Mažoretky, Twirling nebo Cheerleading

Chcete mít z dcery mažoretku nebo tanečnici twirling? Porozhlédněte se svém okolí, zda takový kurs nebo oddíl neotevřel zrovna nábor. Nemáte ještě na své škole roztleskávačky? Možná by právě Vaše sportovní klání oživily.

Mažoretky, Twirling, Cheerleading

Ještě jste se s žádným z těchto pojmů nesetkali? Zavedeme Vás do víru zatím málo známých sportovních odvětví.

Mažoretky, kostýmy pro mažoretky

Jednomu až oči přechází z té krásy, když předvádí mažoretky svůj program. AŤ jsou to malá děvčátka, dospělé slečny nebo zralé ženy, vždy je nač se dívat. Jejich choreografie je založená především na barvité práci s náčiním baton – což je hůlka. Lidé si je však stále spojují pouze s dechovou hudbou, barevnými uniformami a strohým pochodováním.

Tento sport však prošel velkou změnou. Kostýmy jsou krásnější, dechovou hudbu nahradila hudba moderní a s hůlkami umí mažoretky doslova kouzla. S děvčaty mohou vystupovat i chlapci a muži. Klasická mažoretka se snaží udržet charakteristické rysy vystoupení mažoretek. Klade důraz na techniku pochodu a držení těla. Pronikají sem však taneční prvky, kostýmy by měly vycházet z tradiční uniformy s vysokými botami a lodičkou na hlavě.

Organizace mažoretek

Některé instituce pořádají jednokolové nepostupové soutěže. Mezi nejznámější patří například:

 • O Cenu TK Andria v Havířově,
 • V ČR existují dvě asociace pořádající soutěže. Od roku 2007 rozdělila soutěž na kategorie klasická mažoretka a twirling.
 • Majorettes Show v Hulíně
 • O Pohár ze zámku v Kolíně

 • IMA - International majorette Asociation pořádá Mistrovství České republiky v mažoretkovém sportu. Účastní se jí převážně příznivci odvětví klasická mažoretka.

 • NBTA - National Baton and Twirling asociation pořádá národní šampionát České republiky. Sdružuje především příznivce odvětví twirling.

Mažoretky soutěží zpravidla ve třech věkových kategoriích. Mohou soutěžit v disciplínách sólo, duo, trio, miniformace a formace. Základním náčiním je hůlka (baton), výjimkou však nejsou ani třásně (pom-pom) nebo další rekvizity (šátky, stuhy, prapory, fantazii se meze nekladou).

 • Děti – Kadetky = os 8 do 12 let
 • Juniorky od 12 do 15 let
 • Seniorky od 15 let a více

Twirling, baton twirling, točení s hůlkou

Twirling – točení, je sport založený na pohybu a koordinaci spojenou s půvabem a flexibilitou. Baton twirling (tedy točení s hůlkou) má nejasnou historii, ale profesionální organizace podporující twirling jako sport existuje už od ranných 50.let. Jako gymnastika, krasobruslení, a další sporty kombinující pohyb s půvabem, tak i soutěžní twirling vyžaduje pro získání bodů sestavy, obsahující povinné prvky.

Twirling je nezbytným prvkem mnoha pochodových defilé, kde je možné vidět twirlery nejen jako mažoretky, ale také jako právě točící s předměty jako například pušky, vlajky a dokonce plameny. Členové mívají podobné dovednosti jako gymnastky nebo roztleskávačky, ale nemohou se spolehnout jen na dělání kotrmelců a tančení. Twirling je populárním sportem mladých lidí v mnoho zemích

 • Japonsko
 • Austrálie
 • USA
 • Brazílie
 • Severní Afrika
 • Irsko, Skotsko a Anglie
 • Francie
 • Španělsko
 • Holandsko
 • Itálie
 • Německo
 • Slovinsko
 • Chorvatsko...

Twirling v České republice

V asociaci NBTA. Je to kombinace gymnastiky a tance s manipulací hůlky.** Twirling** není totéž co mažoretky. Ovládá se sice hůlka, ale v mažoretkách je základem pochod, zatímco v twirlingu jsou taneční skoky, otočky a různé jiné baletní variace.

Pomůcky, oděvy a obuv pro mažoretky

 • Jak vybrat hůlku - Délka hůlky se měří od podpaží po nejdelší prst Vaší ruky. Twirlingová hůlka by měla přesahovat max. 5 cm přes prsty. Její šířka může být 9mm a 11 mm. Tenčí 9 mm hůlky jsou vhodnější spíše pro klasický mažoretkovým sportem, bez náročných twirlingových prvků – rollsů. Širší 11 mm hůlky jsou naopak vhodné pro twirlingový sport – jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. S hůlkou se lépe manipuluje a má lepší rotační vlastnosti, hlavně při rollsech.
 • Jak vybrat twirlingovou obuv - u twirlingové obuvi se doporučuje vybírat velikost o půl čísla menší, než je Vaše běžná obuv. Twirlingová bota musí sedět pevně na noze. Dělená podrážka, typ Venturelli Dance se doporučuje především pro Dance twirl.
 • Vánoční dárek pro dceru – může být svítící hůlka a to v jakémkoliv věku. Při hraní nebo trénování s hůlkou se fantazii meze nekladou. Udělejte dceři radost a objednejte ji pod Vánoční stromeček originální dárek.
 • Pro tanec v cheerleadingu nebo vystoupení mažoretek jsou typické pompomy zkráceně pomy, které - originálně - jsou vyráběny z tenkých plastových proužků různé šířky, barvy a třpytivosti s rukojetí.

Cheerleading, vybavení pro roztleskávačky

Cheerleading = čírlídink = povzbuzování - je sportovní odvětví, které původně vzniklo jako způsob skupinového povzbuzování se složitou choreografií. V menší míře ho provozují i muži. Používají se zde různé prvky - pohyby rukou, skoky, výkopy, akrobacie, pokřiky a pyramidy, velmi důležitá je proto taneční, gymnastická či jiná pohybová průprava.

Jako** roztleskávačka** však může začít každý i bez takovéto průpravy, má-li dostatek odhodlání a ochoty na sobě pracovat. Děti se mohou věnovat tomuto sportu již odmala, soutěžně pak od šesti do jedenácti let v kategoii peewees, od jedenácti do patnácti let v kategorii junior a od šestnácti let v kategorii senior.

Jaké jsou prvky cheerleadingu

Cheerleading je velmi rozmanitý a zahrnuje mnoho technik. Na každého jedince jsou kladeny značné nároky na všestrannost, fyzickou i psychickou výkonnost. Mezi základní prvky cheerleadingu patří stunty, pyramidy, skoky, akrobacie, tanec a pokřiky.

Stunty jsou základními prvky pyramid. Jeden stunt tvoří pět lidí

Top je osoba, obvykle dívka, která je zvedána a vyhazována ostatními členy

Base (anglicky - bejs) je každý, kdo není top, a tvoří základ skupinky

Partnerstunt jsou speciální případy stuntů. Jeden partnerstunt tvoří zpravidla muž a jedna dívka, přičemž muž je základna a dívka je topem.

Pyramidy vznikají spojením více stuntů dohromady a jejich různým propojením.

Skoky vznikly převzetím skoků z gymnastiky. U všech skoků se hledí na techniku provedení a výšku skoku.

Akrobacie je také součástí cheerleadingu. Akrobatické prvky jsou vidět především v soutěžních vystoupeních, protože na jejich provádění je obvykle zapotřebí speciální povrch z bezpečnostních důvodů. Typicky se zařazují hvězdy, rondáty, fliky, salta apod.

Tanec má v cheerleadingu dvě podoby, a to tzv. cheer dance, který sestává ze speciálních cheerleadingových pohybů, a pak tanec různých stylů, z nichž nejvíce je vidět vliv disco dance, show dance, street dance a baletní prvky - upravené piruety, výkopy atd.

Tajemné kouzlo – Spirit je velmi významná součást cheerleadingu. Přeloženo do češtiny znamená toto slovo něco jako týmový duch, nadšení, zápal, sebevědomí a radost dohromady. Vyžaduje důraz na týmovou spolupráci, souhru, toleranci v rámci týmu i k ostatním cheerleaders a jiným lidem, vyzývá cheerleaders k vzájemnému povzbuzování a k radosti z cheerleadingu. Je to zároveň ona nehmotná věc, kterou se snaží nejen na sportovních utkáních cheerleaders předat hráčům i publiku a vytvořit tak neopakovatelnou atmosféru.


Pokřiky jsou prvkem rozšířeným především v anglicky mluvících zemích, kde nacházejí velkou výhodu hlavně v tom, že jim publikum rozumí. Angličtina poskytuje pro pokřiky nejlepší jazykové prostředky, v češtině zní pokřiky většinou spíše směšně či vulgárně, než povzbudivě. Proto i české cheerleaders většinou tvoří své pokřiky v angličtině.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18018 (novesluzby.cz#21992)


Přidat komentář