Zumba a fitness oblečení - pohodlí a styl

Když před dvanácti lety Beto Peréz zapomněl svou hudbu k předcvičování, příliš nadšený nebyl. Jenže profesionálního choreografa hned tak něco nezalekne, a tak popadl hudbu z auta a utíkal do studia.

Hodina byla spontánní a zcela improvizovaná. V jeho cvičení se odrážela Perézova povaha, temperament a kreativita. Reakce lidí jej překvapila, sál se otřásal smíchem a žádal o přídavek. Netrvalo dlouho a jeho hodiny se staly těmi nejoblíbenějšími v celém centru.

Co je vlastně Zumba?

Je to kombinace tance a aerobního cvičení. Původní Zumba byla silně ovlivněna původem choreografa, kterýž to jako pravý Kolumbijec má slabost pro latinskoamerickou hudbu.

Základní krokové variace tedy tvoří cumbia, salsa, merengua, reggaeton a břišní tance. Prvky mamby, cha – chy, hip - hopu, tanga, samby a bhangry se k ní přičlenily až později. V dnešní době je již z velké části závislá na kreativitě a svobodné vůli každého lektora, a tak se při jejím tančení můžeme setkat i s prvky flamenka, valčíku, foxtrotu, calypso, afrického beatu a třeba i country.

Kdo vytváří taneční choreografie Shakiry?

Alberto Peréz je špičkovým choreografem, který stojí za tanečními variacemi Shakiry, která je dnes tváří Zumby. Beto ačkoli vlastní fitness studio není obchodník, a proto když dostal nabídku od Alberta Perlmana na obchodní spolupráci, byl tomu víc než rád.

Alberto Perlman je druhým důležitým mužem Zumby, který se jí začal věnovat po obchodní stránce. Americký podnikatel vytvořil koncept tanečních kurzů a spolu s dalším Abertem (Aglionem) začali Zumbu prodávat jako značkové zboží. Cesta Zumby za oceán ale nebyla jednoduchá, výsledek však stál za to.

Nový aerobní program se rychle stal velice lukrativní značkou a Alberto Peréz měl plné ruce práce s výukou nových lektorů, tvorbou nových choreografií, a také vytvářením alternativních variací vhodných pro děti, těhotné a handicapované. Zumbě v té době velmi pomohly pořady jako Bailando a Stardance, které zvedly velkou vlnu zájmu o výuku tance zábavnou formou.

Nyní je známo, že Zumbu tancuje alespoň jednou týdně na pět miliónů lidí asi v 80 zemích světa, což je naprosto úžasné. Zumba se stala hitem, drogou a společenským místem, kam se lidé rádi vrací. Na trzích jsou sice dostupné DVD se lekcemi Zumby, avšak tu nezapomenutelnou atmosféru je potřeba zažít na vlastní kůži v tělocvičně.

Cvičení s radostí a bez stresu

Kouzlo a efektivnost Zumby se opírá o neustálé změny rytmu z rychlejšího do pomalého a naopak. Peréz si zakládá na snadných krokových variacích a myšlence, že cvičit se dá i s radostí a zábavou bez skrytého stresu. Program je určený dá se říci všem. Alberto Peréz si totiž dal tu práci, aby vymyslel různé typy vhodné pro všechny věkové kategorie bez rozdílu na pohlaví a handicapy. Zumba je proto v současnosti rozdělená do několika kategorií, přičemž každou z nich by měl vést speciálně vyškolený lektor pro danou třídu.

Rozdělení Zumby do kategorií

Začátečníkům je určena kategorie First step Level 1 anebo Basic, kde se nováček rozkouká a naučí se jednoduchým krokovým variacím. V Levelu 2 se choreografie i náročnost již zvyšuje, tanec je zde i mnohem rychlejší a dynamičtější. Zumba Tonic se vysloveně zaměřuje na spalování kalorií a tréninku kondice, rozhodně vám dá zabrat, ale není ideální pro absolutní nováčky.

Zumba Gold je určená pro seniory a lidi s nadváhou. Taneční kroky jsou zde sestaveny s ohledem na pohybový aparát a také se záměrem k posílení kosterního svalstva. Pro děti Peréz také vyčlenil speciální kategorii, takzvanou Tomic, kde se cvičení zaměřuje na zvládání koordinace, disciplíny a týmové spolupráce. Tato kategorie je vhodná pro děti od 4 do 12 let. Aqua, vodní varianta Zumby, určená všem zájemcům od 14 let.

Je Zumba zdravá?

Peréz se snaží změnit způsob dnešního uspěchaného života, kdy vládne k pohybu všeobecný odpor a lidé raději sahají po pilulkách či dietách. Zdá se, že se mu skutečně podařilo přesvědčit celý svět o tom, že pohyb může být i zábavný. Návrat k pohybu má velký vliv na zlepšení psychického stavu, zvýšení sebevědomí, zisku pozitivní nálady a chuti do života.

Tančení Zumby posiluje svalstvo celého těla a kardiovaskulární systém. Některé studie uvádí, že po jedné hodině cvičení můžete spálit až 4200KJ. Tento údaj je však asi spíše reklamním trikem, protože by to znamenalo, že byste spálili půlku denního příjmu a to by vás záhy místo povzbuzení naopak vyřídilo. Pravdou však je, že cvičení je velice efektivní a kalorie spalujete ve velkém. Další velkou výhodou cvičení v kolektivu je možnost porady s trenérem a sestavy speciálního jídelníčku. Při cvičení nezapomínejte na dostatečný pitný režim a lidé se nějakým zdravotním problémem by se měli o vhodnosti účastnění na tomto programu poradit se svým ošetřujícím lékařem.

Co si obléknout na Zumbu?

Ve své podstatě neexistuje žádný předpis, který by říkal v čem máte přijít cvičit. Tančit můžete v jakémkoliv sportovním a pohodlném oblečení, které vám nebude bránit v pohybu. Brzy však zjistíte, že to chce něco víc.

To „něco“ v prvé řadě znamená kvalitní boty s otočným bodem na podrážce, které vám dodají odolnost proti otřesům a dobrou oporu při každém tanečním pohybu. Otočný bod na podrážce vám umožní rychlé otáčení 360 stupňů, což je při tanci velice důležité. Na trhu existuje speciální kolekce sportovního Zumba oblečení, která vznikla na popud velkého zájmu ze strany cvičících. Pokud si zvolíte obuv z této kolekce, dostanou se vám do ruky taneční boty vytvořené speciálně pro Zumbu. Kromě výše jmenovaného mají tyto tenisky i odpruženou vysoce odolnou patu, zajišťující stabilní základnu při došlapu.

Druhou velice důležitou potřebou je kvalitní a pevná podprsenka, která však dává prostor k volnému pohybu a nikde netlačí. Při Zumbě je totiž dán velký nárok na prsní svalstvo, a pokud by tomu tak nebylo můžete si poškodit i prsní úpony. Takové podprsenky jsou dostupné ve sportovních potřebách, ale i na toto lidé okolo Zumba týmu mysleli a v jejich nové kolekci Zumba oblečení si určitě také vyberete.

Dalším velice dobrým tipem na sportovní výbavu jsou různá potítka, čelenky a šátky, které zabraňují nepříjemnému stékání potu do obličeje.

Kolekce Zumba dance

Co se týče kolekce Zumba oblečení, jedná se o sportovní oděvy navržené lidmi, kteří tento cvičební program znají dlouhá léta a již ví, co takový tanečník Zumby ocení. Proto je tato elegantní sportovní móda založená na kvalitních přírodních materiálech s vysokou savostí, které jsou zároveň lehké jako pírko, nebrání v pohybu a nedráždí svými švy.

Zákazník si může vybrat z velkého množství různých topů, triček, bund vest, šortek, legin i kalhot v široké paletě barev. Kalhoty obvykle mají různé třásně a cinkavé doplňky umocňující efekt z tance.

Návrháři nezapomněli ani na praktickou stránku a kromě krásného a praktického oblečení si můžete vybrat i z dalších doplňků, jakými jsou například sportovní kabely, sponky peněženky, klíčenky a tak dále. Lidé nejvíce oceňují osušky, protože mimo svého klasického účelu k utírání jsou i skvělou cvičební pomůckou. Objednat si u nás takové oblečení můžete přes specializované internetové obchody.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18029 (novesluzby.cz#22555)


Diskuze a zkušenosti

Petra | 12.03.2013 08:39
Re: Zumba a fitness oblečení - pohodlí a styl Dobry den, chtel bych Vas poprosit kdy a kde probiha kurz Zumby.Moc dekuji


Přidat komentář