Termoprádlo - výběr a koupě

Ať už se vydáte na kolo, horskou túru, lyže, nebo na poznávací výlet do lesa, okolí, v zimě nebo v létě, jistě oceníte funkční oblečení, ve kterém Vám bude stále příjemně, a to i když bude chladno, foukat vítr, pršet, nebo pokud se zpotíte.

Termoprádlo je funkčním prádlem, jehož jedinečné vlastnosti oceníte při jakémkoli sportu, práci i běžné aktivitě, neboť dokáže spolehlivě odvádět pot pryč od těla.

Proč si pořídit termoprádlo

Říkáte si, proč vynakládat další finance na** termoprádlo**, když přeci máte tílko, triko. Klasické spodní oblečení však nemá** funkce a možnosti termoprádla**. Například bavlna je sice příjemná na tělo, ale pro běžné nošení, ne při sportu a větší fyzické aktivitě, protože při zpocení bavlna neodvádí vlhkost pryč, naopak ji drží uvnitř tkaniny a Vy jste tak v mokrém oblečení, což rozhodně není příjemné a navíc se můžete lehce nachladnout, pokud budete v mokrém oblečení zpoceni delší dobu.

 • Termoprádlo tedy například na rozdíl od bavlny efektivně odvádí pot od těla, kdy jej následně předá následující vrstvě oblečení, nebo přímo odpaří vlhkost pryč, v případě, že již další vrstvu oblečení na sobě nemáte.
 • Termoprádlo významně zlepšuje mikroklima pokožky.
 • Termoprádlo je antialergické, pokud máte citlivou pokožku a hned tak některé oblečení nosit nemůžete, u termoprádla se Vám to nestane.
 • Termoprádlo plně využijete nejen při sportu, ale i pro běžné nošení, práci, ať už venku nebo ve vnitřních prostorách. Díky termoprádlu můžete dosahovat větších výkonů, než, když byste měli na sobě standardní oblečení.
 • Termoprádlo velmi rychle schne po vyprání. Pokud tedy jeden den sportujete, poté prádlo vyperete, můžete si být jisti, že druhý den si můžete termoprádlo opětovně obléci, bude již suché.

Rozdělení termoprádla podle ročního období

 • Termoprádlo na jaro/ léto
 • Termoprádlo na podzim/ zimu

Rozdělení termoprádla podle využití ve vrstvách

 • První vrstva termoprádla – představuje především funkční trička, podprsenky, kalhotky, spodky, legíny.
 • Střední vrstva termoprádla – zahrnuje například roláky, mikiny, lehké bundy, tepláky aj.
 • Svrchní vrstva termoprádla – sem patří vesty, bundy, kalhoty.

Doplňkové termoprádlo – ponožky, rukavice, kukly, čepice.

Jaké jsou účinky jednotlivých vrstev termoprádla

První, neboli transportní vrstva termoprádla, má za úkol stabilizovat Vaši tělesnou teplotu a odvádět přebytečnou vlhkost pryč od těla.

Druhá, neboli izolační vrstva termoprádla, má za úkol tepelně izolovat a také, jako první vrstva, odvádět přebytečnou vlhkost pryč od těla. Jako druhou vrstvu můžete volit například fleecové druhy oblečení.

Třetí, poslední vrstva, ochranná, Vás, jak již název napovídá, ochraňuje, a to před nepříznivými vnějšími vlivy, jako je chlad, vítr. Z toho důvodu, oblečení pro třetí vrstvu musí být jednak větruodolná a také paroprodyšná, aby totiž nedocházelo k nepříjemnému hromadění vodní páry mezi druhou a třetí vrstvou termoprádla.

Na co se zaměřit při výběru termoprádla

 • Účel využití
 • Velikost – volte správnou velikost. Základním a důležitým parametrem při výběru termoprádla je správná velikost. Rozhodně by nemělo prádlo na Vašem těle plandat, naopak mělo by těsně přiléhat k tělu.
 • Materiál
 • Výrobce

Příklad materiálu termoprádla dle jednotlivých vrstev

Termoprádlo se skládá z několika materiálů. Zde je jejich ukázka.

Materiál termoprádla pro první vrstvu

CoolMax – úplet obsahující více než 50% tvarovaného polyesterového vlákna, které svými fyzikálními vlastnostmi účinně podporuje naši fyziologii. Vlákno úpletu disponuje speciálním tvarem, jenž zvětšuje svoji plochu, díky čemuž dochází k lepšímu odvodu našeho potu od těla pryč a navíc dochází k významnějšímu přísunu vzduchu k tělu, čímž se vytváří potřebné mikroklima, které má za úkol zabraňovat případnému přehřátí organismu. Díky tomu se v oblečení s CoolMaxem cítíme pohodlně, v suchu. Výhody CoolMaxu – udržení těla v suchu a pohodě, a to i při největším horku venku; urychluje odpařování potu z pokožky; dostatečná pružnost a měkkost zajišťující maximální pohodlí při nošení; odolnost proti vzniku plísní a pachům.

CoolMax Fresh – vlákno doplněné o ionty stříbra, díky čemuž dochází ke zpomalení i omezení růstu bakterií, které způsobují rozklad potu. Obléknete-li si prádlo z materiálu CoolMax Fresh, nemusíte mít obavy, že po zpocení budete cítit potem.

Fino – materiál, který je vyrobený z tvarovaných vláken zajišťující velmi rychlý odvod potu z povrchu Vašeho těla. Výhody oblečení z materiálu Fino – vzdušnost; jemnost; pružnost.

Moira – termoprádlo moira, jehož hlavní surovinou je modifikovaný polypropylen, je vyráběn hned v několika řadách, a to Moira Ultralight (základní pletenina, jenž výborně odvádí pot od těla), Moira Mono (jednovrstvá pletenina velmi rychle odvádějící pot, jenž je vhodná jako jediná vrstva), Moira Duo (jak již název napovídá, jedná se o dvouvrstvý materiál poskytující skvělé izolační vlastnosti), Moira Tropiko (řadí se mezi nejlehčí produkt Moiry), Moira Imarion (patří k nejvyspělejšímu materiálu Moiry s vynikajícím odvodem potu od těla), Moira Plyš (materiál v kombinaci s bavlnou), Moira Stretch (velmi teplá elastická pletenina), Moira Soft (jemná pletenina, jenž se používá především pro dámskou kolekci termoprádla), Moira Trio (nejteplejší materiál Moiry), Moira Extremelight (velmi lehká pletenina zabraňující, aby příliš přilehla na tělo), Moira Woll (pletenina, která využívá jedinečných vlastností ovčí vlny Merino), Moira Fleece (hřejivá pletenina s vysokou jemností) aj. Výhody Moiry – materiál, který nezpůsobí přehřátí, prochlazení, ani zvýšené pocení; nízká hmotnost; odvod potu; bez alergických reakcí.

Vlna Merino – prádlo z vlny Merina se dělí na několik kategorií, dle gramáže, například 150, 200, 320 g/m2. Výhody oblečení z Merina - výborné izolační schopnosti, měkkost, šetrnost k pokožce, ; nezapáchá ani při dlouhodobém nošení, prodyšnost, hřeje, i když je materiál vlhký, vodoodpudivou, nevyvolává alergické reakce.

Materiál termoprádla pro druhou vrstvu

Fleece – materiál nabízející velmi dobrý tepelný komfort, a to při zachování výrazně nízké hmotnosti. Jedná se o měkká, pevná vlákna, která při dotyku působí jako jemný kašmír. Fleecové prádlo oceníte jako tepelnou ochranu v chladném počasí. Výhody flešového oblečení – vysoká odolnost proti otěru; prodyšnost; snadná údržba; nežmolkuje; použitelnosti i v extrémních podmínkách.

Materiál termoprdála pro třetí vrstvu

Soft sheel – materiál disponující voděodolnou a zároveň prodyšnou membránou. Vzhled materiálu je z vrchní strany hladký a lesklý, ze spodní jemný fleece. Výhody oblečení z materiálu Soft sheel – prodyšnost; nepropustnost; maximální tepelná izolace; malá hmotnost; optimální odvod tělesné vlhkosti.

Gamex – jedná se o velmi lehký, hladký materiál, jenž je odolný proti dešti, větru. Jeho charakteristikou je hustá vazba mikro jemných polyesterových vláken. Výhody materiálu Gamex – výrazná odolnost proti ušpinění, větru, dešti; lehkost; poddajnost při pohybu; prodyšnost; nenáročnost na údržbu.

Jak správně kombinovat termoprádlo

Jako první vrstvu, tedy přímo na tělo, noste** termoprádlo**, které disponuje největším odvodem, tj. Vaše pokožka bude vždy v suchu, pot bude odváděn dále a Vás nebude studit mokrá tkanina. Jako druhou vrstvu volte termoprádlo, které vlhkost propustí a navíc Vás zahřeje.

V případě, že si říkáte, pořídím si termoprádlo pro první vrstvu a poté si obleču bavlněné tričko, či mikinu, nebude docíleno funkčnosti termoprádla, protože, jak již bylo řečeno, bavlna potem nasákne a skončí odvod potu směrem ven od těla. Každá vrstva Vašeho oblečení tedy musí být prodyšná. Špatně uděláte i v případě, že byste si jako první vrstvu vzali bavlněné triko, nátělník a poté jako druhou termoprádlo.

Jak pečovat o termoprádlo

Termoprádlo je možné prát v pračce, nebo ručně, do teploty 40°C, a to naruby. Při máchání termoprádla rozhodně nepoužívejte žádnou aviváž, protože by mohlo dojít k snížení kapilárního výkonu vlákna. Termoprádlo nechte volně uschnout.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18026 (novesluzby.cz#22295)


Přidat komentář