Motocyklové oblečení a doplňky

Oblečení na motorku by mělo být nejen líbivé, ale také funkční, pohodlné, aby Vás neomezovalo při žádném pohybu. Můžete vybírat z praktického textilu nebo nadčasové kůže. Nezapomeňte také na doplňky, které oceníte při delší jízdě, nebo v nepřízni počasí.

Oblečení na motorku nabídka

Z jakého oblečení na motorku můžete vybírat?

Oblečení z kůže a oblečení z textilu na motorku

Nelze obecně říci, zda je lepší kůže nebo textil jako oblečení na motorku. Záleží především na Vaší preferenci. Například kůže patří mezi nejoblíbenější a nejspolehlivější. Oproti tomu textil je lehkým a praktickým oblečením.

V každém případě je však dobré vybírat oblečení, které dýchá a spolehlivě Vás ochrání před nepřízni počasí.

Jednodílná kombinéza na motorku koupě

Volte kombinézu, která je ušitá z kůže a strečové látky. Specifikou některých kombinéz je tzv. hrb na zádech, který zlepšuje obtékání proudu vzduchu okolo helmy, a to při vysokých rychlostech, dále slouží i jako ochrana Vaší krční páteře, a to při případném pádu. Jednodílná kombinéza je vhodná především pro závodní ježdění po okruzích, ale také pro silniční motocykly.

Na co se zaměřit při výběru kombinézy na motorku

 • Kombinéza musí padnout - zkuste v ní udělat dřep a předkloňte se, jako byste seděli na motorce. Musíte mít dostatečně volné ruce a při samotném předklonu Vás nesmí přemáhat pružnost kůže kombinézy. Navíc musíte mít na zádech místo pro chránič zad, který se prodává samostatně, nebo je již právě do kombinézy všit.
 • Kombinéza s co nejvíce všitými plastovými chrániči - tyto chrániče musí ochránit Vaše předloktí, lokte, ramena, holeně a kolena. Pod kolenem by měla mít kombinéza našitý suchý zip na připevnění tzv. vyměnitelných sliprů.
 • Zesílení kůže v oblasti hýždí a boků
 • Silonová výstelka v místech loktů
 • Strečová látka v místě kolen a bederní páteře - pro usnadnění pohybu.
 • Perforace v kombinéze - slouží k větrání.

Bunda a kalhoty na motorku koupě

Místo jednodílné kombinézy si můžete pořídit zvlášť bundu a kalhoty. I zde však platí, že by oblečení mělo být kvalitně ušito a Vy měli být v bezpečí, tj. s co nejvíce počtem všitých plastových chráničů, jak v bundě, tak kalhotách.

 • Bundy na enduro je vyrobené z nejrůznějších nepromokavých materiálů, s různými variantami chráničů i kapes.
 • Kalhoty na enduru - tak, jako u bundy by měly být nepromokavé, a dole uzavíratelné na zip, abyste je mohli jednoduše strčit do vysokých silničních bot s chráničem kolen a holení.
 • Bundy na bike jsou především koženého sportovního rázu, na zip s chráničem loktů a ramen. Rukáv si jednoduše zapnete na zip a přes něj natáhnete rukavice. Pamatujte na to, že by měla být bunda dostatečně dlouhá, aby Vám nefoukalo na záda.
 • Bunda na chopper bývá většinou z černé kůže. U této bundy platí úměra, čím méně chráničů, tím více ozdobných zipů, třásní, nášivek.
 • Kalhoty na chopper, i u nich platí, že jsou z černé kůže.

Péče o kožené oblečení na motorku

Kožené oblečení by se nemělo nikdy vysušit, protože suchá vlákna se pak stanou snadno lámavá, snáze se při větší zátěži pak roztrhnou. Jak předejít vysušení kůže? Pečlivě a pravidelně oblečení (bundu, kalhoty, kombinézu) promazávejte, čímž vláknům pomůžete zachovat jejich přirozenou pružnost.

V případě, že byste si kožené oblečení zašpinili tak, že se to bez umytí neobejde, použijte měkkou houbičku a spolu s jemným mýdlem, či speciálním mýdlem na kůži. Rozhodně nikdy kombinézu, bundu, kalhoty z kůže neperte v pračce. Tímto počínáním byste z nich odstranili veškeré ochranné látky a kůže navíc nepříjemně ztvrdne, takže by se Vám mohlo i stát, že po jednom vyprání byste zašli opětovně do obchodu, pro pořízení nové výbavy.

Na kožené výrobky používejte určené emulze z lanolinových olejů a různých vosků. Tyto emulze a vosky zakoupíte ve specializovaných prodejnách.

Péče o textilní oblečení na motorku

Před prvním praním vyjměte z veškerého oblečení bezpečnostní výztuhy. Také je vhodné po každém třetím praní obnovit impregnaci. Snažte se předejít kontaktu s horkými předměty, jako je tlumič, výfuk, protože oblečení s obsahem polyesteru a polyamidu se roztaví při teplotě od 240°C.

Funkční spodní prádlo na motorku

Můžete vybírat spodní prádlo z polyesteru, vlny.

 • Podvlékací kalhoty dlouhé
 • Podvlékací kalhoty krátké
 • Podvlékací triko
 • Ponožky

Doplňkové oblečení na motorku

 • Knit – v chladnějším a zimním období se neobejdete bez hřejivého knitu, který Vás spolehlivě ochrání před studeným vzduchem, větrem a bičujícími sněhovými vločkami.
 • Kukla – nechcete dýchat zplodiny z výfuků? Pořiďte si praktickou a zároveň slušivou kuklu, která si jednoduše přetáhnete přes nos, čímž budete chráněni nejen před výfuky aut, ale také prachem a drobnými odlétajícími kamínky.
 • Nákrčník – na motorce se nevyhnete větru, a to ani v případě, kdy je pěkné sluneční počasí, natož při nevlídném, sychravém a větrném dni. Nákrčník spolehlivě ochrání Váš krk před nemilosrdně studeným proudícím vzduchem. Zima  v podobě studeného větru, případně sněhových vloček se k Vám nedostane.
 • Opasek – nejen funkční, ale i praktický doplněk oblečení na motorku. Vybírejte kvalitní kožený, který hned tak snadno nepopraská. I u opasku je dobré dbát na jeho pravidelnou péči, aby Vám co nejdéle vydržel.
 • Rukavice na motocykl - rukavice jsou k dostání v různých velikostech (XS; S; M; L; XL; XXL; 3XL). Vybírejte rukavice s možností nastavitelného objemu zápěstí, manžety, a to pomocí suchého zipu. Rukavice, které disponují strečem na horní straně rukavice, zvyšují ochranu Vašich rukou. Rukavice, které jsou vyrobené s odolnou membránou Hipora, ochraňují proti větru, vodě.
 • Šle – není nic horšího, než když Vám při rychlé jízdě táhne na záda a vylézá Vám spodní triko. Šle si jednoduše upevníte na textilní nebo kožené kalhoty.

Užitečné doplňky, které nesmí chybět žádnému motorkáři

 • Batoh – jedete na výlet, prodloužený víkend? Pak se Vám dozajisté bude hodit praktický batoh s mnoha kapsami, do kterého si uložíte náhradní oblečení, osobní dokumenty, fotoaparát, mobil aj.
 • Batoh na nářadí – pořiďte si malý praktický batůžek, který pojme veškeré nezbytné nářadí, v případě, že Vás potká na cestě případná kolize (defekt apod.). Batůžky jsou k dostání i s možností vložení lahve a otvorem pro praktickou hadičku, díky níž můžete popíjet osvěžující nápoj i během cesty.
 • Chrániče kolen – i když jste bravurním řidičem, je lepší se chránit před případným pádem, či skluzem s motorkou. Díky chrániči kolen si nejen ochráníte oblečení, ale i zdraví Vašich kolen.
 • Kufr na motorku - nejlépe vodotěsný, uzamykatelný, s odklápěcím horním víkem a odrazkou.
 • Moto brýle - vybírejte pevné, ale zároveň pružné a lehké brýle, které Vám poskytnou výjimečné pohodlí při jízdě. K dostání jsou sluneční brýle na motorku, nebo klasické motocyklové brýle s elastickým popruhem s nastavitelnou délkou.
 • Boční brašny na motocykl - vybírejte brašny s možnosti zamčení na zámek a ochranným povlakem proti dešti.
 • Moto plachta - spolehlivě ochrání Váš stroj před větrem, prachem. Vybírejte moto plachtu, která je odolná vůči teplotám.
 • Sedlová taška na zavazadla -  jedete na cesty, potřebujete si vzít s sebou pár nezbytností, ale batoh na záda pro Vás není to pravé? Pořiďte si sedlovou tašku, kterou jednoduše připevníte vzadu na motocykl a nic Vám nebude bránit a omezovat při jízdě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18004 (novesluzby.cz#21703)


Přidat komentář