Moderní prádelny a čistírny, výběr a služby

Pokud si myslíte, že prádelny a čistírny patří do minulosti, jste rozhodně na omylu. Moderní ženy jejich služeb využívají stále. Vyberte si také z mnoha profesionálních služeb.

Prádelny a čistírny jsou stále moderní

Efektivita a úspora času, to jsou první slova, která nás napadají při pojmu prádelna a čistírna. V dnešní době jsou tyto instituce uplatňovány především skrze hotely a větší podniky, které si objednávají hromadné služby. Pro každou ženu v domácnosti však může být využití nesčetných služeb prádelen a čistíren velkou úlevou. Uvažujete-li tedy, že své prádlo svěříte do rukou odborníků, ale nevíte si rady s výběrem, či jaké služby je vám čistírna schopná nabídnout, čtěte dále.

Asociace prádelen a čistíren (APaČ)

Čistírny a prádelny jsou zahrnuty pod Asociaci prádelen a čistíren (APaČ). Vstoupit do ní může každá osoba, která má ve svém živnostenském listu jako předmět podnikání právě obor prádelen, chemických čistíren, barvíren a žehlíren. Asociace sídlí v Brně a usiluje o náležité docenění významu prádelen a čistíren v ČR.** Podporuje rozvoj služeb tohoto oboru,** poskytuje konzultace, organizuje vzdělávání a dokonce vydává na počest oboru i vlastní časopis.

Kde najít kvalitní čistírnu nebo prádelnu

Všemocným pánem je samozřejmě i v tomto oboru internet. K dispozici je stále celá řada prádelen a čistíren, tedy trend tohoto oboru určitě neustupuje. Pro nás je však důležité vyhledat takovou, která neobsluhuje pouze větší podniky, ale takovou, která nabízí služby malým živnostníkům a občanům.

Velkokapacitní prádelna

Perfektní rychlý přístup a profesionální servis je zde určen velkým podnikům. Řadíme zde hotely, penziony a všechna stravovací zařízení, armádu, průmyslové podniky a zdravotnická zařízení. Krom tohoto tyto firmy zaručují, že podnikům poradí, prodají nebo pronajmou kvalitní a vhodné prádlo.

Samozřejmě pro malé živnostníky a občany jsou k dispozici sběrná místa, kde si v klidu své prádlo odnesete, vše ostatní je zařízeno bez vašeho přičinění, a posléze si prádlo vyzvednete.

Nabídka služeb velkokapacitních čistíren:

 • praní všeho druhu prádla
 • dlouhodobý pronájem prádla a pracovních oděvů
 • prodej prádla
 • opravy prádla
 • čištění šatstva, kostýmů a uniforem
 • impregnace
 • čištění a ošetření kůže
 • doprava  a přeprava prádla dle dohody s klientem

Krátce jsme tedy shrnuli nabídku a provoz velkokapacitních čistíren a prádelen. Nyní se však dostáváme k nabídce vhodné pro všechny domácnosti, tedy malé klienty. Nejde o to, zda se nám prát nechce, zda na to nemáme čas. Důvodů je celá řada. Na prvním místě však jednoznačně stojí to, že některé druhy textilií doma jednoduše nevypereme (např. péřové bundy).

Dostupnost prádelen

Dostupnost k prádelnám je důležitá. Pokud nemáme automobil, může se převoz prádla stát přítěží. Naštěstí menší prádelny a čistírny mají své svozy a pružně reagují na individuální požadavky každého zákazníka.

Technologie praní v čistírně

Zárukou kvalitního čištění je použití citlivé, profesionální a především šetrné technologie. Čistírna je odpovědná za sledování nejnovějších trendů v této oblasti. Přínos je pak větší nejen pro zákazníka, ale zároveň zohledňuje životní prostředí.

Co je chemické čištění?

Je to proces, při němž dochází pomocí rozpouštědel k uvolňování a odplavování nečistot z povrchu oděvu. Obvykle se používají chlorová rozpouštědla (tri- a tetrachlorethylenem nebo 1,1,1 - trichlorethanem), benzin, nebo organická rozpouštědla. Pro chemické čištění se v současnosti vesměs používají zařízení zabezpečující i regeneraci rozpouštědel destilací (nečistoty zůstávají v destilačním zbytku). Zaručují tak ekologickou nezávadnost provozu.

Nabídka služeb prádelen

Moderní prádelny nabízí tyto služby:

Praní v prádelně

Ke klasickému praní přičítáme ještě mandlování a žehlení. U samotného praní záleží na přístupu čistírny, nových postupech. Čistírny se postarají o nadměrné kusy prádla, které nelze vyprat v běžné pračce. Na žádost provádí i škrobení. Použitá aviváž by měla být protialergická, prádelny disponují širším výběrem, proto si vůni můžete předobjednat.

Někde se setkáváme i s nabídkou barvení prádla.

Profesionální žehlení, žehlící stoly

Zpravidla prováděno na speciálně upravených žehlících stolech nebo figurínách. Podle zájmu zákazníka je pak prádlo poskládáno, nebo vám ho přivezou na ramínku.

Opravy oděvů, výměna zipů, zkracování oděvu

Neodmyslitelně i tato služba dnes patří k lepším čistírnám. Proto si poté nemusíte lámat hlavu, když se oblékáte do čistého, krásně vyžehleného prádla, protože je zároveň i opraveno. Nejen opravy, ale i ucelená nabídka krejčovských služeb na vaše přání (zkracování, výměna zipů) je vám zde k dispozici.

Doprava a přeprava prádla

Přeprava prádla je prováděna dle přání klienta ve speciálních boxech, nebo na ramínku.** Prádelny zajišťují jak svoz, tak rozvoz.**

Co vše mi v čistírně mohou vyčistit?

 • všechny druhy oděvů
 • hedvábné oděvy, šifónové šaty, exkluzivní a designérské věci
 • kůže, kožešiny, kožichy, předložky
 • koberce, potahy
 • autosedačky

Co prát a co ne?

Rozhodně se nedoporučuje prát příliš rozměrné prádlo, jako přehozy, ložní prádlo, pračka je na toto kapacitně malá. Zároveň se neperou žádné plyšové hračky. Choulostivé materiály, u kterých nevíme, jak s nimi zacházet, je také lepší svěřit péči odborníkům.

Do** prádelen nedáváme spodní prádlo a ponožky.**

Zničené prádlo z čistírny nebo prádelny

Za veškeré poškození nebo zničení oděvů ručí čistírna, prádelna. Můžete žádat náhradu škody, rozhodně se předem informujte, jak vám čistírna tyto škody nahradí. Zároveň si pečlivě prádelnu vyberte, spoléhejte se na reference a doporučení známých.

Stejně jako všechny ostatní podniky, i prádelny a čistírny musejí jít s dobou, aby nezapadly do minulosti. Změnili způsob praní, ale také přistup k zákazníkům. Pracují rychle a efektivně, během čekání si dnes klidně můžete vychutnat kávu nebo si zasurfovat na internetu. To se stává součástí stále populárnějších samoobslužných prádelen. Malé rodinné prádelny vsázejí na osobní vztah s klientem.

Samoobslužné prádelny

Řešení pro studenty, důchodce, maminky na mateřské dovolené a příliš zatížené lidi. Nežli si zničit drahý, kvalitní oděv skvrnou, kterou se pokusíme sami vyčistit doma, je lepší se rozhodnout pro čistírnu. Samoobslužné prádelny jsou trendové, nudit se tam nebudete. Lepší z nich vám však prádlo odvezou i přivezou, pokud nemáte čas tam na něj počkat.

Orientační ceny za služby prádelen a čistíren

Za kvalitní službu i úměrně zaplatíme:

 • košile cca 50 Kč
 • šaty cca 120 – 400 Kč
 • zimní bunda cca 200 Kč
 • potah na lůžko cca 250 Kč
 • ubrus do 90 Kč
 • pračka 1 kg praní, sušení, žehlení do 100 Kč
 • ruční žehlení 6 – 90 Kč
 • opravy malé (zipy, kapsy, zašívání) 50 – 200 Kč
 • opravy velké (krácení, výměna podšívky) – až 1500 Kč
 • samoobslužná čistírna (pračka, 6Kg prádla) cca 60 Kč
 • rozvážka 100 – 200 Kč

Uvedené ceny jsou pouze orientační, ceníky jsou uvedeny na www stránkách a propagačních materiálech.

Nechejte si také profesionálně vyčistit oděv

Moderní ženy stále využívají služeb čistíren a prádelen. Šetří tím čas a nechávají své prádlo v rukou kvalifikovaných odborníků. Pokud jste si mysleli, že tyto instituce patří ke skomírajícím objektům na trhu, pravda je pravým opakem. Prádelny a čistírny mají své stále klienty, rostou s dobou a vyvíjejí nové technologie. Pokud se tedy už nechcete dále dívat na rostoucí kupy špinavého prádla, na které vám nezbývá čas, určitě vám vyjdou vstříc ve veškerých vašich požadavcích.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18116 (novesluzby.cz#22663)


Přidat komentář