Sněžnice - výběr, druhy, koupě

Sněžnice, staletími prověřený dopravní prostředek zasněženou krajinou, jsou neocenitelnou pomůckou při pohybu po hlubokém sněhu. Rozloží hmotnost člověka do větší plochy a změní strastiplné brodění sněhem v příjemnou procházku.

Sněžnice jsou vhodnou výbavou každého vyznavače zimy a sněhu. Existují sněžnice, které neslouží pouze k chůzi v hlubokém sněhu, ale také k běhání v terénech, do kterých byste se bez nich sotva dostali. Pohyb na nich je zábavný a snadný a zvládnete ho i v případě, že nelyžujete.

Klasické sněžnice, plastové sněžnice, rámové sněžnice

Rozdělení sněžnic podle použitého materiálu

 • Klasické sněžnice - vyrobené z tradičních přírodních materiálů (dřevo, bambus, kůže)** **
 • Plastové sněžnice - jsou z jednoho kusu profilovaného houževnatého plastu.
 • Rámové sněžnice - nosnou plochu tvoří vysoce odolná pogumovaná tkanina na obvodovém  rámu, který je zhotoven z lehké a pevné duralové slitiny což v kombinaci s výplní z mrazuodolného materiálu Hepalon zaručuje nízkou hmotnost a vysokou odolnost sněžnic. Ráčnové vázání umožňuje rychlé a stabilní upnutí na jakékoliv boty, výklopná pata spolu se záběrovými plochami na špici a brzdou pod patou zajišťuje bezpečný pohyb i ve svažitém terénu.** **

Rozdělení sněžnic podle způsobu upevnění bot

 • Upevnění pevné - nejméně výhodné upevnění. Při chůzi je třeba zvedat nohy se sněžnicí nad sníh a přenášet vpřed.** **
 • Upevnění s volnou patou - sněžnice** ** můžeme sunout po sněhu bez výrazného zvedání nohou, což je výhodnější a především ekonomičtější. ** **

Rozdělení sněžnic podle tvaru

 • Široké - do hlubokého kyprého sněhu** **
 • Užší typy (většina moderních sněžnic) - výhodné pro rychlejší postup lépe vedou ve směru chůze, z kopce se dá lépe klouzat.

Kritéria pro správný výběr sněžnic

 • Hmotnost člověka, který je bude používat - nejdůležitější faktor aby sněžnice fungovaly a aby se člověk nebořil hluboko do sněhu. ** **
 • Životnost - vybíráme podle renomé jednotlivých značek a doporučení známých.
 • Typ vázání (vybíráme podle místa používání sněžnic) - případně doplněné gripem. Sněžnice mají ve spodní části ostré hroty, které zabraňují prokluzování. Grip je vlastně podélný pás dalších hrotů, který pomáhá sněžnicím ve zmrzlých traverzech. Většina vázání dovoluje uchycení na nejrůznější typy bot od robustních pohorek až po boty na jogging.
 • Četnost použití - volíme sněžnice s ohledem na jejich životnost a možnost poškození.
 • Druh sněhu (prašan, firn, led) - podle druhu sněhu volíme především plochu a další vybavení sněžnic jako jsou stoupací železa, apod.
 • Typ terénu - do extrémních terénů jsou vhodné kvalitní plastové sněžnice s kvalitním vázáním, protiskluzovými hroty a to vše při zachování jejich minimální hmotnosti. Do prašanových plání budeme volit ze široké nabídky typů sněžnic i klasických.
 • Velikost sněžnic - závisí na hmotnosti, kterou musí sněžnice unést a na druhu sněhu. Nosnost sněžnic je přímo úměrná jejich velikosti.
 • Tvar sněžnic - sněžnice jsou rozděleny** ** na dva základní tvary: sněžnice country-stylu (jsou vhodnější pro rychlejší pohyb díky “ocasu”, který sněžnici lépe vede a zlepšuje jejich směrovou stabilitu) a sněžnice podle modifikované medvědí tlapy (jsou vhodné pro větší náklady - větší plocha - a v menších velikostech jsou obratnější).
 • Hmotnost a odolnost - protože sněžnice nosíte na nohou a při každém kroku je zvedáte, jsou vhodné co nejlehčí. Ovšem nikoliv na úkor spolehlivosti a odolnosti! Hodně závisí na provedení jednotlivých druhů sněžnic a propracovaní jednotlivých detailů (vázání, pohyblivý “kloub”, ozubení atd.).
 • Komfort použití- závisí také na provedení detailů. Například na provedení vázání a jak se s ním manipuluje i v silných rukavicích, na stabilitě uchycení boty ve vázání a ovladatelnosti sněžnic (např. v traverzech). Patří sem také skladnost a komfortní možnost transportu.

Tip ke sněžnicím

 • Na běhání jsou vhodné spíše menší sněžnice asymetrického tvaru se zadní částí do špičky, která funguje v hlubokém sněhu jako jakési směrové kormidlo.** **
 • Pro sportovnější chůzi si zvolte sněžnice užší a delší.
 • Pro rodinné procházky širší a kratší s oválnou zadní částí. Jsou mnohem lépe ovladatelné, ale zase mají menší “nosnou” plochu, která vás drží na sněhu. Proto je třeba vybírat ty nejmenší či nejlépe tvarované sněžnice, které ještě vyhovují požadavku na nosnost na sněhu.

Výhody sněžnic

 • Minimální riziko zranění.** **
 • Otřesy kloubů jsou mnohem menší než při chůzi na suchu.
 • Zabraňují boření do hlubokého sněhu.
 • Neomezená možnost pohybu bez běžeckých stop.
 • Možnost pohybu v zalesněných členitých porostech, což pro lyžaře není ideální terén.
 • Rychlejší pohyb mimo upravené trasy než na lyžích.
 • Umožňují sestup přímo svahem v hlubokém sněhu.
 • Umožňují sestup i takovým terénem, který by běžkaři i skialpinisté zvládali jen s obtížemi.
 • Umožňují nést či táhnout náklad mnohem lépe než lyže.
 • Jsou skladnější než lyže a lépe se převážejí

Jak se pohybovat na sněžnicích

Žádná závazná pravidla pro dokonalý styl neexistují. Stačí jen trochu širší krok, abyste nezakopli jednou sněžnicí o druhou a zvyknout si na výklopné vázání, které vám umožní naprosto přirozený a pohodlný krok. Postupem času sami zjistíte, jak na sněžnicích chodit či běhat co nejefektivněji. Abyste získali odhad co vy a vaše sněžnice dokážete, vyzkoušejte si i strmé výstupy a sestupy v hlubokém prašanu a na ufoukaném svahu. Při přímém sestupu svahem v hlubokém prašanu stačí, když se trochu zakloníte a odlehčíte přední část sněžnic. .

Vhodný terén pro výšlapy na sněžnicích

Při dostatku sněhu se na sněžnicích můžete vypravit prakticky kamkoli.

Doplňky ke sněžnicím

 • Nástavce patek sněžnic - dle jednotlivých modelů v délkách 10, 15, 20 cm** **
 • Trekové hole dvoudílné a trojdílné teleskopické hole z tvrzeného hliníku. Současné použití hůlek jako u nordic walkingu výrazně usnadní chůzi v členitějším terénu a odlehčí vaše klouby. Procvičíte si tak nejen nohy, ale i trup a ruce. Hole zároveň pomáhají udržovat správné postavení těla a zlepšují krevní oběh při chůzi. Používáme nejčastěji hole teleskopické pro jejich dobrou skladnost. Důraz při výběru holí klademe na velikost talířku, čím větší, tím se méně zaboří do sněhu. Výšku nastavujeme podle daného terénu. Níže než běžkařské, ale výše než sjezdové.
 • Obal na sněžnice s možností připojení holí, z oděru odolného materiálu.

S jakým sněhem se můžeme setkat?

Druhy sněhu:

Prachový sníh, prašan

Je čerstvě napadaný sníh, který se udrží jen v severních polohách, korytech a úžlabinách. Jeho charakteristikou je měkkost a lehkost. Vyskytuje se při teplotách pod 0 ºC. Je vynikající pro milovníky freeridu. Na sněžnicích volíme raději relativně plochý profil trasy.

Lámavý sníh, tenká zmrzlá vrstva na sněhu

Je tenká tvrdá vrstva, která se na sněhu vytváří vlivem střídání tání ve dne a mrznutí v noci. Když na něj vkročíme proboříme se do hlubokého sněhu ležícího pod ním. Takový sníh se vytváří na vrcholu zimy zejména na západních a východních svazích hor.

Zmrzlý sníh, tvrdý sníh

Je zesílená vrstva tvrdého sněhu, která chodce na sněžnicích unese. Pro tento sníh je charakteristické období jaro. Zde hodně pomůžou drapáky a protismykové kolejnice pod patou.

Vlhký sníh, mokrý a těžký sníh

Firn - firn není jen typicky jarním sněhem, vyskytuje se téměř po celé období existence sněhové pokrývky, bývá však většinou skryt v jejích spodnějších vrstvách. Vzniká při povrchovém tání zmrzlého sněhu vlivem intenzivního působení sněhu. Platí zde v principu to samé co pro zmrzlý sníh.

Těžký a mokrý sníh (shnilý sníh)** -** je do hloubky změklý firn. Vytváří se zpravidla pozdě na jaře díky vysokým denním teplotám. Celkový pohyb od vytváření stop, sestupu či výstupu bude velmi namáhavý. Zde je velmi vysoké riziko tvorby lavin!     ** **

Doporučení závěrem

Snowshoeing - "sněhobotování" - chůze nebo běh na sněžnicích rozhodně stojí za vyzkoušení. ** **

Při pohybu ve sněhu oceníte také návleky na boty.

Pokud se pohybujete v zimních horách, jste stejně ohroženi lavinami jako ostatní. Nezapomínejte na prevenci a základní vybavení (lopata, pípák, sonda).

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18011 (novesluzby.cz#21851)


Přidat komentář