Vybavení pro in-line brusle

Stále častěji narazíme na stezkách, v parcích, v ulicích bruslaře na in-linech, a to dokonce i s kočárkem v ruce. In-line představuje oblíbený způsob využití volného času. In-line je zábava i sport v jednom. Co si pořídit pro in line, abyste byli in?

 

 

Vybavení pro in-line

 • In-line brusle
 • Ložiska in-line bruslí
 • Helma
 • Chrániče

In-line brusle

Rozdělení in-line bruslí podle konstrukce a stylu jízdy

 • Fitness in-line - brusle pro rekreační, sportovní, ale i výkonnostní bruslení. Využijete je jako začátečník, ale i velmi pokročilý bruslař. Můžete očekávat měkkou pohodlnou botu, která Vaší noze poskytne dostatečný komfort na krátké i delší tratě. Velikost koleček se pohybuje od 78 do 90 mm.
 • Aggressive in-line - brusle užijete ve skate parku, na u-rampě, stezce. Jejich konstrukce je charakteristická krátkým rámem a tvrdými kolečky, které usnadňují otáčení i odrazy při provádění nejrůznějších vychytávek. Velikost koleček se pohybuje od 50 do 60 mm.
 • Speed in-line - tyto brusle, jak již název napovídá, jsou určené pro rychlostní jízdu. Brusle umožňují dosahovat velmi vysokých rychlostí. Pro tento typ bruslí je charakteristický dlouhý rám, který pomáhá bruslím držet tzv. stopu.
 • Off-road in-line - jedná se o brusle, které oceníte při jízdě mimo zpevněný terén. Tyto brusle mají pouze dvě kolečka, za to ovšem veliká, a to s průměrem až do 150 mm. Gumové pneumatiky pohltí veškeré terénní nerovnosti.
 • Freestyle in-line - tyto speciální brusle jsou určené pro tzv. freestyle slalom a pro tanec na bruslích.
 • In-line pro hokej, krasobruslení - jak už název napovídá, tento druh bruslí je určené pro hokej a krasobruslení.

Parametry, podle kterých vybírat in-line brusle

 • In-line bota - bota musí dokonale padnout, nesmí tlačit, nesmí být ani volná. Noha musí být v brusli zpevněná. Bota by měla být dobře odvětrávaná. Většina bruslí, především těch fitness se vyznačuj měkkou botu, která se zavazuje tkaničkami. V oblasti kotníku má většinou jednu přezku. Často je také pro dotažení boty používán pásek na suchý zip. Někdy je tkanička nahrazena silonovou strunou s nějakým uživatelsky příjemným a rychlým utahováním. Existují ovšem i modely s vnější pevnou skořepinou a vnitřní měkkou botičkou, kterou lze v případě potřeby vyjmout. Takové boty se většinou uzavírají pomocí přezek.
 • In-line rám - rám je součástí brusle, je k ní pevně připevněn a jsou do něj vmontována kolečka. Rám může být z plastu, slitin hliníku, jiných kovů, nebo kompozit, například karbonu. Například rám z plastu velmi dobře tlumí otřesy. Rám z hliníkových slitin je velmi pevný, a z toho důvodu lépe přenáší Vaši energii do odrazů. Otřesy jsou však tlumeny hůře, než je tomu u plastového rámu.
 • In-line kolečka - u koleček sledujte jejich velikost a tvrdost. Velikost se pohybuje od 44 do 110 mm. Obecně, čím jsou kolečka větší, tím počítejte, že vyvinete také větší rychlost. Tvrdost se udává v tzv. jednotkách A, pohybuje se od 74A (nejměkčí) - 100A (nejtvrdší). Obecně, čím tvrdší kolečka, tím můžete jet rychleji, ovšem hůře jsou tlumeny otřesy.
 • In-line brzda - je další důležitou součástí bruslí. Tzv. patní brzda je pro brzdění nejefektivnější metodou, jak zastavit. Pravidelně kontrolujte opotřebení brzdy a v případě nutnosti ji nechte vyměnit.
 • In-line ložiska - ložiska představují jednu z nejdůležitějších součástí bruslí. Ložiska mají významný vliv na rychlost, ale i kvalitu Vaší jízdy. Kvalitnější ložiska udržují kolečka v chodu s menším třením a pro Vás znamenají menší námahu. Kvalitu ložisek posuzuje a zkoumá normalizační komise ložisek v USA ABEC (Annular Bearing Engineering Committee). Označení ložisek ABEC dnes používá většina výrobců in-linových bruslí. Norma ABEC udává možnou odchylku ložiska od přesných rozměrů. Čím vyššího čísla dosahuje, tím vyšší je přesnost ložiska. Norma ABEC je udávána lichými čísly. V nejlevnějších bruslích naleznete ložiska ABEC 3. Nejrozšířenější jsou ložiska ABEC 5 a ABEC 7. Pro sportovní nadšence a rychlé jízdy jsou určená nejkvalitnější ložiska, která nesou označení ABEC 9.** **
Parametry, podle kterých vybírat ložiska na in-line
 • Absolutně tichý chod při roztočení
 • Plynulý dojezd, bez cukání
 • Podobná doba točení veškerých koleček

Helma - In-line brusle

Helma představuje nezbytnou ochranu hlavy. Helma je důležitá nejen pro začátečníky, ale i pokročilé. Helma je přímo nutností a u dětí by měla být helma samozřejmostí. Ač se Vám to nemusí zdát, tak i rychlost začátečníka je minimálně 10 až 15 km/h. V této rychlosti, kdybyste do něčeho narazili, zapletete se do vodítka apod., tak pád je hned nasnadě.

Parametry, podle kterých vybírat helmu na in-line

 • Typ helmy - rozlišuje se podle stylu Vašeho jízdy. Pro časté výlety nebo intenzivní trénink oceníte především lehkou a extra odvětrávanou helmu. Naopak pro agresivní styl jízdy se Vám bude hodit helma uzavřená, kompaktní, která Vás lépe uchrání při případných častých pádech.
 • Velikost helmy - helma se volí podle obvodu hlavy, udává se v centimetrech. V případě, že tedy jezdíte na in-linech Vy a helmu máte, nedávejte ji případně partnerovi, který totiž může mít jiný obvod hlavy a nemusela by ho ochránit při případném pádu. Velikost obvodu hlavy bývá doplněna symbolem S, M a L, který určuje rozmezí nastavení obvodu hlavy. Kvalitnější helmy jsou vybaveny důmyslným mechanizmem obepínající hlavu, který zajišťuje dokonalé přizpůsobení velikosti helmy.
 • Větrání helmy - většina helem je vybavena větracími otvory, které bývají vybaveny bezpečnostní síťkou, která účinně zabraňuje vlétnutí nejrůznějšího hmyzu pod helmu. Čím více větracích otvorů, tím větší komfort helma nabízí.
 • Vnitřní výstelka helmy - má-li helma vyjímatelnou výstelku, je to rozhodně lepší, a to z důvodu snadné údržby, a tím související delší životnosti. Vyjímatelný vnitřek se dá mnohem lépe udržovat a v případě potřeby dokonce vyprat. Některé helmy mají navíc i systém pro jednoduchou a rychlou změnu rozmístění výstelky pro Vaše maximální přizpůsobení a nastavení komfortu, a to podle Vašich individuálních potřeb. Pokud jsou vnitřní výstelky napevno, je vhodné používat čelenku, šátek, slabou čepici.
 • Kšilt, štítek helmy - některé helmy jsou vybavené štítkem, či kšiltem, který může být také odnímatelný nebo integrovaný. Štítek není jen pro ozdobu, jeho prvořadým úkolem je, aby ochránil Vaše oči od nejrůznějších překážek, jako jsou větvičky keřů, stromů apod.

Chrániče - In-line brusle

Chrániče poskytnou ochranu Vašim kolenům, loktům, zápěstím. I když budete zdatnými bruslaři, případnému pádu se vyhnout nemusíte. U dětí by chrániče, tak jako helma, měli být samozřejmostí. Při pádu většinou instinktivně dáváme ruce dopředu, proto je velmi vhodné doplnit chrániče kolen a loktů, také chráničem zápěstí. Ochraňte se před odřením, či dokonce před zlomeninami, které mohou být způsobené pádem nebo při různých kolizích.

Parametry, podle kterých vybírat chrániče na in-line

 • Kvalita chráničů - čím kvalitnější chrániče vyberete, tím pohodlnější bude Vaše jízda.
 • Prodyšnost chráničů - čím budete zručnější v bruslení, tím delší dobu budete trávit na in-linech. Prodyšnost chráničů zajistí, aby se Vaše pokožka nezapařovala a mohla dýchat.
 • Anatomické tvarování
 • Vyztužení chráničů
 • Systém upínání
 • Velikost chráničů - chrániče se povětšinou vybírají podle běžné velikosti Vašeho oblečení, ale vždy se musí hledět, také na to zda nemáte náhodou silnější nohy nebo ruce. Chrániče jsou vždy lepší, pokud jsou o něco volnější než, aby byly příliš těsné nebo Vás dokonce tlačily.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17983 (novesluzby.cz#21291)


Přidat komentář