Dospívání dětí - otázky a odpovědi

Vzpoura je normální a zdravá. Určitá nezodpovědnost dříve poslušného dítěte je manifestací zdravého pubertálního rebelantství. Signálem je, že dospívajícímu potomkovi už tolik nezáleží na Vašem souhlasu.

Velká část utrpení, které rodiče dospívajících prožívají

(a tohle slovo není ani zdaleka přehnané), pramení ze silného pocitu zodpovědnosti za ně. Jakékoliv chování, které nás rozčiluje nebo zneklidňuje - provokacemi v oblékání počínaje a experimentováním s drogami konče - považujeme v hloubi duše za svoje osobní selhání. Zoufale hledáme způsob jak věci napravit. Domluvy, výčitky, zákazy... Jinými slovy, začneme „prudit". Na „prudu" má mládež celou řadu odpovědí (ještě ohavnější nalíčení, ještě hlasitější hudba, lhaní, uzavření do sebe, záškoláctví...) a žádná rozhodně nevede ke zlepšení vztahů a řešení problému.

Rada: samozřejmě, že v patnácti není člověk ani zdaleka zralý a schopný správně se rozhodovat. Když mu ale nedáme možnost, aby si to vyzkoušel, nenaučí se to nikdy (a mimoto uděláme jemu i sobě ze života peklo). Naším hlavním úkolem budiž zatnout zuby a nechat ho, ať si nabije nos. Dost možná zjistíme, že nově získaná samostatnost má přímo zázračné úči

Chlapci - hormonální změny

Hormonální změny se začínají projevovat mezi 13. a 15. rokem. Nejdříve jim začnou překotně růst končetiny, jsou samá ruka samá noha, vypadají a také se cítí směšně a neohrabaně. Objevuje se noční poluce a spontánní erekce, což je zdrojem hrdosti, ale i zmatku a šíleného strachu ze ztrapnění.**
**

Dívky** - tlustá nebo hubená

**

Po většinu svého bdění řeší otázku, zda není moc tlustá/hubená, zda se může někomu vůbec líbit. Každé ráno je teď spojeno s pohledem do zrcadla a traumatizujícím očekáváním kolik beďarů jí zas přes noc přibylo. Oblečení nabývá důležitosti přímo osudové. Pokud se cítí „in", veze se na opojné vlně sebedůvěry, cítí se najednou vtipný, krásný a úspěšný. A není vůbec důležité, jak vypadá v našich očích.

Rada: nebojujte kvůli prkotinám. Důslednost si schovejte na podstatnější věci a nechte vašeho výrostka, ať si chodí, v čem chce. Ani barva vlasů a počet náušnic nehraje roli (hlavně ať si je nechá nastřelit ve slušném salonu, a ne od kamaráda pomocí hřebíku).** ** Co se akné týče - věnujte svému puberťákovi (ovšem bez jakéhokoliv komentáře) sadu kosmetiky na problematickou pleť, určitě mohutně zabodujete.

Dospívající potomek se odmítá učit

Nástup puberty většinou spadá do nejméně vhodného období - devátá třída, přijímačky, první ročník na střední škole. Samé důležité mezníky.

Jak se ale zdá, příprava do školy je u mladého pána či dámy na samém konci žebříčku hodnot. Zajímá je velice intenzivně co si na sebe vzít na školní mejdan? Jak pozvat dívku na rande? Jestli má něco dovolit klukovi, s kterým jde do kina? Kde najít skvěle placenou brigádu? Kdy už bude moci dělat řidičák?

Pocit bezmoci může být hrozný. Co s tím? Přehnaná péče je nežádoucí. Přece ale nemůžeme zcela rezignovat a nechat rozevlátého puberťáka svému osudu.

Rada: stanovte jasná pravidla, vyslovte svoje požadavky, ale jejich splnění už nechte plně na svém teenagerovi.** ** Věcně a suše. A také to dodržte - konec věčného připomínání a kontrolování.** ** Pokud se s dítětem domluvíte, že bude vykonávat nějaké drobné domácí práce, ale ono na ně pravidelně kašle, osvědčuje se taktika „nepřipomínat, ale nechat pocítit následky".

  • Nevyneslo smetí? Dávejte mu pytle s odpadky do pokoje, dokud mu to nezačne být nepříjemné.
  • Neumylo nádobí? Fajn, dejte mu večeři na špinavém talíři. Nebo na oplátku přestaňte prát jeho prádlo.
  • Nezuřte a neříkejte „to máš za to". Nejde o pomstu, pouze o přirozené důsledky činnosti/nečinnosti vašeho potomka.

Dospívající potomek je agresivní

Odmítá jakoukoliv komunikaci. Na otázky odpovídá jednoslabičně nebo vůbec.

Zdánlivě bez příčiny propadá záchvatům vzteku. Odsekává, uráží se, tříská dveřmi. Jako by svůj domov a rodiče nenáviděl.

Domluva s ním se podobá přískokům v minovém poli.

Chová se tak strašně, že je opravdu těžké ho litovat - přesto to protivné, sobecké a nespravedlivé stvoření, politování zaslouží.  Cítí se totiž stejně mizerně jako my, vynervovaní rodiče. Ze všeho nejvíc touží po nezávislosti, ale v každém okamžiku si uvědomuje, že je na svých rodičích až trapně závislý, a ještě dlouho bude. Je vlastně docela přirozené, že se jeho frustrace obrací právě proti nám, zdroji jeho ekonomického zabezpečení, pohodlí a zotročení. Trpkost a vztek teenagera je tím silnější, čím více toho pro něj rodiče dělají, čím více ho omezují zákazy a pravidly, ale i dohledem a pomocí.

Rada: především si to co se děje neberte příliš osobně.** ** Nenechte se vyprovokovat, zkuste se obejít bez trestů.** ** Jste-li obzvlášť osvícení rodiče, připustíte si myšlenku, že jste se na chování svého dítěte možná také podepsali.** ** Opravdu s ním jednáte přiměřeně jeho věku?** ** Nejsou některé vaše požadavky (například co se týče volnosti pohybu nebo večerních návratů domů) v rozporu s tím co je běžné u jeho vrstevníků?** ** Nebojte se některá pravidla zrušit a dohodnout se na nových - vaše dítě uvidí, že nejste jeho nepřítel, ale spojenec.

Poslouchejte pozorně, co vám říká. I když je forma neučesaná nebo dokonce urážlivá, většinou je možné za přívalem emocí vytušit skutečný problém.

Dospívající potomek nemyslí na nic jiného než na sex

Ano! A na co jiného by měl také myslet?

Potíž je v tom, že zatímco většině dospívajících by ve skutečnosti úplně stačilo mazlení, polibky a nějaké ty erotické fantazie, tlak společnosti - videoklipů, reklam, časopisů, kamarádů - je vede k přesvědčení, že jsou úplně nemožní a trapní, pokud „to" ještě nemají za sebou.

V našem kulturním prostředí se hranice biologické zralosti stále snižuje, což ovšem není ani zdaleka v souladu s připraveností psychickou, neřku-li ekonomickou.

Leckteří patnáctiletí jsou schopní velmi krásné a hluboké, byť „dětské" a pomíjivé lásky, kterou neradno podceňovat.

Iniciační obřady, které symbolicky vyjadřují přechod dítěte mezi dospělé muže či ženy, hrají významnou roli ve všech kulturách světa.

Rada: tak za prvé, pokud jste hluboce přesvědčeni, že „vaše malá princezna" nebo „váš chlapeček" ještě na nic takového nemá ani pomyšlení, jste na nejlepší cestě stát se zanedlouho babičkou nebo dědou.

Za druhé, uvědomte si, že pokud to budou chtít udělat, prostě to udělají, a vy nemáte žádnou šanci jim v tom zabránit. Do jisté míry je můžete vybavit informacemi, a to nejen o možnostech antikoncepce. Otec může synovi naznačit, že je dost pravděpodobné, že se většina kluků ve třídě jen vytahuje. Matka by zas měla dceři zdůraznit, že se v žádném případě nemá nechat „ukecat" k něčemu, o čem si sama není úplně jistá, že to chce. Ideální pro vzbuzení důvěry jsou (poněkud znevažující) historky z vlastního mládí o trampotách s láskou, zklamáních a odmítnutích.

Myslete také na sebe při výchově dospívajícího potomka

Chudinky rozhárané, hormony zmítané, musíme jim vyjít vstříc a všechno překousnout... Kdo ale polituje nás, rodiče? Jak se zdá musíme se o sebe postarat sami.

Tedy: nedovolte, aby trable s puberťákem zaplnily celý váš duševní obzor! Pěstujte své vlastní zájmy, scházejte se s přáteli, jeďte lyžovat, jděte tančit! Nebuďte otravnými starci, kteří sedí doma u televize a remcají, když se chce mládí bavit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18070 (novesluzby.cz#20387)


Přidat komentář