Oblečení na snowboard - výběr, údržba

Nové technologie a módní trendy se nevyhýbají ani funkčnímu oblečení pro sportovní aktivity. Chcete-li se cítit při Vaší jízdě na snowboardu v teple, chráněni před nepřízni počasí a ještě vypadat skvěle, poohlédněte se po novém módním oblečení.

Výběr oblečení na snowboard

Oblečení na snowboard se liší mírou voděodolnosti, paropropustnosti, varibalitou jednotlivých dílů, mírou zateplení samozřejmě střihem, barvou, módními prvky.

Na co se zaměřit při výběru oblečení na snowboard

 • Materiál oblečení
 • Termoprádlo

Materiály, ze kterých je snowboardové oblečení

 • BlocVent® - membrána, která je určená pro extrémní podmínky a pro fyzicky náročné a dlouhodobé aktivity. Oblečení z této membrány je vhodné pro zimní sporty, expedice, horolezectví, skialpinismus, VHT, cykloturistiku aj. Membrána vyniká vysokou schopností odolávat promoknutí, výjimečnou paroprodyšností a větruvzdorností, snadno se udržuje, má mimořádně dlouhodobě vodoodpudivou povrchovou úpravu, udržuje si vynikající vlastnosti, a to i po dlouhodobém používání.
 • Gore-Tex® - materiál vzniká spojením vysoce kvalitních, vodoodpudivých a pevných tkanin s membránou Gore-Tex®, čímž jsou oděvy prodyšné, věkuvzdorné, vysoce nepromokavé. Struktura membrány zajišťuje dokonalou ochranu proti větru a studenému vzduchu. Membrána se používá ve formě laminátů, a to dvojvrstvých, které jsou lehčí, prodyšnější a třívrstvých, které lépe odolávají mechanickému poškození.
 • Climatic® - jedná se o polyuretanovou membránu, která je voděodolná, věkuvzdorná, má vysokou hodnotu prodyšnosti.
 • Entrant® - materiál vyrobený nejmodernější technologií, ověřený dlouhodobým nezávislým testováním, světovými odborníky na textilie je považován za jednu z nejlepších vodovzdorných a prodyšných tkanin. Jedná se o velmi trvanlivou látku.
 • HyVent® - polyuretanová dvouvrstvá nebo třívrstvá membrána, která je voděodolná, prodyšná.
 • Gelanots® - jedná se o membránu, která je neporézní, hydrofilní, může být laminována na široký rozsah svrchních látek. Díky tomu, že je membrána hydrofilní, je schopná okamžitě nasát a následně i odvést kapičky zkondenzovaného potu, což především oceníte při chladném počasí. Vlhkost, kterou membrána nestačí odvést v plynném skupenství, odvede ve stavu kapalném. Prodyšnost neporézní membrány Gelanots® je založena na chemickém principu převodu par, podobně jako probíhá výměna látek přes buněčnou membránu živých organismů. Tělesná vlhkost odchází rychleji na venkovní stranu Vašeho oděvu. K výrobě membrány se používá speciálně povrchově upravený polyuretan, který je výjimečně měkký, pružný, netrhá se v případě, že je natažen. Membrána je nepromokavá, větruvzdorná, prodyšná, hydrofilní, trvanlivá, elastická, nezatěžuje životní prostředí.
 • Polartec® - 100% velur s vnitřním počesaným vlasem, kdy materiál nabízí především výbornou prodyšnost i izolační vlastnosti, vodoodpudivou úpravu, rychle uschnutí, možnost praní v pračce. Oblečení z tohoto materiálu představuje ideální druhou vrstvu v systému vrstveného oblékání.
 • Soft-Shell - oblečení, které je z tohoto materiálu, je tzv. produktem nové generace. Svými vlastnostmi vyhovuje většině podmínek, se kterými se při pobytu venku setkáte. Materiál se SoftShell je věkuvzdorný, má vysokou vodoodpudivost, elastičnost, vyniká velkou mechanickou odolností.

Termoprádlo pro snowboard

Termoprádlo je pro jakýkoliv sport velmi důležitý, a je potřeba mu věnovat patřičnou pozornost při výběru. Termoprádlo výrazně zlepšuje mikroklima Vaší pokožky, má schopnost dobře odvádět pot od těla, předávat jej další vrstvě oblečení. Důležité je dodržet vrstvení prádla. Přímo na tělo si vezměte termoprádlo, které udrží Vaši pokožku v suchu a nestudí. V dalších vrstvách by mělo být termoprádlo hřejivé. Důležité je, aby každá vrstva splňovala podmínku propustnosti potu, jinak nevyužijete a nedocílíte správné funkčnosti termoprádla.

 • První vrstva - transportní vrstva - tato vrstva se postará o odvod vlhkosti v podobě potu od Vaší pokožky, zabraňuje tím ochlazování, nebo přehřívání v důsledku fyzické aktivity a tím udržuje tělo v optimálním tepelném komfortu. Transportní vrstva je v přímém kontaktu s Vaší kůží a vyrábí se z neabsorbujících syntetických vláken, která izolují a současně umožňují odvod kapalné vlhkosti od povrchu Vašeho těla. Aby termoprádlo dobře plnilo svoji funkčnost, musí být na těle obepnuté.
 • Druhá vrstva - izolační vrstva - tato vrstva oblečení může být vyrobena z rozmanitých druhů izolačních vláken a tkanin. Nejčastěji se používají materiály vyrobené ze syntetických vláken, která neabsorbují vlhkost, čímž si uchovávají dobré izolační vlastnosti. Syntetika má oproti přírodním vláknům i větší schopnost transportu vlhkosti, a to díky menší absorpci vody.
 • Třetí vrstva - ochranná vrstva - poslední vrstva Vás chrání před povětrnostními vlivy. Musí být především nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí, a současně musí být prodyšná, aby zamezila hromadění vlhkosti zevnitř v izolačních vrstvách.

Údržba termoprádla

Vždy si nejprve přečtěte etiketu na příslušném termoprádle.

 • Praní - Termoprádlo perte na ruby, můžete jej prát i v pračce, a to maximálně na 40°C. Při praní nepoužívejte žádnou aviváž.
 • Sušení - po vyprání, prádlo vyždímejte a nechte volně uschnout.

Bunda pro snowboard nákup

Bundy se liší různou mírou zateplení.

 • Lehká bunda bez zateplení - jedná se o bundu s podšívkou ze síťoviny, která bude nejlépe odvádět tělesné páry. Lehká bunda je ideální pro Ty z Vás, budete-li aktivní, stále v pohybu. Teplá bunda by Vám v tomto případě byla na obtíž a bylo by Vám v ní zbytečně teplo.
 • Zateplená bunda - po jízdě se Vám jistě bude hodit bunda, která je zateplená. Na rozdíl od lehké bundy odvádí vlhkost od těla pomaleji, ovšem poskytne Vám dostatečný tepelný komfort, který budete potřebovat.
 • Velikost bundy - bundu vybírejte tak, aby Vám byla dostatečně velká, nikde neškrtila, ale také, abyste v ní „neplavali“. Zvednete-li nahoru ruku, konce rukávů u bundy by Vám neměly sjet na předloktí, v případě, že ano, vezměte si bundu větší. Je dobré, abyste si bundu zkoušeli přímo na oblečení, ve kterém budete poté jezdit, jen tak si budete jisti, že jste zvolili správnou velikost.
 • Větrací otvory u bundy - i když oblečení vyniká vysokou mírou prodyšnosti, určitě si vyberte bundu, která disponuje větracími otvory, tzv. ventily, které jsou nejčastěji v podpaží, na zádech. Tyto větrací otvory se rozepínají pomocí zipu a pomohou Vám rychleji odvést tělesné páry od těla pryč.

Kalhoty pro snowboard nákup

 • Délka nohavic u kalhot - u kalhot si zvolte správnou délku. To zjistíte tak, že při dřepu Vám konec nohavice nevyjede přes horní okraj snowboardové boty. Z toho důvodu si zkoušejte kalhoty přímo s botami na snowboard.
 • Obvod pasu u kalhot - obvod pasu je u většiny kalhot regulovatelný, a to pomocí praktických pásků na suchý zip. Vybírejte tedy kalhoty, které tímto páskem disponují.
 • Větrací otvory u kalhot - i když oblečení vyniká vysokou mírou prodyšnosti, určitě si vyberte bundu, která disponuje větracími otvory, tzv. ventily, které jsou nejčastěji na vnitřní straně nohavic, po bocích. Tyto větrací otvory se rozepínají pomocí zipu a pomohou Vám rychleji odvést tělesné páry od těla pryč.

Údržba snowboardového oblečení

 • Prací prostředky, impregnace - pro praní a celkové správné** ošetření snowboardového oblečení**, používejte vždy speciální prací emulze a impregnace, které nejen oděv vyčistí, ale také zároveň jsou šetrné k funkčním vlastnostem materiálu. Rozhodně nepoužívejte prací prostředky, které obsahují bělidla, změkčovače, chemické přísady. Také se vyvarujte používání aviváže.
 • Praní - oblečení je vhodné prát v ruce, případně v pračce, na které si můžete nastavit tzv. ruční praní. Oblečení poté neždímejte, nechte je volně okapat a usušit.
 • Sušení - pro sušení nepoužívejte sušičku, mohli byste zničit funkčnost oblečení. V případě, že budete oděv sušit venku, nevystavujte ho přímému slunci, protože by mohlo snadno dojít ke změně barvy oblečení.
 • Žehlení - před žehlením se vždy podívejte u příslušného kusu oděvu, zda je možné ho žehlit, a při jaké teplotě. Je-li na etiketě symbol s přeškrtnutou žehličkou, rozhodně oděv nežehlete, mohli byste ho spálit, zničit, a navíc si zničit i žehlící plochu žehličky.

Prostředky pro údržbu snowboardového vybavení

 • Impregnace na oblečení - pro ochranu před vlhkostí
 • Osvěžující sprej na helmy, čepice, rukavice, čelenky - pro udržení svěžesti
 • Prací prostředek na oblečení - pro obnovení vodoodpudivosti

Proč impregnovat oblečení na snowboard

Impregnace:

 • chrání oděv před vlhkostí, nečistotou,
 • zachovává prodyšnost elastických high-tech tkanin,
 • zachovává elastičnost high-tech materiálu,
 • podporuje odvod vlhkosti, udržuje sucho, pracuje antistaticky,
 • udržuje oblečení měkké, pohodlné.

Proč prát snowboardové oblečení speciálním prostředkem

Prací prostředek přímo určené na snowboardové oblečení:

 • obnovuje vodoodpudivost a prodyšnost,
 • obnovuje objem a izolační vlastnosti péřové i syntetické tepelné izolace,
 • podporuje vzlínavost u nenasákavých vláken,
 • účinně odstraňuje pachy,
 • účinně odstraňuje skvrny od bláta, trávy, krve a jiné,
 • pomáhá prodloužit životnost oděvů při častém praní.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id17996 (novesluzby.cz#21399)


Přidat komentář