Vosky - mazání lyží

Každou sezónu se těšíte, až napadne první sníh, abyste mohli vyrazit sami nebo s kamarády na běžky. Máte lyže, vázání, boty, oblečení, nezapomněli jste na vosk? I když máte nové lyže, nebo jste začátečníkem, je důležité lyže namazat.

První příprava lyží na sníh

Nejprve lyže napusťte voskem, a to zažehlením červeného, případně základového vosku, nebo také můžete použít technický parafín. Je třeba dbát na to, aby žehlička ve vosku plavala, nesmí v žádném případě jezdit po suché skluznici lyže, protože by hrozilo její přepálení. V případě, že vlastníte lihovou žehličku, dávejte si pozor na případné saze, které by po zažehlení plnily funkci tzv. brzdného písku.

Následně nechte skluznice lyží zchladnout na pokojovou teplotu, následně vosk stáhněte škrabkou a toto celé zopakujte alespoň třikrát.

Jak namazat lyže voskem

Na očištěnou skluznici lyží, případně zdrsnělou skelným papírem (pouze část skluznice, která slouží pro odraz), naneste a zažehlete tzv. vosky „base“. Smirkové papíry, pro zlepšení přilnavosti vosků, se používají v rozsahu hrubosti #80 až #180. V případě, že plánujete pouze kratší výlet, zažehlete na skluznici již vybrané vosky. Pamatujte však na pravidlo, že vždy mažte v několika tenkých vrstvách. Skluzné vosky na špičkách i patách lyží vyhlaďte, případně upravte drážkovačem. U nanášení klisterů (tekutých vosků), Vám postačí většinou jedna tenká vrstva, kterou nanesete v teple a teplým voskem. Kdybyste chtěli nanést vosk venku v zimě a na studenou skluznici, povětšinou i mokrou, nedocílíte určitě tenké rovnoměrné vrstvy. Můžete si však pomoci tzv. klistery ve sprejích s houbičkou. Nevýhoda však je, že je jich velmi málo, respektive jejich výběr je malý. K nanesení vosku můžete použít i žehličky na suchý líh, ovšem je to velmi pracné.

Veškerá mazání nechte před samotnou jízdou dobře vychladit, a to na venkovní teplotu.

Rozdělení vosků

Existuje mnoho druhů a variant vosků:

 • Červený vosk
 • Červený vosk extra
 • Červený vosk speciál
 • Žlutý vosk
 • Fialový vosk
 • Modrý vosk
 • Modrý vosk speciál
 • Zelený vosk
 • Zelený vosk extra
 • Zelený vosk speciál

Jednotlivé vosky se hodně překrývají a liší se pouze v okrajových teplotách.

Co znamená označení extra a speciál u vosků

 • Speciál vosk - označení pro o něco studenější vosk.
 • Extra vosk - označení pro o něco teplejší vosk.

Rozdělení vosků podle tuhosti

 • Tuhý vosk
 • Měkký vosk
 • Tekutý vosk
 • Tekutý vosk ve spreji

Typy vosků

 • Sjezdové vosky
 • Stoupací vosky
 • Odrážecí vosky

Sjezdové vosky

Tyto vosky se nanáší na tu část skluznice, která se při zatížení oběma nohama dotýká tvrdé podložky pod lyží. Oblouk, který následně vznikne pod lyžemi, představuje účinné místo odrazu a je tedy vhodnou částí pro aplikaci stoupacích vosků.

Stoupací vosky

Tyto vosky jsou určené ke stoupání, vyrábí se ve dvou provedeních: pevné, neboli špalky a tekuté, neboli klistry. Stoupací vosky se nanášejí za studena, a to po celé délce mazací komory, mimo žlábku. Speciálním korkem se poté vetřou do skluznice lyží. V případě, že nemáte korek, můžete použít i Vaši dlaň.

Oblouk, který následně vznikne pod lyžemi, představuje účinné místo odrazu a je tedy vhodnou částí pro aplikaci stoupacích vosků. U měkkého sněhu se prostor pro stoupací vosky zmenšuje. U tvrdého sněhu se prostor pro stoupací vosky zvětšuje.

Odrážecí vosky

Odrážecí vosk se maže o stopu dopředu, tj. tam, kde se odrážíte. Tím se tedy nejedná o patu, ale o špičku boty.

Faktory, které mají vliv na výběr vosku

 • Teplota vzduchu - ano. Do 60% považujeme vzduch za suchý. Od 60 do 80% se jedná o normální, běžný vzduch a nad 80% se jedná pak o vzduch vlhký. Při velké vlhkosti se do vosků přidávají sloučeniny fluoru, v suchém vzduchu pak někdy také grafit, molybden aj. Látky, které mají zlepšit především dobrý skluz lyží. Samozřejmě přímo velmi mokrý sníh, při teplotách vzduchu nad 0 °C vyžaduje také speciální druhy vosků, klisterů (tekutých).
 • Teplota sněhu - ano
 • Druh sněhu - ano. Rozlišuje se sníh tvrdý, ostrý, měkký
 • Typ skluznice - ne. A to z důvodu, že všechny skluznice jsou vlastně polyethylenové. Některé se Vám mohou zdát jiné, protože jsou obohacené karbonem, fluorem, keramickými vlákny, které dodávají skluznicím charakteristickou barvu.

Vhodný vosk pro nový sníh

Použijte nejlépe tuhý vosk, který namažte v několika tenkých vrstvách. Zhruba jedna vrstva na deset kilometrů.

Vhodný vosk na starý sníh

Použijte nejlépe tekutý vosk.

Vhodný vosk na starý zmrzlý sníh až led

Použijte nejlépe tekutý vosk zelený, modrý. Zažehlete a při jemném poprášku zbytku sněhu, přetáhněte tuhým voskem.

Vhodný vosk pro starý mokrý sníh

Nejlépe použijte tekutý vosk, který rozetřete stěrkou.

Vhodný vosk pro umělý sníh

Umělý sníh je tupý a agresivní. Je vhodný na něj použít raději tvrdší vosk.

Přípravky pro smývání skluznice lyží

Současný trh nabízí velké množství přípravků, tzv. smývačů, které jsou výrazně šetrnější k lyžím, než kdybyste použili například technická rozpouštědla.

Jak rozetřít tekuté vosky na lyže

 • Dlaní
 • Plastovou stěrkou
 • Žehličkou

Vaše dlaň však není nejvhodnějším způsobem, a to z důvodu, že povrch kůže je slaný a vosk se také z ruky špatně odstraňuje. Nejlepší volbou je stěrka nebo žehlička. Červený a žlutý vosk se nezažehluje, protože byste změnili jeho fyzikální vlastnosti, které by klesly až o několik stupňů dolů. Naproti tomu fialový, modrý, zelený vosk se bez řádného zažehlení na ostrém sněhu neudrží.

Vhodný vosk pro dětské lyže

V případě, že vyrážíte poprvé se svými dětmi na lyže, je lepší jim namazat lyže měkčím voskem, a to z důvodu, že jim nebudou podkluzovat na rovině a při stoupání.

Teplota žehličky pro nanesení vosku na skluznici lyže

Teplotu žehličky nastavte na cca 100 stupňů, kdy vosk by měl jen tát. Žehlete pokaždé od špičky směrem k patce. Poté nechte lyže vychladnout při pokojové teplotě. Potřebný vosk skluznice lyží tzv. natáhne do pórů, a zbude určitá vrstvička vosku, kterou stáhnete, například plastovou stěrkou, nebo pravítkem. Kdybyste tento přebytečný vosk nechali na skluznici, zbytečně by Vás brzdil a také by se na něj snadno nachytávali nečistoty ze sněhu, jako písek, drobné kamínky apod.

Péče o lyže

Skatové lyže a sjezdové části klasických lyží nemusíte čistit po každé Vaší jízdě. Můžete na ně použít měděný kartáč. Následně je důležité je znovu napustit odpovídajícím voskem.

Po skončení zimní sezóny odstraňte z lyží veškeré zbytky vosku smývačem, poté skluznice nakonzervujte, a to libovolným napouštěcím voskem. Vosk nakapete a zažehlíte, ovšem nebudete ho stahovat.

Problémy při nevhodně zvoleném vosku na lyže

 • Sníh se lepí na skluznici, lyže nejednou, zadrhávají se - nejspíš jste použili příliš měkký vosk. Odstraňte nebo přemažte skluznici tvrdším voskem. Předtím se však ujistěte, že je skluznice lyží suchá a co nejteplejší, a to z důvodu, že nová vrstva vosku se musí svázat s tou první, jinak by došlo k jejímu rychlému setření.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17994 (novesluzby.cz#21348)


Přidat komentář