Domácí mazlíčci v rodině - zdravé krmivo

Řada vědeckých studií jednoznačně prokazuje blahodárný vliv domácích mazlíčků na zdraví jejich páníčků: pomáhají zvládat stres, fungují jako jedno z nejúčinnějších antidepresiv, vnášejí do našich životů nové kvality, někteří z nich zachraňují i životy.

Jestli si myslíte, že ten roztomilý lesklý čumáček, který kouká z košíku, vnese do domácnosti výhradně radost, jste na omylu.

Pořídit si zvířátko je starost někdy i na patnáct a více let. Jiní tvorové jsou zase staří už za čtyři roky svého života. Budete se stejně zajímat o třináctiletého jezevčíka s bolestmi páteře, jako kdysi o rozverné chlupaté štěně? Disponujete dostatkem času, trpělivosti, elánu a peněz, vhodnými prostorami a pevnými nervy? Než se pro své štěňátko, koťátko, morčátko, křečíka ... vydáte,** ** svolejte rodinnou radu. Nebude totiž široko daleko nikdo, kdo by zůstal následků Velké chlupaté revoluce ušetřen!

Příprava na příchod zvířecího člena rodiny

 • Napřed si ujasněte, o které domácí zvíře máte zájem.
 • Nepodléhejte módním trendům ani názorům okolí, pokud nejsou podloženy chovatelskými zkušenostmi.
 • Jakmile se doma dohodnete na rase, pokuste se obstarat si maximum informací. Vyhledejte na internetu příslušnou webovou stránku, pusťte na chat zvídavé dotazy.
 • Shromážděte příručky, spojte se schovateli, navštivte výstavu, zajděte si pro radu k veterináři. Přečtěte si městskou vyhlášku.

Zodpovědnost páníčků za domácí mazlíčky

Relativně nejméně náročné bývá pořídit si drobného savce. Trh nabízí různé druhy křečků, morčat, králíků, myší, veverek, osmáků, pískomilů, činčil a podobně v cenových relacích od 20 do 300 korun. „Pořídit si" je však v této souvislosti zkreslující slovní obrat. V 99,9 % případů zvířátko pořizujeme dětem. Pozor! Děti mladší pěti let často samou láskou nerady křehké tělíčko pomačkají, nezřídka zahubí. Setrvejte proto zatím u plyšáků.

Živý tvor učí děti zodpovědnosti. Jakmile se z vlastní vůle začnou o nějaké starat, musí vytrvat. Vyplatí se předem vypracovat závazný harmonogram nadcházejících povinností. Zabrání diskusím, kdo je na řadě s venčením, kdo čistí klec a kdo sežene granule.

Výběr vhodného domácího mazlíčka

Malí savci

 • Jak vybírat: v zavedeném zverimexu nebo u osvědčeného chovatele.
 • Co hlídat: suchý čumáček, oči bez výtoku, čistý řitní otvor, pevné výkaly na dně terária, lesklou a přiléhavou srst, letargické nebo nápadně hektické chování, zranění. Pokud zvíře zjevně není v pořádku, neberte ani jiné z téhož terária.
 • Co připravit: prostorný vybavený příbytek, podestýlku, potravu.
 • Tip: některé druhy těchto tvorečků jsou šťastnější ve dvojici.
 • Situace o nervy: křeček je pod vanou a už druhý den nevylézá.

Pes

 • Jak vybírat: přihlédněte k pohlaví, genetickým rysům povahy, dědičným vadám, náročnosti péče o srst, výcviku a pohybu.
 • Co hlídat: čistotu očí, uší, kvalitu srsti a kůže, zuby, proporce.
 • Co připravit: špičkovou potravu, pomůcky k chovu a hračky.
 • Tip: když dáte štěněti na hraní jen starý škrpál, rovnou se rozlučte i italskými lodičkami.
 • Situace o nervy: váš drahoušek překousal před drogerií vodítko, a teď se prohání mezi svištícími auty.

Kočka

 • Jak vybírat: volte raději méně agresivní jedince.
 • Co hlídat: totéž jako u štěňat, pozor na průjmy.
 • Co připravit: odpovídající pelech, vhodnou potravu a hračky.
 • Tip: zavírejte dveře na WC, rozmotávání role toaletního papíru je pro většinu koček neodolatelná zábava.
 • Situace o nervy: najdete v publikaci Alice Rheoová: Hodná kočka, nemožné chování.

Jídelníček domácích mazlíčků

Chcete, aby se váš čtyřnohý kamarád těšil dobrému zdraví? Obohaťte jeho jídelníček o výživné složky.

Dvě důležité zásady:

 • psovi nesmíte dávat syrové vepřové maso, pouze vařené - i toho jen malé množství,
 • dospělá kočka nesmí pít mléko, protože způsobuje průjem.

Odčervování domácích mazlíčků

U všech domácích zvířat, u koček zejména, je kromě předepsaných očkování záhodno dbát na odčervování. I s křečkem nebo myškou by lidé měli přijít k veterináři, aby zvíře prohlédl. Některé plísně a paraziti jsou přenosné na člověka.

Zvířecí členové domácnosti proti stresu a pro vnitřní pohodu

Někteří snad mají poněkud zvláštní zvyky a nároky, jejich aktivity jsou někdy až zkázonosné, ne vždy zrovna libě voní. Přesto jsou úžasní. Kočka je svéráz, nelze si ji podmanit. Nedá se. Ona dávkuje lásku, ne vy. To však neznamená, že jí nemá doslova napuštěný kožíšek. Vědci zjistili, že když majitelé koček své oblíbence hladí, zpomaluje se jim tlukot srdce, jako by se chtěli přiblížit kočičímu předení. Pes má úžasnou schopnost zvednout náladu a rozdávat lásku plnými tlapkami na všechny strany. Hladíme-li psa a povídáme si s ním, náš krevní tlak se snižuje, a naopak v krvi se zvyšuje množství chemických látek, které pozitivně ovlivňují náladu (starý známý endorfin). Dále dochází ke snížení hladiny kortisonu spojovaného se stresem.

Po stresových situacích dochází u majitelů domácích zvířátek k rychlejšímu návratu krevního tlaku a srdečního rytmu do normálu než u lidí, kteří doma žádného zvířecího miláčka nemají. Ve zvláště obtížných situacích, jako je například ztráta partnera, se u majitelů domácích zvířat výrazně méně často a s menší intenzitou vyskytují psychosomatické potíže, bolesti hlavy, nespavost, úzkosti a deprese, a to až o dvacet procent ve srovnání s těmi, kdo žádné zvířátko nemají. Odborníci se také domnívají, že zejména psi hodně pomáhají překonat nesnadná období v dětství a dospívání a že děti, které mají k dispozici psí miláčky, si po rozvodu rodičů lépe vedou v sociálních vztazích a jsou méně agresivní.

Domácí mazlíčci jako součást terapie

Odborníci zjistili, že pacienti, kteří si směli do nemocnice s sebou vzít své zvířátko, podstatně lépe snášeli nemocniční prostředí a jejich zdravotní stav se lepšil rychleji. U dětí výzkumníci objevili, že ty, které byly v pravidelném kontaktu se zvířetem, po operaci vyžadovaly méně prostředků na utišení bolesti a lépe se uzdravovaly. Zvířata sehrávají pozitivní roli i v životě těžce postižených dětí. Zdá se, že děti stižené autismem (stažené do sebe, nereagující na sociální podněty, nekomunikující) se ke zvířatům chovají přívětivěji a s menší zlobou než k lidem. Na zvířata dobře reagují i děti s Downovým syndromem (takzvaným mongolismem). Jsou plné vřelých emocí a mají rády odpovědnost, která se s péčí o zvířátko pojí.

Pes se postará o Vaše kila navíc

Novopečení majitelé psů podle statistik zhubnou za první rok „pánečkování" 10 až 15 kilogramů. Může za to totální změna denního režimu. Navíc získají v průměru dvacet známých z řad místních pejskařů.

Psí záchranáři

Nemáme na mysli bernardýny se soudky rumu, ani psy, cvičené k osobní ochraně člověka. Mluvíme o těch:

 • kteří se stávají společníky a pomocníky lidí handicapovaných či postižených závažnou nemocí,
 • o psech pro nevidomé, či psy cvičené pro pomoc neslyšícím,
 • o psech pro lidi trpící epilepsií, cukrovkou či jinou závažnou nemocí,
 • tito psi jsou v podstatě záchranným lanem, pojícím postižené s plnohodnotným životem.

Váš výběr domácího mazlíčka

Už samotný výběr domácího miláčka prý o nás leccos prozrazuje.

 • PES

Máte rádi ve věcech pořádek, máte smysl pro povinnost a patrně nebudete příliš velcí samotáři. Jste ukáznění a do dobrodružství a nových zážitků se vrháte mnohem opatrněji než majitelé koček.

 • KŮŇ

Jste ohleduplní, dáváte přednost spolupráci před soutěžením a dokážete druhým projevit soucit. I vy jste ukáznění, uvažujete logicky a kladete velký důraz na pořádek. Máte rádi nové zkušenosti a jsou pro vás typická dlouhodobá a věrná přátelství.

 • KOČKA

Vaše vztahy s ostatními jsou dobré a také poměrně blízké. Láká vás soutěžení a před vlivem a mocí upřednostňujete kvalitní výkon. Také jste tvořiví a máte rádi umění.

 • HLODAVCI - myš, morče a spol.

Spíše si držíte lidi od těla, nejste typ člověka, který by byl vždy a všude druhým oporou. Máte poměrně zamotanou povahu. Blízká přátelství pro vás nejsou až tak klíčová - na rozdíl od moci a výhodné pozice.

 • DRAVCI

Jste spolehliví, máte rádi pořádek. Pokud něco slíbíte, je pro vás zásadní slib splnit. I vy jste rádi ve společnosti druhých.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18073 (novesluzby.cz#20465)


Přidat komentář