslední ročník byl v roce 2009 v Malajsii.

O hře Scrabble

Cílem** hry Scrabble** je sestavit slova s co nejvyšší bodovou hodnotou, takže při hře kromě určitého prvku náhody (protože každý hráč si písmena losuje) rozhoduje o vítězi především jeho slovní zásoba, kombinační schopnosti, postřeh a pohotovost. Scrabble je skvělá společenská slovní hra s písmenky a se slovy, která se postupně skládají na hrací plán po způsobu křížovky. Na herním plánu o rozměrech 15 x 15 polí se sestavují ze 100 kamenů s písmeny české abecedy slova vodorovně a svisle podobně jako v křížovce.

Četnost písmen je dána jejich četností v české abecedě. Některá písmenka jsou v sadě obsažena několikrát, jiná pouze jednou. Každé písmenko má svoji bodovou hodnotu, která je tím vyšší, čím je písmeno v naší řeči vzácnější. Navíc jsou na herním plánu prémiová pole, na kterých je možno znásobit bodové zisky. Cílem hry Scrabble je sestavit slova s co nejvyšší bodovou hodnotou, takže při hře kromě určitého prvku náhody (protože každý hráč si písmena losuje) rozhoduje o vítězi především jeho slovní zásoba, kombinační schopnosti, postřeh a pohotovost.

To všechno jsou důvody, proč je Scrabble tak populární na celém světě, a proč po anglickém originálu začaly postupně přibývat další jazykové verze, od roku 1994 také čeština. Hra s mateřštinou obohacuje naši slovní zásobu, hra s cizím jazykem nás ho nenásilnou formou učí. Hra je určena pro 2 až 4 hráče. Věk hráčů není omezen. Od chvíle, kdy děti znají celou abecedu a umí sestavovat slova, může je Scrabble provázet po celý život.

Varianty hry Scrabble

  • Opisovaný Scrabble - může hrát libovolný počet hráčů. Losuje se sedm písmen, které jsou pro všechny hráče stejné. Každý napíše na papír slovo a jeho umístění, na hrací plán se umisťuje nejhodnotnější slovo. Body hráči získávají za svá slova.
  • Scrabble karty - rychlá hra, na stole zůstává pouze aktuální slovo. Místo prémiových polí obsahuje bonusové karty.

Skládání slov - Myslíte si, že je to jednoduché, ale jakmile Vám přijde první sada sedmi slov, najednou zjistíte, že to bude asi pěkná fuška. Ještě ke všemu, aby slova dávala smysl ve všech směrech na hracím poli – to je také pěkná lahůdka. Tak si představte třeba sadu písmenek T, Í,S,Z,D,Y,O!!!

Hra Dostihy a sázky

Každý hráč je majitelem stáje. Cílem hry je co nejlépe investovat svěřené prostředky do koní a dostihů tak,aby stáj získala co nejvíce výher. Vítězem se stává ten, kdo nejlépe odhadne situaci a zůstane jako poslední ve hře. Hra vychází z originální hry Monopoly. Změněné je téma hry a přidán je mechanismus sázení na koně.

Dostihy a sázky junior - jedná se o dětskou variantu nejúspěšnější deskové hry Dostihy a sázky. Během hry je možné si pořídit svého poníka, starat se o něj a svézt na něm své kamarády. Když bude o koně dobře pečováno, pomůže na oplátku vyhrát hru. Hráči v průběhu hry nakupují své poníky a další potřebnou koňskou výbavu (ohlávku a sedlo). Hrou se děti nenásilně seznamují s hodnotou peněz a ještě se dobře pobaví. Pro nejmenší děti od 5 let je určena zjednodušená varianta hry bez peněz. v balení naleznete kvalitně zpracovaný herní plán, karty koní, vyseknuté poníky z kartonu, plastové podstavce, karty náhody, dostihové peníze, žetony s ohlávkou, žetony se sedlem, figurky, bodovou hrací kostku a návod ke hře.

Hra Monopoly

Tato desková hra slaví v roce 2010 již své 75 narozeniny. V uplynulých letech se stala světovým fenoménem a tato mánie neustává. Vzniká mnoho tematicky zaměřených vydání. Některá sice nabídnou pouze jinou grafickou stránku hrací desky či postavičky, ale vznikají také varianty s naprosto odlišným herním principem od klasických Monopolů.

Bláznivé bankovky - je jedno byly vybrány jako jedna z jejich nových vydání, které mají toto výročí oslavit. Jejich primární cílovou skupinu tvoří poprvé menší děti. To, že má zaujmout ty nejmenší, poznáte už podle samotného grafického ztvárnění krabice. Klasická postavička železné figurky psa je tu ztvárněna jako bílý rozdováděný chlupáč, který v jedné ruce drží kreditku a v druhé balík peněz. Samozřejmě nechybí i pan Monopoly z Ameriky.

Společenská hra Twister

Hra je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Děti se u ní velmi baví hlavně proto, že se zapojí celé tělo a zamotávají se do sebe s kamarády. Twister je velmi jednoduchá hra a pochopí ji i menší děti. Roztočte kotouč a umístěte ruce nebo nohy na políčka barev na podložce! Neudržíte-li rovnováhu, pak prohráváte! vhodné pro: 2 a více hráčů. Hra je založena na principu pokládání vylosovaných končetin na vylosované body na hrací ploše.

Twister Max nebo Hana Montana - dnes má již nové variace jako jsou** twister Max** – herní plán obsahuje několik barevných koleček a hra je na principu škatulata batulata hejbejte se – kdy vždy jeden hráč zůstane bez kolečka. Další variantou je Twister Hana Montana – kde barevná kolečka slouží jako předloha pro tanec, který udává CD s instrukcemi.

Všechny uvedené hry by mělo mít skladem každé dobré hračkářství nebo je lze koupit v e-shopu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18100 (novesluzby.cz#21927)


Přidat komentář