Squash Ostrava - pravidla hry

Ještě Vás nedostala dynamická hra nesoucí název squash? Přizvěte ke hře kamaráda, zamluvte si kurt, seznamte se s pravidly a nic Vám již nebrání, abyste podlehli kouzlu této hry. A jako bonus? Zlepšíte pohotovost, soustředění a spálíte nějaké ty kalorie.

## Historie squashu

Na začátku 19. století se vyskytla odlišná varianta již tehdy dobře známé hry tenisu. Okolo roku 1830 vznikla nová hra squash, a to na anglické škole, z důvodu, že se skupinka studentů nemohla dostat na kurt pro rakety, protože by velmi oblíben a vytížen. Tito studenti započali trénovat s míčkem, který byl vyrobený z indické gumy, a to stylem úderů o stanu. Hra se stala postupně velmi populární, a tak nebylo divu, že v roce 1864 byly na té stejné škole vybudovány první squashové kurty a zároveň byl squash uznán oficiálně jako druh sportu.historie squashe

Mnohem většího rozmachu dosáhl squash po skončení 1. světové války ve 20. letech.

V roce 1907 byla založena první squashová asociace pod jménem United States Squash Rackets Association. Po ní následovala v roce 1911 Canadian Squash Rackets Association.

O věhlas squashe a jeho další velkolepý rozmach se zasloužili Jonah Barington a Geoff Hunt, kteří patřili mezi jedny z nejlepších hráčů v 60. a 80. letech.

Píše se rok 1966, tehdy se sešli zástupci zemí Austrálie, Velké Británie, Indie, Nového Zélandu, Pákistánu, Jižní Afriky, USA, Kanady, Spojených Arabských Emirátů a vytvořili základy zastřešující organizace, nesoucí název Mezinárodní squashová Asociace: International Squash Rackets Association (ISRF), která poprvé zasedla 5. ledna 1967. V roce 1992 se tato asociace přejmenovala na Světovou squashovou federaci: World Squash Federation (WSF) a současně změnila oficiální název sportu na pro nás již známé „Squash“.

V současné době World Squash Federation dohlíží nad dodržováním pravidel, upřesňuje je, vydává specifikace kurtů, raket i dalšího potřebného vybavení, dále vytváří metodiku, systém výuky i tréninku squashe.

S poptávkou (Provozování tenisových, badmintonových a squashových kurtů, fitness centra, bowlingu a tenisové školy) vám můžeme doporučit obrátit se na firmu SC OSTRAVA, a.s.

Jeho firma má vynikající reference. U firmy SC OSTRAVA, a.s. si můžete objednat (tenis, badminton, squash, bowling, cvičení ve fitness centru) Přitom se můžete spolehnout na vstřícné jednání, na profesionalitu a ochotu. Provozovna firmy se nachází na adrese Budečská 3214/4,
702 00, Ostrava-Moravská Ostrava (Komenského sady).
Pokud se budete chtít předem objednat, nebo se budete chtít jen informovat o nabídce, pak můžete využít e-mailové adresy info@scostrava.cz nebo telefonního čísla +420 595 131 950. Firma SC OSTRAVA, a.s. vás překvapí nejen ochotou zaměstnanců a příjemným vystupováním, ale především profesionalitou s jakou ke všem zakazníkům přistupují.

V čem spočívá hra squashIdeální podání

Samotná hra se hraje na 3 až 5 vítězných setů. Set získá hráč, který jako první dosáhne 9 bodů. V případě, že je hra 8:8, přijímající hráč zvolí, zda se bude hrát do 9 nebo 10 bodů. Hráč se co nejvíce snaží hrát tak, aby v rámci pravidel donutil soupeře udělat jakoukoliv chybu a tím získat bod nebo ztrátu. Celkovým vítězem utkání je hráč, který získá stanovený počet setů.

Průběh hry squash

Hra začíná podáním, z malého čtverce na hřišti. Hráč, který podává poprvé, případně v setu, či po ztrátě, si může vybrat, z jaké strany bude podávat, zda z pravé, či levé. V případě, že podává několikrát v řadě, musí však strany prostřídat. Na podání má hráč pouze jediný pokus, žádné opravné podání, jako například při tenisu, není. Při podání si hráč míček nadhodí a odpálí ho s razancí na přední stěnu, a to mezi prostřední dělicí čáru a současně vrchní autovou čáru. Míček musí po odrazu z přední stěny dosednout do většího protilehlého obdélníku, než stojí samotný podávající hráč. Než míček dopadne, může se také odrazit o boční stěnu, to rozhodně není považováno za chybu ve hře.
Po dobrém podání se oba hráči střídají v jednotlivých úderech, a to do té doby, dokud jeden z nich nestihne nebo správně neodpálí míček, či se dopustí jiného přestupku. Při hře se míček může také libovolně odrážet od stěn, a to s jakýmkoliv počtem dotyků. Na druhou stranu však může pouze jednou dopadnout na zem.

Základní pravidla hry squash

 • Jedním ze základních pravidel je, že míček se musí vždy dotknout přední stěny. Přitom nezáleží na tom, jestli se dotkne zprvu boční, zadní nebo přední stěny.
 • Při odpálení míčku se Vámi odpálený míček nesmí dotknout země dřív, než přední stěny. V případě, že nechcete ztratit cenné body, musí se Vaše odehrané údery odehrát v hřišti.
 • Na přední stěně se odpálený míček nesmí dostat pod nejnižší, ale také nad nejvyšší čáru.
 • Na zadní i bočních čarách se hrací míček nesmí dostat nad vrchní čáry, či do vrchní sítě.
 • V případě, že při hře nezasáhnete míček, můžete učinit opakované pokusy, abyste ho zasáhli, totéž platí pro Vašeho spoluhráče. Když se zahajuje druhý a další následující set, jako první vždy podává vítěz předešlého hracího setu.

Základní vybavení pro hru squash

 • Kurt na squash
 • Raketa na squash
 • Míček na squash

Kurt na squash

Kurt na squash je široký 6,4 m a dlouhý 9,75 m. Zadní stěna kurtu je většinou průhledná. Na přední straně je tzv. spodní lišta, u které je odlišný zvuk, pokud ji míčkem trefíte. Tato spodní lišta je vysoká 48 cm. V případě, že je spodní lišta zasažena ve hře jedná se o aut, tak jak ho znáte z tenisu.

Raketa na squash

Porovnáte-li raketu na squash, s raketou na tenis a badminton, naleznete rozdílnost v hmotnosti i velikosti. Raketa na squash je větší a těžší, než raketa na badminton, na druhou stranu je však menší a lehčí, než raketa na tenis. Maximální hmotnost rakety dosahuje 255 g. Maximální délka rakety na squash je 686 mm.

Míček na squashsquash chlapi

Speciální míček na squash má průměr 40 mm a hmotnost 24 g. Vhodně vybraný squashový míček výrazně ovlivní hru. Obecně platí, že čím jste zkušenější ve hře, tím použijte měkčí míček. Vybraný typ squashového míčku by měl vždy odpovídat herní úrovni a schopnostem konkrétního hráče. Míčky se mohou lišit podle odrazu nebo odskoku od stěny. Odraz reprezentuje barevná tečka, která je na míčku.

Základem každého míčku, ať už pro začátečníky, či profesionální hráče, tvoří dvě poloviny z extra odolné a současně trvanlivé pryže. Kvůli zajištění zcela stejného odskoku, a to v každém místě povrchu míčku musí disponovat pryž nejen vysokou kvalitu, ale hlavně vynikajícím stupněm konsistence i homogenity.

 • Míček s modrou a červenou tečkou - používají hráči, kteří se squashem začínají. Tento míček se velmi dobře odráží i odskakuje.
 • Míček s jednou, dvěma žlutými tečkami - tento míček přivítají hráči, kteří jsou již ve squashi velmi zruční. Míček skáče málo, je tzv. pomalý.

Rozdílnost v míčkách také spočívá v tom, že každý z nich má jinou provozní teplotu. Kupříkladu začínající hráči nedokážou zahřát míček během jejich hry tak, jako zkušení a ostřílení hráči squashe. I z toho důvodu je pro začínající hráče lepší míček s modrou, či červenou tečkou, protože se dobře odráží i při jejich studeném, nezahřátém stavu.

Rozdělení squashových míčků

 • Černý squashový míček s jednou modrou tečkou - pro začínajícího hráče
 • Černý squashový míček s jednou červenou tečkou - pro mírně pokročilého hráče
 • Černý squashový míček s jednou žlutou tečkou - pro pokročilé hráče
 • Černý squashový míček se dvěma žlutými tečkami - pro profesionální hráče

Způsob zahřátí míčku - postavte se k jedné z bočních stěn v přední části kurtu a silnými údery hrát míček o boční stěnu. Čím větší silou je míček hrán, tím rychleji se zahřeje na optimální teplotu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17989 (novesluzby.cz#21316)


Přidat komentář