Manželství nebo rozvod

Existuje řada úplně zbytečných rozvodů, kterým jde zabránit. Pokud partneři vyhledají odbornou pomoc, mají dvacetiprocentní šanci manželství zachránit. Ubezpečte se, že jste udělali vše, co bylo ve Vašich silách.

Záchrana manželství nebo rozvod?

Citáty slavných

  • Před manželstvím se domníváme, že milujeme – v manželství se to teprve učíme. Erich Kästner
  • V manželství je třeba se někdy přít, neboť tak se vzájemně o sobě něco dozvíme. Johann Wolfgang Goethe
  • V manželství je třeba lásku spojovat s přátelstvím. Josef Václav Sládek
  • Před svatbou měj oči otevřené, po svatbě je napůl přivři. Benjamin Franklin
  • Manželství omezuje jednotlivce, ale dává jistotu celku. Hebbel
  • Žárlivost se dívá brýlemi, které dělají z trpaslíků obry a z podezření pravdu. Miguel de Cervantes
  • Když jsou dva na koni, jeden musí sedět vzadu. Shakespeare
  • Není dobré, když se manželé spolu nudí, mnohem horší však je, když se nudí jeden z nich. Goethe
  • Manželství je dřina. Miroslav Plzák

Přísloví o manželství

Francouzské přísloví o manželství - Sedmi let je třeba, aby se vrátil první rok manželství.

Německé přísloví o manželství - Když vejde bída do domu, láska vyletí oknem.

Perské přísloví o manželství - Láska je jako karavanní tábor, nenajdeš tam nic, co sis nepřinesl s sebou.

Německé přísloví o manželství - Láska oslepuje, manželství navrací zrak

Recept na šťastné manželství

Jednou radou by mohlo být zásadně neočekávat, že budeme šťastní, za všech okolností spokojení, že nás nepotká krize nebo že nenastanou chvíle, kdy budeme jeden nebo druhý muset zatnout zuby. Manželství je hlavně umění prokázat vlastnosti jako je tolerance, spolupráce, velkorysost, úcta, respekt a láska. Až spadnou růžové brýle zamilovanosti, pozná každý manželský pár, že manželství není procházka růžovým sadem.

Slova

Co je jednou vyřčeno, nedá se vzít zpátky, nenechte se strhnout k výrokům, které druhého zraňují. Nadávky, ošklivá slova a urážky spolkněte a místo toho řeště vše klidně s úctou a vlídností. Naopak pokuste se občas konflikty řešit s humorem, smích lidi spojuje a léčí.

Nuda

Zaručeným zabijákem bývá nuda. A ještě horší je, když se nudí jen jeden z páru. Nemusíte zrovna zvát přátele, chodit do společnosti, nebo vymýšlet krkolomné aktivity. Stačí, když si budete povídat. Občas partnera překvapíte nečekaným gestem, větou nebo jiným překvapením. Lístek na stole, sms, malý dáreček, kytička, oblíbené jídlo, vstupenka do kina nebo na koncert. Nenechte se ukolébat myšlenkou – mám ji/jeho jistého.

Názory

Je jistě prima, když mají manželé na různé věci stejné názory, ale dovolte svému protějšku mít i jiný - odlišný názor, projevujte toleranci. Není to přece v rozporu s láskou nebo náklonností, je to jen pohled na věc – dávejte prostor jeho/její osobnosti. Na druhou stranu vyjadřujte upřímně své pocity, nálady, starosti a potřeby. Do hlavy Vám nikdo nevidí a než-li nechat partnera tápat, co udělal špatně, nebo co se Vám to asi přihodilo, je lepší říci na rovinu – dnes nemám náladu, protože... nebo trápí mě tato situace ... nedokážu zahnat myšlenky na...zabráníte tak nechtěným a hlavně zbytečným konfliktů.

Povinnosti

V dnešní době je pryč dogma - žena se stará o domácnost a muž vydělává peníze. Dělba práce v rodině je důležitá. Pokud za manžela v době jeho dospívání pečovala matka, která se řídila pravěkými metodami, měli by jste si ujasnit dělbu práce hned na začátku manželství. Nejhorší je, když žena začne pracovat - tak jak to od ní manžel očekává a po čase se vzbouří – on najednou nechápe proč. Nebo když žena automaticky očekává, že se na chodu domácnosti budou podílet stejnou měrou a manžel to nemá z výchovy “naprogramováno“.

Plány a finance

Nebojte se zasnít a načrtnout si své budoucí plány. Pokud jste v manželství delší dobu a prvotní plány máte splněny, najděte nové – stále je co vymýšlet a nač se těšit. Ať je to na začátku vztahu rodičovské plánování, nebo stavba hnízda, dovolená, chalupa, pořízení auta, vytvoření zahrady, plány s vnoučaty. Spolupracujte na finančních transakcích domácnosti, nenechávejte starost o peníze a platby jen na svém protějšku.

Koníčky

Každý člověk má nárok na chvíle volna a odpočinku, na své koníčky a relaxaci. Spojují Vás společné zájmy? Tak to máte úžasné štěstí, není však dobré očekávat, že budete trávit všechen volný čas společně. Nechte manžela chodit třeba pravidelně za sportem, do oblíbené hospůdky s kamarády, projet se na motorce. Manželka má právo si zajít s kamarádkami na kafíčko, nakupovat, do sauny, na břišní tance...

Výchova dětí

Nedopusťte, aby dítě cítilo jednoho partnera jako autoritu a před druhým nemělo respekt. Rodiče by měli jeden druhého v očích dětí podporovat a být autoritami na stejném žebříčku. Společně vychovávat a společně se s dětmi bavit. Děti neznamenají konec společné manželské zábavy. Vždycky se najde způsob, jak jim zabezpečit hlídání, aby si manželé mohli spolu vyrazit. V případě, že jsou děti dospělé a rozlétnou se Vám do světa, je to začátek Vaší nové společné životní etapy, kdy máte příležitost k opětovnému plánování.

Rozvod

V České republice se ročně rozvede kolem 31 000 oddaných párů, ale protože je dnešním trendem neuzavírat manželství, data rozpadu těchto párů "bez oddacího listu" nejsou měřitelná. Přesto je tato uvedená statistika je v procentech alarmující. Je to přibližně hranice 20%, což ve srovnání například s Holandskem a jejich 5% je rozdíl velký, ovšem oproti zemím jako je Švédsko a Finsko, dále pak v Belgie nebo Dánsko a jejich rozvodovostí kolem 55%, jsme na tom jistě lépe.

Příčiny růstu rozvodů

Rozvod je brán jako norma a výsledem konzumu. Vždyť podíváme-li se kolem sebe, převládá všeobecné pravidlo, rozbité vyhodit a nahradit novým. Opravy předmětů známe jen ze starých filmů, kdo by se dnes zabýval opravou rozbité rychlovarné konvice nebo nefungujícím televizorem, když je jednodušší koupit nový? Takto přistupujeme i k institutu manželství, málokomu stojí za záchranu nebo alespoň pokusu o záchranu. Zákony jsou benevoletní a rychlý akt rozvodu - v případě shodnou-li se manželé na vypořádání, je také jedním důvodem. Svazek manželství není chápán "ve zdraví i nemoci, v bohatství i chudobě...dokud nás smrt nerozdělí" zde je příčina v nízské míře věřících.

Důvody proč se nerozvádět

Děti

Dospělí se s rozvodovým traumatem vyrovnávají průměrně za dva roky. Nezáleží na věku dítěte, rozvod jej však poznamená vždy. Je to pro ně ztráta kořenů, pocitu jistoty, bezpečí a důvěry. Dopady se pak na dětech projevují podle věku různě, pomočováním, koktáním, zhoršením spánku, rozlítostněním, nervozitou, nesoustředěností, výbušností, agresivitou, zhoršením prospěchu i poruchami chování. Jiná otázka je rozpad manželství, kde dítě trpí vinou jednoho z rodičů (alkoholismus, narkomanie, násilí...) nebo neustálými hádkami, které rodiče ventilují před dětmi ...atd.

Zdraví a psychika

Partnerský vztah prospívá i našemu zdraví. Bylo vědecky zjištěno a mnohokrát dokázáno, že partneři se stravují mnohem lépe než svobodní. Jedí kvalitnější a zdravější jídla, pijí méně alkoholu, vykouří méně cigaret a více se pohybují a sportují, také soužití prospívá psychice.

Přátelé a Vaše rodiny, zaměstnání

Manželé mají spoustu společných známých a přátel, rozpadem vztahu o ně přijdete, alespoň z jedné poloviny. Společnost si více váží stabilních svazků a podle toho Vás budou hodnotit i ostatní. Zaměstnavatelé hledí mnohdy na rozpad manželství jako na selhání – neuměli jste se vyrovnat s problémem, být přizpůsobivější, tvořivý. A co tchyně, tchán, švagr ...atd., člověk někdy pozná až když něco ztratí, jak bylo prima, že to měl.

Starosti a finance

Složenky, pojištění, jednání s úřady, oprava auta, praní, žehlení, úklid, nemoci, výčitky a nejistota. Na všechno pak zůsteneme sami. Nehledě na ztrátu vyšší životní úrovně. Ze dvou platů si lze dovolit lepší dovolenou, pohodlnější bydlení a věci, které si osamoceně nedopřejeme. A možná přijdete i o klidný spánek.

Vzpomínky, výčitky svědomí, ztráta zázemí a samota

Opravdu jste přemýšleli, že rozvodem končí jedna etapa Vašeho života? Co když jste pro záchranu vztahu neuděli dost? Komu se budete svěřovat s úspěchy a neúspěchy? Kdo Vám projeví účast? S kým vyrazíte do společnosti, na dovolenou za známými? Vaši přátelé Vám možná v začátku osamění poskytnou chvíle rozptýlení, ale po čase nebudou chtít třetího do party, ale opět pár, začnou Vás zvát méně a méně často, až Vám to samotným dojde.

Nový začátek?

Nový partner, nový vztah a nový začátek. A co když to nebude lepší?

![](file:///C:/Users/AI/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png)

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18068 (novesluzby.cz#20323)


Přidat komentář