Snowboardy - druhy, výběr

Jízda na snowboardu se stává čím dál oblíbenější. Jízda na dvou lyžích? To je nuda, udržet rovnováhu a zdolávat skoky na jednom prknu, to je ten správný adrenalin a zábava. Poradíme Vám, jaký snowboard si vybrat, abyste si mohli Vaši jízdu plně vychutnat.

Čím se liší jednotlivé snowboardy

 • Technologií zpracování snowboardu
 • Úrovní zpracování snowboardu
 • Materiálem snowboardu

Parametry, podle kterých si vybrat snowboard

Výběr toho správného prkna se určuje nejen podle Vaší výšky, váhy, ale také uměním, jako ovládáte prkno, také terénem, ve kterém se budete nejčastěji pohybovat.

 • Styl jízdy
 • Délka snowboardu
 • Šířka snowboardu
 • Tuhost, pružnost snowboardu
 • Vyváženost komponentů u snowboardu
 • Hmotnost jezdce

** **

Délka snowboardu

Délka snowboardu musí odpovídat Vaší výšce. Snowboard by Vám měl sahat někam mezi bradu a nos. V případě, že byste si vybrali příliš krátké prkno, bude se Vám v oblouku přetáčet, jízda po hraně se změní ve smýkání ze strany na stranu. Naopak s příliš dlouhým prknem obtížně přejdete do oblouku a bude pro Vás také celkově hůře ovladatelné.

Šířka snowboardu

Při jízdě v oblouku byste neměli dosahovat špicemi, případně patami bot až na sjezdovku. Máte-li velikost bot UK 10,5 (EUR 45) a větší, vybírejte prkna širší, tzv. wide snowboardy. S takovým prknem budete schopni řezat oblouky, aniž byste při tom brousili špicemi svah. Kromě toho širokých prken se vyrábí i snowboardy ve verzích mid-wide: mírně širší prkna a superwide: široká prkna pro opravdu velká chodidla.

Tuhost, pružnost snowboardu

 • Měkčí prkna - jsou vhodnější pro začínající snowboardisty. Tyto prkna se Vám budou lépe ovládat a také odpustí více chyb při technice jízdy. Na druhou stranu však při rychlejší jízdě přestávají být tolik ovladatelná, a to především v oblouku. Nemůžete se od nich tak jednoduše a lehce odrazit, jako od tužších prken. Měkčí prkno je také vhodné pro lehčí jezdce.
 • Tužší prkna - jsou vhodná pro zkušené snowboardisty, kteří jezdí rychle a agresivně. Při rychlé jízdě drží prkna lépe na hraně. V případě, že zpomalíte, obtížněji se budete vracet do oblouku. Těžší prkno je také vhodnější pro těžší jezdce.

Vyváženost komponentů u snowboardu

V případě, že pořizujete kompletní výbavu, je dobré, abyste začali výběrem bot na snowboard. Podle velikosti, tvaru, mohutnosti a popř. značky snowboardových bot se zvolí poté vhodné vázání. Jednotlivé součásti snowboardové výbavy by měly být vyvážené. Špičkové, kvalitní prkno předpokládá vyšší model vázání i snowboardových bot. Výbava na snowboard by měla představovat jeden vyvážený celek.

Snowboardy podle stylu jízdy

Raceboard - pro závodní jízdu, pro slalom

Pro tento styl jízdy jsou vhodné tvrdé snowboardy, které zaručují rychlou, agresivní jízdu na sjezdovce. Jedná se o speciální slalomové snowboardy, určené pro závodní jízdu. Jejich konstrukce je výrazně tvrdší než u ostatních typů, stejně tak vykrojení pro oblouk i průhyb jsou větší. Snowboard je vhodný pro dosažení maximální rychlosti na trati mezi brankami

Allroundboard - pro upravené sjezdovky

Jedná se o univerzální snowboardy, které jsou určené především pro upravenou sjezdovku. Naučíte se na něm základy freeridu, dokonce s nimi zvládnete i nějakou tu překážku ve snowparku. Jedná se o nejrozšířenější typ prkna, na kterém se svezou začátečníci i pokročilejší snowboardisté. Pro tento typ prkna je charakteristická střední tvrdost i vykrojení a malý průhyb umožňují zvládnutí techniky od základů. Větší průhyb prkna zlepšuje jízdní vlastnosti v oblouku, ovšem nemáte-li dokonale zvládnutou techniku hranění, bude vám spíše na obtíž. Velikost tohoto prkna by měla být zhruba o 15 centimetrů méně než je Vaše výška. Ideálně by prkno mělo sahat k bradě. Lépe ovladatelný pro začátečníky bude i snowboard o něco málo kratší. Naopak delší prkno by měl volit každý, kdo je vzhledem ke své výšce výrazně těžší.

Freestyle - pro jízdu ve snowparku

Charakteristickým znakem je kratší délka, měkkost a snadná ovladatelnost s malým vykrojením. Snowboard využijete především pro jízdu ve snowparku, dále při skocích a tricích na U-rampě. Typická je často téměř shodná špička a patka snowboardu kvůli časté jízdě patkou vpřed. Pro jeho snanou ovladatelnost toto prkno často volí i začátečníci na sjezdovce.

 • Snowboardy na jibbing - jedná se o jízdu v parku po zábradlích. Snowboardy se vyznačují nulovým setbackem a stejným tvarem špice a patky, jsou také měkčí a často mají podél hran výztuže pro větší odolnost při dopadech na překážky.
 • Snowboardy pro jízdu v rampě a na delší skoky - tyto snowboardy jsou o něco tužší, mají inzerty mírně posunuté k patce.

Freeride - pro jízdu v hlubším sněhu

Jedná se o delší snowboard, který je určený pro jízdu v hlubším sněhu, a to i mimo sjezdovku. Snowboard má širší špičku. Také vázání je posunuté více k patce, čímž je posunuté těžiště, a to z důvodu, aby se Vám prkno nebořilo špičkou do sněhu.

Splitboardy - možnost rozdělení na dvě lyže

Jedná se o snowboardy, které lze pro stoupání do kopce rozdělit na dvě lyže, které jsou podobné skialpinistickým. Před samotnou jízdou dolů lze lyže opětovně sepnout dohromady a natočit vázání do polohy pro jízdu. Na speciální splitboardové vázání se připevní běžné snowboardové vázání. Se splitboardy se zpravidla dodává ostatní příslušenství, jako jsou stoupací pásy a mačky.

Rocker snowboardy - pro snowpark, jibbing, freeride, sjezdovku

Rocker snowboardy jsou vyráběné s opačným prohnutím než klasické snowboardy. Díky zvednuté špičce a patce mají odlišné vlastnosti. Tento typ snowboardu umožňuje uvolněnější jízdu a větší pocit točivosti i kontroly při samotné jízdě. Tzv. Twintip snowboardy s prohnutím po celé délce mají minimální styčnou plochu, což Vám umožní větší točivost i větší kontrolu nad hranou, jednoduší jízdu po patce či špičce. Tyto snowboardy se hodí především do snowparku a na jibbing. Tzv. Directional snowboardy, kdy se špička a pata zvedá za inzerty, Vám umožní jednodušší jízdu v prašanu. Špička se sama zvedá, neboří se, jezdec nemusí tolik stát na zadní noze a snowboard je díky tomu ovladatelnější, rychlejší, nepotřebuje tak velký sklon svahu pro samotnou jízdu. Tento typ snowboardu se hodí na freeride i na sjezdovku.

Vhodné vázání na snowboard

Vázání umožňuje kontakt snowboardové boty s prknem. I když lze rozlišit vázání na tvrdé a měkké, drtivá většina dnes používaných modelů, kromě závodních, patří do kategorie měkkých.

 • Dvoupřezkové vázání Air - vázání poskytuje noze potřebnou volnost při freestylu.
 • Třípřezkové vázání Flex - vázání Vaši nohu dostatečně upevní při jízdě na sjezdovce i v terénu.
 • Vázání Flow - představuje systém patentovaný snowboardovou firmou. Vázání je založené na principu rychlého nazutí přes odklopnou zadní patku. Přezky se vpředu sbíhají v jednu, což je nejen funkční, ale vázání to dodává i neotřelý design.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17995 (novesluzby.cz#21394)


Diskuze a zkušenosti

Nikola | 03.11.2013 14:14
Re: Snowboardy - druhy, výběr Dobrý den, chci si koupit nové prkno, ale mnohem víc se mi líbí pánská prkna než dámská. Je velký rozdíl mezi dámským a pánským prknem?? Děkuji za odpověď.


Přidat komentář