Psychický šok z nevěry

Nevěra, jeden z důvodů, proč je u nás tak vysoká rozvodovost. Pro každého z nás může mít nevěra jiné rozměry. Někdo již považuje za nevěru nevinný flirt, jiný přátelský polibek na tvář, další až samotnou soulož. Jak se však s nevěrou vyrovnat?

Svým vlastním přičiněním jste se dopátrali, že Vám byl, či stále je protějšek nevěrný? Nebo jste byli postaveni před hotovou věc, kdy Vám tato situace byla sdělena z očí do očí, ať už v začátku, nebo po nějaké době, co nevěra trvala, trvá? Do jisté míry je jedno, zda je podváděnou osobou žena, či muž. Vždy se jedná o neblahý dopad na psychiku. A podle naší nátury pak příslušně reagujeme.

Vztek, zloba, pláč, zkratkovité jednání

Vztekáme se, v návalu vzteku vše kolem ničíme, či s pláčem utečeme do jiného pokoje, nebo z bytu, domu, nebo se dokonce uchýlíme k alkoholu, jídlu. A bohužel nastávají i taková krajní řešení, kdy dojde na sáhnutí na život, podváděnému, podvádějícímu. Ať už však situace vypadá jakkoli neřešitelně, je dobré zachovat chladnou hlavu. Možná si nyní říkáte, ono se to lehce řekne někomu, kdo zrovna nevěře nečelí. Zde však skutečně platí sdílená starost, poloviční starost. Nemusíte však zůstat jen „u vrby“, ale můžete také očekávat pochopení, jiný pohled na věc, možné způsoby řešení, a to od zkušeného psychoterapeuta.

Stres při odhalení nevěry

Nevěra je nadlimitní životní zátěží, kdy lidský organismu na ni reaguje nejen citovými projevy, ale také řadou projevů tělesných. Člověk, tedy jeho organismus, instinktivně vnímá situaci jako napadení a dostává se do stavu pozornosti – připravuje se na útok. Tato druhá fáze je doprovázena očekáváním něčeho strašného, kdy jedinec ještě stále není schopen logického uvažování, tělesně má pocit - tlaku na hrudi, knedlík v krku, nemůže spát nebo se budí a ráno vstává velmi neodpočatý. Tím se tělesné pocity ještě zhoršují v důsledku nevyspání. Psychika i tělo trpí dál, kdy dochází k bezmyšlenkovitému jednání, zúženému vidění a hrozí vysoká pravděpodobnost úrazu.

Krach sebedůvěry při odhalení nevěry

Také naše sebedůvěra dostává pomyslnou ránu. Člověk se začne vnímat kriticky. Ptá se, kdo to zavinil, čím si to zasloužil apod. Nevěra jednoznačně negativně zasahuje naše sebepojetí a zásadně snižuje sebevědomí člověka. Právě tato skutečnost se odráží v síle záporného emocionálního prožitku. S tím souvisí i depresivní naladění, nechutenství, uzavírání se v bytě, smutek, pláč, sebelítost a ztráta smyslu života, následně apatie.

Syndrom vyhoření

Vše souvisí se vším. Ať už pracujete na vyšší pozici, nebo vykonáváte tzv. řadovou práci, můžete se poměrně snadno ocitnout na pokraji sil, a to doslova. Současná ekonomická situace, značná míra nezaměstnanosti, která ani do budoucna nevypadá nijak růžově, do jisté míry nahrává zaměstnavatelům. Jednak dochází k snižování stavu pracovníků, ale také k navyšování úkolů, či spíše povinností, a to z důvodu udržení se na „podnikatelském poli“, kdy sílí tlak konkurence, ale také z důvodu rozdělení úkolů, které „zbyly“ po odcházejících pracovnících. Což má za následek nejednu přesčasovou hodinu, ale dokonce vykonávání práce doma, o volném času. Dovolit si říci, že více již dělat nebudete, respektive nad rámec Vašich úkolů, nemůžete, tedy pokud nechcete být v ohrožení, že to možná budete právě Vy, s kým se zaměstnavatel rozloučí.

Odborná pomoc v případě syndromu vyhoření

Příliš mnoho povinností, tlak, vypětí, stres, nedostatek odpočinku, to vše pomalu, ale jistě spěje k přetížení, až k syndromu vyhoření. I se syndromem vyhoření se však dá „zápasit“. Důležité je však umět říci „ne“, ovšem způsobem, který Vám neublíží. Způsobem, ze kterého nebudete mít ani Vy sami špatný pocit. Nejen s „ne“ Vám může pomoci odborný psychoterapeut.

Výchovné problémy

Být rodičem není nikterak jednoduché. Není snadné být dobrým rodičem kojenci, předškoláku, dospívajícímu jedinci. Každé období růstu, vývoje přináší své radostné i stinné stránky. Školy na to, abychom správně vychovávali, nejsou. Někdo si svých potomků všímá až přespříliš, věnuje jim veškerý volný čas, neustále jim je za zády, jiný jim zase nechává volnou ruku apod. Extrémy nejsou dobré nikdy. Jenže, kde najít zlatou střední cestu? Zvláště, když my, jako dospělí míváme jiný pohled na věc, jiné zkušenosti, než naše děti? A přičteme-li k tomu vliv spolužáků, období dospívání, pak může v domácnosti propuknout nejedna hádka, mnohdy však zbytečná.

Odborná pomoc v případě výchovných problémů

Vyhledat** psychoterapeuta** s tím, že „nezvládáte“ Vaše dítě, není žádnou hanbou. Naopak z Vaší strany je patrná síla a odhodlání, že se nechcete smířit se současnou situací, a chcete mít spokojenou rodinu, ne nevšímavou, ne rozhádanou. S psychoterapeutem můžete probrat veškeré starosti spojené s výchovou Vašich dětí.

Přijetí nové životní situace

Každý začátek je těžký. Každá vstup do neznáma, pocit, že se náhle ocitnete na jiné koleji, kterou neznáte, je těžký. Život je plný překvapení. Můžete mít svoje plány, představy, sny. Některé z nich se naplní, jiné ne. Kromě nich však přijdou situace, které nečekáte, na které nejste připraveni, či o nich nechcete ani uvažovat. Může se jednat o „vylétnutí dětí z našeho hnízda“, již výše zmíněnou nevěru, nebo také skon někoho z rodiny, blízkých. Změny, které hned na první pohled prozrazují, že přinesou pro Vás to dobré, těch se neobáváte. Horší je to se změnami, které ve Vás vyvolávají smutek, bolest, slzy, samotu. Uzavírat se doma, uchylovat se k různým „berličkám“ situaci jen prohloubí.

Odborná pomoc při přijetí nové životní situace

Vnitřní uzavření se je po určitou dobu i nutné, ale ne nezbytné v případě dlouhého trvání. Vaše bolesti, obavy, můžete probrat s někým, kdo Vás skutečně bude vnímat a poslouchat. S někým, kdo Vám pomůže překonat složité období a udělá s Vámi první krok do neznáma. Oním někým může být Váš psychoterapeut, kterému můžete plně důvěřovat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18097 (novesluzby.cz#21727)


Diskuze a zkušenosti

Anonym | 01.11.2013 09:25
Re: Psychický šok z nevěry Partner mi byl nevěrný... po dvou a pul letém vztahu...byla to jednorázovka....už je to dva a pul měsíce stará záležitost a a já se s tím nedokážu vyrovnat.jak to mohl udělat,jen tak.... měli jsme se strašně rádi...a pořád mě má.Přečetla jsem plno článků,a vlastně z to vyplynulo že u chlapů je to vlastně normální,ale s tím já se nedokážu smířit a přijmout to jen tak.Je to strašná zrada.Měli jsme super vztah.?ekl mi že už byl na mě naštvaný a na všeale i tak... takto se to přece neřeší...Nic tím nevyřešil,mě nehorázně ublížil a ještě mě od ní nakazil trichomoniázou.Jsme spolu dál miluje mě a asi tím uvědomil nějaké věci,což je dobrá stránka věci,ale to co prožívám v sobě je neskutečné,návaly vzteku a nenávisti,nemužu to překonat....Nenávidím chlapy, že tohle jen tak udělají a pak jdou zase za svou ženou....otevřely se mi oči...každej chlap to dělá a to já nedokážu tolerovat.Je mi to už tak nepřijemné a pot

Anonym | 18.11.2013 16:48
Re: Psychický šok z nevěry chlapy co tohle udělají nejsou chlapy ale sraby

anonym | 27.11.2013 11:19
Re: Psychický šok z nevěry Pritel mi je neverny po rocnim vztahu,uz to trva asi delší dobu,dele nez zna me.Pisou si,schazeji se a me tvrdi ,ze jezdi za praci.Uhodila jsem na neho a rekla mu to.Tvrdi,ze miluje jen me a ze nikoho jiného nehleda.Chtela jsem to překonat,ale porad na to musim myslet.Vsichni jsou stejni do oci tvrdi,jak vas miluji a ze jste jedina na svete


Přidat komentář