Motokáry - výběr, druhy

Chcete si užít skvělou zábavu v netradičním vozidle? Motokáry Vám to umožní. Kromě toho je již možné s nimi vyjet i na pozemní komunikaci. Pokud si nechcete pořizovat vlastní, stačí navštívit půjčovnu motokár a užít si opravdový zážitek z jízdy.

Motokára je „jednoduché“ trubkové závodní vozidlo. Jízda na motokárách je variantou závodění v autech. Motokáry jsou v angličtině známé pod nejrůznějšími názvy: karts, go-karts, gearbox/shifter karts.

Motokáry získávají na čím dál větší oblibě, v ČR je můžete najít skoro ve všech větších městech.

Motokáry pro půjčovny, motokáry pro závody

 • Motokáry pro půjčovny – bývají osazeny čtyřtaktními motory, a to většinou s obsahem motoru do 390 ccm, výkonem do 10 PS. Rám motokár určených pro půjčovny, je více vyztužený, a to z důvodu připravenosti na případné nárazy a kolize.
 • Motokáry pro závodní účely – jejich rám není tolik vyztužen, oproti motokárám určeným pro půjčovny. Závodní motokáry jsou většinou osazeny
 • vysokootáčkovými dvoutaktními motory.

Motokáry podle obsahu motoru

Podle obsahu motoru, rozlišujeme motokáry na skupiny 100; 125; 250.

Zrychlení a maximální rychlost motokár

Díky výkonu a současně nízké hmotnosti, umožňují motokáry obrovského zrychlení. Tak kupříkladu u třídy Formule C 125 ccm je zrychlení z 0 na 100 km/h za 3 s.

Co se týče maximální rychlosti, tak kupříkladu ve třídě Superkart, může motokára dosáhnout až neuvěřitelných 250 km/h.  Na okruzích, které slouží spíše pro zábavu, jsou rychlosti motokár výrazně nižší.

Kdo patří mezi výrobce rámů u motokár

Mezi snad nejznámější výrobce rámů patří MS kart, MBA, Birel a další.

MS kart – zakladatelem firmy a zároveň vlastníkem je úspěšný motokárový závodník Milan Šimák, jenž se aktivně podílí v kartingu, a to od roku 1968. Firma má sídlo v Jihočeských Prachaticích, v zrekonstruovaném výrobním závodě, a to společně s dceřinou společností MS KART racing team s.r.o. Výrobní program firmy zahrnuje podvozky s platnou homologací CIK, dále podvozky do půjčoven a dětské podvozky. Kromě toho firma dodává i kompletně sestavené motokáry osazené motory od světoznámých výrobců, jako Rotax, Parilla, Tm racing. Podvozky motokár jsou prodávány ve většině Evropských zemí i několika mimoevropských státech, a to díky neustálému rozšiřování obchodní sítě. Firma MS KART se právem řadí mezi přední výrobce motokárových podvozků na světě, a to díky vysoké kvalitě svých výrobků. Kromě toho o úspěchu vyrobených podvozků MS KART svědčí četné ohlasy zákazníků firmy a jejich výsledky v nejrůznějších zahraničních soutěžích.

Výrobce motokárových motorů

Mezi nejznámější výrobce motorů se řadí Rotax, Vortex, Tm racing.

Rotax – neboli celým názvem BRP-Rotax GmbH &Co - rakouský výrobce motorů pro motokáry, vodní skútry, motocykly, lehká letadla, sněžné skútry. Motory jsou dodávány také výrobcům motocyklů, jako BMW, Česká Jawa, Aprillia. Dokonce jsou použité i v bezpilotních letounech Americké armády MQ-1 Predator. Výrobce sídlí v Hornorakouském Gunskirchenu. Původní založení firmy bylo v roce 1920 v Drážďanech, jako Rotax-Werk AG. V roce 1943 se firma přesídlila do Rakouského Welsu, následně o čtyři roky poté do Gunskirchenu. Majoritní podíl ve firmě má Lohnerweke od roku 1959, výrobce skútrů, železničních nástaveb. Jako majitel však zde nepůsobí dlouho. V roce 1970 firmu koupil Kanadský koncern Bombardier. Za dobu své existence Rotax vyvinul na 350 typů motorů, kterých se vyrobilo přes šest miliónů kusů.

Známé osobnosti začínající kariéru na motokárách

Závodní kariéru na motokárách započala spousta známých jezdců, například legendární Michael Schumacher, jenž je několikanásobným mistrem světa Formule 1.

Největší krytá motokárová dráha v Evropě

Radotín se může pochlubit největší krytou motokárovou dráhou „Kart centrum“, která měří 910 metrů. Díky zabudovanému zastřešení je možné využívat dráhu celoročně.

Základna kartingu

Itálie má tu čest být základnou kartingu. Má největší počet mistrů světa v této závodní disciplíně.

Ceny ojetých motokár

Rozhodujete-li se, zda si pořídíte motokáru, ale raději byste volili použitou, než novou, tak cenová hladina se u dětské motokáry pohybuje od cca 20 000 Kč a u dospělé od cca 40 000 Kč.

Možnost jízdy motokáry po silnici

Motokáry získali homologaci pro jízdu na pozemních komunikacích, a to v celé EU, s ní také české SPZ.

Jízda s motokárou v ČR

S motokárou určenou na silnici můžete jezdit prakticky kde chcete, pokud samozřejmě neporušujete předpisy vydané ČR. Kromě toho však s ní musíte zůstat na území ČR.

Určený benzín a olej do motokáry

Do motokáry můžete použít Natural 91 nebo Natural 95.

Olej do benzínu nepřidávejte, míchá se automaticky z přídavné nádobky, takže se prakticky nemusíte o nic starat.

Povinná výbava u motokáry na silnici

 • Klakson
 • Kompletní osvětlení, a to včetně dálkových světel a varovných blinkrů
 • Ruční brzda
 • Samonabíjecí jednobodové pásy

Nadstandardní výbava motokár

 • Alarm s dálkovým ovládáním
 • Bezpečnostní vlajka
 • Taštička na doklady
 • Zpevněný rám

Vhodné oblečení na motokáru

Motokára se řadí mezi vozidla, které jezdí několik centimetrů nad zemí. Musíte počítat s odlétajícími kamínky, štěrkem, prachem apod. Co se týče oblečení, je vhodné zvolit takové, které se používá na motorku, protože jste v motokáře také prakticky celí odkrytí. V případě, že nemáte motocyklové oblečení a nechcete si ho ani pořizovat, vystačíte případně i se sportovním oblečení. Pamatujte však na to, že je vhodné zvolit teplejší oblečení, než je momentální počasí, a to z důvodu, aby Vám nebyla zima při jízdě.

Vypůjčení motokáry

Chcete-li si užít odpoledne v motokáře, můžete si ji také vypůjčit. Počítejte s tím, že se budete muset prokázat dvěma platnými doklady, jako například občanský průkaz, pas, rodný list, zbrojní pas. Kromě toho musíte mít platné řidičské oprávnění, a to minimálně skupiny A1. V půjčovně s Vámi sepíší smlouvu o výpůjčce, zaplatíte zálohu a můžete vyrazit vstříc dobrodružstvím.

Může se také stát, že s motokárou havarujete, způsobíte nehodu. Motokáry z půjčoven mají zaplacené pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, tzv. povinné ručení. Ovšem motokáry nejsou v ČR prozatím havarijně pojištěny. Z toho důvodu veškeré způsobené škody, včetně případného odcizení, hradí vypůjčitel, a to v plné výši. Na pokrytí případných škod přesahujících výši kauce, je z toho důvodu požadována směnka, a to až do výše celkové ceny motokáry.

Bezpečná jízda s motokárou

Podle platných předpisů ČR, jste povinni jako jezdci na motokáře, nosit bezpečnostní helmu. Kromě toho také používejte bezpečnostní pásy.

Motokáry obecně nejsou vybavené systémem odpružení, z toho důvodu věnujte zvýšenou pozornost při jakémkoliv přejezdu po nerovnostech na silnici, kupříkladu při jízdě na dlažebních kostkách, či nekvalitním povrchu. Raději tedy zpomalte, a to zhruba na rychlost chůze.

Motokáry jsou vybavené ruční volbou, a to vzad, či vpřed. Směr jízdy volte vždy s největší opatrností, tj. při minimálních otáčkách. Jinak by mohlo snadno dojít ke zničení převodovky.

Samozřejmostí je dodržování předpisů silničních pravidel.

Pamatujte také na to, že motokára není příliš dobře vidět, a to pro řidiče vysokých vozidel, jako jsou nákladní vozy. Rozhodně tyto auta nepředjíždějte stylem rychlé myšky, kdy se před vysoké auto těsně zařadíte. Řidič by Vás vůbec nemusel vidět a nehoda by hned mohla nastat.

Závodění na motokárách

Pokud toužíte po větším adrenalinu, můžete se zúčastnit závodů na motokárách. Dokonce již sedmileté děti mohou na nich závodit. Závodit se dá hned v několika kategorií:

 • Sprint – jízdní dráha má délku 400 až 1600 metrů.
 • Výdrž – s motokárou se jede po dobu 30 minut až 24 hodin, nebo i déle
 • Plochá dráha – jezdí se na 4 až 20 kol na oválné ploché dráze

Tipy na motokárové dráhy v České republice

 • Autodrom Vysoké Mýto – 530 m dlouhá venkovní dráha.
 • Nejdelší motokárová dráha – v Plzni, měřící 1031 m.
 • Závodní okru v Letňanech v Praze – krytý závodní okruh.
 • Kryté garáže Centra Černý Most – krytá dráha o délce 500 m.
 • Motokárová dráha v západních Krkonoších – v Rokytnici nad Jizerou, o délce 200 m.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18005 (novesluzby.cz#21704)


Přidat komentář