Kam za lyžováním

S prvním sněhem začíná ráj pro milovníky zimních sportů, ať už běžkařů nebo sjezdařů. Víkendy, vánoční svátky nebo ušetřené dny dovolené přímo lákají prožít čas na zasněžených pláních a sjezdovkách. Kam se však za lyžováním vydat, jaké vybavení zvolit?

Jak si vybíráte příslušný lyžařský areál, kam se vydáte? Při rozhodování si všímejte faktorů, jako je kvalita sjezdovek, recenze na jednotlivé sjezdovky, kvalita dopravních zařízení, ale také odbavovacích systémů jako jsou vleky, lanovky, dále možnost večerního lyžování, zajištění Vaší bezpečnosti, možnost stravování, kvalita ubytování, škála a nabídka doplňkových služeb.

Zimní střediska v ČR

Oblasti, kam se můžete vydat na lyžování.

 • Beskydy
 • Lužické Hory
 • Oderské vrchy
 • Orlické hory
 • Slavkovský les
 • Šumava
 • Bílé Karpaty
 • Česká Sibiř
 • Chřiby
 • Javorníky
 • Vysočina
 • Jestřebí hory
 • Jizerské hory
 • Jeseníky
 • Kralický Sněžník
 • Krkonoše
 • Krušné hory

Beskydy

V Beskydách Vás čeká množství skiareálů. Beskydy Vám nabízí lyžařské areály nejrůznějších kvalit i náročností. Patříte-li mezi příznivce běžeckého lyžování, čekají na Vás v Beskydech trasy, jenž jsou značené a některé jsou navíc pravidelně upravované.

Orlické hory

Pokud hledáte ráj pro běžecké lyžování, pak se rozhodně vydejte do Orlických hor, které jsou přímo stvořené pro tento druh sportu, a to díky absenci výraznějších zlomů. Běžkařské stopy v Orlických horách začínají ve veškerých lyžařských střediscích. Pokud se budete chtít vydat na hřebeny hor, můžete použít vlek, nebo také hromadnou dopravu.

Šumava

Na Šumavě naleznete hned na desítku lyžařských areálů. Kromě toho se na Šumavě nachází nespočet běžeckých stop pro milovníky běžeckého lyžování. Každoročně se na Šumavu o vánočních období sjede kolem 5000 vyznavačů zimního sportu

Jizerské hory

Hledáte početná a kvalitní lyžařská střediska? Jste příznivcem aktivní zimní dovolené? Pak se vydejte do Jizerských hor, které najdete na pomezí severních Čech a jižního Polska. Jizerské hory a také Ještědský hřeben tvoří významnou rekreační oblast ČR. Lyžaři se sjíždění do Jizerských hor z celé České republiky, a to z důvodu velkého množství upravených běžeckých tratí, různorodých sjezdových terénů, jenž nabízí lyžařská střediska.

Krkonoše

Patří právem mezi nejznámější pohoří v ČR. Pro aktivní pobyt zde láká nejen krásná příroda, ale také turistické služby, které jsou na velmi vysoké úrovni. S nástupem zimní sezóny patří právě Krkonoše mezi nejvyhledávanější oblast, a to především díky pestrým a na úrovni kvalitním podmínkám pro běžecké a sjezdové lyžování. Vydáte-li se jednou do Krkonoš, stanou se pro Vás lyžařským rájem na dlouhou dobu. Můžete zde využívat upravené sjezdovky, běžecké tratě, ale také možnost naučit se lyžovat ve školách lyžování. A co víc, můžete si vychutnat atmosféru nočního lyžování na vlastní kůži.

Nezbytná výbava na lyžování

 • Běžecké boty – dělí se dle Vaší běžecké techniky: Skate; Combi; Classic. Skate – obuv je vyšší, ve srovnání s botami na Classic. Boty jsou nabízeny většinou se zpevněným skeletem, kloubem v oblasti kotníku. Combi – představují kombinovanou obuv, jenž je vhodná pro styl jízdy nejen Classic, ale také Skate. Classic – nízké boty, bez zpevněného kotníku. Boty se dále dělí na turistické; závodní; sportovní.
 • Lyžařské boty – volte dle parametrů, jako jsou: tvrdost lyžařských bot; lyžařská bota by Vás také neměla nikde tlačit, neměla by však být ani příliš velká. Všímejte si i zpracování a počtu přezek. Lyžařské boty se dělí dle nejrůznějších kritérií, na: lyžařské boty pro pokročilé lyžaře; rekreační lyžařské boty; Soft Boots lyžařské boty; závodní lyžařské boty.
 • Vázání – je důležité, aby vázání odpovídalo jednak profilu podrážky bot, ale také druhu lyží, které máte, či si vyberete. Pamatujte, že jedno vázání patří na lyže určené mimo stopu, jiné na bruslení na upravené běžecké trati. Jaké, že jsou na trhu k dostání typy vázání? NNN vázání; BRN vázání; SNS Pilot/ SNS Pilot Classic vázání; SNS vázání; NIS vázání. Kromě typu vázání se soustřeďte i na mechanismus uchycení běžeckých bot, který může být v podobě turistického vázání nebo sportovního, závodního vázání.
 • Běžecké lyže – můžete volit mezi lyžemi určenými pro bruslení               ; lyžemi určenými pro classic; lyžemi určenými pro combi; lyžemi pro back country nebo lyžemi pro skate. Obecně se běžecké lyže rozdělují na sportovní běžecké lyže a turistické běžecké lyže.
 • Sjezdové lyže – existuje hned několik možností dělení sjezdových lyží, a to například dle pokročilosti Vašeho lyžování, na: závodní lyže; sportovní lyže a rekreační lyže. Dle stylu Vaší jízdy a terénu sjezdovky, se dělí lyže na: Allround/allmountain lyže; Crossacarving/skicrossové lyže; Obřačky; Freeride/Freestyle lyže; slalomky.
 • Běžecké hole – můžete vybírat z juniorských holí; back-country holí; skialpinistických holí; teleskopických nebo dámských, dívčích holí. Běžecké hole mohou být vyrobené z umělých vláken, jako jsou kevlarová, skelná nebo uhlíková vlákna, nebo také z hliníku a hliníkových slitin. Běžecké hole volte dle Vaší výšky. Pro nákup holí také platí to, čím jste obratnější jako lyžaři, tím si volte hole delší.
 • Brýle – u lyžařských brýlí si všímejte při výběru faktorů, jako jsou: ventilace brýlí; povrchová úprava brýlových čoček; brýlová čočka; brýlová obruba; zorné pole; zorníky brýlí a anatomické polstrování. U Brýlové čočky je vhodné myslet na to, aby byla odolná proti častému zamlžování, také odolná proti poškrábání a splňovala ochranu před UV paprsky. Zorné pole je zase důležité v tom směru, že určuje Vaši bezpečnost na svahu. Pamatujte na to, že některé brýle omezují rozhled, a zabraňují možnosti periferního vidění. Z toho důvodu je vhodné volit brýle, které disponují širokoúhlým zorným polem.
 • Vosky – při výběru toho správného vosku sledujte faktory jako jsou: teplota sněhu, teplota vzduchu, druh sněhu. Na starý sníh je obecně nejlepší tekutý vosk. Tuhý vosk je nejlepší zase zvolit na nový sníh. Vydáte-li se na mokrý sníh, použijte spíše tekutý vosk. Je-li sníh zmrzlý, volte spíše tekutý vosk, a to nejlépe modrý, či zelený. Není-li jiná možnost a jedete na umělém sněhu, pak si zvolte tvrdší vosk.

Pravidla na běžeckých tratích

Pamatujte, že v lyžařské stopě se rozhodně nechodí pěšky. Stopa slouží výhradně pro běžkové lyže. Je-li to nevyhnutelné a Vy musíte sundat lyže z nohou, pak se pohybujte mimo označenou stopu, například hned vedle ní.

Pohybujete-li se na označených okruzích a vyhrazených tratích, respektujte jejich značení a také se pohybujte pouze vyznačeným směrem, aby nedošlo k případnému střetu s jiným lyžařem a zbytečnému vyhýbání se.

Disponují-li běžecké tratě více stopami, můžete využít prakticky jakoukoli stopu.

Bude-li před Vámi lyžař a vy ho chcete předjet, můžete vlevo, vpravo po volné stopě, či mimo stopu. Při předjíždění lyžaře zavolejte, aby uvolnil stopu. Při předjíždění, či naopak, jste-li předjížděni, držte hole co nejtěsněji u těla, abyste neohrožovali ostatní lyžaře, ale také sebe.

Umožňuje-li běžkařská trať jet i v protisměru a potkáte-li v protisměru jiného běžkaře, platí pravidlo vyhýbání se vpravo.

Disponuje-li trať jen jednou stopou, má přednost sjíždějící lyžař.

Stane-li se, že při lyžování upadnete, co nejrychleji se snažte opustit stopu.

Pravidla na sjezdovce

Sjíždějte, ale také vstupujte na sjezdové tratě jen na lyžích, tj. ne jen v botách.

Dbejte a respektujte výstražných značek, kterými jsou označené sjezdové tratě.

Co se týče předjíždění jiných lyžařů, můžete prakticky z kterékoliv strany, ovšem jen s dodržením důležitého odstupu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id18022 (novesluzby.cz#22188)


Přidat komentář